Рішення від 08.04.2025 по справі 904/4363/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.04.2025м. ДніпроСправа № 904/4363/24

за позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області, м. Покров, Дніпропетровська область

до Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", м. Київ

3-я особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ у Дніпропетровській області

про стягнення безпідставно збережених коштів

Суддя Золотарьова Я.С.

Секретар судового засідання Мошинець Ю.О.

Представники:

від позивача: Маглиш А.С., самопредставництво

від відповідача: Кшижевська К.О., адвокат

від 3-ї особи: Міссон Д.В., самопредставництво

ПРОЦЕДУРА

Покровська міська рада Дніпропетровської області звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" і просить суд стягнути безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га за період з червня 2022 року по липень 2024 року в сумі 443 371,77 грн. та судовий збір у розмірі 5 320,46 грн.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.

18.10.2024 відповідач подав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

18.10.2024 відповідач подав відзив на позов.

23.10.2024 позивач подав відповідь на відзив.

28.10.2024 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 02.12.2024 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив справу до розгляду у підготовчому засіданні на 24.12.2024. Залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.12.2024 відкладено підготовче засідання на 23.01.2025.

15.01.2025 третя особа подала письмові пояснення по суті спору.

17.01.2025 відповідач подав клопотання про долучення доказів.

22.01.2025 позивач подав додаткові пояснення.

У судовому засіданні 23.01.2025 оголошено перерву на 20.02.2025.

11.02.2025 відповідач подав додаткові пояснення.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2025 закрито підготовче провадження та призначити справу до розгляду в засіданні на 12.03.2025.

У судовому засіданні 12.03.2025 розпочато розгляд справи по суті: встановлено обставини справи та досліджено докази, наявні у матеріалах справи, заслухано виступи представників позивача та відповідача, встановлено обставини справи та досліджено докази, наявні у матеріалах справи.

У судовому засіданні 12.03.2025 оголошено перерву на 01.04.2025.

У судовому засіданні 01.04.2025 продовжено розгляд справи по суті: під час судових дебатів позивач просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові, відповідач просив відмовити, з підстав, викладених у відзиві на позов, третя особа просила у позові відмовити.

У судовому засіданні 01.04.2025 ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням скороченої частини рішення.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Узагальнена позиція позивача

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 28.05.2015 між Покровською міською радою Дніпропетровської області (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (орендар) було укладено договір оренди землі.

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди №3 від 11.02.2019 до договору оренди землі №13396803 від 16.02.2016 року (кадастровий номер: 1212100000:01:016:0001) сторони дійшли згоди поновити вказаний договір, на новий термін, а саме на 3 (три) роки з 16.02.2019 року до 16.02.2022 року, на тих самих умовах, без зміни цільового призначення землі.

Позивач вказує, що після закінчення строку дії договору оренди землі №13396803 від 16.02.2016 року, відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме: відповідач у період з червня 2022 року по липень 2024 року (включно) не сплачував за користування земельною ділянкою кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га. плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі за відсутності укладеного договору, а тому, фактично збільшив свої доходи (зберіг безпідставно кошти у розмірі орендної плати), а Позивач в свою чергу втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).

Згідно розрахунку суми позову за період з червня 2022 року по липень 2024 року (включно) відповідач повинен був сплатити орендну плату в сумі 886 507,93 грн, але фактично за вказаний період Відповідачем сплачено лише 443 136,16 грн, тому сума заборгованості Відповідача перед Позивачем складає 443 371,77 грн.

Також, позивач зазначає, що заборгованість відповідача зі сплати орендної плати та безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою за кадастровим номером 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га, що розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Чехова, буд. 25 вже була предметом судового спору між тими самими сторонами, але за інший період часу - з січня по травень 2022 року.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 22.06.2023 року у справі №904/2066/22 (додається), залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 02.04.2024 року (додається), позов Покровської міської ради був задоволений повністю - на користь позивача суд стягнув з ПАТ «Укрнафта» основну заборгованість у розмірі 75 743,10 грн. При цьому, заборгованість була стягнута частково в період строку дії договору оренди від 28.05.2015 року та частково - за період, який продовжувався вже після спливу строку дії означеного договору.

Отже, позивач вважає, що у справі № 904/2066/22 встановлені такі факти, які не потребують доказуванню, а саме:

- використання відповідачем спірної земельної ділянки без достатніх правових підстав;

- правомірності способу нарахування Покровською міською радою заборгованості за користування спірною земельною ділянкою;

- безпідставного збереження коштів, у розмірі неотриманої орендної плати, які відповідач має повернути власнику земельної ділянки.

