Рішення від 07.04.2025 по справі 400/1504/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 р. № 400/1504/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомДержавного агентства водних ресурсів України, вул. Велика Васильківська, 8, м. Київ, 01004,

до відповідачаСПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК», вул. Жовтнева, 51, оф. 3, с. Ковалівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57102,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачаГоловне управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, Миклаївський район, Миколаївська область, 54005,

проскасування дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2022 № 11/МЛ/49д-22,

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного агентства водних ресурсів України (далі - позивач) до СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК» (далі - відповідач) про скасування дозволу на спеціальне водокористування від 22.02.2022 № 11/МЛ/49д-22, виданого СПОЖИВЧОМУ ТОВАРИСТВУ ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.02.2022 сектором у Миколаївській області Державного агентства водних ресурсів України виданий відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування № 11/МЛ/49д-22, строком дії з 22.02.2022 по 22.02.2028. Однак, у відповідача наявна заборгованість по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 10880,00 грн, яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань та значиться більше, ніж 6 місяців. Тому відповідно до статті 55 Водного кодексу України (далі - ВК України) виданий відповідачу дозвіл на спеціальне водокористування підлягає скасуванню.

14.03.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позову і просив в його задоволенні відмовити. Відзив умотивовано тим, що 15.10.2020 Миколаївський окружний адміністративний суд, розглянувши позов Державного агентства водних ресурсів України до СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК» про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 16.05.2016, терміном дії до 16.05.2022, ухвалив рішення про відмову у задоволенні позову. Водночас суд прийшов до висновку, що відповідач не є первинним водокористувачем у розумінні ВК України і Податкового кодексу України (далі - ПК України), а отже у нього не виникають обов'язки платника рентної плати. Предметом спору у справі № 400/1504/25 є скасування того ж дозволу на спеціальне водокористування вже від 22.02.2022. Таким чином, на думку відповідача, предмет спору у справі № 400/613/20 та у справі № 400/1504/25 є однаковими, як і сторона позивача, та з цього ж спору вже є рішення суду, яке набрало законної сили.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Головне управління ДПС у Миколаївській області.

У встановлений судом строк позивач правом на подання відповіді на відзив, а третя особа на подання пояснень не скористались.

Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 у справі № 400/613/20 відмовлено у задоволенні позову Державного агентства водних ресурсів України до СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК» про анулювання дозволу на спеціальне водокористування № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022.

Вказане рішення суду набрало законної сили 17.11.2020.

Позивач видав відповідачу Дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2022 № 11/мл/49д-22 (далі - Спеціальний дозвіл № 11/мл/49д-22) строком з 22.02.2022 по 22.02.2028 на поверхневий водозабір, який здійснюється з напірного трубопроводу Південно-Бузької зрошувальної системи біля с. Ковалівка Миколаївського району Миколаївської області, басейн річки Південний Буг, джерело водопостачання - канал, яким забирається вода з природного водного об'єкта 50/ЧЕР/Ю.БУГ/Р.ПІВДЕННИЙ БУГ. Мета водокористування: зрошення.

На підставі Акта Головного управління ДПС у Миколаївській області від 13.06.2023 № 4357/14-29-04-09-09/39939047 «Про результати камеральної перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне водокористування СТВ «ФОК» код за ЄДРПОУ 39939047 за І, ІІ, ІІІ, ІV квартал 2022 року та І квартал 2023 року» Головне управління ДПС у Миколаївській області прийняло ППР від 11.07.2023 № 00050540409 (форма «ПС»), згідно з яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 5100,00 грн за неподання контролюючому органу декларації з рентної плати за спеціальне водокористування за І-IV квартали 2022 року і І квартал 2023 року, яке відповідач отримав 18.07.2023 згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) до поштового відправлення № 5402907965910.

Згідно з даних інтегрованої картки платника за відповідачем обліковується станом на 31.12.2024 заборгованість з рентної плати за спеціальне використання вод у розмірі 10880,00 грн, з яких 5100,00 грн штрафних санкцій донараховано 13.06.2023.

У листі від 28.01.2025 № 1807/6/14-29-04-08-05 Головне управління ДПС у Миколаївській області з метою недопущення втрат бюджету в частині рентної плати просило позивача посприяти у вирішенні питання щодо скасування Спеціальний дозвіл № 11/мл/49д-22.

Вважаючи, що відповідач порушив водне законодавство та не усунув виявлені правопорушення, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Пунктом 1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 393, Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 16 ВК України до відання центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить видача дозволів на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (частина друга статті 49 ВК України).

Відповідно до абзацу п'ятого частини четвертої статті 55 ВК України орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді скасування дозволу з підстави систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

Відтак Державне агентство водних ресурсів України має повноваження щодо звернення з адміністративним позовом до адміністративного суду щодо скасування дозволу на спеціальне водокористування на підставі систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

Частиною першою статті 42 ВК України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Відповідно до частини першої статті 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Водокористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства (пункт 11 частини першої стаття 44 ВК України).

Згідно зі статтею 30 ВК України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

Відповідно до абзацу другого пункту 255.1 статті 255 ПК України платниками рентної плати за спеціальне використання води є первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів.

Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (пункту 255.3 статті 255 ПК України).

Відповідно до пункту 257.1 статті 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Згідно з пунктом 257.2 статті 257 ПК України платники ренти самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Абзацом першим пункту 257.5 статті 257 ПК України встановлено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Таким чином, платник рентної плати за спеціальне водокористування зобов'язаний сплатити суму відповідного податкового зобов'язання протягом 50 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Суд встановив, що позивач видав відповідачу Спеціальний дозвіл № 11/мл/49д-22 строком на 6 років (з 22.02.2022 по 22.02.2028) на поверхневий водозабір, який здійснюється з напірного трубопроводу Південно-Бузької зрошувальної системи біля с. Ковалівка Миколаївського району Миколаївської області, басейн річки Південний Буг, джерело водопостачання - канал, яким забирається вода з природного водного об'єкта 50/ЧЕР/Ю.БУГ/Р.ПІВДЕННИЙ БУГ.

Згідно з Актом Головного управління ДПС у Миколаївській області від 13.06.2023 № 4357/14-29-04-09-09/39939047 «Про результати камеральної перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності з рентної плати за спеціальне водокористування СТВ «ФОК» код за ЄДРПОУ 39939047 за І, ІІ, ІІІ, ІV квартал 2022 року та І квартал 2023 року» відповідач не подав контролюючому органу декларації з рентної плати за спеціальне водокористування за І-IV квартали 2022 року, І квартал 2023 року.

На підставі вищенаведеного акта контролюючий орган прийняв ППР від 11.07.2023 № 00050540409 (форма «ПС»), згідно з яким до відповідача застосовано штрафні санкції в розмірі 5100,00 грн за неподання контролюючому органу декларації з рентної плати за спеціальне водокористування за І-IV квартали 2022 року і І квартал 2023 року, яке відповідач отримав 18.07.2023 згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу (ф. 119) до поштового відправлення № 5402907965910.

Згідно з даних інтегрованої картки платника за відповідачем обліковується станом на 31.12.2024 заборгованість з рентної плати за спеціальне використання вод у розмірі 10880,00 грн, з яких 5100,00 грн штрафних санкцій донараховано 13.06.2023. За період з дня отримання Спеціального дозволу № 11/мл/49д-22 (22.02.2022) до дня подання цього позову (06.02.2025) відповідач не здійснив жодної оплати за платежем з рентної плати за спеціальне водокористування.

Таким чином, починаючи з І кварталу 2022 року по день подання цього позову відповідач не сплачує рентну плату за спеціальне водокористування, а саме: протягом 12 податкових (звітних) періодів.

Враховуючи абзац п'ятий частини третьої статті 55 ВК України, Спеціальний дозвіл № 11/мл/49д-22 підлягає анулюванню з підстави систематичної несплати збору за спеціальне водокористування в судовому порядку.

Водночас суд відхилив як необґрунтовані посилання відповідача як на преюдиціальні факти обставини, що були встановлені у рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 в адміністративній справі № 400/613/20, оскільки:

по-перше, предметом спору в адміністративній справі № 400/613/20 був дозвіл на спеціальне водокористування від 16.05.2016 № УКР582А/НИК терміном дії до 16.05.2022, а в цій справі - Дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2022 № 11/мл/49д-22;

по-друге, у мотивувальній частині рішення від 15.10.2020 у справі № 400/613/20 підставою для відмови у задоволенні позову Миколаївський окружний адміністративний суд вказав те, що відповідач не був первинним водокористувачем, бо він оплачував послуги за договором про подачу води, укладеним між ним та водогосподарською організацією, що входить до сфери управління позивача; однак, в цій справі відповідач нічого не зазначив про оплату ним послуг з подачі води іншим водокористувачам;

по-третє, у Спеціальному дозволі № 11/мл/49д-22 поміж умов спеціального водокористування встановлено обов'язок відповідача сплачувати рентну плату за спеціальне використання води у випадках, передбачених статтею 255 ПК України.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача, який є суб'єктом владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Державного агентства водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, 8, м. Київ, 01024; код ЄДРПОУ: 37472104) до СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК» (вул. Жовтнева, 51, оф. 3, с. Ковалівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57102; код ЄДРПОУ 39939047), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54005; код ЄДРПО 44104027) задовольнити повністю.

2. Скасувати дозвіл на спеціальне водокористування від 22.02.2022 № 11/мл/49д-22, виданий СПОЖИВЧОМУ ТОВАРИСТВУ ВОДОКОРИСТУВАЧІВ «ФОК» (вул. Жовтнева, 51, оф. 3, с. Ковалівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 57102; код ЄДРПОУ 39939047).

3. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

4. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

5. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Повний текс рішення складено 07 квітня 2025 року