Рішення від 07.04.2025 по справі 340/504/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/504/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Гарнізонної військово-лікарської комісії Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України (надалі - відповідач), у якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України щодо ОСОБА_1 оформленої довідкою від 27.11.2024 №7476;

- зобов'язати військово-лікарську комісію Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є військовослужбовцем та на даний час проходить службу у військовій частини НОМЕР_1 Збройних Сил України. З метою визначення придатності до військової служби 29.10.2024 був направлений до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України з попереднім діагнозом: хронічна дискогенна радикулопатія на шийному та поперековому рівнях, стадія загострення, на фоні протрузій м/х дисків С4-С5 із субстенозом хребетного каналу; екструзії L.5-S1 мхд; виражений больовий та мязово-тонічний синдром та статодинамічними порушеннями; хондромалярія надколінника обох колінних суглобів IV ст.

Вказує, що за результатами медичного огляду 27.11.2024, військово-лікарською комісією прийнято постанову, оформлену довідкою №7476 та встановлено діагноз: К.267 виразкова хвороба шлунку та ДПК, хронічний перебіг, фаза загострення. На підставі статей - графи ІІ розладу хвороб, графи - ТДВ - потребує стаціонарного лікування у КНП «МКЛ №10» з подальшим переглядом. На виконання рішення ВЛК у період з 03.12.2024 по 17.12.2024 проходив лікування в КНП «Міська клінічна лікарня №10» ОМР.

Із висновками ВЛК не погоджується, оскільки стан його здоров'я не дозволяє виконувати передбачені статутами, посадовою інструкцією службові обов'язки з його військової спеціальності у Збройних Силах України.

Вказує, що під час прийняття військово-лікарською комісією постанови оформленої довідкою 27.11.2024 №7476 допущено порушення процедури прийняття рішення ВЛК, зокрема, не враховано реальний стан його здоров'я, та наявні хвороби, відомості про які містяться в наданих ним медичних документах та внесених до ЕСОЗ, а саме артроз правого та лівого великих суглобів, якими є колінні суглоби, а також не забезпечено стаціонарне обстеження з метою встановлення його стадії (ширини суглобової щілини) та наявності (відсутності) больового синдрому.

З урахуванням наведеного вважає, що постанова військово-лікарської комісії Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Міністерства оборони України щодо ОСОБА_1 оформлена довідкою від 27.11.2024 №7476 є протиправною та підлягає скасуванню з проведенням повторного медичного огляду.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обгрунтування заперечень зазначив, що Гарнізонна військово-лікарська комісія Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги, яка оглядала Позивача, проведена у суворій відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402). Усі члени ВЛК ВМКЦ проходили спеціалізоване навчання з винесення експертних висновків відповідно до прийнятих змін до Положення №402.

Згідно з довідкою від 27.11.2024 №7476 позивачу поставлено діагноз: К26.7 виразкова хвороба шлунку та ДПК, хронічний перебіг, фаза загострення. На підставі статей--- графи ІІ розладу хвороб, графи -ТДВ-потребує стаціонарного лікування у КНП “МКЛ №10» (м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61) з подальшим переоглядом.

Вказує, що ступінь придатності до військової служби при медичному огляді позивача та винесенні спірної постанови не встановлено у зв'язку з поточним станом його здоров'я та потреби у стаціонарному лікуванні виразкової хвороби шлунку та ДКП на фазі загострення. При цьому, вказано про необхідність подальшого переогляду (проведення медичного огляду) для визначення ступеню придатності до військової служби.

Зауважує, що відповідно до підпункту «в» пункту 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402 в редакції, що діяла на момент винесення постанови, ВЛК за результатами медичного огляду можуть приймати постанови про потребу у подальшому лікуванні без визначення ступеня придатності до військової служби. При цьому, довідка від 27.11.2024 №7476 є підставою для направлення позивача на повторний медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби після проходження лікування у КНП “МКЛ №10».

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

22.02.2025 представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Додатково вказує, що лікарями невропатологом та хірургом вже проведено обстеження позивача 12.11.2024 та 19.11.2024, що підтверджується записом лікаря-невропатолога на окремому аркуші та записом лікаря-хірурга в карті обстеження та медичного огляду про придатність позивача до військової служби на підставі статті 10в та статті 23в групи ІІ розкладу хвороб, тому рішення ВЛК в цій частині після проходження лікування позивача в КНП «Міська клінічна лікарня №10» ОМР, не буде іншим. Зауважує, що діючим законодавством не передбачено обмежень для оскарження рішень ВЛК, в залежності від їх змісту, як то: «Придатний», «Непридатний», «Потребує» тощо, а також для повторних проходжень ВЛК.

Будь-яких заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

30.01.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано у відповідача докази по справі.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 є військовослужбовцем та на даний час проходить службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 Збройних Сил України.

29.10.2024 т.в.о. начальника медичної служби військової частини НОМЕР_1 було видане направлення №183 на медичний огляд позивача до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону з метою визначення придатності до військової служби з попереднім діагнозом: хронічна дискогенна радикулопатія на шийному та поперековому рівнях, стадія загострення, на фоні протрузій м/х дисків С4-С5 із субстенозом хребетного каналу; екструзії L.5-S1 мхд; виражений больовий та мязово-тонічний синдром та статодинамічними порушеннями; хондромалярія надколінника обох колінних суглобів IV ст. (а.с. 10).

Медичний огляд проведено гарнізонною військово-лікарською комісією Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги.

Картка обстеження та медичного огляду містить флюрографію органів грудної клітки, медичних обстежень: офтальмолога, лора, дерматовенеролога, стоматолога, травматолога, а також хірурга (а.с. 30зв.-32).

Травматолог у діагнозі вказав на деформований артроз обох колінних суглобів, кистей та стоп (а.с. 11зв.)

Хірургом встановлено діагноз: множинні ліпоми обох верхніх кінцівок без порушення функції, захворювання «ТАК», пов'язане з військовою службою, придатний до служби.

У матеріалах справи також наявні аналіз сечі позивача загальний від 04.11.2024, біохімічний аналіз крові №103 від 04.11.2024, серологічне дослідження крові №10809 від 04.11.2024, клінічний аналіз крові №49 від 04.11.2024, результати езофагогастродуоденоскопії від 05.11.2024, дослідження на Helocobacter pilory №9 від 05.11.2024, заключення рентгенологічного обстеження від 22.11.2024.

На окремих аркушах зроблені записи лікарями:

- гастроентерологом від 27.11.2024 з попереднім діагнозом: К26.7 Виразка дванадцятипалої кишки, хронічна без кровотечі або перфорації; виразкова хвороба шлунку та ДПК, хронічний перебіг, фаза загострення. Рекомендовано лікування з подальшим проведенням ВЛК у КНП «МКЛ №10» (а.с. 33зв.);

- невропатологом від 12.11.2024 з основним діагнозом: М54 - дорсалгія; хронічна вертеброгенна цервікалгія, люмбалгія, стадія нестійкої ремісії. Захворювання «ТАК» пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 23В графи ІІ розкладу хвороб придбаний до військової служби (а.с. 37);

- пульмонологом від 06.11.2024 з попереднім діагнозом: J43.9 емфізема неуточнена. Бульозна емфізема обох легень. ТВС ? 33ТБ? Лівої легені. ЛН1. Рекомендований, зокрема повторний огляд з результатами дообстеження (а.с. 38).

27.11.2024 військово-лікарською комісією Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги визначено діагноз: К26.7. виразкова хвороба шлунку та ДПК, хронічний перебіг, фаза загострення. На підставі графи ІІ розкладу хвороб, графи - ТДВ - потребує стаціонарного лікування у КНП «МКЛ №10» з подальшим переоглядом. Висновок оформлено довідкою №7476 (а.с. 10зв.).

Вважаючи висновок від 27.11.2024 №7476 військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги (далі - Висновок ВЛК) протиправним, позивач звернувся до суду з вимогою про його скасування.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.92 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з абз. 1-7 пункту 2.1 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Відповідно до підпунктів 2.5.1. 2.5.2. пункту 2.5. Розділу 2 Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. Порядок створення ЛЛК визначається Положенням про лікарсько-льотну експертизу в державній авіації України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 20 листопада 2017 року №602, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2017 року за №1566/31434.

Пунктами 2.5.5. - 2.5.6 розділу І Порядку №402 передбачено, що за запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається.

Перелік закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, при яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на наступний календарний рік затверджується щорічно до 25 грудня начальником ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів.