Позивач вказує, що як вбачається з витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.07.2018 №1110 наданого Покровською міською радою Дніпропетровської області, дані для визначення нормативно грошової оцінки земельної ділянки, а саме:

1. Середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/м-2: 121,65.

2. Номер економіко-планувальної зони: 20

3. Коефіцієнт Км2: 1,99

4. Сукупний коефіцієнт Км3: 1,50 (Локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: 1,2 * 1,05 * 1,15 * 1,15 * 0,9

5. Коефіцієнт Кф: 1,0 - повністю відповідають технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покров Дніпропетровської області затвердженої рішенням 11 сесії міської ради 7 скликання від 30 серпня 2016 року №8 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покров Дніпропетровської області».

Відтак, позивач уважає, що при розрахунку суми позову він обґрунтовано застосовує Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 10.07.2018 №1110.

Узагальнена позиція відповідача

Відповідач проти позову заперечує, просить у задоволенні відмовити.

Відповідач не заперечує, що строк дії договору оренди землі, який було укладено між сторонами закінчився, а новий договір укладено не було.

Водночас відповідач зазначає, що з метою здійснення правильного розрахунку розміру орендної плати у 2022 році ПАТ «Укрнафта» звернулося з електронною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Так, 14.01.2022 за вих.№910/303-22, ПАТ «Укрнафта» отримано Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, вартість якої вказана у розмірі 1 514 842,20 грн.

Оскільки ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» складає 12% від НГО, керуючись отриманою від Головного управління Держгеокадастру інформацією стосовно розміру НГО Відповідачем було розраховано і задекларовано до сплати річний розмір орендної плати на 2022 рік у розмірі 181 781,06 грн. (по формулі: 1514 842,20 * 12% (ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради»).

Відповідач вказує, що розрахунки розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 за 2022 - 2024 роки Позивач виконав власноруч, у відповідності до власних переконань, відповідні Витяги з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки видані Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за вказаний період, у Позивача відсутні.

Відповідач зазначає, що він у період з червня 2022 року по травень 2024 року (включно) сплачував оплату за користування земельною ділянкою кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, не зважаючи на фактичну відсутність укладеного Договору оренди земельної ділянки, в повній відповідності до Витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 910/303-22 від 14.01.2022, №НВ-1200610732023 від 09.08.2023 та № НВ-1200028132024 від 16.01.2024 отриманих від Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з урахуванням ставки орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» - що спростовує факт безпідставного збереження коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га з червня 2022 року по липень 2024 року (включно) в сумі 443 371,77 грн.

Позиція третьої особи

Третя особа зазначає, що позовна заява не підлягає задоволенню судом в повному обсязі з огляду на не доведення позивачем належними, допустимими та достатніми доказами факту порушення його прав в частині розміру стягуваної з відповідача суми безпідставно збережених коштів.

При цьому коефіцієнт Кф має застосовуватись у розмірі 0,5, а не у розмірі 1,0, як про це зазначає позивач, оскільки змінилось нормативне регулювання. Саме невірне застосування цього коефіцієнту позивачем зумовило невірні розрахунки розміру плати за землю.

Третя особа вважає, що наявні в матеріалах справи витяги з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, видані уповноваженим органом в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетрвоській області, які не скасовано в судовому порядку, є достатнім доказом, який спростовує обґрунтування позивачем свої позовних вимог в частині розміру безпідставно збережених коштів. Ці Витяги враховують ті нормативні зміни, які відбулись у 2021 році, коли було затверджено нову Методику з нормативно грошової оцінки землі.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

28.05.2015 між Покровською міською радою Дніпропетровської області (орендодавець) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» (орендар) було укладено договір оренди землі (арк.с.34).

Відповідно до пункту 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться по: вул. Чехова, 25 в м. Орджонікідзе, Дніпропетровської області.

Вказаний Договір оренди землі було зареєстровано в Орджонікідзевському МУЮ Дніпропетровської області про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 16.02.2016 р. за №13396803.

Згідно пункту 2 Договору оренди землі в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 загальною площею 0,3998 га (3998,0 кв.м.) згідно рішення 54 сесії 5 скликання Орджонікідзевської міської ради від 26.10.2010 року за №19.

