Ухвала від 07.04.2025 по справі 520/5436/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

07 квітня 2025 р. Справа № 520/5436/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження заяву Військової частини НОМЕР_1 про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) щодо припинення виплати з 01.12.2023 року ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №884 від 30.11.2016;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) поновити з 01.12.2023 року ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) виплату грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , передбаченого Постановою КМУ "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх" від 30 листопада 2016 року №884 та виплачувати до повного з'ясування обставин захоплення у полон або заручником, його інтернування або звільнення, або визнання його в установленому законом порядку безвісно відсутнім чи померлим, але не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини.

Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

02.04.2025 до суду надійшла заява відповідача, в якій він просив залишити позовну заяву ОСОБА_1 без розгляду.

В обґрунтування заяви відповідачем зазначено, що у зв'язку із ідентифікацією тіла загиблого військовослужбовця, у кадровому обліку військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 вважається загиблим з 01 грудня 2023 року (наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.12.2023 №335). З 01 грудня 2023 року було припинено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_2 . Відповідно, припинилися виплати і позивачу. Відповідач посилається на те, що зі змісту позовної заяви та доданих документів вбачається, що позивачу було відомо про припинення виплат, вона була обізнана із висновком експерта №СЕ-19/108-23/18996-БД та постановою про ідентифікацію особи від 05.12.2023 (про що зазначає у своїй позовній заяві). Позивач зазначає, що неодноразово зверталася з заявами про поновлення виплат та вважає, що її чоловік перебуває у статусі особи, зниклої безвісти. Позовну заяву подано представником позивача 10.03.2025.

За таких обставин, відповідач вважає, що позивач із позовом до адміністративного суду в строк, передбачений частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, не звернулася, хоча була обізнаною із тим, що тіло ОСОБА_2 ідентифіковане та підстави для подальших виплат грошового забезпечення - відсутні.

Розглянувши заяву відповідача, матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Для звернення до адміністративного суду з позовами у спорах за участю суб'єктів владних повноважень з приводу проведення аналізу ефективності здійснення державно-приватного партнерства та позовами у спорах, що виникають у зв'язку з проведенням та/або визначенням результатів конкурсу з визначення приватного партнера та концесійного конкурсу, встановлюється тримісячний строк з дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

При цьому, суд зазначає, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами передбачено законом з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених КАС України.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Це, насамперед, визначено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків пов'язане з необхідністю досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач оскаржує дії Військової частини НОМЕР_1 щодо припинення виплати з 01.12.2023 року ОСОБА_1 грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №884 від 30.11.2016.

Отже, позивач в адміністративному позові посилається на припинення спірних виплат 01.12.2023.

Разом з тим, з даним адміністративним позовом позивач звернулася до суду, шляхом формування тексту позовної заяви 10.03.2025 засобами системи «Електронний суд», тобто поза межами строку, встановленого ч.2 ст.122 КАС України.

При цьому, заяви про поновлення строку звернення до суду з позовом, матеріали позовної заяви не містять.

Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Частиною 2 ст. 123 КАС України передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, із зазначенням підстав його поновлення, а також доказів на підтвердження викладених у заяві обставин.

Відповідно до ч.ч. 13-15 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.

Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що наразі відсутні підстави для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач, відповідно до положень вищезазначених норм права, має можливість реалізувати своє право на звернення з відповідною заявою про поновлення строку звернення до суду, а тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідно, позов підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та доказів на підтвердження підстав поновлення такого строку.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про залишення без розгляду адміністративного позову - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу термін - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для його поновлення;

- належним чином завірених доказів, які б підтверджували наявність непереборних та об'єктивних перешкод, труднощів, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк, подання позову.

Роз'яснити позивачеві, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде залишено без розгляду відповідно до приписів ч. 15 ст.171 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Полях Н.А.