Справа № 509/1727/25
08 квітня 2025 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши в судовому засіданні в смт. Овідіополь Одеської області клопотання прокурора Чорноморської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду, в рамках кримінального провадження № 42024162160000051 від 15.11.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,-
Слідчим відділенням ВП № 1 Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024162160000051 від 15.11.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до інформації розміщеної в системі електронних закупівель ProZorro, Замовником - Відділом освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради проведено закупівлю у формі відкритих торгів з особливостями, ідентифікатор закупівлі: UA-2023-08-24-005838-a з предметом «Код ДК 021:2015: 39310000-8 - Обладнання для закладів громадського харчування (Пароконвектомат код ДК 021:2015: 39314000-6; котел харчоварильний електричний код ДК 021:2015: 39314000-6; плита електрична код ДК 021:2015: 39314000-6)» з очікуваною вартістю предмета закупівлі у розмірі 316 621 грн.
Участь у закупівлі прийняло два суб'єкта господарювання ТОВ «БМ ДИСТРИБУШН 2.0» з остаточною ціновою пропозицією у розмірі 243 540 грн та ФОП ОСОБА_4 з остаточною ціновою пропозицією у розмірі 314 921 грн.
Так, ТОВ «БМ ДИСТРИБУШН 2.0» у складі тендерної пропозиції надано Технічну специфікацію запропонованого до закупівлі товару № 20 від 31.08.2023 у відповідності до Додатку № 2 до тендерної документації Замовника згідно якої останнім пропонується еквівалент пароконвектомату та плити електричної за якісними вимогами не гіршими, ніж вказані у вимогах замовника, що узгоджується з п. 4 Додатку 2 до тендерної документації «Технічна специфікація (вимоги)».
В той же час, незважаючи на те, що пропозиція ТОВ «БМ ДИСТРИБУШН 2.0» є найбільш економічно вигідною з представлених, протокольним рішенням № 276 від 04.09.2023, уповноваженою особою Замовника вирішено відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ «БМ ДИСТРИБУШН 2.0» відхилено з підстав невідповідності такої Технічним умовам Замовника.
Надалі, за результатами закупівлі, переможцем обрано ФОП ОСОБА_4 з якою 11.09.2023 укладено договір про закупівлю товарів № 19 (далі - Договір), загальною вартістю 314 921 грн.
Згідно п. 1.1. Договору, ФОП ОСОБА_4 зобов'язується поставити Замовнику товар, а Замовник прийняти і оплатити даний товар, а саме Обладнання для закладів громадського харчування (Пароконвектомат; котел харчоварильний електричний; плита електрична).
Відповідно до п. 3.1. Договору, ціна Договору становить 314 921 грн без ПДВ.
Згідно з п. 4.1. Договору, розрахунки здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету протягом 60 днів після отримання товарів на підставі видаткової накладної.
Відповідно до п. 5.1. Договору, місцем поставки товару є Одеська область, Овідіопольський район, селище міського типу Овідіополь, вул. Перемоги, 3 (Овідіопольський ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради).
Згідно Додатку № 1 до Договору № 19 від 11.09.2023 «Специфікація», сторони погодили закупівлю наступних товарів:
- пароконвектомат, 7 рівнів, електромеханічне управління, 920х840х865мм в комплекті з підставкою та гастроємностями, країна походження Італія, у кількості 1 штуки, вартістю 186 000 грн;
- котел харчоварильний електричний, країна походження Україна, у кількості 1 штуки, вартістю 72 928 грн;
- плита електрична ПЕ-6Ш Н Економ ст, країна походження Україна, у кількості 1 штуки, вартістю 55 993 грн.
В подальшому, відповідно до платіжного доручення № 5 від 29.09.2023 між сторонами проведено розрахунки на суму 314 921 грн.
В той же час, опрацюванням відкритих джерел системи Інтернет, встановлено, що вартість пароконвектомату, 7 рівнів, електромеханічне управління, 920х840х865мм в комплекті з підставкою та гастроємностями, країна походження Італія, без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 102 078 грн за штуку (режим доступу: https://gastroshop.com.ua/ua/teplovoe-oborudovanie/pechi/konvekcionnye
pechi/parokonvektomat-apach-ap7d); вартість котла харчоварильного електричного, країна походження Україна без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 50 600 грн за штуку (режим доступу: https://techsnab.com.ua/ua/kotel-dlya-prygotuvannya-yizhi-ke-60); вартість плити електричної ПЕ-6Ш Н Економ ст, країна походження Україна без урахування витрат на транспортування та встановлення становить 49 966 грн за штуку (режим доступу: https://www.clovis.com.ua/product/plita-pe-6sh-n-elit/).
Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності при складанні та виконанні бюджетів, який передбачає, що учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення запланованих цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Ефективне використання бюджетних коштів, зокрема шляхом проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг у відповідності до вимог чинного законодавства становить безумовний інтерес держави, оскільки безпосередньо впливає на її соціально-економічний розвиток, забезпечення гарантій у сфері охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення найбільш не захищених верств населення.
У даному контексті публічні закупівлі відіграють ключову роль у забезпеченні раціонального, стійкого економічного зростання держави, як один із інструментів для створення умов до найбільш ефективного використання бюджетних коштів.
Отже, правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) неефективність витрачання бюджетних коштів, такому суспільному інтересу не відповідає.
Таким чином, бюджетний процес в діяльності розпорядників бюджетних надходжень в умовах дії воєнного стану, має відповідати вимогам ст. 7 Бюджетного кодексу України та ґрунтуватися на принципах обґрунтованості, ефективності та результативності, цільового використання бюджетних коштів, публічності та прозорості.
В той же час, Замовником - Відділом освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради, що виступає розпорядником бюджетних коштів, всупереч вимог ст. 7 Бюджетного кодексу України, обрано під час проведення закупівлі переможця з найменш вигідною пропозицією та як наслідок здійснили закупівлю вказаних товарів по завищеним цінам, на суму яка ймовірно може сягати 112 277 грн (з урахуванням ймовірної вартості та без урахування транспортування та встановлення).
Таким чином, попередньо встановлено, що невстановлені на даний час посадові особи Відділу освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради, під час укладення договору
№ 19 від 11.09.2023 на закупівлю товарів неналежно виконали свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
З метою перевірки ринкової вартості закуплених товарів по кримінальному провадженню 13.02.2025 призначена судова товарознавча експертиза, проведення якої доручено судовим експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Так, в ході проведення всебічного дослідження та надання обґрунтованого висновку, судовим експертом ОСОБА_5 заявлено клопотання щодо забезпечення доступу до обстеження об'єкта дослідження - Овідіопольського ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, селище Овідіополь, вул. Перемоги, 3, куди відповідно до п. 5.1. Договору № 19 від 11.09.2023 поставлено досліджувані товари.
Враховуючи викладене, наразі виникла необхідність у проведенні огляду поставлених за Договором № 19 від 11.09.2023 товарів у Овідіопольському ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, селище Овідіополь, вул. Перемоги, 3.
Прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Відповідно до частини 2 статті 91 КПК України, доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Частиною 2 ст. 237 КПК України визначено, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно ч. 3 ст. 237 КПК України, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Частиною 7 ст. 237 КПК України передбачено, що при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта - Овідіопольський ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, селище Овідіополь, вул. Перемоги, 3 - право власності належить Овідіопольській селищній раді.
Таким чином, беручи до уваги все вище викладене та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що проведення огляду має суттєве значення для встановлення важливих для досудового розслідування обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення в наданні дозволу на проведення огляду Овідіопольського ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, селище Овідіополь, вул. Перемоги, 3, зокрема усієї території та нежитлових приміщень у яких розміщуються товари поставлені за Договором № 19 від 11.09.2023 укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради та ФОП ОСОБА_4 з метою виявлення та фіксації відомостей, які можуть бути використані, як доказ факту чи обставин, що встановлюється під час кримінального провадження.
Керуючись ст.234, 235 КПК України ,-
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим СВ ВП № 1 Одеського районного управління поліції № 2 ГУ НП в Одеській області ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та іншим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42024162160000051 від 15.11.2024, процесуальним керівникам, що входять до групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42024162160000051 від 15.11.2024 ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та іншим прокурорам групи прокурорів із залученням судового експерта ОСОБА_5 а також представників замовника - Відділу освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради, постачальника - ФОП ОСОБА_4 та власника майна - Овідіопольської селищної ради дозвіл на проведення огляду Овідіопольського ДЗО (ясла-садок) № 2 «Калинка» Овідіопольської селищної ради, що розташований за адресою: Одеська область, Одеський район, селище Овідіополь, вул. Перемоги, 3, зокрема усієї території та нежитлових приміщень у яких розміщуються товари поставлені за Договором № 19 від 11.09.2023 укладеного між Відділом освіти, культури, молоді та спорту Овідіопольської селищної ради та ФОП ОСОБА_4 .
Ухвала діє до 08.05.2025 року з дня її постановлення і дає право на проникнення до вказаного об'єкта лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1