Відповідно до пункту 3 Договору оренди землі на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, інші об'єкти інфраструктури: будівлі та споруди автозаправочної станції.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає щорічній обов'язковій індексації і за станом на 10.07.2018 становить 2 754 275,97 грн (пункт 4 Договору оренди землі в редакції додаткової угоди №2 від 25.10.2018 до договору оренди землі №13396803 від 16.02.2016 року.

Пунктом 7 Договору оренди землі передбачено, що договір укладено на 3 (три) роки. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди №3 від 11.02.2019 до договору оренди землі №13396803 від 16.02.2016 року (кадастровий номер: 1212100000:01:016:0001) сторони дійшли згоди поновити вказаний договір, на новий термін, а саме на 3 (три) роки з 16.02.2019 року до 16.02.2022 року, на тих самих умовах, без зміни цільового призначення землі.

На виконання умов Договору оренди землі Покровською міською радою було передано, а Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» прийнято в оренду земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Чехова, 25 на території Покровської міської ради, Дніпропетровської області, загальна площа: 0,3998 га, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки (т. 1 арк.с.37).

У пункті 8 Договору оренди землі в редакції додаткової угоди від 29.01.2020 до договору оренди землі б/н від 28.05.2015 року сторонами узгоджено, що з 01.01.2020 орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі згідно ставок орендної плати, затверджених рішенням 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради».

Згідно пункту 9 Договору оренди землі орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно протягом 25 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця.

Відповідно до пункту 13 договору, розмір орендної плати змінюється у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в разі коригування нормативної грошової оцінки земель міста; в разі прийняття нового рішення «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Орджонікідзевської міської ради»; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Рішенням №9 від 27.02.2022 з урахуванням змін, внесених рішенням №10 від 24.06.2022 Покровська міська рада вирішила в зв'язку з закінченням строку, на який було укладено договір оренди землі № 13396803 від 16.02.201, вважати його припиненим. Передати в оренду ПАТ “Укрнафта» терміном на три роки земельну ділянку загальною площею 0,3998га кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, зобов'язати ПАТ “Укрнафта» в термін до 31.12.2022 укласти договір оренди землі.

Позивачем до матеріалів справи надано Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, на підставі якого позивачем розраховано суму позову (т.1 арк.с.68).

Відповідно до витягу:

Цільове призначення земельної ділянки: 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Площа земельної ділянки: 3 998 кв.м.

Середня (базова) вартість земель населеного пункту: 121,65 грн/кв.м.

Номер економіко-планувальної зони: 20

Коефіцієнт Км2: 1,99

Локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: 1,2*1,05*1,15*1,15*0,9

Сукупний коефіцієнт Км3: 1,50

Коефіцієнт Кф: 1,00

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,249 1, 433 1,060 1,000

У Витязі зроблено примітку, що розрахунок виконано відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №439 від 25.11.2018 року.

Позивач вказує, що після закінчення строку дії договору оренди землі №13396803 від 16.02.2016 року, відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Позивач вказує про те, що відповідачем частково сплачувалось за користування земельною ділянкою, але не у повному обсязі.

При розрахунку суми позову позивач керувався таким:

Рішенням 11 сесії міської ради 7 скликання від 30 серпня 2016 року №8 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Покров Дніпропетровської області»», була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Покров Дніпропетровської області, яка відповідно пункту 4 рішення вводиться в дію з 01.01.2018 року.

Так, нормативно грошова оцінка земельної ділянки переданої відповідачу в оренду становить 2 754 275,97 грн. (витяг із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1110 від 10.07.2018.

Коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель за 2020 рік, не змінювався та становить 1,0. Коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель за 2021 рік, становить 1,1. Коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель за 2022 рік, становить 1,15. Коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель за 2023 рік, становить 1,051. Даний коефіцієнт приймається при розрахунку вартості орендної плати у 2024 році.

Позивачем була встановлена відповідачу орендна плата за вказану земельну ділянку, в такому розмірі:

з 01.01.2022 - 363 564,48 грн. на рік та 30 297,04 грн. на місяць, (3 029 703,57 грн. (нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель - 1,1) * 12% (ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» / 12 місяців). з

з 01.01.2023 - 418 099,09 грн. на рік та 34 841,59 грн. на місяць, (3 484 159, 11 грн. (нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель - 1,15) * 12% (ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» / 12 місяців).

з 01.01.2024 - 439 422,15 грн. на рік та 36 618,51 грн. на місяць, (3 661851,22 грн. (нормативно грошова оцінка з урахуванням коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель - 1,051) * 12% (ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» / 12 місяців).

