61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
08.04.2025р. Справа №905/50/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лес Пром Ресурс", м.Харків
до відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, м.Слов'янськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Перший український міжнародний банк" (ЄДРПОУ 14282829)
про стягнення безпідставно отриманих коштів
Суддя Левшина Г.В.
за участю секретаря судового засідання Ревенко Д.С.
Представники сторін:
від позивача: Москаль Г.С.
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
1. Стислий зміст позовних вимог:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лес Пром Ресурс", м.Харків, позивач, звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, м.Слов'янськ, про стягнення 174150,00 грн., з яких: 170000,00 грн. - сума гарантійного платежу, 4150,00 грн. - супровідні банківські витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач неправомірно відхилив тендерну пропозицію позивача та без достатньої правової підстави отримав кошти за банківською гарантією №KTEG335915865 від 11.11.2024р. в сумі 170000,00 грн.
2. Стислий зміст правової позиції відповідача:
14.02.2025р. через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування заявленої позиції відповідач посилався на те, що позивач, як переможець закупівлі, зобов'язаний був у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, що відповідає терміну: з 19 листопада 2024 року по 22 листопада 2024 року включно, надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей №1178. Оскільки позивачем не було надано доказів завантаження в систему документів, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей №1178 у визначений строк, то відповідач, з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, звернувся до АТ «Перший український міжнародний банк» з вимогою за банківською гарантією №KIEG335915865 від 11.11.2024р.
3. Щодо порядку господарського судочинства під час розгляду справи судом:
Ухвалою суду від 28.01.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/50/25; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін; судове засідання призначено на 18.02.2025 року об 11:45 год.; залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Перший український міжнародний банк" (ЄДРПОУ 14282829); встановлено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи; встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов; запропоновано третій особі протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду надати письмові пояснення по суті позовних вимог.
12.02.2025р. через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив, за змістом якої останній заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позов.
Через загрозу безпеці учасників справи, які прибули до приміщення господарського суду Донецької області, у зв'язку з тим, що 18.02.2025р. на території міста Харків неодноразово оголошувався сигнал "повітряна тривога", підготовче засідання не відбулось.
Ухвалою суду від 18.02.2025р. призначено судове засідання на 17.03.2025р. о 13:45 год. Відповідачу запропоновано надати заперечення на відповідь на відзив згідно ст.167 ГПК України з належними доказами його направлення позивачу (за наявності).
24.02.2025р. через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
06.03.2025р. до канцелярії суду від позивача надійшло клопотання про долучення письмових доказів до матеріалів справи.
У судове засідання 17.03.2025р. з'явились представник позивача та директор ТОВ "Лес Пром Ресурс", надали пояснення по суті справи. Відповідач та тертя особа в засідання суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Ухвалою суду від 17.03.2025р. відкладено судове засідання на 08.04.2025 року об 11:30 год.
У судове засідання 08.04.2025р. з'явились представник позивача та директор ТОВ "Лес Пром Ресурс". Відповідач та тертя особа в засідання суду не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
4. Встановлені судом обставини справи:
04.11.2024р. Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ оголошені відкриті торги з особливостями на закупівлю товару, код за ДК 021:2015 03410000-7 - Деревина (дрова наступних порід: бук, береза, ясен, граб, в'яз , акація, клен, дуб, модрина), з очікуваною вартістю 5951420,00 грн. без ПДВ, ідентифікатор закупівлі UA-2024-11-04-011742-a.
Цього ж дня (04.11.2024р.) відповідачем на порталі prozorro.gov.ua оприлюднено тендерну документацію для процедури закупівлі товару та додатки до тендерної документації.
З метою участі у відкритих торгах свої тендерні пропозиції було подано двома учасниками, а саме: Товариством з обмеженою відповідальністю "Лес Пром Ресурс" (позивач) та ФОП Керницькою Юлією Володимирівною.
Тендерною документацією по процедурі закупівлі UA-2024-11-04-011742-a передбачено, що учасник одночасно з поданням тендерної пропозиції надає замовнику забезпечення тендерної пропозиції - гарантії виконання своїх зобов'язань у зв'язку з поданням тендерної пропозиції у вигляді електронної банківської гарантії, яка має відповідати вимогам, зазначеним в Додатку 3 тендерної документації. Розмір забезпечення тендерної пропозиції - не перевищує 3% очікуваної вартості закупівлі та складає 170000,00 грн. Банківська гарантія повинна бути оформлена з грошовим покриттям. На підтвердження наявності грошового покриття надається довідка з банку про залишок коштів на рахунку учасника (п. 8 розділу «Загальна інформація про закупівлю» Тендерної документації).
Пунктом 9 розділу «Загальна інформація про закупівлю» Тендерної документації передбачено умови повернення чи неповернення забезпечення тендерної пропозиції.
Так, забезпечення тендерної пропозиції повертається учаснику в разі:
- закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;
- укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі;
- відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;
- закінчення тендеру в разі не укладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції;
За зверненням учасника, яким було надано забезпечення тендерної пропозиції, замовник повідомляє установу, що видала такому учаснику гарантію, про настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції протягом п'яти днів з дня настання однієї з підстав, визначених частиною четвертою цієї статті.
Забезпечення тендерної пропозиції не повертається у разі:
- відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;
- не підписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру;
- не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав установлених пунктом 47 Особливостей затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178 (Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для Замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування) (далі-Особливості);
- ненадання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.
Кошти, що надійшли як забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, якщо вони не повертаються учаснику у випадках, визначених Законом, підлягають перерахуванню до відповідного бюджету, а в разі здійснення закупівлі замовниками не за бюджетні кошти - перераховуються на рахунок таких замовників.
На виконання вимог Тендерної документації, 11.11.2024р. Акціонерним товариством "Перший український міжнародний банк" (гарант) видано банківську гарантію №KIEG335915865 для забезпечення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі (ТОВ "Лес Пром Ресурс"), за якою гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару суму гарантії у розмірі 170000,00 грн. протягом 5 банківських днів після дня отримання гарантом першої письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії.
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції ТОВ "Лес Пром Ресурс" відповідачем було встановлено, що остання відповідає вимогам тендерної документації. З огляду на зазначене протокольним рішенням уповноваженої особи замовника №244 від 18.11.2024р. вирішено визнати позивача переможцем закупівлі та прийняти рішення про намір укласти договір.
19.11.2024р. відповідач листом №524/1728 повідомив позивача про обрання його переможцем процедури закупівлі UA-2024-11-04-011742-a, а також про необхідність у встановлені строки надати забезпечення виконання договору. Окремо відповідачем було висловлено прохання надіслати на адресу замовника підписаний договір про закупівлю.
Однак, 25.11.2024р. протокольним рішенням уповноваженої особи замовника №254 було відхилено тендерну пропозицію ТОВ "Лес Пром Ресурс" з посиланням на те, що учасником-переможцем у зазначені строки та спосіб не було надано через електронну систему закупівель документи, які підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», а саме не надано у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих Особливостей.
26.11.2024р. відповідач звернувся до позивача з листом №5211/1776, яким повідомив про дискваліфікацію учасника-переможця та настання гарантійного випадку за банківською гарантією №KIEG335915865 від 11.11.2024р.
04.12.2024р. до Банка-Гаранта від відповідача надійшла вимога про сплату грошової суми в розмірі 170000,00 грн. за банківською гарантією №KIEG335915865 від 11.11.2024р., у зв'язку із настанням гарантійного випадку: ненадання принципалом (позивачем) у спосіб, зазначений в тендерній документації, документів, що підтверджують відсутність підстав установлених пунктом 47 Особливостей затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 року №1178.
10.12.2024р. Банком-Гарантом згідно з вказаною вимогою перераховано на користь відповідача кошти банківської гарантії у розмірі 170000,00 грн. та повідомлено позивача про здійснення такої виплати листом від 10.12.2024р. №КНО-58.6.1/691.
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач наполягає на тому, що відповідачем неправомірно було відхилено тендерну пропозицію позивача, яка повністю відповідала вимогам законодавства та тендерної документації, а позивачем було виконано всі умови щодо надання документів, які підтверджують відсутність підстав, передбачених п.п. 3, 5, 6, 12 пункту 47 Особливостей. Відтак, на переконання позивача, отримання відповідачем коштів за банківською гарантією за нібито порушення позивачем вимог тендерної документації є безпідставним, а відтак ці кошти в сумі 170000,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача, як безпідставно набуті відповідачем. Окрім того, позивачем було заявлено до стягнення з відповідача супровідні банківські витрати у розмірі 4150,00 грн.
Відповідач, у свою чергу, заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що позивачем, як переможцем закупівлі, не було надано замовнику у спосіб, зазначений в тендерній документації та строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей №1178. Внаслідок настання гарантійного випадку, відповідач вважає правомірним своє рішення про звернення до Банка-Гаранта з вимогою за гарантією №KIEG 335915865 від 11.11.2024р.
5. Оцінка суду і визначені відповідно до встановлених обставин правовідносини:
Спір у даній справі виник у зв'язку з наявністю, на думку позивача, підстав для стягнення з відповідача отриманих ним коштів банківської гарантії у розмірі 170000,00 грн., яка не підлягала виплаті Банком-Гарантом на користь відповідача, у зв'язку з належним виконанням позивачем вимог тендерної документації.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України «Про публічні закупівлі» (надалі - у редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Разом з тим, Законом України від 16.08.2022р. №2526-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» та Розділ Х «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 3-7. Відповідно до названого пункту Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022р. №1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі - Особливості, в редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).
Відповідно до п. 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
За умовами п. 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020р. №1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей (п. 26 Особливостей).
Згідно з п. 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Частинами 1-4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.
У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Матеріалами справи підтверджується, що у складі тендерної пропозиції позивачем було надано забезпечення тендерної пропозиції - банківську гарантію №KIEG335915865 від 11.11.2024р. на суму 170000,00 грн.
Так, правовий інститут забезпечення виконання зобов'язання врегульований главою 49 Цивільного кодексу України, яка передбачає спеціальні міри, що стимулюють боржника до належного виконання зобов'язання та забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Згідно з ч. 1 ст. 200 Господарського кодексу України гарантія (банківська гарантія) є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов'язань шляхом письмового підтвердження банком, іншою фінансовою установою задоволення вимог управненої сторони в розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов'язана сторона) не виконає зазначене у ньому певне зобов'язання або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Зобов'язання за банківською гарантією виконується лише на письмову вимогу управненої сторони (ч. 2 ст. 200 Господарського кодексу України).
Згідно зі ст. 560 Цивільного кодексу України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ст. 561 Цивільного кодексу України гарантія діє протягом строку, на який вона видана. Гарантія є чинною від дня її видачі, якщо в ній не встановлено інше. Гарантія не може бути відкликана гарантом, якщо в ній не встановлено інше.
Отже, гарантія - це односторонній правочин, змістом якого є обов'язок гаранта сплатити кредитору-беніфеціару грошову суму відповідно до умов гарантії у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією.
Відповідно до ст. 563 Цивільного кодексу України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред'явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано. Кредитор не може передавати іншій особі право вимоги до гаранта, якщо інше не встановлено гарантією.
Гарант має право відмовитися від задоволення вимоги кредитора, якщо вимога або додані до неї документи не відповідають умовам гарантії або якщо вони подані гарантові після закінчення строку дії гарантії (ч. 1 ст. 565 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 568 Цивільного кодексу України зобов'язання гаранта перед кредитором припиняється у разі: 1) сплати кредиторові суми, на яку видано гарантію; 2) закінчення строку дії гарантії; 3) відмови кредитора від своїх прав за гарантією шляхом повернення її гарантові або шляхом подання гаранту письмової заяви про звільнення його від обов'язків за гарантією.
Відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України №639 від 15.12.2004, зареєстрованого Міністерством юстиції України 13.01.2005 за №41/10321, гарантія - спосіб забезпечення виконання зобов'язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов'язання перед бенефіціаром сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку. Зобов'язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії; гарантійний випадок - одержання банком-гарантом/банком-контргарантом вимоги бенефіціара, що становить належне представлення, протягом строку дії або до дати закінчення дії гарантії/контргарантії, що свідчить про порушення принципалом базових відносин.
Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 18.06.2021р. у справі №910/16898/19 дійшла висновку, що відповідно до статей 560, 563, 565 ЦК України обов'язок гаранта сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії настає за умови порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією та направлення кредитором гаранту письмової вимоги разом із зазначеними в гарантії документами. За відсутності однієї із вказаних умов відповідальність гаранта не настає.
Верховний Суд у вказаній справі зазначив, що при вирішенні спору про існування обов'язку гаранта платити за гарантією, в предмет доказування входить, у першу чергу, дослідження наявності чи відсутності виникнення відповідного обов'язку - гарантійного випадку (порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією), а не формальне дослідження виключно наявності заяви про сплату за гарантією.
Як вказував відповідач, ненадання ТОВ "Лес Пром Ресурс", як переможцем процедури закупівлі та принципалом за банківською гарантією №KTEG335915865 від 11.11.2024р., документів на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей №1178, є гарантійним випадком.
Так, відповідно до положень п. 47 Особливостей, замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі, зокрема, у випадках:
3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7, абзацу чотирнадцятого цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
Водночас, відповідно до п. 1.1 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації, тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону України «Про публічні закупівлі», крім положень частин першої, шостої та сьомої вказаного Закону. Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям (у разі їх (його) встановлення), наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів/інформації/файлу/-ів, перелік яких визначено у додатку 2 до тендерної документації.
Шляхом самостійного декларування в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції учасник підтверджує відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7 абзацу чотирнадцятого цього пункту). Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого пункту 47 Особливостей (п. 1.2. Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації).
Як було вже встановлено судом, за результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції ТОВ "Лес Пром Ресурс" відповідачем було встановлено, що остання відповідає вимогам тендерної документації.
Поряд із цим, з матеріалів справи вбачається, що замовником було висунуто позивачу вимогу про усунення невідповідностей в тендерній пропозиції ТОВ «Лес Пром Ресурс»: в складі тендерної пропозиції учасника не наданий паспорт уповноваженої (уповноважених) особи (осіб) на підписання документів тендерної пропозиції та/або договору (а саме: всі сторінки) у випадку, якщо такий паспорт оформлено у вигляді книжечки, або паспорт громадянина України у випадку, якщо такий паспорт оформлено у формі картки або інший документ, передбачений статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012р. №5492VI (зі змінами); в пояснювальній записці з описом товару, що пропонується учасником до постачання, з зазначенням кількості, якісних та функціональних характеристик товару, його країни походження не зазначені функціональні характеристики товару. Строк усунення невідповідностей до 15.11.2024р. до 13:41 год.
Як зазначає позивач, останнім було вчасно і в повному обсязі надано затребувані відповідачем документи, у зв'язку із чим протокольним рішенням уповноваженої особи замовника №244 від 18.11.2024р. вирішено визнати ТОВ "Лес Пром Ресурс" переможцем закупівлі та прийняти рішення про намір укласти договір.
Поряд із цим, вже 25.11.2024р. протокольним рішенням уповноваженої особи замовника №254 було відхилено тендерну пропозицію ТОВ "Лес Пром Ресурс" з посиланням на те, що учасником-переможцем у зазначені строки та спосіб не було надано через електронну систему закупівель документи, які підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», а саме не надано у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих Особливостей.
З урахуванням вищенаведеного, позивач під час проведення судового засідання акцентував увагу суду на тому, що поведінка відповідача є суперечливою, адже останнім вже було прийнято рішення про відповідність тендерної пропозиції ТОВ "Лес Пром Ресурс" вимогам тендерної документації.
Надавши оцінку доводам позивача, суд вважає за необхідне зауважити про те, що законодавець чітко розрізняє статус учасника та статус переможця тендерної закупівлі, і з урахуванням цього висуває різні вимоги до кожного етапу відповідної процедури.
Тож з метою повного та всебічного аналізу обставин справи, окрім законодавчого регулювання вимог до переможця тендерної закупівлі, судом було ретельно досліджено і ті вимоги, що були висунуто замовником у оприлюдненій Тендерній документації.
Так, перелік документів/інформації для підтвердження відповідності переможця процедури закупівлі вимогам, визначеним у пункті 47 Особливостей, наведено в Додатку 4 до Тендерної документації.
В свою чергу, Додатком 4 до Тендерної документації замовником було визначено, що переможець торгів (юридична особа) на виконання вимоги згідно п. 47 Особливостей (підтвердження відсутності підстав) повинен надати таку інформацію:
- інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, отримана/видана не раніше 30 днів з дня оприлюднення оголошення про заплановану закупівлю в електронній системі закупівель, про відсутність відносно керівника учасника процедури закупівлі, інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення;
- витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», який повинен бути отриманий не раніше дня оприлюднення оголошення про заплановану закупівлю в електронній системі закупівель у порядку, визначеному наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.03.2022р. №207 «Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», про те, що керівник учасника процедури закупівлі, не був притягнутий до кримінальної відповідальності, не має судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, що містить інформацію станом на дату, не раніше ніж 30 днів з дати оприлюднення цього оголошення про проведення закупівлі;
- довідку у довільній формі про те, що керівника учасника процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
За умовами абз. 2 підпункту 3 пункту 4.1 розділу V Тендерної пропозиції замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 Особливостей.
Такі ж підстави для відхилення тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі передбачені у підпункті 3 пункту 44 Особливостей.
Судом із електронної системи закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-11-04-011742-a встановлено, що у визначений Особливостями та Тендерною документацією строк позивач завантажив такі документи:
- довідка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-1 від 11.11.2024р. про те, що учасник тендеру не є акціонерним товариством;
- статут ТОВ «Лес Пром Ресурс», затверджений рішенням учасника №2 від 24.11.2020р.;
- гарантійний лист директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-15 від 11.11.2024р. за змістом якого було повідомлено про те, що у разi визначення підприємства переможцем даної процедури закупiвлі, останнє гарантує надання замовнику забезпечення виконання договору про закупiвлю у вигляді та у порядку вказаному у тендерній документації;
- інформаційне повідомлення про списання коштів на підставі платіжної інструкції банку №TR.88220932.81424.24495 від 11.11.2024р. на суму 1150,00 грн.;
- довіреність АТ «ПУМБ» №786 від 30.12.2021р., видана начальника відділу операційного супроводження документарного бізнесу Управління торгового фінансування Департаменту корпоративного та торгового фінансування Банку Крупицькій Ю.В.;
- довідка АТ «ПУМБ» №KIEG335915865 від 11.11.2024р.;
- банківська гарантія №KTEG335915865 від 11.11.2024р. у розмірі 170000,00 грн.;
- протокол загальних зборів засновника ТОВ «Лес Пром Ресурс» №1 від 18.03.2016р.;
- довідка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-1 від 11.11.2024р. про те, що учасник тендеру не має об'єднання учасників;
- витяг №1726574500689 з реєстру платників податку на додану вартість;
- інформаційне повідомлення про списання коштів на підставі платіжної інструкції банку №TR.88220932.81314.24495 від 11.11.2024р. на суму 170000,00 грн.;
- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ТОВ «Лес Пром Ресурс» станом на 23.09.2024р.;
- проект договору, засвідчений підписом та печаткою постачальника;
- довідка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-3 від 11.11.2024р. про те, що учасник тендеру не має активів, які в установленому законодавством порядку передані в управління Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів;
- банківська ліцензія АТ «ПУМБ» №8 від 06.10.2011р. на право надання банківських послуг;
- гарантійний лист директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-16 від 11.11.2024р. за змістом якого учасником тендеру було підтверджено умови поставки, викладені у пп 5.1. п.5 Договору;
- довідка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-2 від 11.11.2024р. про те, що учасник тендеру не має кінцевого бенефіціарного власника, членом або учасником (акціонером), не є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь /Ісламської Республіки Іран;
- наказ про призначення директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» ОСОБА_1 з 18.03.2016р.;
- згода директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» на збір та обробку персональних даних №11/11-24-14 від 11.11.2024р.;
- пояснювальна записка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №11/11-24-4 від 11.11.2024р., якою було надано інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі;
- цінова пропозиція №11/11-24-5 від 11.11.2024р.;
- інформаційна довідка з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 11.11.2024р. №1454772, якою підтверджується відсутність корупційних або інших, пов'язаних з корупцією правопорушень, здійснених юридичною особою ТОВ «Лес Пром Ресурс»;
- довідка ГУ ДПС у Харківській області про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи №9005/20-40-13-09-23 від 11.11.2024р.;
- витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», виданий про те, що керівник ТОВ «Лес Пром Ресурс» станом на 11.11.2024р. до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває;
- банківська гарантія №KTEG335915865 від 11.11.2024р. на суму 170000,00 грн.;
- сканована копія всіх сторінок паспорту директора ТОВ «Лес Пром Ресурс»;
- картка платника податків директора ТОВ «Лес Пром Ресурс»;
- довідка від 01.12.2014р. №3008-8101 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи директора ТОВ «Лес Пром Ресурс»;
- пояснювальна записка директора ТОВ «Лес Пром Ресурс» №12.11/24-10 від 12.11.2024р., за змістом якої учасник підтверджує відповідності тендерної пропозиції кількісним, технічним, якісним вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником;
- відповідь на запит до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 18.11.2024р., згідно якої підтверджується відсутність корупційних або інших, пов'язаних з корупцією правопорушень, здійснених юридичною особою ТОВ «Лес Пром Ресурс».
Оцінивши надані позивачем документи і зіставивши їх з вищенаведеними вимогами, визначеними у Додатку 4 до Тендерної документації, судом встановлено відсутність у вказаному переліку довідки у довільній формі про те, що керівника учасника процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Окрім відсутності відповідної довідки, складеної в довільній формі, судом встановлено неналежне виконання позивачем вимоги про надання інформаційної довідки з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення про відсутність відносно керівника учасника процедури закупівлі, інформації про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.
Так, позивачем дійсно було долучено до тендерної документації інформаційну довідку з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 11.11.2024р. №1454772. Окрім того було надано і відповідь на запит до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 18.11.2024р.
Втім, і інформаційна довідка від 11.11.2024р. №1454772, і відповідь на запит до Єдиного державного реєстру від 18.11.2024р., сформовані щодо юридичної особи ТОВ «Лес Пром Ресурс», а не керівника товариства - ОСОБА_1, як того вимагає замовник.
Порядок формування, ведення Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення (далі - Реєстр), та надання відомостей з нього регулює Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, затверджений рішенням НАЗК від 09.02.2018р. №166 (надалі - Положення).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Положення відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу з Реєстру та інформаційної довідки.
Із положень пунктів 10-12 розділу ІІІ Положення вбачається, що інформаційна довідка з Реєстру - документ, сформований будь-яким користувачем в онлайн-режимі, що містить інформацію про наявність або відсутність відомостей в Реєстрі стосовно нього та стосовно юридичної особи, до якої застосовано заходи кримінально-правового характеру за вчинення корупційного правопорушення.
Довідка може бути сформована будь-яким зареєстрованим користувачем стосовно себе на основі персональних даних, вказаних у його кваліфікованому електронному підписі.
Таким чином, отримати відповідну інформаційну довідку мала можливість лише сама фізична особа, яка є керівником учасника процедури закупівлі.
Оскільки замовник позбавлений права на отримання такого доказу, то у суду відсутні підстави вважати зазначену інформацію загальнодоступною.
З урахуванням наведеного, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження того, що керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Як встановлено п.41 Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, зокрема, коли переможець процедури закупівлі: не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону, з урахуванням пункту 44 цих особливостей.
За положеннями п. 44 Особливостей замовник зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію переможця процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, визначені статтею 17 Закону (крім пункту 13 частини першої статті 17 Закону).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ щодо відхилення пропозиції, оформлене протоколом №254 від 25.11.2024р., прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства України та у спосіб, визначений законом.
Згідно з абз. 3 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається у разі ненадання переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі) у строк, визначений частиною шостою статті 17 цього Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону.
За умовами банківської гарантії №KTEG335915865 від 11.11.2024р. сторони узгодили, що банк-гарант безвідклично зобов'язаний сплатити бенефіціару повну суму тендерного забезпечення (гарантована сума) протягом 5 банківських днів після дня отримання гарантом першої письмової вимоги бенефіціара (замовника) про сплату суми гарантії.
Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.
Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов'язань, передбачених його тендерною пропозицією. Однією з таких умов (підстав) є те, що принципал не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав установлених пунктом 47 Особливостей.
Таким чином, неподання у визначений Особливостями та тендерною документацією строк встановлених ними документів, є гарантійним випадком за умовами спірної банківської гарантії та підставою, відповідно до пунктів 3, 4 частини 3 статті 25 Закону України "Про публічні закупівлі", для неповернення учаснику торгів забезпечення тендерної пропозиції.
Враховуючи вищенаведені обставини в сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач мав законні та обґрунтовані підстави для виплати йому суми гарантії у розмірі 170000,00 грн.
Наведене в свою чергу спростовує доводи позивача про те, що відповідач отримав кошти за банківською гарантією №KTEG335915865 від 11.11.2024р. без достатньої правової підстави.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).
Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що 17.10.2019 року набув чинності Закон України від 20.09.2019р. №132-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до України змінено назву статті 79 Господарського процесуального кодексу з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування "вірогідності доказів".
Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
У відповідності до ст.79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Так, беручи до уваги наявні в матеріалах справи пояснення та докази сторін, господарський суд, оцінюючи за своїм переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Лес Пром Ресурс" про стягнення безпідставно отриманих коштів є безпідставними, недоведеними, а отже, задоволенню не підлягають.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.2, 13, 74, 76, 80, 81, 120, 123, 126, 129, 161, 165, 169, 177, 178, 181, 182, 195, 207, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Лес Пром Ресурс", м.Харків до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, м.Слов'янськ про стягнення безпідставно отриманих коштів.
В судовому засіданні 08.04.2025р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 08.04.2025р.
Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Г.В. Левшина