Іменем України
04 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 826/14794/16
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Секірської А.Г.,
секретаря судового засідання - Пономарьової О.І.,
позивача - не прибула,
представника відповідача - Воронько А.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
22.09.2016 адвокат Гненний Дмитро Анатолійович, що діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач), в якому просить суд:
визнати незаконним та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення-рішення №81-1305, прийняте ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві 06 квітня 2016 року про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання з земельного податку фізичних осіб у розмірі 60 238 (шістдесят тисяч двісті тридцять вісім) гривень 48 копійок.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.09.2016 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.09.2016 закінчено підготовче провадження та призначено справу № 826/14794/16 до судового розгляду у судовому засіданні на 13 грудня 2016 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.04.2018 визначено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до статей 257-262 КАС України за головуванням судді Донця В.А. Призначено судове засідання, яке відбудеться 14 травня 2018 року.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 прийнято позовну заяву до провадження; визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін; запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі; призначено судове засідання у справі на 27 лютого 2025 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.02.2025 задоволено заяву представника ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) про заміну відповідача; замінено відповідача - Державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39669867), на правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44116011); зобов'язано Адвокатське об'єднання «Юридична компанія «Капітал» (місцезнаходження: вул. Еспланадна, 20, офіс 501 Київ, 01001, Україна, mail@capital-ukraine.com) у строк до 07 березня 2025 року надати суду інформацію інформацію про здійснення представництва інтересів Бойко Галини Миколаївни адвокатами Адвокатського об'єднання «Юридична компанія «Капітал» у даній справі, а також надати контактні дані Бойко Г.М. (номер телефону, адреса електронної пошти); підтверджену належними доказами інформацію, чи представляють інтереси ОСОБА_1 адвокати Гненний Дмитро Анатолійович та Омельченко Іван Володимирович; відкладено розгляд справи на 12 березня 2025 року об 11 год. 00 хв.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 Зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві надати суду у строк до 25 березня 2025 року через підсистему «Електронний суд» інформацію, за який саме податковий період нараховано земельний податок ОСОБА_1 податковим повідомленням - рішенням від 06.04.2016 № 81-1305; надати розрахунок до цього податкового повідомлення- рішення, витребувано від Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області інформацію, чи зверталася ОСОБА_1 за оформленням права користування/власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомого майна з реєстраційним номером 466922980000 - нежилого приміщення магазину загальною площею 187 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 ; чи оформлено ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) права користування/власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомого майна з реєстраційним номером 466922980000 - нежилого приміщення магазину загальною площею 187 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 у 2014-2016 роках; зазначити, за якими особами зареєстровано право користування/власності на земельну ділянку під об'єктом нерухомого майна з реєстраційним номером 466922980000 - нежилого приміщення магазину загальною площею 187 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 у 2014-2016 роках; витребувано від Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України - інформацію, за якими особами у 2014-2016 роках було зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 466922980000 - нежилого приміщення магазину загальною площею 187 кв.м за адресою: м.Київ, вул. Шота Руставелі, буд. 1/12, відкладено судовий розгляд справи до 27 березня 2025 року на 11 год. 00 хв.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.03.2025 зобов'язано ГУ ДПС у м. Києві надати суду у строк до 03 квітня 2025 року через підсистему «Електронний суд»: пояснення (з наданням належних доказів на підтвердження цих пояснень) з приводу дотримання вимог пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, а саме - чи наявний такий додаток до оскаржуваного податкового повідомлення - рішення як розрахунок податкового зобов'язання з земельного податку; якщо так - чи направлявся розрахунок разом з податковим повідомленням - рішенням позивачеві або її представникам; якщо ні - чи надавався розрахунок земельного податку за 2016 рік ОСОБА_1 позивачеві, її представнику (у листах, окремим документом тощо); рішення Київської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» № 43/1877 від 26.07.2012 зі змінами від 03.07.2014 №23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва»; витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007; лист від 16.01.2016 № 432-164 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва»; лист Держземагентства від 14.01.2015 року № 6-28-0 22-215/2-15; лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» від 11.01.2016 року № 6-28-0.22-201/2-16; рішення Київської міської ради від 22.12.2015 № 57/57; відкладено судовий розгляд справи до 04 квітня 2025 року на 11 год. 00 хв.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 задоволено клопотання представника Головного управління ДПС у м. Києві про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі № 640/14794/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Позовну заяву обгрунтовано тим, що 06.04.2016 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 81-1305, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у сумі 60238,48 грн.