Відповідач визнає ту обставину, що на разі між сторонами не укладено договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться у фактичному використанні відповідача.

Відповідачем до матеріалів справи надано:

- Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, дата формування витягу 14.01.2022 (т.1 арк.с.162), відповідно до якого НГО земельної ділянки складає 1 514842,20 грн.

- Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, дата формування витягу 09.08.2023 (т.1 арк.с.161) відповідно до якого НГО земельної ділянки складає 1 742088,52 грн.

- Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, дата формування витягу 16.01.2024 (т.1 арк.с.161) відповідно до якого НГО земельної ділянки складає 1 829236,18 грн.

.Вказані витяги були отримані відповідачем шляхом звернення з електронною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Також адвокатським об'єднанням «ВЕРХУША, КШИЖЕВСЬКА ТА ПАРТНЕРИ», в інтересах Відповідача направлявся адвокатський запит вих.№ АЗ-180823/1 від « 18» серпня 2023 року до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області стосовно надання роз'яснень щодо зменшення НГО, а також просило надати детальний розрахунок НГО земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 у 2022 - 2023 роках з зазначенням формул та коефіцієнтів, які застосовувалися при здійснення розрахунку щодо сум зазначених у Витягах за вих.№910/303-22 від 14.01.2022 та №НВ-1200610732023 від 09.08.2023.

Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за вих. №29-0.10-4930/2-23 від 25.08.2023 надано відповідь, на вище вказаний адвокатський запит, відповідно до якої:

«з 10 листопада 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі-Методика 1147).

Методикою 1147 внесені зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, а також визначено такими, що втратили чинність, низку постанов Кабінету Міністрів України, визначається відповідно до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку (в частині коду цільового призначення) на дату формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Також з 11.08.2021 діє новий Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, який передбачає розширений перелік кодів видів цільового призначення земельних ділянок.

Отже, з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147 визначення коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки, здійснюється відповідно додатка 8 до Методики.

При формуванні витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.01.2022 за № 910/303-22 та від 09.08.2023 № НВ-1200610732023, використано коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки 0,5 відповідно до Методики 1147.

Тому, при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1212100000:01:016:0001 відбулось зменшення значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2022 та у 2023 роках.».

Адвокатським об'єднанням «ВЕРХУША, КШИЖЕВСЬКА ТА ПАРТНЕРИ», в інтересах Відповідача направлявся адвокатський запит вих. № АЗ-060824/3 від « 06» серпня 2024 року до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області стосовно надання роз'яснень щодо розміру НГО у 2023-2024 роках.

Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за вих. №29-0.10-4439/2-24 від 14.08.2024 надано відповідь на вище вказаний адвокатський запит зі змісту якої вбачається, що:

«При формуванні витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.01.2022 за № 910/303-22, від 09.08.2023 № НВ-1200610732023 та №НВ-1200028132024 від 16.01.2024, використано коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки 0,5 відповідно до Методики 1147.

Тому, при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1212100000:01:016:0001 відбулось зменшення значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2022, 2023 та 2024 роках».

Позивач зазначає, що відповідач у період з червня 2022 року по липень 2024 року (включно) не сплачував за користування земельною ділянкою кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га. плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі за відсутності укладеного договору, а тому, фактично збільшив свої доходи (зберіг безпідставно кошти у розмірі орендної плати), а Позивач в свою чергу втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).

Згідно Розрахунку суми позову за період з червня 2022 року по липень 2024 року (включно) відповідач повинен був сплатити орендну плату в сумі 886 507,93 грн, але фактично за вказаний період Відповідачем сплачено лише 443 136,16 грн, тому сума заборгованості Відповідача перед Позивачем складає 443 371,77 грн.

Відповідач переконаний, що він сплачував за землю в необхідних розмірах.

Вказане і стало причиною виникнення спору.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю, зокрема, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Статтею 83 Земельного кодексу України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю.

Статтею 13 Закону України "Про орендну землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про орендну землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Як встановлено вище, між ПАТ “Укрнафта» та Покровською міською радою Нікопольського району Дніпропетровської області, було укладено Договір оренди землі б/н від 28.05.2015 року (державна реєстрація 16.02.2016 року №13396803:. Предметом Договору є земельна ділянка, розташована за адресою: Дніпропетровська область, м. Покров, вул. Чехова, 25 (АЗС №03/024).

Відповідно до п. 7 Договору (враховуючи зміни викладені в Додатковій угоді №3 від 11.02.2019 року (державна реєстрація 25.02.2019 року №157497536), строк дії договору - 3 роки, а саме до 16.02.2022 року.

