Рішення від 07.04.2025 по справі 400/8622/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 р. № 400/8622/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачівІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2

провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправними дії керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути його звернення та звільнити від призову, як особу яка має на утриманні 4 дітей віком до 18 років відповідно до п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має право на звільнення від призову під час мобілізації у зв'язку з тим, що у нього на утриманні перебуває 4 дітей віком до 18 років. До заяви були додані копії документів, які підтверджують зазначений факт, проте відповідачем відмовлено у наданні відстрочки від призову за мобілізацією.

Ухвалою суду від 14.10.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судове засідання на 13.11.2024 р. - 10:00 год.

24.10.2024року ІНФОРМАЦІЯ_4 подано відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що відповідно до абзаців першого і третього пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Отже, повноваження щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період належать комісіям при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах). Таким чином, у обласних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відсутні повноваження щодо надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення та у розгляді відповідних заяв військовозобов'язаних.

Ухвалою суду від 15.01.2025 замінено неналежного відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_5 на належного посадову особу державного органу керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 та залучено до участі у справі №400/8622/24 як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Відзиви від керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надходили.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,

ВСТАНОВИВ:

Позивач проживає однією сім'єю із ОСОБА_4 від 16 січня 2017 року, утримує та виховує разом із нею 4(чотирьох) неповнолітніх дітей до 18-ти років, а саме:

- ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується повторним свідоцтвом про її народження серія НОМЕР_1 від 15 лютого 2012 року виданого відділом державної реєстрації актів громадського стану Казанківського районного управління юстиції в Миколаївській області;

- ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серія НОМЕР_2 від 06 березня 2012 року виданого Виконавчим комітетом Новолазарівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області;

- ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серія НОМЕР_3 від 02 вересня 2014 року виданого Виконкомом Новолазарівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області.

ІНФОРМАЦІЯ_10 народилася спільна дитина ОСОБА_8 про що здійснено актовий запис за № 01 виконавчим комітетом Новолазарівської сільської ради Казанківського району Миколаївської області де зазначено його матір'ю ОСОБА_4 та батько ОСОБА_1 .

30 травня 2024 року позивач уклав шлюб із ОСОБА_4 про що свідчить свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_4 від 30 травня 2024 року видане органом державної реєстрації актів цивільного стану, що видав свідоцтво Казанківська селищна рада.

11 листопада 2024 року ОСОБА_4 звернулася до Казанківського районного суду Миколаївської області із позовом про позбавлення батьківських прав колишнього її чоловіка ОСОБА_9 відносно 3 (трьох) неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 для того, щоб позивач міг їх усиновити, оскільки вони знаходяться на його утриманні.

На початку липня 2024 року позивач звернувся письмово на ім'я посадової особи державного органу керівника Баштанського РТЦК в Миколаївській області згідно постанови за № 560 Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року, щодо звільнення позивача від призову відповідно до вимог п. 3 "в" ч. 12 ст. 26 Закону України "ІІро військовий обов'язок та військову службу", як особу, яка має на утриманні 4 (чотирьох) дітей віком до 18 років.

Повідомленням від 02.09.2024 №5/10225 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив позивача, що за результатами розгляду його заяви та підтвердних документів протоколом від 30.08.2024 №23 Комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, причини відмови - відсутність підстав.

Вважаючи наведену відмову протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду цієї адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон №3543-XII (далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У розумінні статті 1 Закону №3543-XII мобілізацією вважається комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

16.05.2024 Кабінетом Міністрів України Постанову №560 (набрала чинності 18.05.2024), якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Як передбачено пунктом 1 Порядку №560, цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно з пунктом 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.

Як передбачено пунктами 58, 60 Порядку №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Додатком 5 до Порядку №560 зазначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до якого документами, що підтверджують право на відстрочку відповідно до пункту 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII - для жінок та чоловіків, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, є: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.

Як вбачається з повідомлення від 02.09.2024 №5/10225 відповідач повідомив позивача, що за результатами розгляду його заяви та підтвердних документів протоколом від 30.08.2024 року №23 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, причини відмови відсутність підстав.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 30 травня 2024 року позивач перебуває у шлюбі із громадянкою з ОСОБА_4 , яка є матір'ю неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 .

В той же час, зі свідоцтва про народження вбачається, що батьком неповнолітніх ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 є ОСОБА_11 .

При цьому ОСОБА_11 не бере участі у їх вихованні та не утримує їх, такі обов'язки виконує позивач.

В матеріалах справи наявний розрахунок ззаборгованості по сплаті аліментів ОСОБА_12 на користь ОСОБА_4 .

Крім того, слід зазначити що представниками Центру з надання соціальних послуг 11 червня 2024 року обстежено матеріально - побутові умови домогосподарства/фактичного місця проживання особи. Вказаним актом встановлено проживання позивача разом із ОСОБА_4 , яка є матір'ю неповнолітніх дітей: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 за адресою: АДРЕСА_3 .

Наявність вищевказаних документів дає можливість встановити, що на утриманні позивача перебуває четверо дітей, які не досягли 18-річного віку, він не має заборгованості зі сплати аліментів.

Таким чином, відповідач помилково дійшов до висновку про відсутність у позивача права на отримання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

За таких обставин, рішення комісії оформлене протоколом від 30.08.2024 №23 про відмову позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період є протиправним та підлягає скасуванню.

Слід зазначити, що позивач у позові помилково посилається як на підставу щодо звільнення від призову на п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", оскільки позивач не проходить військову службу, а вказаною статтею передбачено можливість звільнення військовослужбовців з військової служби, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації у період дії правового режиму воєнного стану.

Враховуючи викладене та для ефективного захисту прав позивача суд приходить до висновку про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ) - задовольнити частково.

2.Визнати протиправним рішення, яке оформлене протоколом від 30.08.2024 № 23 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

3.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ), прийняти рішення про надання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

4. В іншій частині позовних вимог відмовити

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар