Рішення від 07.04.2025 по справі 440/1625/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/1625/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом виконуючого обов'язки керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, у якому прокурор просив:

- визнати протиправною бездіяльність Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду - греблю (ґрунтову, насипну з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006,

- зобов'язати Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди - греблі (ґрунтової, насипної) з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що відповідач є суб'єктом на якого покладається обов'язок з взяття на облік безхазяйного майна, проте відповідач протиправно знехтував таким обов'язком щодо гідротехнічної споруди - греблі (ґрунтову, насипну з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач у відзиві проти задоволення позову заперечував, вказуючи на його безпідставність. Зазначив, що Коломацькою сільською радою Полтавського району Полтавської області не визнається бездіяльність, зокрема 06 грудня 2024 року, комісією з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища, будівництва, житлово-комунального господарства і благоустрою, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту та зв'язку було проведено обстеження водного об'єкта за межами с. Рубанівка, загальною площею 5,2844 га на території Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області. Обстеженням установлено, що загальна площа водного об'єкта - 5,2844 га, виготовлено паспорт водного об'єкта, гребля земляна, насипна, матеріал суглинок, водоскидна споруда типу - шахтний водоскид, що є залізобетонною конструкцією, водопровідна частина: залізобетонна водовідвідна двохточкова галерея 2,0Х1,9 м, довжиною 8,8 м, водовідвідний канал відсутній, загальний технічний стан греблі задовільний. Окрім того, Коломацькою сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.01.2025 року направлено до Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району" Полтавської районної ради направлено листа з метою проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що знаходяться на території Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, виготовлення відповідних технічних паспортів та отримання довідок про реєстрацію гідротехнічних споруд як об'єктів нерухомого майно за наявності. При цьому в додаток до цього листа направлено витяги з паспортів водних об'єктів, а саме характеристики греблі, ситуаційні плани та схеми поперечного розрізу греблі. При цьому на теперішній час КП БТІ та містобудування запросило додаткову інформацію, необхідну для вирішення питання виготовлення технічних паспортів, зокрема витяги з ДЗК щодо оформлення земельних ділянок за комунальною власністю, витяги з Державного реєстру речового права земельної ділянки, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та інформацію про можливість присвоєння адрес місць знаходження гідротехнвчних споруд. Після цього буде вирішено питання можливості подальшого виконання листа, з яким відповідач звернувся до КП БТІ.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

На території Коломацької територіальної громади Полтавського району Полтавської області знаходиться гідротехнічна споруда, яка складається з греблі (ґрунтової, насипної) з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006, площею 5,2844 га, цільове призначення - для рибогосподарських потреб.

Відповідно до паспорту водного об'єкта, розробленого Полтавським обласним управлінням водних ресурсів та погодженим Державним агентством водних ресурсів України 22.02.2017, характеристика греблі - тип греблі - насипна, ґрунтова, проїжджа; матеріал - ґрунт (суглинок). Конструктивні параметри греблі: ширина по гребеню - 5,3 м, довжина - 162 м, максимальна висота - 2,03 м, закладання укосів - верхового - 1:2,5 та низового - 1:2,5 (р. 4 паспорту водного об'єкту). Тип водоскидної споруди - шахтний водоскид, що являє собою залізобетонну конструкцію із пропускною здатністю водоскидної споруди - 28 куб. м/с (р. 5 паспорту водного об'єкту). Водовідвідний канал відсутній. Вода через водоскидну споруду стікає в нижній б'єф греблі і далі тече балкою.

Згідно акту обстеження та інвентаризації штучно створених водних об'єктів (водосховищ, ставків) та гідротехнічних споруд від 31.07.2019 (додаток 14) за межами с. Рубанівка знаходиться ставок фактичною площею 5,28 га. Орендар водного об'єкта - ОСОБА_1 . У відповідності до п. 6 даного акту - власник гідротехнічної споруди відсутній. Згідно п.п. 7,8 загальний технічний стан греблі - задовільний, загальний технічний стан водопропускної, водовідвідної споруди - задовільний.

Полтавською окружною прокуратурою в межах реалізації повноважень, передбачених ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" до Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області 10.12.2024 за вих. №55-75- 18622вих-24 скеровано лист з переліком водних об'єктів на території Коломацької ТГ, на яких розміщені гідроспоруди та проханням надати, поміж іншого, інформацію щодо власників та балансоутримувачів переліченого нерухомого майна.

Відповідно до інформації Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області від 20.12.2024 №1161/12/10 станом на 19.12.2024 Офісу невідомо хто є власниками та балансоутримувачами гідротехнічних споруд ставків, розташованих на території Коломацької ТГ. Водні об'єкти, зазначені у запиті (прокуратури), у тому числі ставок площею 5,28 га, який розташований за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006, не належать до водних об'єктів державної власності. Гідротехнічні споруди вищезазначених водних об'єктів не перебувають на балансі Офісу.

