07 квітня 2025 р. № 400/11552/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДепартаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", вул. Максименка Федора, 21Б, м. Київ, 04075,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (далі - відповідач) про:
- визнання протиправною відмови Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- зобов'язання Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 8 "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях в редакції від 23.04.1999 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 29.12.2000 р. по 07.09.2001 р.; з 22.07.2002 р. по 25.07.2003 р.: з 19.02.2004 р. по 03.09.2004 р.; з 13.07.2017 р. по 31.12.2013 р. - під час проходження служби у складі миротворчого континенту (в період проходження служби в ЗСУ); 388 календарних днів сформовані в періоди з 09.06.2008 р. по 31.12.2013 р. під час проходження служби в ДСНС України та перебування на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з роботами зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт; з 09.06.2014 р. по 17.09.2014 р.; з 15.10.2014 р. по 15.11.2014 р.; з 14.12.2014 р. по 14.01.2015 р.; з 17.05.2015 р. по 17.06.2015 р.; з 16.07.2015 р. по 19.08.2015 р.; з 16.09.2015 р. по 06.11.2015 р.; з 16.01.2016 р. по 01.03.2016 р.; з 14.04.2016 р. по 14.05.2016 р.; з 30.09.2016 р. по 30.11.2016 р.; з 30.01.2017 р. по 30.03.2017 р.; з 29.05.2017 р. по 29.07.2017 р.; з 29.09.2017 р. по 29.11.2017 р.; з 30.03.2018 р. по 30.04.2018 р.; з 30.04.2018 р. по 30.05.2018 р.; з 03.08.2018 р. по 29.09.2018 р.; з 10.01.2019 р. по 11.03.2019 р.; з 07.08.2019 р. по 07.10.2019 р.; з 18.07.2020 р. по 18.09.2020 р.; з 13.05.2021 р. по 14.07.2021 р.; з 15.11.2021 р. по 15.01.2022 р. у загальній кількості 10 років 4 місяців 20 днів в пільговому обчисленні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно з положеннями Порядку № 393 він має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 29.12.2000 р. по 07.09.2001 р.; з 22.07.2002 р. по 25.07.2003 р.: з 19.02.2004 р. по 03.09.2004 р.; з 13.07.2017 р. по 31.12.2013 р. - під час проходження служби у складі миротворчого континенту (в період проходження служби в ЗСУ); з 09.06.2008 р. по 31.12.2013 р. під час проходження служби в ДСНС України та перебування на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з роботами зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт; з 09.06.2014 р. по 17.09.2014 р.; з 15.10.2014 р. по 15.11.2014 р.; з 14.12.2014 р. по 14.01.2015 р.; з 17.05.2015 р. по 17.06.2015 р.; з 16.07.2015 р. по 19.08.2015 р.; з 16.09.2015 р. по 06.11.2015 р.; з 16.01.2016 р. по 01.03.2016 р.; з 14.04.2016 р. по 14.05.2016 р.; з 30.09.2016 р. по 30.11.2016 р.; з 30.01.2017 р. по 30.03.2017 р.; з 29.05.2017 р. по 29.07.2017 р.; з 29.09.2017 р. по 29.11.2017 р.; з 30.03.2018 р. по 30.04.2018 р.; з 30.04.2018 р. по 30.05.2018 р.; з 03.08.2018 р. по 29.09.2018 р.; з 10.01.2019 р. по 11.03.2019 р.; з 07.08.2019 р. по 07.10.2019 р.; з 18.07.2020 р. по 18.09.2020 р.; з 13.05.2021 р. по 14.07.2021 р.; з 15.11.2021 р. по 15.01.2022 р. за час проходження служби. Стаж служби в поліції ОСОБА_2 становить 08 років 08 місяців 12 днів. У той же час, відмовляючи в зарахуванні вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає позивачеві право на призначення пенсії, відповідач вказує на можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років. Тобто, як вказує позивач, ГУ НП розмежовує поняття «календарна вислуга років» та «пільгова вислуга років».
Ухвалою суду від 18.09.2023 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
22.09.2023 року через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява щодо усунення недоліків позовної заяви разом із уточненою позовною заявою із зазначенням номеру засобу зв'язку позивача; із зазначенням адреси електронної пошти представника позивача; із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платника податків, за його наявності, або номер і серію паспорта представника позивача, який підписав позовну заяву.
Ухвалою від 26.09.2023 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/11552/23 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що лист-відповідь відповідача на відповідний адвокатський запит не готувався з метою реалізації положень нормативного акту, не містить обов'язкових правил поведінки та безпосередньо не породжує правових наслідків для позивача, не обов'язковий для виконання. Крім того, у позивача відсутнє право на призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, оскільки він не звільнений зі служби в поліції. Зазначив, що відповідач не заперечує наявність у позивача вислуги років у пільговому обчисленні та не відмовляв в її зарахуванні до календарної вислуги під час звільнення позивача зі служби в поліції на пенсію.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.07.1997 по 21.10.1998 проходив службу в Збройних Силах України; з 27.12.2000 по 22.09.2005 проходив військову службу за контрактом у ЗСУ; з 09.06.2008 по 21.07.2014 проходив службу в МНС України, ДСНС України; з 21.07.2014 по 06.11.2015 - в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 до тепер - в органах Національної поліції України.
Згідно з довідкою Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 06.04.2023 № 1132/14-2023 календарна вислуга позивача в органах внутрішніх справ і Національної поліції України станом на 04.04.2023 складає 08 років 08 місяців 12 днів.
Позивач звернувся до начальника Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " із рапортом про зарахування до його календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні.
