07 квітня 2025 рокусправа № 380/23487/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжує працювати. З метою реалізації права на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV звернувся до відповідача із заявою, однак отримав відмову. Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист, позивач пред'явив цей позов до суду.
Ухвалою судді від 25.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
05.12.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Свою позицію мотивує тим, що відповідно до абз. 1, 4 ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі; якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Стверджує, що з 01.06.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, унаслідок чого страховий стаж становить 40 років 05 місяців 09 днів. З 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 позивачу автоматично проведено індексацію. Оскільки з моменту останнього перерахунку пенсії не минуло два роки, позивач не набув 24 місяців страхового стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Констатує, що право на проведення наступного перерахунку пенсії позивач набуде з 01.06.2025. З урахуванням викладеного просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Частиною 5 ст. 262 КАС України унормовано, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує з 25.05.2021 пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», продовжує працювати, що підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_1 .
За змістом розрахунку пенсії від 26.02.2023 страховий стаж позивача становив 38 років 5 місяців 9 днів, при цьому страховий стаж до 01.01.2004 - 25 років 0 місяців 19 днів, після 01.01.2004 - 13 років 4 місяці 20 днів.
Розмір пенсії позивача з надбавками з 01.03.2023 становив 2760,00 грн та включав:
- 2026,87 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (5275,96*0,38417);
- 53,07 грн - доплату за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 3 роки);
- 135,00 грн - надбавку на індексації 01.03.2022;
- 100 грн - надбавку на індексації 01.03.2023;
- 445,06 грн - доплату особам, яким не виповнилося 70 років.
Відповідно до розрахунку від 02.12.2024 розмір пенсії з надбавками за період з 01.06.2023 до 31.12.2023 складав 2760,00 грн, при цьому:
- 2237,25 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (5524,08*0,40500);
- 88,45 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років);
- 135 грн - надбавка на індексації 01.03.2022;
- 100 грн - надбавка на індексації 01.03.2023;
- 199,30 грн - доплата особам, яким не виповнилося 70 років.
09.10.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку (у порядку збільшення) пенсії, ураховуючи повний строк страхового стажу на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
До заяви позивач додав такі документи:
- копію паспорта заявника;
- копію ідентифікаційного коду;
- копію пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 ;
- копію трудової книжки серії НОМЕР_1 .
Листом від 23.10.2024 №24075-25940/Г-52/8-1300/24 відповідач повідомив позивача, що на підставі його заяви від 25.05.2023 здійснено перерахунок пенсії з 01.06.2023 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, зарахувавши до страхового стажу та заробітної плати період роботи, набутий після призначення пенсії з 01.04.2021 до 30.04.2023. Зазначив, що оскільки після попереднього перерахунку (01.06.2023) не минуло два роки та позивач не набув 24 місяців страхового стажу за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, тому підстави для перерахунку пенсії відсутні. Також вказав, що право на перерахунок пенсії виникне з 01.06.2025, тобто через два роки після попереднього.
У цьому ж листі відповідач повідомив, що на момент звернення розмір пенсії обчислений з урахуванням страхового стажу 40 років 06 місяців 09 днів (зарахований до 30.04.2023). Середньомісячний заробіток із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн, становить 5524,08 грн (9118,81 грн * 0,60579). Ці обставини підтверджені розрахунком заробітку для обчислення.
Як вбачається з розрахунку від 02.12.2024 страховий стаж становить 40 років 6 місяців 9 днів, при цьому до 01.01.2004 - 25 років 0 місяців 19 днів, після 01.01.2004 - 15 років 5 місяців 20 днів.
Розмір пенсії з надбавками за період з 01.04.2024 до 23.05.2026 становить 2980,00 грн:
- 2237,25 грн - розмір пенсії за віком (ст. 27) (5524,08 *0,40500);
- 88,45 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 5 років);
- 135,00 грн - індексація з 01.03.2022;
- 100,00 грн - індексація з 01.03.2023;
- 100,00 грн - індексація з 01.03.2024;
- 319,30 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років (2760*1,0796 грн).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком протиправними, позивач пред'явив цей позов.
Спірні правовідносини між сторонами справи виникли у зв'язку з відмовою у перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми законодавства України та робить висновки по суті спору.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел регламентовано Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
За змістом положень ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Частиною 1 ст. 40 Закону №1058-IV унормовано, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Приписами ст. 24 Закону №1058-IV передбачено, що страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фону відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Вказані норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1 (далі - порядок №10-1).
Пунктом 3 порядку №10-1 встановлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу вищенаведених норм суд виснує, що право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV мають особи, які після призначення пенсії продовжували працювати, за умови наявності в них не менше 24 місяців страхового стажу з моменту призначення пенсії або з моменту попереднього перерахунку.
Суд установив, що позивач з 25.05.2021 отримує пенсію за віком відповідно до Закону№1058-IV та продовжує працювати. Страховий стаж при призначенні пенсії становив 38 років 05 місяців 09 днів.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, з 01.06.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії (період з 01.04.2021 по 30.04.2023). У результаті проведеного перерахунку страховий стаж позивача становить 40 років 06 місяців 09 днів.
09.10.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, ураховуючи повний строк страхового стажу.
Зважаючи на встановленні ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV обмеження щодо строку звернення для повторного перерахунку пенсії, а також те, що на момент звернення із заявою (09.10.2024) позивач не набув необхідних 24 місяців страхового стажу з моменту попереднього перерахунку, підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV відсутні.
Право на наступний перерахунок пенсії відповідно до вказаної норми позивач набуде з 01.05.2025 (за умови наявності не менше 24 місяців страхового стажу).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Оцінюючи поведінку відповідача, яка зумовила пред'явлення позивачем цього позову, суд виснував, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії, пенсійний орган діяв на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто правомірно.
Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своєї поведінки, пов'язаної з відмовою у перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV.
За правилами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши наявні у справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судові витрати в силу приписів ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885).
СуддяАндрусів Уляна Богданівна