Справа № 673/348/25
Провадження № 2/673/325/25
02 квітня 2025 р. м. Деражня
Суддя Деражнянського районного суду Ягодіна Т.В., ознайомившись із позовною заявою Служби у справах дітей Деражнянської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Подолянчик» про відібрання дітей та стягнення аліментів на їх утримання, -
встановив:
В березні 2025 року до Деражнянського районного суду Хмельницької області надійшла позовна заява Служби у справах дітей Деражнянської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Подолянчик» про відібрання дітей та стягнення аліментів на їх утримання.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі встановлено, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування,якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч.6 ст.187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Відповідно до ч.8 ст.187 ЦПК України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Так згідно відповіді №1251226 від 01.04.2025 року з Єдиного державного демографічного реєстру, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована по АДРЕСА_1 .
Згідно наявних у матеріалах справи довідок від 24.08.2024 року діти відповідачки ОСОБА_1 перебувають на обліку як внутрішньо-переміщенні особи за адресою АДРЕСА_2 .
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, та певні протоколи до неї, і ця обставина з огляду на приписи ч.1 ст. 9 Конституції України, Закону України від 29.06.2004 року «Про міжнародні договори» свідчить про обов'язковість застосування національними судами України норм Конвенції.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Приписами п.1 частини першої статті 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно положень ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про облік внутрішньо переміщених осіб» від 01.10.2014 № 509, абзацом 2 пункту 1 якої визначено, що довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до переліку документів, до якого вноситься інформація про зареєстроване місце перебування особи, в порядку, визначеному Постановою КМУ «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
Хоча фактичним місцем проживання відповідачки ОСОБА_1 є с. Маниківці Хмельницького району Хмельницької області, у якому органами соціального захисту населення остання взята на облік, як ВПО, місцем реєстрації проживання відповідача залишається с. Михайлівка Бериславського району Херсонської області.
При цьому фактичне місце проживання відповідача, навіть за набуттям статусу шляхом взяття на облік ВПО, не має правового значення в розумінні ЦПК України, для вирішення питання обрання підсудності розгляду справи, оскільки визначальним є місце реєстрації проживання особи, а не місце взяття її на облік органами соціального захисту. І це стосується також внутрішньо переміщених осіб.
Подібного правового висновку дійшла Об'єднана палата Касаційного цивільного суду в складі Верховного суду у постанові від 24.06.2024 року у справі 554/7669/21.
Також не встановлено, що до даної категорії позовів могли бути застосовані правила підсудності передбачені ст. ст. 27, 30 ЦПК України .
А тому Деражнянський районний суд Хмельницької області не може вважатися «судом, встановленим законом» в розумінні ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки відсутні будь які докази наявності у відповідача зареєстрованого місця проживання чи перебування на території Деражнянської чи Вовковинецької ОТГ Хмельницького району Хмельницької області, згідно вимог Постанови КМУ №265 від 07.02.2022 року «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад».
Відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об'єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв'язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіально наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.
Пунктом 3.3. Рішенням Вищої Ради Правосуддя № 566/0/15-23 «Про відновлення роботи Херсонського міського суду Херсонської області, зміну територіальної підсудності судових справ окремих судів Херсонської області, відтермінування початку відновлення роботи Білозерського районного суду Херсонської області» від 30.05.2023 року, змінено з 1 червня 2023 року територіальну підсудність судових справ Бериславського районного суду Херсонської області, Високопільського районного суду Херсонської області, Іванівського районного суду Херсонської області, Скадовського районного суду Херсонської області, Каланчацького районного суду Херсонської області, Чаплинського районного суду Херсонської області - Великоолександрівському районному суду Херсонської області.
Відповідно до ст.32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються.
Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Враховуючи недопустимість порушення правил підсудності, а також той факт, що приймаючи до провадження вказану цивільну справу, суд, до якого направлено позовну заяву з порушенням правил підсудності, позбавляє сторін провадження права на розгляд справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом, не допускаючи спору про підсудність справ між судами, суддя вважає за необхідне направити матеріали позовної заяви Служби у справах дітей Деражнянської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Подолянчик» про відібрання дітей та стягнення аліментів на їх утримання за підсудністю на розгляд до Великоолександрівського районного суду Херсонської області.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.30,31,32,260,353 ЦПК України, -
постановив:
Цивільну справу за позовом Служби у справах дітей Деражнянської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову Центр соціально-психологічної реабілітації дітей «Подолянчик» про відібрання дітей та стягнення аліментів на їх утримання передати за підсудністю на розгляд до Великоолександрівського районного суду Херсонської області .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Т. В. Ягодіна