Листом від 22.06.2023 року за вих. №37/39/57-2023 позивачу надано відповідь, якою відмовлено в зарахуванні до календарної вислуги років вислугу в пільговому обчисленні, оскільки вислуга poків на пiльгових умовах зараховується до вислуги poків для визначення розмiру пенсiї при призначеннi пенсiї за вислугу poкiв.
Не погодившись з такими діями відповідча, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких є наявність певної вислуги років встановлені статтею 12 Закону №2262-ХІІ.
Згідно пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Статтею 17 Закону № 2262 визначені види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а саме, відповідно до частини першої, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема: а) військова служба; б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 Закону № 2262, а саме, до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відтак, Законом № 2262 визначені умови призначення пенсії за вислугою років (стаття 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (стаття 17).
Отже, призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону № 2262 пов'язане з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років. Так, зокрема у разі звільнення зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше особа набуває права на пенсію за Законом № 2262.
Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького i рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393), який проводиться саме з метою призначення пенсії відповідно до закону № 2262-ХІІ.
У постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14.04.2021 відступив від правових висновків, від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.
У зазначеній вище постанові від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 Верховний Суд висловив правову позицію, що для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
В подальшому, зазначений правовий висновок був відображений у постановах Верховного Суду від 13.05.2021 у справі №140/1753/19, від 04.06.2021 у справі № 755/2575/17, від 04.06.2021 у справі №761/8515/17, від 08.08.2021 у справі №320/4635/20, від 01.11.2021 у справі №620/1837/20, тощо.
Правове регулювання та правові позиції Верховного Суду, викладені в зазначених вище судових рішень касаційного суду, дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і положенням цього Закону не суперечить.
Порядком №393 прийнятим на виконання Закону №2262-XII і його положеннями визначаються виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.
Положення ст. 17 Закону №2262 застосовуються виключно тільки під час розрахунку вислуги років при призначенні пенсій за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Суд зауважує, що нормами статті 12 Закону №2262-XII передбачено призначення пенсії за вислугу років, але після звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років.
Вказане дає підстави для висновку, що Порядок №393 встановлює обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до профільного Закону для визначення розміру пенсії, а не для визначення права на призначення пенсії, де критерієм для визначення цього права є тільки календарна вислуга років передбачена ст. 12 закону України №2262-ХІІ.
В матеріалах справи відомостей, які б підтверджували звернення позивача до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, немає.
Зі змісту рапорту позивача до відповідача вбачається, що він просив здійснити перерахунок та зарахувати йому до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу років в пільговому обчисленні.
До того ж, позивач на момент звернення до суду проходить службу у Департаменті поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та не звертався за призначенням пенсії за вислугу років.
Отже, відповідач не відмовляв позивачу у підготовці матеріалів в установленому порядку для призначення пенсії на пільгових умовах. Тому, права позивача в частині зарахування пільгової вислуги років до календарної при призначенні пенсії за вислугу років ще не порушено.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивач звертався до відповідача з питання оформлення документів для призначення пенсії за вислугу років і йому було відмовлено з підстав відсутності необхідної календарної вислуги років.
Відповідачем фактично не заперечується можливість зарахування періоду проходження служби в пільговому обчисленні до вислуги років позивача у разі такої необхідності, а саме для призначення пенсії поліцейському.
Так, відповідачем зазначено про можливість включення пільгової вислуги років до календарної, яка дає право на пенсію, при призначенні пенсії.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідь, надана листом від 22.03.2023 р., є по своїй суті роз'ясненням щодо підстав та моменту виникнення у позивача права на включення цієї вислуги років на пільгових умовах до календарної вислуги.
Зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер та суперечить процедурі та визначеному у застосованих нормативних актах обставинам та часу їх застосування.
З урахуванням наведеного, надзвичайно важливого значення набуває необхідність належного з'ясування судом питання щодо того, про захист яких саме прав особи пред'явлено позов.
Доцільно зауважити, що адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 22.02.2023 р. у справі № 320/12166/20.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) про визнання протиправною відмови Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції; зобов'язання Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 8 "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях в редакції від 23.04.1999 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 29.12.2000 р. по 07.09.2001 р.; з 22.07.2002 р. по 25.07.2003 р.: з 19.02.2004 р. по 03.09.2004 р.; з 13.07.2017 р. по 31.12.2013 р. - під час проходження служби у складі миротворчого континенту (в період проходження служби в ЗСУ); 388 календарних днів сформовані в періоди з 09.06.2008 р. по 31.12.2013 р. під час проходження служби в ДСНС України та перебування на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з роботами зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт; з 09.06.2014 р. по 17.09.2014 р.; з 15.10.2014 р. по 15.11.2014 р.; з 14.12.2014 р. по 14.01.2015 р.; з 17.05.2015 р. по 17.06.2015 р.; з 16.07.2015 р. по 19.08.2015 р.; з 16.09.2015 р. по 06.11.2015 р.; з 16.01.2016 р. по 01.03.2016 р.; з 14.04.2016 р. по 14.05.2016 р.; з 30.09.2016 р. по 30.11.2016 р.; з 30.01.2017 р. по 30.03.2017 р.; з 29.05.2017 р. по 29.07.2017 р.; з 29.09.2017 р. по 29.11.2017 р.; з 30.03.2018 р. по 30.04.2018 р.; з 30.04.2018 р. по 30.05.2018 р.; з 03.08.2018 р. по 29.09.2018 р.; з 10.01.2019 р. по 11.03.2019 р.; з 07.08.2019 р. по 07.10.2019 р.; з 18.07.2020 р. по 18.09.2020 р.; з 13.05.2021 р. по 14.07.2021 р.; з 15.11.2021 р. по 15.01.2022 р. у загальній кількості 10 років 4 місяців 20 днів в пільговому обчисленні - відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко