04 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/13675/24 пров. № А/857/29748/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.
суддів: Матковської З.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року (головуючий суддя: Чаплик І.Д., місце ухвалення - м. Львів) за адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ ТД КРАМАР ЛТД» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинення певних дій,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ ТД КРАМАР ЛТД», 26.06.2024, звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
№ 10743664/44676394 від 19.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2384 від 27.02.2024;
№ 10743662/44676394 від 19.03.2024 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2385 від 27.02.2024;
№ 10743663/44676394 від 19.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2386 від 28.02.2024;
№ 10741804/44676394 від 19.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2388 від 28.02.2024;
№ 10741803/44676394 від 19.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2389 від 28.02.2024;
№ 10741802/44676394 від 19.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2387 від 28.02.2024;
№ 10780718/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2705 від 04.03.2024;
№ 10780711/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2706 від 05.03.2024;
№ 10780719/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2707 від 05.03.2024;
№ 10780717/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2708 від 05.03.2024;
№ 10780713/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2709 від 05.03.2024;
№ 10780715/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 2710 від 05.03.2024;
№ 10780716/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2711 від 05.03.2024;
№ 10780714/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2712 від 05.03.2024;
№ 10780710/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2713 від 11.03.2024;
№ 10780712/44676394 від 26.03.2024 про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №2714 від 11.03.2024;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою їх фактичного подання на реєстрацію, а саме: податкову накладну № 2384 від 27.02.2024; податкову накладну № 2385 від 27.02.2024; податкову накладну № 2386 від 28.02.2024; податкову накладну № 2387 від 28.02.2024; податкову накладну № 2388 від 28.02.2024; податкову накладну № 2389 від 28.02.2024; податкову накладну № 2705 від 04.03.2024; податкову накладну № 2706 від 05.03.2024; податкову накладну № 2707 від 05.03.2024; податкову накладну № 2708 від 05.03.2024; податкову накладну № 2709 від 05.03.2024; податкову накладну № 2710 від 05.03.2024; податкову накладну № 2711 від 05.03.2024; податкову накладну № 2712 від 05.03.2024; податкову накладну № 2713 від 11.03.2024; податкову накладну № 2714 від 11.03.2024.
Обґрунтовує позов тим, що комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення, які, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки ним як платником податків на виконання вимог п.п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України, надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податкових накладних. На думку позивача, сукупність наявних первинних документів підтверджує реальність операцій, їх фактичне виконання, в той час, коли з документів ДПС України не вбачається, у чому саме полягають порушення податкового законодавства. Тому рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню з відновленням прав позивача. Просив позов задовольнити повністю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року позов задоволено повністю.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт покликається на те, що у податкового органу були всі законні підстави для відмови у реєстрації вказаних накладних, оскільки позивачем не було подано усіх належних документів та пояснень на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з Порядком № 520.
Позивач, 23.01.2025 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу залишити без змін.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» зареєстроване 07.06.2022 як юридична особа, що знаходиться за адресою: 79040, м. Львів, вул. Данила Апостола, буд. 16, літ. Х-1, код ЄДРПОУ 44676394, що підтверджується Інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що розміщена на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), набуло правового статусу суб'єкта господарювання юридичної особи, як платник податків, зборів (обов'язкових платежів), знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Львівській області.
Види діяльності Товариства за КВЕД: 10.11 - Виробництво м'яса (основний), 10.12 - Виробництво м'яса свійської птиці, 10.13 - Виробництво м'ясних продуктів, 10.85 - Виробництво готової їжі та страв, 10.89 - Виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у., 46.32 - Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами, 46.38 - Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, 47.11 - Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 47.22 - Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах, 47.23 - Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах, 47.91 - Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет, 49.41 - Вантажний автомобільний транспорт, 52.29 - Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 56.10 - Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, 77.40 - Лізинг інтелектуальної власності та подібних продуктів, крім творів, захищених авторськими правами.
Між ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» (Постачальник) та ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (Покупець) був укладений договір поставки № 29-01 від 29.01.2024, відповідно до п. 1.1. на умовах даного договору Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцеві товар, визначений у п. 1.2 цього Договору (надалі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар.
Товаром за цим Договором є харчові продукти, за номенклатурою та за ціною, що визначається в Додатку № 1 до даного Договору «Специфікація» (надалі Товар та/або харчові продукти). Кожна окрема партія товару та строки її постачання визначається в заявках Покупця та видаткових накладних на кожну окрему партію Товару. Видаткові накладні формуються за заявками Покупця, які узгоджуються засобами зв'язку, які зазначені в Розділі 13 даного Договору або інші засоби зв'язку представників сторін (п. 1.2. Договору).
Відповідно до умов Договору № 29-01 від 29.01.2024, позивач здійснив продаж товарів ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (42585405) 27.02.2024 на суму 369 525 грн., 00 коп., в тому числі ПДВ у сумі 73905 грн,00 коп.; 509 336 грн., 34 коп., у тому числі ПДВ у сумі 101 867 грн., 27 коп. та 28.02.2024 на суму 897 204 грн. 20 коп., у тому числі ПДВ у сумі 179 440 грн. 84 коп.
При здійсненні вказаних операцій позивачем було складено податкові накладні: № 2384 від 27.02.2024, № 2385 від 27.02.2024 та № 2386 від 28.02.2024, які було подано до Головного управління ДПС у Львівській області для подальшої реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» 12.03.2024 ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» отримало квитанції, в яких було зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних від 27.02.2024 № 2384; 27.02.2024 № 2385 та податкової накладної від 27.02.2024 № 2386 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).
Також, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» 13.03.2024 через електронний кабінет подало повідомлення № 273 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
У поясненнях вказало, що одним з основних видів діяльності ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» є гуртова та роздрібна торгівля продуктами харчування, також ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» має власне виробництво, де виготовляє продукти харчування; ПН складені на підставі видаткових накладних; товари згідно даних накладних були придбані у виробників згідно укладених договорів купівлі-продажу. Всі необхідні оформлені документи додаються, УКТЗЕД, які зазначені у квитанції. Разом із наданням пояснень ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» направило всі необхідні для проведення реєстрації податкових накладних документи.
При цьому, ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» в обґрунтування законності господарських операцій та оформлення накладних разом з письмовими поясненнями було представлено контролюючому органу наступні документи, а саме: згідно з податкових накладних № 2384, № 2385 від 27.02.2024 та № 2386 від 28.02.2024 долучено: договір поставки № 29-01 від 29.01.2024; договір оренди холодильного приміщення №3 від 01.07.2022; договір перевезення № 397/2022 від 02.11.2022; контракт Fishand Meat №125/2023 від 14.02.2023; Контракт Sogda Limited № 01/08/К від 16.08.2022; Контракт № 05/23/К 01.05.23; видаткова накладна № 1610 від 27.02.2024 на суму 443430,00грн; товарно-транспортна накладна (далі - ТТН) № 00001467 від 27.02.2024; платіжне доручення № 1169 від 15.02.2024; ВМД № 23UA209170009659 від 02.02.2024; CMR №31014 від 01.02.2024; платіжна інструкція №199 від 11.12.2023; ВМД № 23UA209170048203U5 від 19.06.2023; CMR б/н від 18.06.2023; договір № 74 від 27.09.2022; видаткова накладна №1307-0021 від 13.07.2023; ТТН № 1307-0021 від 13.07.2023; пояснення № 37 від 28.03.2024; видаткова накладна №1643 від 27.02.2024 на суму 611 203,61 грн; товарно-транспортна накладна № 00001468 від 27.02.2024; ВМД № 24UA209170014986U1 від 21.02.2024; CMR б/н від 20.02.2024; ВМД № 24UA209170016091U2 від 26.02.2024; CMR б/н від 24.02.2024; платіжна інструкція № 195 від 05.12.2023; ВМД 23UA209170108988U1 від 30.12.2023; CMR б/н від 29.12.2023; ВМД 23UA209170009659U0 від 02.02.2024; CMR № 31014 від 01.02.2024; пояснення № 38 від 29.03.2024; видаткова накладна № 1657 від 28.02.2024 на суму 1 076 645,04грн товарно-транспортна накладна № 00001467 від 27.02.2024; № ВМД 24UA209170016091U2 від 26.02.2024; CMR б/н від 24.02.2024; платіжна інструкція № 195 від 05.12.2023; ВМД 23UA209170108988U1 від 30.12.2023; CMR б/н від 29.12.2023; платіжне доручення № 1191 від 12.03.2024; платіжне доручення № 1200 від 19.03.2024; платіжне доручення № 1169 від 15.02.2024; рахунок фактура FV-0427/23 від 21.12.2023; звіт виробництва за зміну № ТД00-000190 від 27.02.2024; пояснення № 39 від 29.03.2024.
Пояснення та документи було доставлено до Головного управління ДПС у Львівській області, що підтверджується квитанцією № 2 від 13.03.2024.
Однак, 19.03.2024 ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» отримано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 10743664/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2384 від 27.02.2024; № 0743662/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2385 від 27.02.2024; № 10743663/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2386 від 28.02.2024. Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації обґрунтовано: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Крім того, між ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» (Постачальник) та ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (Покупець) був укладений договір № 26-02 від 26.02.2024, відповідно до пункту 1.1. якого Постачальник зобов'язується продати і відвантажити ДК 021-2015: 15110000-2 М'ясо (блоки із яловичини знежиловані першого сорту заморожені) (далі - товар) в обсязі, за адресами та у терміни (строки), визначені у Рознарядках (Додатки 1,2 до цього Договору), а Покупець забезпечити приймання та оплату товару за цінами, згідно з умовами Договору (надалі Договір).
Відповідно до умов Договору № 26-02 від 26.02.2024, позивач здійснив продаж товарів ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (42585405) 28.02.2024 на суму 215 006 грн. 40 коп., в тому числі ПДВ у сумі 35 834 грн. 40 коп.; на суму 138 218 грн. 40 коп., в тому числі ПДВ у сумі 23 036 грн. 40 коп.; на суму 711 568 грн. 80 коп., в тому числі ПДВ у сумі 118 594 грн. 80 коп.
При здійсненні вказаних операцій позивачем було складено податкові накладні № 2387, № 2388 та № 2389 від 28.02.2024, які було подано до Головного управління ДПС у Львівській області для подальшої реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» 12.03.2024 ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» отримало квитанції, в яких було зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних від 28.02.2024 за № 2387, № 2388 та податкової накладної № 2389 від 28.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).
Також, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» 12.03.2024 через електронний кабінет подало повідомлення №268 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
У поясненнях вказало, що одним з основних видів діяльності ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» є гуртова та роздрібна торгівля продуктами харчування; ПН складені на підставі ВН; товари згідно даних накладних були придбані у виробників згідно укладених договорів купівлі-продажу. Всі необхідні оформлені документи додаються, УКТЗЕД, які зазначені у квитанції.
Також ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» в обґрунтування законності господарських операцій та оформлення накладних разом з письмовими поясненнями було надано контролюючому органу документи по податкових накладних № 2387, № 2388 та № 2389 від 28.02.2024, а саме: договір поставки № 26-02 від 26.02.2024; видаткова накладна № 1727 від 28.02.2024 на суму 215 006 грн 40 коп; товарно-транспортна накладна № 52 від 28.02.2024; видаткова накладна № 1728 від 28.02.2024 на суму 138 218 грн 40 коп; товарно-транспортна накладна № 53 від 28.02.2024; договір оренди холодильного приміщення № 3 від 01.07.2022; видаткова накладна № 1730 від 28.02.2024 на суму 711 568 грн 80 коп; товарно-транспортна накладна № 55 від 28.02.2024; договір оренди холодильного приміщення № 3 від 01.07.2022; платіжне доручення № 1201 від 19.03.2024; договір перевезення № 17/2024 від 15.01.2024; договір поставки між ТОВ «ТД Крамар ЛТД» та ТОВ «СВМІТ» № 153/2023 від 31.03.2023; видаткова накладна № 72 від 27.10.2023; ТТН Р72 від 27.10.2023; декларація виробника № 27/10 від 27.10.2023; видаткова накладна № 74 від 31.10.2023; декларація виробника № 31/10 від 31.10.2023; ТТН Р74 від 31.10.2023; платіжна інструкція № 2565 від 01.11.2023; платіжна інструкція № 2500 від 31.10.2023; платіжна інструкція № 2594 від 02.11.2023; платіжна інструкція № 2624 від 06.11.2023; звіт з виробництва за зміну № ТД00-000198 від 28.02.2024; пояснення № 33 від 28.03.2024; пояснення № 35 від 28.03.2024; пояснення № 36 від 28.03.2024.
Пояснення та документи було доставлено до Головного управління ДПС у Львівській області, що підтверджується квитанцією № 2 від 12.03.2024.
ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» 19.03.2024 отримано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: - №10741802/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2387 від 28.02.2024; - №10741803/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2389 від 28.02.2024; - № 10741804/44676394 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2388 від 28.02.2024.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації обґрунтовано: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг; Розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків».
Також, відповідно до умов Договору № 26-02 від 26.02.2024 позивач здійснив продаж товарів ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (42585405): 04.03.2024 на суму 405 696 грн 60 коп, в тому числі ПДВ у сумі 67 616 грн 10 коп; 05.03.2024 на суму 436 411 грн 80 коп, у тому числі ПДВ у сумі 72 735 грн 30 коп, 05.03.2024 на суму 911 217 грн 60 коп, в тому числі ПДВ у сумі 151 896 грн 60 коп; 05.03.2024 на суму 170 213 грн 40 коп, в тому числі ПДВ у сумі 28 368 грн 90 коп; 05.03.2024 на суму 502 961 грн 40 коп, в тому числі ПДВ у сумі 83 826 грн 90 коп.
При здійсненні вказаних операцій позивачем було складено податкові накладні: № 2705 від 04.03.2024; № 2706, №2707, № 2708, № 2709 від 05.03.2024, які було подано до Головного управління ДПС у Львівській області для подальшої реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» 18.03.2024 ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» отримало квитанції, в яких було зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних № 2705 від 04.03.2024; № 2706 від 05.03.2024; № 2707 від 05.03.2024; № 2708 від 05.03.2024; № 2709 від 05.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Також, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД», 19.03.2024 через електронний кабінет подало повідомлення № 297 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
У поясненнях вказало, що одним з основних видів діяльності ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» є гуртова та роздрібна торгівля продуктами харчування; ПН складенні на підставі ВН; товари згідно даних накладних були придбані у виробників згідно укладених договорів купівлі-продажу. Всі необхідні оформлені документи додаються, УКТЗЕД, які зазначені у квитанції.
Разом із наданням пояснень ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» в обґрунтування законності господарських операцій та оформлення накладних було надано контролюючому органу документи по податкових накладних № 2705, № 2706, № 2707 від 04.03.2024 та № 2708, № 2709 від 05.03.2024, а саме: договір поставки № 26-02 від 26.02.2024; видаткова накладна № 1854 від 04.03.2024 на суму 405 696 грн 60 коп; товарно-транспортна накладна № 57 від 04.03.2024; видаткова накладна № 1994 від 05.03.2024 на суму 436 411 грн 80 коп; товарно-транспортна накладна № 32 від 05.03.2024; видаткова накладна № 1995 від 05.03.2024 на суму 911 217 грн 60 коп; товарно-транспортна накладна № 33 від 05.03.2024; видаткова накладна № 1996 від 05.03.2024 на суму 170 213 грн 40 коп; товарно-транспортна накладна № 34 від 05.03.2024; видаткова накладна № 1997 від 05.03.2024 на суму 502 961 грн 40 коп; товарно-транспортна накладна № 35 від 05.03.2024; договір оренди холодильного приміщення № 3 від 01.07.2022; договір про організацію перевезень вантажів автомобільним транспортом № 71/2024 від 19.02.2024; платіжне доручення № 1201 від 19.03.2024; договір поставки між ТОВ «ТД Крамар ЛТД» та ТОВ «СВМІТ» № 153/2023 від 31.03.2023; видаткова накладна № 75 від 02.11.2023; декларація виробника № 02/11 від 02.11.2023; ТТН Р75 від 02.11.2023; платіжна інструкція № 2594 від 02.11.2023; видаткова накладна №76 від 03.11.2023; декларація виробника № 03/11 від 03.11.2023; ТТН Р76 від 03.11.2023; платіжна інструкція № 2624 від 06.11.2023; видаткова накладна № 77 від 07.11.2023; декларація виробника № 07/11 від 07.11.2023; ТТН Р77 від 07.11.2023; платіжна інструкція № 2815 від 17.11.2023; звіт з виробництва за зміну № ТД00-000231 від 01.03.2024; звіт з виробництва за зміну № ТД00-000198 від 28.02.2024; пояснення №40 від 01.04.2024; пояснення № 41 від 01.04.2024; пояснення № 42 від 02.04.2024; пояснення № 43 від 03.04.2024; пояснення № 44 від 03.04.2024. Пояснення та документи були доставлені до Головного управління ДПС у Львівській області, що підтверджується квитанцією № 2 від 19.03.2024.
ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД», 26.03.2024 отримано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 10780718/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2705 від 04.03.2024; № 10780711/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2706 від 05.03.2024; № 10780719/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2707 від 05.03.2024; № 10780717/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2708 від 05.03.2024; № 10780713/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2709 від 05.03.2024.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації обґрунтовано: «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг; Розрахункових документів та /або банківських виписок з особових рахунків».
Крім того, відповідно до умов Договору № 26-02 від 26.02.2024 позивач здійснив продаж товарів ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» (42585405) 05.03.2024 на суму 390 339 грн. 00 коп., в тому числі ПДВ у сумі 65 056 грн 50 коп.; на суму 463 287 грн 60 коп, в тому числі ПДВ у сумі 77 214 грн 60 коп; на суму 404 416 грн 80 коп, в тому числі ПДВ 67 402 грн. 80 коп. Також, 11.03.2024 на суму 486 324 грн 00 коп, в тому числі ПДВ у сумі 81 054 грн. 00 коп.; на суму 211 167 грн 00 коп, в тому числі ПДВ у сумі 35 194 грн. 50 коп.
При здійсненні вказаних операцій позивачем було складено податкові накладні: № 2710, № 2711, № 2712 від 05.03.2024 та № 2713, № 2714 від 11.03.2024, які було подано до Головного управління ДПС у Львівській області для подальшої реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» 18.03.2024 ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» отримало квитанції, в яких було зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних № 2710 від 05.03.2024; № та 2711 від 05.03.2024; № 2712 від 05.03.2024; № 2713 від 11.03.2024; №2714 від 11.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ КРАМАР ЛТД» 19.03.2024 через електронний кабінет подало повідомлення № 298 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.
У поясненнях вказало, що одним з основних видів діяльності ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» є гуртова та роздрібна торгівля продуктами харчування; ПН складенні на підставі ВН; товари згідно даних накладних були придбані у виробників, згідно укладених договорів купівлі-продажу. Всі необхідні оформлені документи додаються, УКТЗЕД, які зазначені у квитанції.
Разом із наданням пояснень ТОВ «ТД КРАМАР ЛТД» в обґрунтування законності господарських операцій та оформлення накладних разом з письмовими поясненнями було надано контролюючому органу документи по податкових накладних № 2710, № 2711, № 2712 від 05.03.2024 та № 2713, № 2714 від 11.03.2024, а сам: договір поставки № 26-02 від 26.02.2024; видаткова накладна № 1998 від 05.03.2024 на суму 390 339 грн. 00 коп.; товарно-транспортна накладна № 36 від 05.03.2024; видаткова накладна № 1999 від 05.03.2024 на суму 463 287 грн 60 коп; товарно-транспортна накладна № 38 від 05.03.2024; видаткова накладна № 2001 від 05.03.2024 на суму 404 416 грн 80 коп; товарно-транспортна накладна № 54 від 05.03.2024; видаткова накладна №2273 від 11.03.2024 на суму 486 324 грн 00 коп; товарно-транспортна накладна № 46 від 11.03.2024; видаткова накладна № 2275 від 11.03.2024 на суму 211 167 грн 00 коп; товарно-транспортна накладна № 47 від 11.03.2024; договір оренди холодильного приміщення № 3 від 01.07.2022; договір про організацію перевезень вантажів автомобільним транспортом №17/2024 від 19.02.2024; договір перевезення № 216/2022 від19.08.2022, платіжне доручення №1201 від 19.03.2024; договір поставки між ТОВ «ТД Крамар ЛТД» та ТОВ «СВМІТ» № 153/2023 від 31.03.2023; видаткова накладна № 79 від 10.11.2023; декларація виробника № 10/11 від 10.11.2023; ТТН Р79 від 10.11.2023; платіжна інструкція № 2725 від 10.11.2023; видаткова накладна № 82 від 16.11.2023; декларація виробника №16/11 від 16.11.2023; ТТН Р82 від 16.11.2023; платіжна інструкція № 2781 від 16.11.2023; видаткова накладна № 83 від 21.11.2023; декларація виробника № 21/11 від 21.11.2023; ТТН Р83 від 21.11.2023; платіжна інструкція № 2852 від 21.11.2023; договір поставки № 2 від 31.07.2023; видаткова накладна №3 від 24.11.2023; декларація виробника № 1/11 від 24.11.2023; ТТН № 3 від 24.11.2023; платіжна інструкція № 3707 від 02.01.2024; звіт з виробництва за зміну № ТД00-000261 від 04.03.2024; пояснення № 45 від 04.04.2024; пояснення № 46 від 04.04.2024; пояснення № 47 від 05.04.2024; пояснення № 48 від 05.04.2024; пояснення № 49 від 08.04.2024.
Пояснення та документи (повідомлення від 19.03.2024 № 298) було доставлено до Головного управління ДПС у Львівській області, що підтверджується квитанцією № 2 від 19.03.2024 .
«ТД КРАМАР ЛТД» 26.03.2024 отримано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 10780715/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2710 від 05.03.2024; № 10780716/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2711 від 05.03.2024; № 10780714/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2712 від 05.03.2024; № 10780710/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2713 від 11.03.2024; № 10780712/44676394 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2714 від 11.03.2024.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216) (далі Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (п. 2 Порядку № 520).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).
За правилами пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку № 520).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, однак такий перелік не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
При цьому, в залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем подано на розгляд комісії контролюючого органу пояснення та документи, щодо господарських операцій з ТОВ «УКРАЛЬЯНСПРОДУКТ» на підставі яких сформовано спірні податкові накладні.
Вказане підтверджується повідомленнями про подання пояснень та копіями документів, які наявні в матеріалах справи (а. с. 22 том 1- а. с. 199 том 2) та детально проаналізовані судом апеляційної інстанції.
Однак, контролюючий орган оскаржуваними рішеннями відмовив у реєстрації наведених вище податкових накладних.
Так, відповідно до п. 9 та п. 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення було відмовлено в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що наведеним нормативно-правовим актом визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 та 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.
Як встановлено судом апеляційної інстанції та не спростовано відповідачем, що позивачем було виконано вимоги контролюючого органу, а саме надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарських операцій. Натомість, посилаючись на те, що вказаних документів не достатньо, податковий орган відмовив у реєстрації відповідних податкових накладних.
Доказів та обґрунтувань щодо того, що подані документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не надано, а судом апеляційної інстанції не встановлено.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Разом з тим, квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН не містять інформації, які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Аналогічні висновки у подібних спірних правовідносинах викладено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 справа № 500/2237/20.
За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції, проаналізувавши подані документи, дійшов висновку, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, та які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію спірних податкових накладних.
Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Враховуючи вищенаведене, оскільки в ході розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції встановлено, що комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у Львівській області будь-які підставні та правомірні зауваження до поданих позивачем документів не зазначено, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом визнання дій протиправними, скасування оскаржуваних рішень та зобов'язання зареєструвати спірні податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати в суді апеляційної інстанції розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівській окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі № 380/13675/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді З. М. Матковська
В. В. Ніколін