Відтак договір оренди землі діяв до 16.02.2022.

Рішенням №9 від 27.02.2022 з урахуванням змін, внесених рішенням №10 від 24.06.2022 Покровська міська рада вирішила в зв'язку з закінченням строку, на який було укладено договір оренди землі № 13396803 від 16.02.201, вважати його припиненим. Передати в оренду ПАТ “Укрнафта» терміном на три роки земельну ділянку загальною площею 0,3998га кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, зобов'язати ПАТ “Укрнафта» в термін до 31.12.2022 укласти договір оренди землі.

На час звернення позивача до суду договір укладено не було.

Виходячи з викладеного, відповідач з березня 2022 року користується спірною земельною ділянкою без достатніх правових підстав, що ним не заперечується.

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом “д» частини 1 статті 156 Земельного кодексу України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташовано цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Отже на підставі вищевикладеного, у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку ст. 1212 ЦК України.

Статтею 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:

1) повернення виконаного за недійсним правочином;

2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;

3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;

4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Судом встановлено, що земельна ділянка, розташована за адресою: вул. Чехова, 25 у м. Покров Нікопольського району Дніпропетровської області», якій присвоєно кадастровий номер: 1212100000:01:016:0001 є сформованою та є об'єктом цивільних прав, як така що передається в оренду.

Відповідно до ст. 206 Земельного Кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

За правилом п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначені Законом України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378

Згідно зі ст. 13 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки, яка є предметом цього спору проводилась у 2016 році.

Статтею 18 Закону №1378-IV (в редакції, яка діяла на час проведення нормативно грошової оцінки) було визначено порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону №1378-IV (в редакції, яка діяла на час проведення нормативно грошової оцінки) дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частини 1, 3 статті 23 Закону №1378-IV в редакції, яка діяла на момент проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки).

Наразі, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Кадастр має забезпечувати необхідною інформацією органи державної влади та органи місцевого самоврядування, зацікавлені підприємства, установи та організації, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю та цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, зокрема, утворено Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, до повноважень якого відноситься видача витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

10.11.2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок», якою затверджено нову Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок (далі- Методика), внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, а також визнано такими, що втратили чинність, низку постанов Кабінету Міністрів України.

Пунктом 3 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України передбачено визнати такими, що втратили чинність, деякі постанови Кабінету Міністрів України, зокрема постанову Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів».

Відповідно до пункту 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.

У разі подання заяви в електронній формі витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок або мотивована відмова в наданні такого витягу видається в електронній формі за допомогою технічних засобів електронних комунікацій накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», а за бажанням заявника може також надаватися в паперовій формі.

Зі змісту пункту 20 Методики вбачається, що витяг може бути видано в будь-який час, якщо надійде відповідна заява, й такий витяг формується автоматично із наявної технічної документації.

Також оновленою Методикою, серед іншого, змінені підходи визначення коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки, а також значення цього коефіцієнта. Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається відповідно до відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку (в частині коду цільового призначення) на дату формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки і, відповідно, не є коефіцієнтом, який розраховується у відповідній технiчнiй документації.

З 11.08.2021 дiє новий Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, який встановлює розширений перелік кодів цільового призначення земельних ділянок.

Згідно з п. 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051) ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. Функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство, яке належить до сфери управління Держгеокадастру.

Відповідно до п.5 Порядку №1051 до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.

Згідно підпункту 10 пункту 24 Порядку № 1051 до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки, зокрема, цільове призначення (категорія земель, вид цільового призначення земельної ділянки в межах певної категорії земель): категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку; цільове призначення згідно з додатками 58, 59, 60.

Пунктом 118 Порядку №1051 передбачено, що внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду цільового призначення).

Пунктом 121-1 Порядку №1051 передбачено, що внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо її цільового призначення здійснюється згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, Класифікатором видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правилами їх застосування, наведеними у додатках 58-60.

Отже, з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147 визначення коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки має здiйснюватись виключно відповідно до пункту 3 Методики та додатка 8 до Методики.

До 10.11.2021 значення коефіцієнта, який враховує цільове призначення спірної земельної ділянки становив 1.0., а з набуттям чинності відповідний коефіцієнт встановлено додатком 8 Методики на рівні 0.5.

