Справа № 344/5354/25
Провадження № 3/344/2179/25
08 квітня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М, розглянувши справу в режимі відеоконференції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.02.2024 року, не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а фактично подав дану декларацію 15.01.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.02.2024 року, не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а фактично подав дану декларацію 29.03.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 01.02.2024 року, не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (При звільненні), а фактично подав дану декларацію 15.01.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор під час розгляду справи просив ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні зазначених вище правопорушеннях, об'єднати матеріали та накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки його вина підтверджується зібраними доказами у справі в їх сукупності.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах а , в - ґ пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до копії витягу із наказу № 47 від 27 лютого 2022 року солдата ОСОБА_1 призначено на посаду водія-електрика радіостанції радіо групи інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з копії витягу із наказу № 22-РС від 10 травня 2022 року солдата ОСОБА_1 призначено на посаду радіотелефоніста групи зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС - 420641А.
Відповідно до копії витягу із наказу № 305 від 11 жовтня 2023 року солдата ОСОБА_1 , радіотелефоніста групи зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключено зі списку особового складу із ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з копією аркуша бесіди з старшим солдатом ОСОБА_1 йому було доведено вимоги чинного законодавства України про необхідність подання декларації про доходи після звільнення із Збройних Сил України.
Відповідно до копії службової характеристики ОСОБА_1 зарекомендував з позитивної сторони, сумлінно виконував службові обов'язки. До адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних та корупційних правопорушень не притягувався.
У той же час ОСОБА_1 , будучи призначений 27 лютого 2022 року на посаду водія-електрика радіостанції радіогрупи інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згодом, 10 травня 2022 року його було призначено на посаду радіотелефоніста групи зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язувався подати декларацію за 2021 рік, а саме в строк до 01.02.2024 року, фактично подав 15.01.2025 року о 15 год. 37 хв., згідно з даними Єдиного Державного реєстру декларацій, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
ОСОБА_1 , будучи призначений 27 лютого 2022 року на посаду водія-електрика радіостанції радіогрупи інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згодом, 10 травня 2022 року його було призначено на посаду радіотелефоніста групи зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язувався подати декларацію за 2022 рік, а саме в строк до 01.02.2024 року, фактично подав 29.03.2024 року о 14 год. 34 хв., згідно з даними Єдиного Державного реєстру декларацій, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Також, ОСОБА_1 , було виключено зі списку особового складу із ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.10.2023 року та він будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язувався подати декларацію за період не охоплений раніше поданими деклараціями (При звільненні), а саме в строк до 01.02.2024 року, а фактично подав дану декларацію 15.01.2025 року о 10 год. 29 хв., згідно з даними Єдиного Державного реєстру декларацій, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відтак, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні повністю доведена та кваліфікує її дії за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Обставина, що пом'якшує відповідальність, є щире розкаяння винної.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винної до вчиненого правопорушення, суд дійшов висновку, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з урахуванням приписів ч. 2 ст. 36 КУпАП.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 280, 83-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення:
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі ст. 36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Людмила АНДРУСІВ