Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без розгляду
07 квітня 2025 року № 640/2109/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження заяву представника ОСОБА_1 про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність Державної служби надзвичайних ситуацій (місце знаходження: 01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55, Код ЄДРПОУ: 38516849) у вигляді надання необґрунтованої відповіді на звернення ОСОБА_1 та інших від 28.07.2018;
- зобов'язати Державну службу надзвичайних ситуацій (місце знаходження: 01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55, Код ЄДРПОУ: 38516849) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 та інших від 28.07.2018 та надати обґрунтовану відповідь.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2019 було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025, передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025.
Відповідно до статті 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.03.2025 вказана справа передана на розгляд судді Полях Н.А.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
01.04.2025 до суду надійшла заява представника позивача, в якій він просив:
- позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби надзвичайних ситуацій України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії по справі №640/2109/19, яка знаходиться в провадженні Харківського окружного адміністративного суду, - залишити без розгляду;
- повернути сплачений позивачем судовий збір.
Керуючись приписами ст. 171, 257, 258 КАС України, суд зазначає, що розгляд справи заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, оскільки розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи згідно із приписами ст. 258 КАС України, то фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши клопотання представника позивача, дійшов наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 44 КАС України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті ( ч.2 ст. 240 КАС України).
З матеріалів справи убачається, що заява про залишення адміністративного позову без розгляду подана представником позивача до початку розгляду справи по суті.
Зважаючи на те, що клопотання подано у строк, передбачений ч. 2 ст. 240 КАС України, будь-яких інших перешкод для його задоволення судом не встановлено, клопотання представника позивача підлягає задоволенню, у зв'язку з чим суд залишає позов без розгляду.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору регулюється Законом України від 08.07.2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: повернення заяви або скарги.
Судом встановлено, що за подання позовної заяви по справі позивачем сплачено судовий збір у розмірі 742,00 грн., що підтверджується квитанцією №20 від 06.02.2019, яка наявна в матеріалах справи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви позивача про повернення судового збору та вважає її такою, що підлягає задоволенню.
Разом з тим, суд зазначає, що 07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за № 1888/43233. Даним наказом внесено зміни до механізму повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.
У відповідності до абз. 7 п. 5 Розділу I Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233 (в редакції від 07.01.2025) заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Згідно з абз. 9 п. 5 Розділу I вказаного вище Порядку разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
За вказаних обставин, суд роз'яснює позивачу, що для реалізації вказаної ухвали суду, заявнику необхідно звернутись з відповідною заявою до Харківського окружного адміністративного суду за процедурою, визначеною Порядком повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.12.2024 за №1888/43233 (в редакції від 07.01.2025).
На підставі викладеного та керуючись пунктом 5 частини першої статті 240, статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника ОСОБА_1 про залишення без розгляду адміністративного позову - задовольнити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (01601, м. Київ, вул. О. Гончара, 55) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Повернути ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 742,00 грн. (сімсот сорок дві гривні) відповідно до квитанції №20 від 06.02.2019.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Полях Н.А.