Справа № 344/2039/25
Провадження № 3/344/1364/25
08 квітня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14 січня 2025 року о 10 год. 30 хв. по вул. Січових Стрільців, 11 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Vectra» номерний знак НОМЕР_2 , іменний номерний знак «МАГАМАД», був не уважний, не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого, допустив наїзд на припаркований автомобіль марки «Geely» номерний знак НОМЕР_3 , після чого допустив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , який є власником автомобіля марки «Geely», що призвело до механічного пошкодження транспортних засобів з матеріальними збитками, пішохід згідно з довідки отримав тілесні ушкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3.б, 13.1 ПДР України.
Крім цього, 14 січня 2025 року о 10 год. 30 хв. по вул. Січових Стрільців, 11 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Opel Vectra» номерний знак НОМЕР_2 , іменний номерний знак «МАГАМАД», будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди, залишив місце дорожньо-транспортної пригоди. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10а Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчинених адміністративних правопорушеннях визнав повністю та пояснив, що належні висновки для себе зробив.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення та дослідивши матеріали справи,, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вина ОСОБА_1 у вчинених адміністративних правопорушеннях, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП, окрім його пояснень, повністю доведена протоколами про адміністративні правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 231602 від 27.01.2025 року та серії ЕПР1 № 231607 від 27.01.2025 року, рапортом, копією рапорта, протоколом огляду місця події від 14.01.2025 року, схемою до протоколу огляду місця події, поясненнями ОСОБА_2 , копією довідки № 275 від 14.01.2025 року, копією посвідчення водія ОСОБА_2 , висновком щодо ОСОБА_1 , поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст. 124, 122-4 КУпАП, як порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, а також залишення водієм транспортного засобу на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої він причетний.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Ураховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчинених адміністративних правопорушень, ставлення винного до вчинених правопорушень, суд дійшов висновку, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 у відповідності з вимогами ст. 36 КУпАП слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Однак, згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Керуючись ст.ст. 36, 122-4, 124, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 122-4 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення:
за ст. 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за ст. 122-4 КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
На підставі ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Людмила АНДРУСІВ