Відтак, в зв'язку зі змінами у нормативно-правовому регулюванні правовідносин у сфері нормативної грошової оцінки землі, з 10.11.2021 року відбулось зниження нормативно грошової оцінки земель, у зв'язку з набранням чинності новою Методикою, якою змінено підходи до визначення коефіцієнта, який враховує цільове призначення земельної ділянки, а також значення цього коефіцієнта, яке відповідно до додатка 8 до Методики складає 0,5 для земельних ділянок з кодами цільового призначення « 12.04».

Відтак, суд зазначає, що використання у формулі розрахунку нормативно грошової оцінки коефіцієнту Кф на рівні - 1,0 з 11.08.2021 є необґрунтованим.

Видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку надає Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області через центр надання адміністративних послуг відповідно до вимог Закону України «Про адміністративні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2011 року № 835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року № 523-р «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».

З матеріалів справи вбачається, що з метою здійснення розрахунку розміру орендної плати у 2022 році ПАТ «Укрнафта» звернулося з електронною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Так, 14.01.2022 за вих.№910/303-22, ПАТ «Укрнафта» отримано Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, вартість якої вказана у розмірі 1 514 842,20 грн.

Оскільки ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради» складає 12% від НГО, керуючись отриманою від Головного управління Держгеокадастру інформацією стосовно розміру НГО земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 відповідачем було розраховано і задекларовано до сплати річний розмір орендної плати на 2022 рік у розмірі 181 781,06 грн. (по формулі: 1514 842,20 * 12% (ставка орендної плати відповідно до рішення 46 сесії міської ради 7 скликання від 27.06.2019 №11 «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками на території Покровської міської ради»).

Адвокатським об'єднанням «ВЕРХУША, КШИЖЕВСЬКА ТА ПАРТНЕРИ», в інтересах Відповідача направлявся адвокатський запит вих.№ АЗ-180823/1 від « 18» серпня 2023 року до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області стосовно надання роз'яснень щодо зменшення НГО, а також просило надати детальний розрахунок НГО земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 у 2022 - 2023 роках з зазначенням формул та коефіцієнтів, які застосовувалися при здійснення розрахунку щодо сум зазначених у Витягах за вих.№910/303-22 від 14.01.2022 та №НВ-1200610732023 від 09.08.2023.

Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за вих. №29-0.10-4930/2-23 від 25.08.2023 надано відповідь, на вище вказаний адвокатський запит, відповідно до якої: «з 10 листопада 2021 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі-Методика 1147).

При формуванні витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.01.2022 за № 910/303-22 та від 09.08.2023 № НВ-1200610732023, використано коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки 0,5 відповідно до Методики 1147.

Тому, при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1212100000:01:016:0001 відбулось зменшення значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2022 та у 2023 роках.».

Адвокатським об'єднанням «ВЕРХУША, КШИЖЕВСЬКА ТА ПАРТНЕРИ», в інтересах Відповідача направлявся адвокатський запит вих. № АЗ-060824/3 від « 06» серпня 2024 року до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області стосовно надання роз'яснень щодо розміру НГО у 2023-2024 роках.

Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області за вих. №29-0.10-4439/2-24 від 14.08.2024 надано відповідь на вище вказаний адвокатський запит зі змісту якої вбачається, що: «При формуванні витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 14.01.2022 за № 910/303-22, від 09.08.2023 № НВ-1200610732023 та №НВ-1200028132024 від 16.01.2024, використано коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки 0,5 відповідно до Методики 1147.

Тому, при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 1212100000:01:016:0001 відбулось зменшення значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у 2022, 2023 та 2024 роках».

З наведених вище підстав, суд відхиляє доводи позивача про те, що при розрахунку ціни позову слід керуватися виключно Витягом із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1110 від 10.07.2018.

Позивач безпідставно не враховує вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року No 1147 та новий Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року No 1051, який встановлює розширений перелік кодів цільового призначення земельних ділянок.

Відповідно до відомостей, що надані Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області у Витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки по земельній ділянці кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 за 2022 -2024 роки розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінився, порівняно з відомостями, що містилися у Витязі із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1110 від 10.07.2018, який також видавався Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

При цьому у Витязі із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1110 від 10.07.2018 зроблено примітку, що розрахунок виконано відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який затверджено Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №439 від 25.11.2018 року.

Саме у цьому Наказі було визначено, що для земельних ділянок з кодом 12.04 визначено коефіцієнт який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) на рівні - 1,0.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач також посилається на цей наказ.

Водночас, вказаний Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 716 від 04.04.2023.