Листом від 08.09.2016 № 9374/г/26-55-13-05 ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві у відповідь запит від 02.09.2016 № 278 повідомила, що ОСОБА_1 нараховано земельний податок за 2016 рік на суму 60238,48 грн та сформовано податкове повідомлення - рішення від 06.04.2016 № 81-1305, оскільки позивач є власником нежитлового приміщення площею 187,0 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .
Лист надійшов без додатків, у зв'язку з цим адвокатом Гненним Д.А. 14.09.2016 направлено адвокатський запит № 280 щодо надання копії податкового повідомлення - рішення від 06.04.2016 № 81-1305 та документів, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення, відповідь на який не отримано.
Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним з огляду на норми статті 270, пункту 271.1 статті 271, пункту 286.2 статті 286, пункту 286.6 статті 286, пункту 287.8 статті 287 Податкового кодексу України.
Відповідачем не було надіслано розрахуку нарахованих податкових зобов'язань всупереч вимогам абзацу 6 та абзацу 7 пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України, тому позивач не може перевірити правильність нарахування податкових зобов'язань.
Будівля за адресою: м. Київ, вул. Шота Руставелі, 1/12, перебуває у спільній власності кілької осіб. Враховуючи, що позивачеві достеменно не відомо ні площі земельної ділянки, на якій розташовано будинок, ні те, чи враховано податковим органом факт наявності декількох співвласників, ні порядку, за яким було нараховано 255 807,23 грн податкових зобов'язань, позивач не може самостійно здійснити перервірку правильності нарахованих зобов'язань.
Крім того, оскаржуване податкове повідомлення - рішення не відповідає вимогам, встановленим Порядком №1204 від 28.12.2015. Так, одним із обов'язкових реквізитів є податкова адреса платника податків. У рішенні зазначено податкову адресу ОСОБА_1 АДРЕСА_2 . Однак такої адреси не існує, позивач проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
З огляду на наведене, позивачка просила суд задовольнити позовні вимоги.
13.12.2016 відповідачем подано заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує земельний податок на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно, з урахуванням прибудинкової території, і податок сплачується відповідно до цільового (господарського) призначення на підставі даних державного земельного кадастру.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 05.05.2015 у справі № 21-775а15, від 02.12.2015 у справі № 21-3517а15, ухвалі ВАСУ від 24.03.2014 № К/800/24642/13.
Порядок визначення розміру податку на земельну ділянку встановлений статтею 289 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно рішення Київської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» № 43/1877 від 26.07.2012 Головне управління земельних ресурсів на замовлення юридичних та фізичних осіб надає витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, де зазначені: площа земельної ділянки, економіко-планувальна зона, базова вартість 1 кв.м землі, локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки, коефіцієнт функціонального використання, коефіцієнти індексації грошової оцінки.
При обрахунку частки земельної ділянки, яка припадає на нежитлове приміщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, використаний Витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007. Даний витяг виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382,75 кв.м частини земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 .
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві було розраховано пропорційну частку прибудинкової території, враховуючи дані, надані органу ДФС листом від 16.01.2016 № 432-164 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва»:
187 х 382.75 = 72,55 кв.м, де,
187 кв.м. - площа нежитлового приміщення;
382,75 кв.м - площа земельної ділянки;
986,5 кв.м - загальна площа будинку.
Тобто, площа частини земельної ділянки становить 72,55 кв.м.
Розрахунок податку на землю з фізичних осіб ( ОСОБА_1 ) на 2016 рік:
72,55 кв.м х 4098,17 грн х 2,5 х 1,5 х 1,249 х 1,433 х 3% = 60238,48 грн, де:
72,55 кв.м - частина земельної ділянки, на яку нараховувався податок;
4098,17 грн - базова вартість 1 кв.м землі (згідно рішення Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» зі змінами від 03.07.2014 №23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва»;
2,5 - коефіцієнт на функціональне виконання землі (на підставі Порядку нормативної оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за № 388/12262 від 05.04.2006);
1,5 - узагальнюючий локальний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко - планувальної зони;
1,249 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, до Податкового кодексу України, ст. 289, лист Держземагентства від 14.01.2015 № 6-28-0 22-215/2-15;
1,433 - коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» від 11.01.2016 № 6-28-0.22-201/2-16;
3% - ставка податку за землю (згідно рішення Київської міської ради від 22.12.2015 № 57/57).
Також відповідач зазначив, що представнику позивача у відповіді від 16.09.2016 № 9562/Г/2655-13-05 було повідомлено, що у ДПІ немає можливості надати копію податкового повідомлення - рішення, оскільки воно було отримано представником Бойко Г.М. на підставі довіреності та надано копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права права власності від 01.10.2014. Крім того, посилання адвоката Гненного Д.А. на надання ДПІ відповіді на запит не відповідає дійсності, що підтверджується доказами направлення відповіді від 16.09.2016 № 9562/Г/26-55-13-05, від 08.09.2016 № 9374/г/26-55-13-05, від 21.10.2016 № 10900/г/26-55-13-05. Тобто ДПІ у Печерському районі м. Києва неодноразово надавались відповіді, в яких було зазначено, що при обрахунку земельної ділянки, яка припадає на нежиле приміщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, використаний витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007. Даний витяг виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382, 75 кв.м частини земельної ділянки та надано такий витяг. Методом пропорції обрахована частка земельної ділянки.
Згідно наданих ДПІ у Печерському районі доказів, корінця податкового повідомлення-рішення від 06.04.2016 № 81-1305 форму та порядок надіслання податкового повідомлення - рішення ДПІ було дотримано.
Згідно заяви ОСОБА_1 , яку було надано до ДПІ та зареєстровано 26.05.2015, ОСОБА_1 просить взяти її на облік як платника податку на землю, у зв'язку з купівлею приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , та у своїй заяві зазначає адресу для листування: АДРЕСА_2 .
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
14.05.2018 відповідачем надано додаткові пояснення з посиланням на постанови Верховного Суду України від 07.07.2015 та Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 826/8675/17 (арк.спр. 71-73).
11.03.2025 позивачкою надано додаткові пояснення, в яких зазначено, що вона не є платником земельного податку в розумінні статті 269 Податкового кодексу України, оскільки реєстрація державних прав на земельну ділянку не здійснювалася, що підтверджується відсутністю відповідних відомостей у Державному земельному кадастрі.
Аналогічні висновки наведені та застосовані в рішенні ДПС України, яким скасовано податкове повідомлення - рішення, в якому нараховано податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за 2019 рік (земельна ділянка знаходиться під тим же об'єктом та за тією ж адресою), а саме - рішення ДПС України від 25.09.2019 № 3093/6/99-00-08-05-04-14.
10.03.2025 на виконання вимог ухвали Луганського окружного адміністративного суду по справі № 826/14794/16 від 27.02.2025 директор Адвокатського об'єднання «Юридична компанія «Капітал» повідомив, що адвокатами Адвокатського об'єднання «Юридична компанія «Капітал» не здійснюється представництво інтересів ОСОБА_1 у даній справі, а також не володіють контактними даними ОСОБА_1 , у зв'язку з чим не взмозі їх надати.
14.03.2025 на виконання вимог ухвали суду від 12.03.2025 Міністерство юстиції України надано відповідь про відсутність повноважень надавати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), документи з реєстраційної справи об'єкта нерухомого майна. Умови та порядок отримання посадовими особами судів інформації з Державного реєстру прав шляхом звернення до ДП «НАІС» врегульовані Законом та підзаконними нормативно-правовими актами.
18.03.2025 на виконання вимог ухвали суду від 12.03.2025 Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області надало пояснення, відповідно до яких облік зареєстрованих земельних ділянок, відповідно до чинного законодавства, Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області веде за допомогою Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру, пошук в якій здійснюється виключно за кадастровими номерами земельної ділянки (для пошуку за об'єктом права власності), ідентифікаційним кодом громадянина (для пошуку за суб'єктом права власності), або кодом ЄДРПОУ юридичної особи. Таким чином, пошук відомостей в Державному земельному кадастрі за критерієм «адреса земельної ділянки», «реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна» програмним забезпеченням Державного земельного кадастру не передбачено. Згідно інформації наданої Відділом № 8 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (далі - Відділ), станом на теперішній час, відомості щодо державної реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у Відділі, відсутні. З набранням чинності Закону України « Про Державний земельний кадастр» та статті 126 Земельного кодексу України з 01.01.2013 право власності, користування земельною ділянкою проводиться відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Статтею 7 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що Міністерство юстиції України забезпечує створення та функціонування Державного реєстру прав, є його держателем.
24.03.2025 представниками ГУ ДПС у м. Києві на виконання вимог ухвали суду від 12.03.2025 надано пояснення, згідно із якими підпунктом 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПКУ зазначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) а також постійних землекористувачів. Крім того п. 287.8 ст.287 ПКУ передбачено, що власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному житловому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Згідно витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.10.2014 року громадянка ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) є платником земельного податку за земельну ділянку під нежитловим приміщенням (площа земельної ділянки - 73,00 кв.м.), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПКУ нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючим органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. В зв'язку з вищенаведеним, ГУ ДФС у м. Києві, ОСОБА_1 було сформоване податкове повідомлення - рішення (форми «Ф») за 2016 рік від 06.04.2016р. № 81-1305, на суму - 60238,48 грн., яке було отримано за дорученням 30.06.2016р.
Згідно розділу III наказу Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року № 1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень - рішень платникам податків», структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення - рішення "Ф" відповідно до ПКУ, роздруковує його в одному примірнику, підписується керівником та направляється платнику.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення визначається відповідно до п.2 рішення Київської міської ради від 26 липня 2007 року № 43/1877 зі змінами та доповненнями окремо в межах економікопланувальних зон за формулою: Цн = Цнм х Пз х Кф х Кл х Кі, де: - Цн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки в гривнях: - Цнм - середня вартість одного квадратного метра землі в гривнях в межах конкретної економіко-планувальної зони; - Пз - площа земельної ділянки в квадратних метрах; - Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; - Кл - узагальнюючий локальний коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки і визначається як добуток значень окремих локальних коефіцієнтів, що впливають на місце розташування цієї земельної ділянки (при цьому значення узагальнюючого локального коефіцієнта не повинно бути нижче 0,50 і вище 1,50); - Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки.
Враховуючи вищевикладене нормативно грошова оцінка в 2016 році за земельну ділянку, що розташована за адресою: м. Київ, Шота Руставелі 1/12. площею 0,0073гектару, становить: 2007949,22=4098,17 х73,00х 2,5 х1,5х1,249х1,433де: - 4098,17 грн. - грошова оцінка за 1 кв.м. - 73,00 кв.м. - площа земельної ділянки; - 2,5 - функціональний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки; - 1,5 - узагальнюючий локальний коефіцієнт.
Дані коефіцієнти використано відповідно до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 року № 23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва», рішення вводиться в дію з 01.07.2015 року (згідно з рішенням Київської міської ради від 10.12.2014 року №565/565) із змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 10.03.2016 року № 217/217), та з врахуванням вимог наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016р. №489 із змінами та доповненнями; - 1,249 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, відповідно до листа Держземагенства від 14.01.2015 року № 6-28-0 22-215/2-15; - 1,433 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 року № 6-28- 0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель».
Ставка земельного податку в 2016 році обраховується відповідно до п.п.5.6 додатку 3 «Положення про плату за землю в місті Києві» до рішення Київської міської Ради від 23.06.2011 року № 242/5629 зі змінами та доповненнями, та становить - 3%.
Відповідно сума земельного податку за 2016 рік розрахованого ОСОБА_1 , за земельну ділянку що розташована за адресою: м. Київ, вул. Шота Руставелі 1/12, становить: 2007949,22х3% = 60238,48грн.
02.04.2025 на виконання вимог ухвали суду від 27.03.2025 відповідачем надано витребувані докази та пояснення, в яких зазначено, що абзацом 6 п. 58.1 ст. 58 ПК України передбачено, що до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до п. 9 розділу 2 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2015 року № 1204, до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності), зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення. Повідомляємо Суд, що у ГУ ДПС у м. Києві відсутній додаток до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Відповідно, розрахунок земельного податку Позивачу або її представникам не направлявся.
Позивачка у судове засідання не прибула, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася належним чином (засобів зв'язку, крім адреси реєстрації, не повідомила), 11.03.2025 надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представниця відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві та додаткових поясненнях.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 , що підтверджується відповіддю № 1095788 від 05.02.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.10.2014, індексний номер витягу 27555267, 29.09.2014, № запису 7192088, на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_3 , виданого 01.10.2014 Реєстраційною службою Головного управління юстиції в місті Києві, за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності (1 частка) на об'єкт нерухомого майна - нежиле приміщення магазину № 1 за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 187 кв.м, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 466922980000 (арк.спр. 25).
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення - рішення від 06.04.2016 № 81-1305, яким ОСОБА_1 згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб 18010700 в розмірі 60238,48 грн. Сума нарахованого податкового зобов'язання підлягає сплати протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - ріщення відповідно до пункту 287.5 статті 287 та підпункту 288.7 статті 288 розділу ХІІІ Податкового кодексу України (арк.спр. 8).
21.08.2016 за вих. № 278 адвокатом Гненним Д.А. направлено до ДПІ у Печерському районі ГУДФС у м. Києві адвокатський запит про надання інформації, чи приймалось податкове повідомлення - ршення форми «Ф» від 06.04.2016 № 81-1305 ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, надіслати копію цього ППР, надати копії документів, на підставі яких воно було прийнято (договори купівлі - продажу, звіт про нормативну грошову оцінку, інші документи) (арк.спр. 9-10).
Листом від 08.09.2016 № 9374/г/26-55-13-05 ДПІ у Печерському районі надано адвокату Гненному Д.А. відповідь на запит, в якій, зокрема, зазначено, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.10.2014 ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення загальною площею 187,00 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 . За 2016 рік був нарахований земельний податок з фізичних осіб на суму 60238,48 грн та сформовано податкове повідомлення - рішення форми Ф № 81-1305 від 06.04.2016. Відповідно п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України ППР вважається узгодженим та врученим якщо надіслані фізичній особі, та вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано за адресою за місцем проживання або останнього відомого його місцезнаходження з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення - рішення № 81-1305 від 06.04.2016 було отримано 30.06.2016 за дорученням ОСОБА_2 . Згідно рішення Київської міської ради від 26.07.2012 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» Головне управління земельних ресурсів на замовлення юридичних та фізичних осіб надає витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, де зазначені: площа земельної ділянки, економіко-планувальна зона, базова вартість 1 кв.м землі, локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки, коефіцієнт функціонального використання, коефіцієнти індексації грошової оцінки. ОСОБА_1 до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві не був наданий витяг з технічної документації Головного управління земельних ресурсів (арк.спр. 11-12).
14.09.2016 за № 280 адвокатом Гненним Д.А. направлено до ДПІ у Печерському районі ГУДФС у м. Києві адвокатський запит про надання копії податкового повідомлення - рішення форми «Ф» від 06.04.2016 № 81-1305, копій документів, на підставі яких прийнято таке ППР (договори купівлі - продажу, звіт про нормативну грошову оцінку, інші документи) (арк.спр. 13-14).
16.09.2016 за № 9562/Г/26-55-12-05 ДПІ у Печерському районі м. Києва надано відповідь адвокату Гненному Д.А., що за 2016 рік був нарахований земельний податок з фізичних осіб на суму 60238,48 грн та сформовано податкове повідомлення-рішення (форми «Ф») № 81-1305 від 06.04.2016. Відповідно п.58.3 ст. 58 Податкового кодексу України ППР вважається узгодженим і врученим, якщо надіслані фізичній особі, та вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано за адресою за місцем проживання або останнього відомого його місцезнаходження з повідомленням про вручення. ППР від 06.04.2016 № 81-1305 було отримано 30.06.2016 за дорученням ОСОБА_2 . Враховуючи, що представником було отримано податкове повідомлення - рішення (оригінал) ДПІ у Печерському районі ГУДПС у м. Києві не має можливості надати копію ППР. Додаток: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.10.2014 (арк.спр. 29-30).
21.10.2016 за № 10900/Г/26-55-13-05 ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві у відповідь на запит ОСОБА_3 повідомила, що фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2016 рік нарахований земельний податок з фізичних осіб в розмірі 60238,48 грн та сформовано податкове повідомлення - рішення (форми «Ф») № 81-1305 від 06.04.2016. З посиланням на пункт 287.8 статті 287 ПКУ зазначено, що при обрахунку частки земельної ділянки, яка припадає на нежитлове приміщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, використаний Витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007. Даний витяг виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382,75 кв.м частини земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_6 пропорції обрахована частка земельної ділянки, що припадає на нежитлове приміщення площею 187 кв.м, та яка становить 72,55 кв.м. Відповідно до п.п.56.18.4 п. 56.18 ст. 56 ПКУ при зверненні платником податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (арк.спр. 32-33).
26.05.2015 за вх. № 19/б до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві від ОСОБА_4 надійшла заява про взяття на облік як платника податку на землю, у зв'язку зкупівлею приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 187 кв.м., надано договір купівлі - продажу нежилого приміщення від 16.01.2014, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 01.10.14, свідоцтво про право власності 01.10.2014, паспорт+код (арк.спр. 35).
У цій заяві ОСОБА_1 зазначено адресу: АДРЕСА_2 .
Згідно із виягом з технічної документації № Н-00192/2007 про нормативну грошову оцінку частини земельної ділянки (кадастровий № 76:073:006), виданим ОСОБА_5 , місце розташування: АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , землі комерційного використання, нормативна грошова оцінка частини земельної ділянки - 2835172,78 грн (арк.спр. 37).
Відповідно до довідки № Н-00663/2016 про розмір нормативної грошової оцінки частини земельної ділянки (76:073:0006) за результатами позрахунку у відповідності до рішення Київської міської ради від 03.07.2014 № 23/23 «Про затвердження технічної документанції з нормативаної грошової оцінки земель міста Києва», виданої Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради 18.11.2016 за № 299, для ОСОБА_1 , місце розташування: АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , функціональне використання: землі комерційного використання (орендарі будівель і споруд), нормативна грошова оцінка частини земельної ділянки - 1 906 726,58 грн (арк.спр. 89).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Основним законодавчим актом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України, а справляння плати за землю здійснюється відповідно до Податкового кодексу України.
Нормативно-правові акти застосовуються в редакції, чиннії на дату виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Судом установлено, що позивач у 2016 році була власником нежитлового приміщення, за земельну ділянку під яким податковий орган оспорюваним податковим повідомленням-рішенням нарахував земельний податок.
В запереченнях на адміністративний позов контролюючим органом вказано, що підставою для визначення позивачеві до сплати оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням суми земельного податку з фізичних осіб слугувало те, що ОСОБА_1 є власником нежилого приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 187 кв.м., та в її користуванні знаходиться земельна ділянка, яка відповідає розміру пропорційної частини цього приміщення.
Права власності або користування земельною ділянкою за ОСОБА_1 не оформлені, що визнається сторонами та підтверджується поясненнями Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області від 18.03.2025 вих. № 9-10-0.61-2554/2-25.
Відповідно до підпункту 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
А в силу вимог підпункту 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Таким чином, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Плата за землю справляється відповідно до закону.
Право власності та користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV).
Питання переходу права власності на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюються статтею 120 Земельного кодексу України і статтею 377 Цивільного кодексу України.
Цими нормами чітко встановлено, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
За правилами пункту 286.1 статі 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
При цьому власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (пункт 287.8 статті 287 ПК).
Тобто, фізична особа власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
За таких обставин, незважаючи на те, що позивач не зареєстрував право власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, обов'язок зі сплати земельного податку виник у позивача з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування зазначених вище норм матеріального права у спорах цієї категорії, міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 07.07.2015 року у справі № 826/12388/13-а, який в подальшому був підтриманий і Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 19 червня 2018 року у справі №826/8009/16 (адміністративне провадження №К/9901/30996/18), від 17.03.2020 року у справі № 815/4644/14 (адміністративне провадження № К/9901/26171/18), від 16.06.2020 року у справі №826/11166/16 (адміністративне провадження №К/9901/38125/18), від 01 листопада 2022 року у справі № 808/5653/14(СН/808/1/17) (адміністративне провадження № К/9901/23571/21), від 12 травня 2023 року у справі № 826/14240/16, та інших.
Частиною п'ятою статті 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на наявну усталену практику Верховного Суду з питання, яке є предметом розгляду в межах спірних правовідносин, суд не приймає посилань позивача на Узагальнюючу податкову консультацію щодо сплати земельного податку власником нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці, права на яку у такої особи не оформлені, затверджену Наказом Міністерства фінансів України 06.07.2018 № 602.
Щодо наданої позивачем копії рішення ДПС України від 25.09.2019 № 3093/6/99-00-08-05-04-14 про результати розгляду скарги адвоката Омельченка І.В. в інтересах ОСОБА_6 , суд зазначає, що це рішення прийнято відносно іншого платника податків і не є предметом розгляду у цій справі, позивачем не реалізовано право адміністративного оскарження податкового повідомлення - рішення до ДПС, а позиція, викладена у наведеному рішенні, не узгоджується з положеннями Податкового кодексу України та усталеною практикою Верховного Суду.
Щодо доводів позивача про невідповідність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вимогам, зазначеним у Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Згідно із підпунктом 45.1 статті 45 Податкового кодексу України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Дійсно, у податковому повідомленні - рішенні зазначено податкову адресу ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 , в той час як адресою реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_5 , що підтверджено копією паспорта громадянина України НОМЕР_4 , наданою позивачем разом з позовом.
Разом з тим, адресу АДРЕСА_2 ОСОБА_1 самостійно зазначено її заяві від 26.05.2015 за вх. № 19/б, наданій до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, про взяття на облік як платника податку на землю, у зв'язку зкупівлею приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 187 кв.м., надано договір купівлі - продажу нежилого приміщення від 16.01.2014, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 01.10.14, свідоцтво про право власності 01.10.2014, паспорт+код (арк.спр. 35).
З огляду на наведене, у податковому повідомленні - рішенні зазначено податкову адресу, надану ОСОБА_1 , що відповідає вимогами чинного законодавства.
Позивачем у позовній заяві зазначено, що будівля за адресою: АДРЕСА_1 перебуває у спільній власності декількох осіб.
З цього приводу суд зауважує, що згідно із витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 01.10.2014, індексний номер витягу 27555267, 29.09.2014, № запису 7192088, на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_3 , виданого 01.10.2014 Реєстраційною службою Головного управління юстиції в місті Києві, за ОСОБА_1 зареєстровано право приватної власності (1 частка) на об'єкт нерухомого майна - нежиле приміщення магазину № 1 за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 187 кв.м, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 466922980000.
Доказів того, що у 2016 році нежитлове приміщення магазину № 1 за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 187 кв.м, перебувало у власності кількох осіб, позивачем не надано ні суду, ні контролюючому органу, і не підтверджується відповіддю № 1190732 від 12.03.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, згідно із якою 15.06.2023 зареєстровано право власності на зазначений об'єкт за ОСОБА_5 , за 2016 рік відомості відсутні.
Щодо ненадання адвокату Гненному Д.А. розрахунку до податкового повідомлення - рішення, суд зазначає таке.
Згідно пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України до податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Вказаною нормою не встановлено прямого обов'язку надсилання податковим органом розрахунку податкового зобов'язання. Такий розрахунок додається до податкового повідомлення-рішення за наявності такого.
Зазначена правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 19 листопада 2018 року у справі №804/5370/17.
Представнику позивача Гненному Д.А. у відповіді від 16.09.2016 № 9562/Г/2655-13-05 було повідомлено, що у ДПІ немає можливості надати копію податкового повідомлення - рішення, оскільки воно було отримано представником Бойко Г.М. на підставі довіреності та надано копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права права власності від 01.10.2014. Крім того, посилання адвоката Гненного Д.А. на надання ДПІ відповіді на запит не відповідає дійсності, що підтверджується доказами направлення відповіді від 16.09.2016 № 9562/Г/26-55-13-05, від 08.09.2016 № 9374/г/26-55-13-05, від 21.10.2016 № 10900/г/26-55-13-05. Тобто ДПІ у Печерському районі м. Києва неодноразово надавались відповіді, в яких було зазначено, що при обрахунку земельної ділянки, яка припадає на нежиле приміщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, використаний витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007. Даний витяг виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382, 75 кв.м частини земельної ділянки та надано такий витяг. Методом пропорції обрахована частка земельної ділянки.
