Справа № 521/3875/25
Номер провадження:1-кс/521/1211/25
07 квітня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Малиновського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 , розглянувши скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора Малиновської окружної прокуратури м. Одеси щодо невнесення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань його заяви від 03.03.2025 року про вчинення кримінального правопорушення Президентом України ОСОБА_4 ,-
13 березня 2025 року до Малиновського районного суду м. Одеси надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора Малиновської окружної прокуратури м. Одеси щодо невнесення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань його заяви від 03.03.2025 року ( зареєстрованої в Малиновській окружній прокуратурі за №199 від 10.03.2025 року) про вчинення кримінального правопорушення Президентом України ОСОБА_4 .
Зі змісту вказаної скарги вбачається, що прокурор Малиновської окружної прокуратури або уповноважена посадова особа умисно не вніс відповідні відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно вимог ст. 214 ч.1,4,5 КПК України за заявою ОСОБА_3 від 03.03.2025 про вчинення кримінального правопорушення особою ОСОБА_4 , Президент України, повноваження якого припинено 21.05.2024р. (стаття 103 Конституції України - Основного Закону України. Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років). Право недоторканості ОСОБА_4 закінчилося 20.05.2024р. (стаття 105 Конституція України, - Президент України користується правом недоторканості на час виконання повноважень). Висновок Конституційного суду України від 11 липня 2001р. № З-В/2001: 2.2.3 Особи, що користуються правом недоторканості, можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за національним законом, які відповідає міжнародно-правовим зобов'язанням держави, шляхом задіяння внутрішньодержавних (національних) судових механізмів. Римський статут Міжнародного кримінального суду (ратифікований Верховною Радою України в 2024р.): ст.27 - Цей Статут застосовується однаково до всіх осіб без будь-якого розрізнення на основі посадового становища; Конституція України стаття 24 - Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед Законом; Кримінально-процесуальний кодекс України стаття 6 - Кримінальне провадження за правилами цього Кодексу здійснюється щодо будь-якої особи. До окремої категорії осіб зазначеною главою 37 цього Кодексу Президент України, повноваження якого закінчилося не відноситься.
Відповідно до скарги ОСОБА_3 особа ОСОБА_5 свідомо, умисно чинив суспільно небезпечні діяння, а саме: державна зрада, діяння, умисне вчинення громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічні чи інформаційній безпеці України, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України в умовах воєнного стану, публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, умисні дії спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво) з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації чи підтримки рішень, дій держави-агресора Російської Федерації, перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, яке призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків, дії вчинені з метою повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, а також змова про вчинення таких дій, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, діяння, умисне з метою повного або частково знищення української національної, етнічної, расової та релігійної групи шляхом позбавлення життя членів такої групи та заподіяння їм тяжких тілесних ушкоджень, створення для групи життєвих умов, розрахованих на повне часткове її фізичне знищення, скорочення до народження чи запобігання йому в такій групі або шляхом насильницької передачі дітей з однієї групи в іншу, умисно вчинив кримінальне правопорушення, створив загрозу національної безпеці України, обізнано маючи умисл змінив межі території України, знищує український народ, геноцид, повалив конституційний лад в України, захопив узурпував владу, заперечує збройну агресію Російської Федерації, державна зрада, проросійський зрадник.
З цією метою особа ОСОБА_4 вчинив злочини:
1) Перебуваючи в будівлі Офіс Президента України за адресою: міста Київ, вулиця Банкова 11, час: 24.02.2022р. не вніс подання до Верховної Ради України про оголошення стану війни у разі збройної агресії (стаття 106 ч.19 Конституції України, відповідно статті 19 Конституції України чим заперечує збройну агресію на території України), державна зрада;
2) ОСОБА_4 перебуваючи в Херсонській області, Україна час: 23 листопада 2021 рік надав наказ про розмінування КПВВ «Чонгар» та «Каланчак» після зустрічі лідерів «Нормандської четвірки» на підставі чого на території України увійшли військові війська РФ, які захопили південь країни, Херсон, Маріуполь, Енергодар та Мелітополь, захоплено-окуповано лівобережну Україну, вбито український народ, зірвано Каховську ГЕС, геноцид.
3) Програма розмінування розпочалась 23 листопада 2021 року, а завершилась за 10 днів до повномасштабного вторгнення російських агресорів, державна зрада;
4) ОСОБА_4 перебуваючи в Донецькій області час: 26 жовтня 2021р. надав наказ роззброєння Збройних Сил України заявляючи «Я не лох, мені 42 роки. Здати зброю!» Незважаючи на масові протести в Україні «Ні капітуляції» перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, пособництво державі-агресору, державна зрада;
5) ОСОБА_4 перебуваючи в Херсонській області Україна час: 12 лютого 2022 року на прес-конференції заявив «Треба готуватися до свят, жарити шашлики», натомість треба було готуватися до війни, Буданов (розвідка) на Раді національної безпеки та оборони України заявив, що буде широкомасштабний напад РФ, війна, за півроку до нападу, державна зрада, пособництво державі-агресору, виправдування, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, колабораційна діяльність, пособництво державі-агресору;
Зеленський перебуваючи в будівлі Офісу Президента України за адресою: місто Київ, вулиця Банкова 11 час: 14 грудня 2021р. за його наказом Верховна Рада України прийняла Закон України «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на території України у 2022 році для участі у багатонаціональних навчаннях», геноцид, державна зрада;
ОСОБА_4 перебуваючи в будівлі Офісу Президента України за адресою місто Київ, вулиця Банкова 11 час: 21.05.2024р. заборонив проводити вибори Президента України, захопив владу в Україні, з України зробив тоталітарну державу, ОСОБА_4 став кровавим диктатором, дії спрямовані на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу та захоплення державної влади заявляючи «Будемо воювати до останнього українця!».