Полтавською окружною прокуратурою 09.01.2025 до Коломацької сільської ради скеровано лист у порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" про вжитті заходи щодо взяття на баланс гідротехнічних споруд.

На даний лист отримано відповідь Коломацької сільської ради від 21.01.2025 №02.1.1-41/34 відповідно до якої комісією з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього природного середовища, будівництва, житлово-комунального господарства і благоустрою, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту та зв'язку, на території Коломацької сільської ради з інвентаризації штучно створених водних об'єктів та гідротехнічних споруд, проведено обстеження водних об'єктів, які знаходяться на території Коломацької сільської ради та складено акти обстеження водних об'єктів та гідротехнічних споруд. З метою отримання інформації про реєстрацію гідротехнічних споруд та виготовлення технічних паспортів на гідротехнічні споруди, виконавчим комітетом направлено відповідний лист до Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району, комунального підприємства Полтавської районної ради, які необхідні для державної реєстрації об'єктів нерухомості.

Водночас встановлено, що ще розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації №127 від 25.02.2019 "Про стан гідротехнічних споруд водних об'єктів на території Полтавської області" рекомендовано головам об'єднаних територіальних громад вжити необхідних заходів щодо передачі безгосподарських гідротехнічних споруд у державну чи комунальну власність територіальних громад до 01.12.2021 (п. 6) та рекомендовано органам місцевого самоврядування визначити підприємства, установи, наклади комунальної власності територіальних громад яким доручити здійснення заходів з експлуатації, утримання та проведення ремонтів гідротехнічних споруд, що будуть передані на баланс рад, як безгосподарське псино (п. 8).

На виконання розпорядження голови Полтавської обласної державної адміністрації від 25.02.2019 року № 127 "Про стан гідротехнічних споруд гідних об'єктів на території Полтавської області" Полтавською районною державною адміністрацією та органами місцевого самоврядування у 2019 році було проведено інвентаризацію водних об'єктів, складено акти обстеження водосховищ і ставків та анкети стану гідротехнічних споруд.

У 2021 році районними комісіями РДА та Регіональною комісією ОДА з інвентаризації водних об'єктів, лісових ресурсів, та земель водного фонду, що знаходяться на територіях територіальних громад Полтавської області, було проведено інвентаризацію площинних водних об'єктів без будь-яких обстежень водних об'єктів і гідротехнічних споруд, без розробки проектів землеустрою чи технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації водних об'єктів, і земель водного фонду з розташованими на них водними об'єктами і гідротехнічними спорудами.

У подальшому, 28.05.2024 під головуванням голови постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування відбулося засідання даної комісії, п. 2 порядку денного визначено "Про стан гідротехнічних споруд на водних об'єктах Полтавської області". На даному засіданні, із доповіддю виступила Соколовська С.С. - заступник начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області, яка повідомила, що згідно з даними районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, водогосподарських та інших організацій, попередньо проведених інвентаризацій в районах області налічується: 65 малих водосховищ, 2966 ставків. Кожне водосховище, кожний ставок мають відповідні гідротехнічні споруди - земляні або бетонні водопідпірні водоутримуючі греблі, шлюзи-регулятори, шахтні водоскиди, водовідвідні труби та канали. Згідно з частково проведеною інвентаризацією 2019 року лише близько 14% гідротехнічних споруд від загальної кількості проінвентаризованих водних об'єктів мають балансоутримувача. Близько 80 % гідротехнічних споруд перебувають в задовільному стані, 4,5 % - в доброму, 11 % - в аварійному стані та потребують проведення ремонтних робіт. Звернула увагу на те, що результатом виконання зазначеного розпорядження є лише частково проведена інвентаризація, відсутність замовлень на виготовлення паспортів гідротехнічних споруд і не взяття на баланс органами місцевого самоврядування гідротехнічних споруд водних об'єктів.

Директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації, повідомив, що значна частина гідротехнічних споруд, розташованих на території Полтавської області, не має власника або власник невідомий, а, отже, відповідно до статті 335 Цивільного Кодексу України, відносяться до безхазяйних речей. Відмітив, що Департамент агропромислового розвитку Полтавської обласної військової адміністрації надав роз'яснення територіальним громадам про необхідність впорядкування безхазяйного майна в межах територіальних громад та про те, як оформити право комунальної власності відповідно до чинного законодавства.

Отже, заходи визначені п.п. 6-8 Розпорядження не виконані.

При цьому, Регіональний офіс водних ресурсів України в Полтавській області неодноразово звертався до органів місцевого самоврядування з рекомендаціями взяти на баланс гідротехнічні споруди (наприклад, лист від 29.04.2024 №655/10-04).

Вважаючи, що відповідачем допущено тривалу бездіяльність, а вчинені дії за своєю суттю не спрямовані на усунення існуючого порушення, прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частин третьої-четвертої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 1311 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно із абзацом 1 частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор зазначив, що саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйного майна, а саме: гідротехнічної споруди - греблі (ґрунтову, насипну з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006, та подальшого оформлення права комунальної власності. Право комунальної власності на вищенаведені споруди станом на час розгляду справи не зареєстровано.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР /надалі - Закон №280/97-ВР/, частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частин третьої та п'ятої статті 16 Закону №280/97-ВР матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частинами першою, другою та п'ятою статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду

Відповідно до частини восьмої статті 60 Закону №280/97-ВР право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно із частиною першою статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом /стаття 329 ЦК України/.

Згідно із статтею 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.

Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV /надалі - Закон № 1952-IV/ регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.

За визначеннями, наведеними у статті 2 Закон № 1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження; заявник, зокрема, орган місцевого самоврядування - у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру.

Таким чином, орган місцевого самоврядування є заявником реєстрації речових прав у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Частиною чотирнадцятою статті 18 Закону № 1952-IV передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 /надалі - Порядок № 1127/, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83 - 88 цього Порядку.

За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічні характеристики відповідного безхазяйного нерухомого майна, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

З огляду на вищевикладене правове регулювання, законодавство визначає поетапну процедуру передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, звернення органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, до суду за переданням нерухомого майна за рішенням суду у комунальну власність.

Отже, саме відповідач є уповноваженим органом для вжиття заходів щодо взяття на баланс безхазяйних гідротехнічних споруд на території громади та подальшого оформлення права комунальної власності на них.

Таким чином, за наявності підстав та відповідних повноважень, Піщанська сільська рада, як суб'єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальних громад відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснила жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на спірну гідротехнічну споруду.

Одним з доводів відповідача, викладених у запереченнях проти позову, є те, що ним поетапно та в межах наявних фінансових ресурсів вживаються заходи, спрямовані на набуття та оформлення права комунальної власності на безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічна споруда - гребля (ґрунтова, насипна з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006.

Зокрема, як зазначає відповідач, Коломацькою сільською радою Полтавського району Полтавської області 07.01.2025 року направлено до Комунального підприємства "Бюро технічної інвентаризації та містобудування Полтавського району" Полтавської районної ради направлено листа з метою проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, що знаходяться на території Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області, виготовлення відповідних технічних паспортів та отримання довідок про реєстрацію гідротехнічних споруд як об'єктів нерухомого майно за наявності. При цьому в додаток до цього листа направлено витяги з паспортів водних об'єктів, а саме характеристики греблі, ситуаційні плани та схеми поперечного розрізу греблі. При цьому на теперішній час КП БТІ та містобудування запросило додаткову інформацію, необхідну для вирішення питання виготовлення технічних паспортів, зокрема витяги з ДЗК щодо оформлення земельних ділянок за комунальною власністю, витяги з Державного реєстру речового права земельної ділянки, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та інформацію про можливість присвоєння адрес місць знаходження гідротехнвчних споруд. При цьому зазначають, що вказані документи підтверджують факт здійснення відповідачем поетапної процедури прийняття у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна, а дії прокуратури по зверненню до суду із даним позовом є передчасними та не підлягають задоволенню.

Однак суд враховує, що зазначені дії станом на дату розгляду справи судом фактично не призвели до настання очікуваних результатів.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що зволікання з прийняттям на баланс та проведенням ремонтних робіт, приведенням у відповідний до експлуатації стан, може загрожувати збереженню водного об'єкту для загального та спеціального водокористування, сприятиме виникненню надзвичайних ситуацій, пов'язаних з водним фактором, забезпечивши збереження та надійну експлуатацію гідротехнічних споруд.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду - греблю (ґрунтову, насипну з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006, та зобов'язання Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди - греблі (ґрунтової, насипної) з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006.

Така позиція суду узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Верховного суду від 21.06.2024 по справі №420/19870/21.

Таким чином, адміністративний позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов виконуючого обов'язки керівника Полтавської окружної прокуратури Полтавської області (вул. Антона Грицая, 1, м. Полтава, Полтавська область, код ЄДРПОУ 0291006026) в інтересах держави до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул.Центральна, буд.54, с.Куликове, Полтавський район, Полтавська область, код ЄДРПОУ 21046294) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо набуття права власності на безхазяйне майно, а саме гідротехнічну споруду - греблю (ґрунтову, насипну з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006.

Зобов'язати Коломацьку сільську раду Полтавського району Полтавської області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення із заявою про взяття на облік до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та розміщення оголошення про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік у друкованих засобах масової інформації щодо гідротехнічної споруди - греблі (ґрунтової, насипної) з водоскидною спорудою, яка розміщена на ставку, розташованому за межами с. Рубанівка Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області на земельній ділянці з кадастровим номером 5323087204:04:001:0006

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко