Рішення від 07.04.2025 по справі 640/5638/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/5638/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі-відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі-відповідач 2), яким просив:

- визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене в листі № 2600-0205-8/135946 від 27.08.2021 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 22.11.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі заяви про перерахунок пенсії від 22.11.2019, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.03.2021 у справі № 640/6494/20 та довідки Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 за № 21-531зп, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 28.07.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до статті ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі заяви про перерахунок пенсії від 28.07.2021, та довідки Офісу Генерального прокурора від 16.06.2020 за № 21-1239зп, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органів прокуратури України, і як пенсіонер, з 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, позивачу призначено пенсію за вислугою років довічно, відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ, у діючій на час призначення пенсії редакції вказаного Закону, у розмірі 90% від суми заробітної плати та видано пенсійне посвідчення.

28 липня 2021 року позивач звернувся до Відповідача з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, до якої додав документи, що підтверджують право на відповідний перерахунок, зокрема, довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) що враховується для перерахунку пенсії видану Офісом Генерального прокурора України (далі ОГПУ) за №21-1239зп від 16.06.2020, довідку ОГПУ за №21-531зп від 05.03.2020, Рішення Дарницького районного суду м.Києва від 07.10.2016 у адміністративній справі №753/13980/16-а та інші документи. Усі надані документи були відскановані Відповідачем з оригіналів. Заява була офіційно зареєстрована Відповідачем за №10581 від 28.07.2021. 27.08.2021 позивачем отримано відповідь від Відповідача за №2600-0205- 8/135946, у якій вказано, що за результатами розгляду його заяви йому відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років за таким загальним змістом, що заяву разом з довідками наданими Прокуратурою міста Києва ними розглянуто, а оскільки положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» за рішенням №7-р(11)/2019 Другого Сенату Конституційного Суду України 12.12.2019 втратили чинність, розмір пенсії станом на 01.07.2021 складає 17945,03 грн. (90% від заробітної плати 19938,92 грн.), а тому, враховуючи вищезазначене, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2021 немає.

Від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, з урахуванням принципу екстериторіальності, розглянуто заяву Позивача від 28.07.2021 № 10581 щодо перерахунку пенсії збільшення заробітної плати, яка подана позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення за результатами розгляду заяви позивача від 28.07.2021 № 10581 винесено Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області.

Документи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшли на розгляд в електронному вигляді. Отже, 28.07.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

До заяви були надані довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), видані Офісом Генерального прокурора за № 21-531зп від 05.03.2020, за нормами чинними на 06.09.2017 та № 21-1239зп від 16.06.2020, за нормами чинними на 26.03.2020.

13 грудня 2019 року Другим Сенатом Конституційного Суду України прийнято Рішення № 7р(ІІ)/2019 (далі - Рішення № 7-р) у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (далі - Закон № 1697), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. У своєму Рішенні № 7-р Конституційний Суд України визначив порядок виконання цього Рішення до врегулювання Верховною Радою України вказаного питання на законодавчому рівні, вказавши, що частина двадцята статті 86 Закону № 1697 не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, натомість застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону № 1697 в первинній редакції.

Рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону№ 1697 зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів держаного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Чинною редакцією статті 81 Закону № 1697 визначено складові заробітної плати прокурора та встановлено розміри преміювання, щорічної премії, щомісячної надбавки за вислугу років, посадові оклади, та зазначено, що заробітна плата прокурора не може визначатися іншим нормативно-правовим актам, окрім Закону № 1697.

З урахуванням зазначеного та частини другої статті 152 Конституції України, якою закріплено принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, перерахунок пенсії прокурорам Офісу Генерального прокурора здійснюється з 01.04.2020 на підставі довідок про розмір заробітної плати (грошове забезпечення) станом на 26.03.2020.

Станом на 01.07.2021 розмір пенсії Позивача складає 17945,03 грн. (90% від заробітної плати 19938,92 грн.). Враховуючи вищезазначене, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно заяви від 28.07.2021 немає. Згідно зі ст. 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-УІ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-УІ) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання 1 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», “Про пенсійне забезпечення», “Про судоустрій і статус суддів» 1, Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 “Про затвердження Положення про помічника- консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

На підставі вищевикладеного представник відповідача 1 просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ві представника відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури України, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру». 28.07.2021 Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір заробітної плати від 16.06.2020 № 21-1239зп, довідку від 05.03.2020 № 21-531зп та інші документи.

Рішенням від 06.08.2021 відділу перерахунку пенсій № 6 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Статтею 50-1 Закону №1789-XII було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру» 1789-XII (в редакції, що діяла на момент призначення Позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015 (далі-Закон№1697-VІІ). Положення статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру», що регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність, крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу першого частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4 ,6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів.

Відповідно до статті 86 чинного Закону №1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Головне управління вважає, що здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 90 % на підставі норм нечинного Закону України “Про прокуратуру» № 1789-XII є неправомірним, оскільки зазначений Закон, ще з 01.01.2015 року є нечинним. У таких випадках, слід керуватись діючим законодавством, зокрема ст. 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII “Про прокуратуру» (далі Закон №1697 -VII).

На осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VI, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

За обставин цієї справи перевищення максимального розміру пенсії позивача стало результатом її перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, а тому до регулювання цих правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, саме з дати проведення такого перерахунку.

Згідно п.15 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року встановлено максимальний розмір (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Зазначені положення Закону №3668-VI та абзацу шостого частини п'ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.

На підставі вищевикладеного просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 травня 2022 року позов залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 липня 2022 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та без проведення судового засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 вересня 2022 року залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як співвідповідача.

Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ (далі Закон № 3863-ІХ) пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.

Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2025 року справу прийнято до провадження, вирішено здійснювати розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без призначення судового засідання.

Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , з 13.04.2010 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років згідно зі статтею 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05.11.1991 №1789-ХІІ, яка призначена в розмірі 90% місячної заробітної плати.

28 липня 2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з письмовою заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір заробітної плати від 16.06.2020 № 21-1239зп, довідку від 05.03.2020 № 21-531зп та інші документи.

Вищевказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.08.2021 № 0930020844768, відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зазначено, що згідно наданих документів для проведення перерахунку пенсії немає підстав.

Офісом Генерального прокурора 05.03.2020 ОСОБА_1 видано довідку №21-531зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури». Згідно з даною довідкою розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «прокурора відділу», становить: посадовий оклад 7140,00 грн, надбавка за класний чин/оклад за військовим званням - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 2142, 00 грн, надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 96 % - 11022,72 грн, премія 60% - 13502,83 грн, матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 3000, 63 грн х 2, а всього 42008, 81 грн.

Офісом Генерального прокурора 16.06.2020 ОСОБА_1 видано довідку №21-1239зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішень Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та від 26.03.2020 № 6-р/2020. Згідно з даною довідкою розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 26.03.2020 за відповідною (прирівняною) посадою «прокурора відділу», становить: посадовий оклад 40989,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) 12296, 70 грн, матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 4440,48 грн х 2, а всього 62166,66 грн.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідок протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон №1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).

Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися статтею 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Так, за ч. 1 статті 50-1 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 13 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ).

Надалі 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Кабінету Міністрів України.

15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Частиною 20 статті 86 Закону №1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії, частини 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури, втратили чинність, а визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду за результатами перегляду рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі №825/506/18 (Пз/9901/16/18).

Відтак, починаючи з 01 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Водночас впродовж 2015-2019 років Кабінетом Міністрів України не визначалося умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Однак, рішенням Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положення ч. 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Відповідно до статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Крім того, суд зауважує, що відповідно до частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно із пунктом 21 статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.

Предметом спору у справі, що розглядається, є право позивача як особи, якій призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі Постанови КМУ №657 від 30.08.2017 без обмеження її максимальним розміром пенсії, після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019.

Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 14 вересня 2020 року ухвалено рішення у зразковій справі №560/2120/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року.

Верховний Суд визначив наступні ознаки типової справи:

а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII;

б) відповідач - територіальні органи Пенсійного фонду України;

в) предмет спору - вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII;

г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019 року.

Також Судом зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року №7-р(II)/2019.

Враховуючи предмет спору у справі, що розглядається, та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд доходить висновку про те, що вказана справа є типовою справою по відношенню до справи №560/2120/20.

Отже, правові висновки Верховного Суду, які зроблені під час розгляду справи №560/2120/20, підлягають врахуванню під час розгляду цієї справи.

За результатом розгляду зразкової справи №560/2120/20 Верховним Судом зроблено висновок про те, що з 13.12.2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 року.

З огляду на встановлені обставини справи, а також висновки, які зроблені Верховним Судом у зразковій справі №560/2120/20, суд вважає необґрунтованими аргументи відповідача про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року.

Тому, суд доходить висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам відповідно до положень статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

Щодо дати, з якої ГУ ПФУ зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача, слід зазначити, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону N 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення N 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом N 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України", - тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону N 1697-VII ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина двадцята статті 86 Закону N 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України N 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з'явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що:

перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;

відповідно до частини 20 статті 86 Закону N 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частина 20 статті 86 Закону N 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019 на підставі довідки від 05.03.2020 за № 21-531зп та з 28.07.2020 на підставі довідки від 16.06.2020 за № 21-1239зп про розмір заробітної плати.

У даному випадку наведені вище умови для перерахунку дотримані. Позивач звернувся із заявою про перерахунок та ГУ ПФУ були надані довідки про перерахунок.

Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи, що заява позивача про перерахунок надіслана на розгляд за принципом екстериторіальності та була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, за результатами розгляду цієї заяви оскаржуване рішення прийнято саме Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, суд вважає за необхідне на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту порушеного права позивача вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.08.2021 № 930020844768 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 за № 21-531зп та від 16.06.2020 за № 21-1239зп та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 відповідно до статті 51-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-ХII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 за № 21-531зп та з 28.07.2020 на підставі довідки від 16.06.2020 за № 21-1239зп про розмір заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат.

Таким чином, у задоволенні позовних вимог стосовно Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві слід відмовити.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження її максимальним розміром, то суду не надано доказів того, що між сторонами наразі виник публічно-правовий спір щодо обмеження максимального розміру пенсії, перерахованої на підставі оновлених довідок, який би вимагав судового вирішення у цій справі. Тому у задоволенні позовних вимог у цій частині суд відмовляє, позаяк вони є передчасними.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією № 6280-0185-1461-3343 від 10.02.2022, такі витрати позивача підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, будинок 26, про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06.08.2021 № 930020844768 про відмову ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідок Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 за № 21-531зп та від 16.06.2020 за № 21-1239зп.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 відповідно до статті 51-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-ХII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 05.03.2020 за № 21-531зп про розмір заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28.07.2020 відповідно до статті 51-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-ХII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 16.06.2020 за № 21-1239зп про розмір заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Ірметова