До того ж, як вже зазначалось з 11.08.2021 діє новий Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 №1051, який встановлює розширений перелік кодів цільового призначення земельних ділянок, та встановлює для земельних ділянок з кодом 12.04 кофіцієнт - 0,5 замість коефіцієнту 1,0.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про правотворчу діяльність» (юридична сила та ієрархія нормативно-правових актів) юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із: 1) засад конституційного ладу в Україні; 2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом; 3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Частиною 2 цієї статті визначено, що зокрема Постанови Кабінету Міністрів України (п.5 ч.2 ст. 19 Закону) мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України.

Водночас накази міністерств (п.6 ч.2 ст. 19 Закону) приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 8-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України.

З огляду на те, що юридична сила Постанов Кабінету Міністрів України є вищою, ніж юридична сила наказів міністерств, з 11.08.2021 року має застосуватися саме коефіцієнт цільового призначення земельних ділянок 0,5, а не коефіцієнт 1,0.

Суд відхиляє посилання позивача на практику Верховного Суду (постанова Верховного суду від 20.02.2021 по справі № 160/2185/20, постанова Касаційного адміністративного суду від 12.11.2018 по справі № 814/789/17), оскільки при розгляді цих справ, досліджувались обставини, які виникли до прийняття нової Методики з нормативно-грошової оцінки та нового Класифікатора видів цільового призначення земельних ділянок, що наведений у додатку 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Тому, суд дійшов висновку, що застосування до спірних правовідносин саме відомостей, відображених у Витягах із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки по земельній ділянці кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 за 2022 -2024 роки, а саме: № 910/303-22 від 14.01.2022, №НВ-1200610732023 від 09.08.2023 та № НВ-1200028132024 є обґрунтованим, та спростовує доводи Позивача про те, що Відповідач, у період з червня 2022 року по травень 2024 року (включно) не сплачував за користування земельною ділянкою кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, площею 0,3998 га. плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі за відсутності укладеного договору, а тому, фактично збільшив свої доходи (зберіг безпідставно кошти у розмірі орендної плати), а отже Позивач в свою чергу не втратив належне йому майно (кошти від орендної плати), тому що оплата була здійснена в повному обсязі.

При цьому суд не вбачає суперечності між Технічною документацією на земельну ділянку та Витягами, наданими відповідачем, крім коефіцієнту цільового призначення земельної ділянки, який має застосовуватися органами Держгеокадастру при формуванні витягів в автоматичному режимі.

Також, позивач вважає, що у справі № 904/2066/22 встановлені такі факти, які не потребують доказуванню, а саме:

- використання відповідачем спірної земельної ділянки без достатніх правових підстав;

- правомірності способу нарахування Покровською міською радою заборгованості за користування спірною земельною ділянкою;

- безпідставного збереження коштів, у розмірі неотриманої орендної плати, які відповідач має повернути власнику земельної ділянки.

Суд з такими аргументами позивача не погоджується з огляду на таке.

Відповідно до частин 4, 5, 7 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.

Правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для господарського суду.

Так, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 22.06.2023 по справі № 904/2066/22 за первісним позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області, м. Покров до Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача за первісним позовом - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості за договором оренди землі б/н від 28.05.2015 у розмірі 75 743,10 грн. та за зустрічним позовом Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" до Покровської міської ради Дніпропетровської області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки:

- первісний позов задовольнити у повному обсязі. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА" на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області основну заборгованість у розмірі 75 743,10 грн, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 481,00 грн.

- в задоволенні зустрічного позову відмовити в повному обсязі.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 22.06.2023 по справі № 904/2066/22 встановлено таке:

«Покровська міська рада розраховує орендну плату за земельну ділянку виходячи з нормативної грошової оцінки у розмірі 3 029 703,57грн, та зазначає цей розмір нормативної грошової оцінки у п.4 проекту договору та у розрахунку розміру орендної плати на 2022 рік.

Позивач за зустрічним позовом наполягає на застосуванні у договорі оренди землі на наступний термін вартості земельної ділянки на рівні 1 514 842,20 грн, яка зазначена у Витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, виданому ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області 14.01.2022 р. вих.№910/303-22.

Отже сторонами надано два Витяги із нормативної грошової оцінки видані на одну і ту саме земельну ділянку видані уповноваженим органом у різний час, та які містять різну інформацію щодо вартості цієї ділянки.

Задля вирішення спору має бути встановлено дані якого саме з витягів відповідають дійсному розміру нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки на час спірних відносин.