Листом від 21.10.2016 № 10900/Г/26-55-13-05 відповідач повідомив адвоката ОСОБА_3 , що при обрахунку частки земельної ділянки, яка припадає на нежитлове приіщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, використаний витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007. Даний витяг виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382,75 кв.м частини земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . Методом пропорції обрахована частка земельної ділянки, що припадає на нежитлове приміщення площею 187 кв.м, та яка становить 72,55 кв.м (арк.спр. 32-33).
Тобто фактично відповідачем надавалися представнику позивача відомості, яким чином обраховано суму земельного податку, а відсутність такого додатку як розрахунок податкового зобов'язання до податкового повідомлення - рішення, який у відповідності до вимог пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України не є обов'язковим, а надається у разі наявності, не впливає на обов'язок платника податків сплачувати встановлені законодавством податки та обов'язкові платежі.
Щодо розрахунку суми земельного податку за 2016 рік.
Порядок визначення розміру податку на земельну ділянку встановлений статтею 289 ПК України.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно рішення Київської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» № 43/1877 від 26.07.2012 року Головне управління земельних ресурсів на замовлення юридичних та фізичних осіб надає витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, де зазначені: площа земельної ділянки, економіко-планувальна зона, базова вартість 1 кв.м землі, локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки, коефіцієнт функціонального використання, коефіцієнти індексації грошової оцінки.
При обрахунку частки земельної ділянки, яка припадає на нежитлове приміщення площею 187 кв.м, що належить ОСОБА_1 на підставі витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, використаний Витяг з технічної документації № Н-00192/2007 Головного управління земельних ресурсів КМДА від 19.11.2007, який виданий на нежитлове приміщення площею 986,5 кв.м, на яке припадає 382,75 кв.м частини земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 (арк.спр. 37).
ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві розраховано пропорційну частку прибудинкової території, враховуючи дані, надані органу ДФС листом від 16.01.2016 № 432-164 КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Печерського району м. Києва»: 187 х 382.75 = 72,55 кв.м, де: 187 кв.м. - площа нежитлового приміщення; 382,75 кв.м - площа земельної ділянки; 986,5 кв.м - загальна площа будинку. Тобто, площа частини земельної ділянки становить 72,55 кв.м.
Розрахунок податку на землю з фізичних осіб стосовно ОСОБА_1 на 2016 рік:
72,55 кв.м. х 4098,17 грн х 2,5 х 1,5 х 1,249 х 1,433 х 3% = 60238,48 грн, де:
72,55 кв.м. - частина земельної ділянки, на яку нараховувався податок; 4098,17 грн - базова вартість 1 кв.м землі (згідно рішення Київської міської ради від 26.07.2007 № 43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення» зі змінами від 03.07.2014 №23/23 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва»);
2,5 - коефіцієнт на функціональне використання землі (на підставі Порядку нормативної оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за № 388/12262 від 05.04.2006);
1,5 - узагальнюючий локальний коефіцієнт на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко - планувальної зони;
1,249 - коефіцієнт індексації грошової оцінки, до ПК України, ст. 289, лист Держземагентства від 14.01.2015 року № 6-28-0 22-215/2-15;
1,433 - коефіцієнт індексації грошової оцінки (відповідно до порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого витягом з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» від 11.01.2016 року № 6-28-0.22-201/2-16; 3% - ставка податку за землю (згідно рішення Київської міської ради від 22.12.2015 № 57/57).
Таким чином, судом не встановлено порушень, допущених контролюючим органом при обрахунку сум земельного податку за 2016 рік, і оскільки позивач, будучи фізичною особою - власником частини нежитлового приміщення у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно, оскаржуване податкове повідомлення - рішення відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 ) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 06.04.2016 № 81-1305 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07 квітня 2025 року.
Суддя А.Г. Секірська