Таким чином, особа ОСОБА_4 вчинив суспільно небезпечні діяння передбачені: ст.109 ч. 1, 111 ч. 1, 111-1 ч.1, 111-2 ч. 1, 114-1 ч.2 436-2 ч.2, 442 ч.1 КК України.
Мета і мотив вчинення кримінального правопорушення - це перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, завдання економічної шкоди Україні, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності Держави, знищення українського народу, державна зрада.
В судовому засіданні скаржник ОСОБА_3 скаргу підтримав.
Прокурор у судове засідання не з'явився.
Вивчивши скаргу та матеріали скарги, слідчий суддя виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається (ч. 4 ст. 214 КПК України).
Згідно з п. 1 підрозділу 2 розділу І «Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення», затвердженого наказом Генерального прокурора України № 298 від 30.06.2020 року, до ЄРДР вносяться відомості про: короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до п. 2 підрозділу 1 розділу ІІ «Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення» відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні відповідати вимогам п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України, зокрема мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Разом з тим, ч. 1 ст. 214 КПК України передбачає надходження заяви (повідомлення) саме про кримінальне правопорушення, а не про діяння, яке містить ознаки чи елементи злочину (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Як встановлено вказаним положенням закону, реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви або повідомлення, а тільки ті, які, по перше, були подані, та по-друге, містять відомості про вчинення кримінального правопорушення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачена можливість оскарження бездіяльності слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
При цьому, у п. 2 листа Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування» від 09.11.2012 року № 1640/0/4-12 вказується, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення таких відомостей до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення. Цей строк обчислюється наступним чином:
- заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення вважаються поданими з моменту попередження заявника про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення (за винятком випадків, коли таке попередження неможливо зробити з об'єктивних причин: надходження заяви, повідомлення поштою, іншим засобом зв'язку, непритомний стан заявника, відрядження тощо);
- у випадку надходження заяви, повідомлення поштою, іншим засобом зв'язку, строк обчислюється з моменту надходження заяви слідчому, прокурору.
До скарги, поданої в порядку ст. 303 КПК України, ОСОБА_3 було долучено текст заяви від 03.03.2025 року про злочин, яку зареєстровано в Малиновській окружній прокуратурі за № 199 від 10.03.2025 року.
Вивченням заяви встановлено, що заява ОСОБА_3 від 03 березня 2025 адресована прокурору Малиновської окружної прокуратури ( зареєстрована під № 199 від 10.03.2025 року), в якій вказується, що на думку ОСОБА_3 . Президент України ОСОБА_6 , вчинив наступні кримінальні правопорушення, а саме. Перебуваючи в будівлі Офіс Президента України за адресою: міста Київ, вулиця Банкова 11, час: 24.02.2022р. не вніс подання до Верховної Ради України про оголошення стану війни у разі збройної агресії (стаття 106 ч.19 Конституції України, відповідно статті 19 Конституції України чим заперечує збройну агресію на території України), державна зрада; Далі ОСОБА_4 перебуваючи в Херсонській області, Україна час: 23 листопада 2021 рік надав наказ про розмінування КПВВ «Чонгар» та «Каланчак» після зустрічі лідерів «Нормандської четвірки» на підставі чого на території України увійшли військові війська РФ, які захопили південь країни, Херсон, Маріуполь, Енергодар та Мелітополь, захоплено-окуповано лівобережну Україну, вбито український народ, зірвано Каховську ГЕС, геноцид. Програма розмінування розпочалась 23 листопада 2021 року, а завершилась за 10 днів до повномасштабного вторгнення російських агресорів, державна зрада; Окрім цього, ОСОБА_4 перебуваючи в Донецькій області час: 26 жовтня 2021р. надав наказ роззброєння Збройних Сил України заявляючи «Я не лох, мені 42 роки. Здати зброю!» Незважаючи на масові протести в Україні «Ні капітуляції» перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, пособництво державі-агресору, державна зрада; Далі, ОСОБА_4 перебуваючи в Херсонській області Україна час: 12 лютого 2022 року на прес-конференції заявив «Треба готуватися до свят, жарити шашлики», натомість треба було готуватися до війни, Буданов (розвідка) на Раді національної безпеки та оборони України заявив, що буде широкомасштабний напад РФ, війна, за півроку до нападу, державна зрада, пособництво державі-агресору, виправдування, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, колабораційна діяльність, пособництво державі-агресору. Також, ОСОБА_4 перебуваючи в будівлі Офісу Президента України за адресою: місто Київ, вулиця Банкова 11 час: 14 грудня 2021р. за його наказом Верховна Рада України прийняла Закон України «Про схвалення рішення Президента України про допуск підрозділів збройних сил інших держав на території України у 2022 році для участі у багатонаціональних навчаннях», геноцид, державна зрада. Крім цього, ОСОБА_4 перебуваючи в будівлі Офісу Президента України за адресою місто Київ, вулиця Банкова 11 час: 21.05.2024р. заборонив проводити вибори Президента України, захопив владу в Україні, з України зробив тоталітарну державу, ОСОБА_4 став кровавим диктатором, дії спрямовані на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу та захоплення державної влади заявляючи «Будемо воювати до останнього українця!».
Вивчивши матеріали по скарзі, приходжу до наступних висновків.
Так реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення. Підставами вважати заяву чи повідомлення саме заявою про кримінальне правопорушення, окрім наведення тієї чи іншої статті кримінального закону, є наявність в ній об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки кримінального правопорушення. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які повинні бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Такі обставини, які викладені в його заяві до Малиновської окружної прокуратури від 03 березня 2025 ( зареєстрована під № 199 від 10.03.2025 року), на думку ОСОБА_3 є підставою для внесення в ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення за ознаками злочинів, передбачених ст.ст. 109 ч.1, 111 ч.1, 111-1 ч.1, 111-2 ч.1,114-1 ч.2, 436-2 ч.2, 442 ч.1 КК України КК України.
У заяві скаржник приводить ряд загальновідомих фактів діяльності Президента України під час виконання своїх обов'язків як Президента України. Не погоджуючись з такими діями Президента, скаржник стверджує, що вони містять склади кримінальних правопорушень: ч. 1 чт. 109 КК /Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади/, ч. 1 ст. 111 КК /Державна зрада/, ч. 1 ст. 111-1 КК /Колабораційна діяльність/, ч. 1 ст. 111-2 КК /Пособництво державі-агресору/, ч. 2 ст. 114-1 КК / Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань/, ч. 2 ст. 436-2 КК / Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників/, ч. 1 ст. 442 КК /Геноцид/.
Слідчий суддя неодноразово проводив у своїх рішеннях думку, що внесенню в ЄРДР підлягають не будь-які заяви, а лише заяви та повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, зміст яких відповідає не тільки вимогам КПК, а й містить відомості про об'єктивну сторону правопорушення.
Так, заява про кримінальні правопорушення, щонайменше, повинна містити дані щодо такого правопорушення, а саме подію правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчиненого). Якщо особі відома інформація про особу, яка можливо вчинила незаконні дії, вона повинна бути також зазначена у заяві. Всі характерні особливості такої події, факти і обставини, пов'язані із правопорушенням та які здатні допомогти органу досудового розслідування у припиненні правопорушення або його розкритті також повинні бути зазначені у заяві про кримінальне правопорушення.
Заява ОСОБА_3 зареєстрована в Малиновській окружній прокуратурі під №199 від 10.03.2025 року не може бути підставою для реєстрації в ЄРДР, кримінальних проваджень відносно Президента України ОСОБА_4 , оскільки не відповідає вимогам КПК.
Окрім того, слідчий суддя, звертає увагу на наступне.
Відповідно до статті 111 Конституції України, Президента України не можна притягнути до відповідальності, тільки шляхом імпічменту. Спочатку, імпічмент, зняття з посади, а відтак (в разі наявності підстав) вже притягнення до відповідальності. Це стосується лише кримінально-карних діянь. Відповідно до статті 105 Конституції України, президент користується правом недоторканості, це мається на увазі, що до нього не можна застосовувати запобіжні заходи ( приводи, арешти). Такі запобіжні заходи стосуються в основному кримінальних діянь. Президент України має повноваження, і вони не можуть бути припинені через арешт чи інший привід.
Щодо доводів скаржника про нелегітимність Президента України ОСОБА_7 на посаді Президента України після 20 травня 2024 року, суд також зауважує, що легітимність перебування на посаді Президента України ОСОБА_7 визначено Конституцією України та Законом України « Про правовий режим воєнного стану», тож не має жодних юридичних підстав сумніватися в легітимності Президента України ОСОБА_7 після 20 травня 2024 року. Відповідно до статті 102 Конституції України, Президент України є Главою держави і виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Глава держави користується правом недоторканості на час виконання повноважень. Звання Президента України охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту.
Враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що заява ОСОБА_3 , датована 03 березня 2025 року та зареєстрована в Малиновській окружній прокуратурі під №199 від 10.03.2025 року, не може бути підставою для реєстрації в ЄРДР, кримінальних проваджень відносно Президента України ОСОБА_4 , оскільки не містить будь-якої інформації про вчинення злочинів Президентом України ОСОБА_8 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність прокурора Малиновської окружної прокуратури м. Одеси щодо невнесення до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань його заяви про вчинення кримінального правопорушення Президентом України ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду у п'ятиденний строк.
Слідчий суддя ОСОБА_1