Справа №760/21416/24 2/760/1291/25
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
07 квітня 2025 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Кицюк В.С., за участю: секретаря Лопатюк А.В., представника позивача Швець А.В., розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання спадкоємцями за законом та звернення стягнення на предмет іпотеки,-
У провадженні Солом'янського районного суду міста Києва перебуває вищезазначена цивільна справа.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 24 вересня 2024 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 05 лютого 2025 року задоволено клопотання представника позивача та витребувано у Солом'янського відділу ДРАЦС у м. Києві за наявності належним чином завірені копії актових записів про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2
04.03.2025 до суду надійшли витребувані докази, а саме: копія актового запису про смерть №383 від 06 січня 2024 року, відповідно до якого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ; копія актового запису про смерть №16588 від 26 вересня 2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 померла приблизно ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У підготовчому судовому засіданні представник позивача заявила клопотання про вирішення питання про закриття провадження, оскільки відповідачі померли ще до звернення позивача із позовом до суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.42, ч.1 ст.48 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Статтями 46, 47 ЦПК України передбачено, що вони можуть мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони (цивільна процесуальна правоздатність) та здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність).
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
З аналізу п.7 ч.1 ст.255 ЦПК України вбачається, що правонаступників у справу можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася вже після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст.25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. У випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини. У випадках, встановлених законом, здатність мати окремі цивільні права та обов'язки може пов'язуватися з досягненням фізичною особою відповідного віку. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
У ст.46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов'язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.
Системний аналіз вказаних норм права, а також положень частин першої, другої, четвертої статті 25, частини першої статті 26 ЦК України та частини другої статті 48 ЦПК України, дозволяє дійти висновку про те, що на момент звернення із позовом до суду відповідач у справі має бути живим. В іншому випадку провадження у справі не може бути відкрито, а відкрите - підлягає закриттю, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України).
Діючим цивільно-процесуальним законодавством не передбачено судового врегулювання спору з особою, яка на час звернення до суду померла.
Правонаступництво у разі смерті фізичної особи у порядку ст.55 ЦПК України можливе шляхом залучення правонаступника, лише за умови, що фізична особа померла після пред'явлення позову та відкриття провадження у справі.
На момент відкриття провадження у справі відповідачі значились померлими, їх цивільна правоздатність і дієздатність припинились у момент смерті, тобто до звернення позивача із позовом до суду.
Суд дійшов висновку, що провадження у справі необхідно закрити у зв'язку зі смертю відповідачів, яка настала до подачі позовної заяви.
Аналогічні висновки містять постанови Верховного Суду від 20 червня 2019 року у справі №185/998/16-ц та від 18 грудня 2019 року у справі №127/328/17.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Враховуючи, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 13188,50 грн платіжною інструкцією №9595/4 від 28 серпня 2024 року, відтак вказана сума підлягає поверненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.42, 46, 47, 48, 255 ЦПК України, суд,-
Провадження у справі за позовом Акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання спадкоємцями за законом та звернення стягнення на предмет іпотеки - закрити.
Повернути Акціонерному товариству «Універсал Банк» / код ЄДРПОУ 21133352 / з державного бюджету судовий збір у розмірі 13188,50 грн, сплачений платіжною інструкцією №9595/4 від 28 серпня 2024 року
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 15 днів з дня вручення відповідної ухвали суду.
Суддя Вікторія КИЦЮК