Рішенням Покровської міської ради від 30.08.2016 затверджено “Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Покров Дніпропетровської області», розроблену Державним підприємством Україннським державно науково-дослідним інститутом проектування міст “Дніпромісто» імені Ю.М. Білоконя.

Відповідно до п. 3,4 цього рішення затверджено базову вартість земель міста Покров Дніпропетровської області станом на 01.01.2014 рік на рівні 121,65грн. Ввести в дію нормативну грошову оцінку земель м. Покров Дніпропетровської області з 01.01.2018 року.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату.

Згідно з підпунктом 14 пункту 24 Порядку №1051 до державного земельного кадастру вносяться відомості про земельні ділянки, зокрема, відомості про нормативну грошову оцінку: значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яке розраховується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі відомостей про земельну ділянку, зазначених у цьому пункті, та відомостей про нормативну грошову оцінку земель у межах території адміністративно - територіальної одиниці згідно з підпунктом 8 пункту 22 цього Порядку; дата проведення нормативної грошової оцінки земель.

З огляду на наявність у матеріалах справи двох взаємовиключних витягів із технічної документації про нормативну грошову земельної ділянки, з метою з'ясування які саме дані використовувались під час виготовлення таких витягів Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача за первісним позовом.

Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в судові засідання не з'являлося, письмових пояснень щодо розбіжності у відомостях, зазначених у витягах із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001 не надало.

Отже, Позивачем за зустрічним позовом не надано належних і допустимих доказів на спростування вартості земельної ділянки кадастровий номер 1212100000:01:016:0001, яка надана відповідачем за зустрічним позовом та підтверджена наявною у матеріалів справи копією рішення Покровської міської ради від 30.08.2016 яким затверджено “Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Покров.

Сторонами та Третьою особою не надано доказів здійснення комплексу дій з проведення нормативної грошової оцінки землі після 30.08.2016 та прийняття рішення Покровською міською радою про її затвердження.

Отже, на час винесення судом рішення у справі № 904/2066/22, вартість спірної земельної ділянки зазначена у витязі з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №1110 від 10.07.2018 складає 2 754 275,97 грн. та з урахуванням індексації становить 3 029 703,57грн.»

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 02.04.2024 по справі № 904/2066/22 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 22.06.2023 р. у справі № 904/2066/22 залишено без змін.

Перш за все слід зауважити, що у цій справі позивач просить стягнути безпідставно отримані відповідачем грошові кошти за інший період, ніж розглядався у справі №904/2066/22, відтак у справі № 904/2066/22 встановлювались обставини безпідставного користування земельною ділянкою за інший період.

Також в матеріалах справи № 904/4363/24 наявні письмові пояснення Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, тоді як у справі №904/2066/22 такі пояснення 3-я особа не подавала, участі в судових засіданнях в суді першої інстанції та апеляційної інстанції не приймала. Відтак, хоча Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області й було залучено до участі у справі як третю особу, але письмові пояснення та докази 3-ою особою у справі №904/2066/22 не подавались.

Крім того, позивачем у цій справі надані додаткові докази, які не оцінювались судом при вирішенні справи №904/2066/22.

Також при розгляді справи №904/2066/22, жодною зі сторін не зазначалось про зміни у нормативному регулюванні визначення нормативно грошової оцінки землі (зокрема, щодо формули визначення НГО, а також самостійне застосування органами Держгеокадастру коефіцієнта цільового призначення земельних ділянок).

Суд як першої, так і другої інстанції оцінки новій Методиці про нормативно грошову оцінку землі, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1147 «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» не надавав, оскільки сторони на неї не посилались в обґрунтування своїх вимог та заперечень.

Тільки при розгляді цієї справи, позивачем було надано адвокатські запити та отримані на них відповіді третьої особи щодо підстав зміни розміру НГО за рахунок зміни коефіцієнту цільового призначення земельної ділянки.

До того ж судом у справі №904/2066/22 застосовано стандарт вірогідності доказів.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Тому, суд уважає, що підстави для застосування ст.75 ГПК України в цій справі в частині правомірності способу нарахування Покровською міською радою заборгованості за користування спірною земельною ділянкою відсутні.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню не підлягає.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому судовий збір у розмірі 5 320,46 грн слід залишити за позивачем.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Покровської міської ради Дніпропетровської області до Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ у Дніпропетровській області про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 443 371,77 грн - залишити без задоволення.

Судовий збір у розмірі 5 320,46 грн залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Повне рішення 08.04.2025

Суддя Я.С. Золотарьова