Документи позаштатних ВЛК скріплюються печаткою закладу охорони здоров'я (установи), військової частини, в яких ці комісії утворені (п. 2.5.11 розділу І Порядку №402).

Як передбачено вимогами підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).

Згідно із пунктами 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

Таким чином, із наведених вище норм Положення №402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Наказом Міністерства оборони України від 16.11.2016 №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення» визначено адміністративно-територіальні зони відповідальності військово-медичних клінічних центрів за медичне забезпечення військових частин (закладів) Збройних Сил України. За цим наказом в зоні відповідальності Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (місто Одеса) перебувають Одеська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає, що повноваження Гарнізонної військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги територіально розповсюджені на місце проходження служби позивача. При цьому, як позаштатна військово-лікарська комісія, вона мала право на проведення медичного огляду військовослужбовця з метою визначення ступеня придатності до військової служби (п.1.4. розділу І Положення № 402).

Відповідно до пункту 1.2 розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців врегульований главою 6 розділу ІІ Положення №402.

Пунктами 6.1-6.2 Положення №402 передбачено, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

На військовослужбовців, які направляються на медичний огляд ВЛК, подаються:

направлення із зазначенням військового звання, прізвища, ім'я та по батькові, дати народження, місяця та року призову (прийняття) на військову службу, ТЦК та СП, яким призваний у Збройні Сили України (колишнього СРСР), попереднього діагнозу та мети огляду (направлення на огляд може бути підписане начальником штабу (від начальника штабу полку та вище) або начальником кадрового органу (від начальника управління роботи з особовим складом об'єднання та вище) із посиланням на рішення відповідного командира (начальника). Зразок направлення наведено в додатку 14. Направлення на медичний огляд ВЛК, видане військовослужбовцю, обов'язкове до виконання;

медична книжка;

посвідчення особи (військовий квиток);

фотокартка 3 х 4 см без головного убору - при амбулаторному огляді;

службова характеристика для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією (зразок заповнення якої наведено в додатку 15). У тексті характеристики наводиться інформація щодо освіти військовослужбовця, який ВВНЗ і коли закінчив, навчання в інших навчальних закладах, у тому числі закордонних, особливостей проходження військової служби, служби за кордоном, у складі національного персоналу, національного контингенту, військових місіях, участі у бойових діях тощо, обов'язково зазначається думка командування військової частини щодо фізичного стану, фактичної працездатності військовослужбовця, виконання ним своїх службових обов'язків за станом здоров'я та можливість подальшого проходження ним військової служби на займаній посаді, призначення на посаду з меншим обсягом обов'язків, на нижчу посаду тощо;

медична характеристика (у медичній характеристиці обов'язково зазначають інформацію про захворюваність військовослужбовця, результати медичних оглядів ВЛК (при вступі у ВВНЗ, відрядженні за кордон, у миротворчі місії, під час служби у спецспорудах тощо), втрату працездатності за станом здоров'я за останні три роки та думку начальника медичної служби військової частини щодо можливості подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на займаній посаді за станом здоров'я).

Службова та медична характеристики обов'язково надаються у мирний час у разі направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини за місцем проходження ним військової служби, та в особливий період - у випадках повторного направлення військовослужбовця на медичний огляд командиром військової частини з метою визначення ступеню придатності до військової служби протягом 12 місяців з дня закінчення попереднього медичного огляду, а також у випадках направлення на медичний огляд військовослужбовців із захворюваннями психіки та поведінки. В інших випадках надання службової та медичної характеристик не обов'язкове.

Крім того:

на осіб, які направляються на огляд з приводу поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних у період проходження ними військової служби, - оригінал або належним чином засвідчена копія довідки про обставини одержання травми (поранення, контузії, каліцтва);

на військовослужбовців - учасників бойових дій, миротворчих місій, ліквідації наслідків аварії на ядерних об'єктах, розмінування об'єктів народного господарства - відповідні посвідчення, витяги із особових справ, інші довідкові матеріали (допускається надання ксерокопій указаних документів, завірених відповідними посадовими особами та гербовою печаткою військової частини (закладу)).

Військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6. глави 6 розділу ІІ Положення №402).

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК.

Голова та члени ВЛК вносять до реєстру ЕСОЗ відповідні записи, що характеризують стан здоров'я військовослужбовця, та, за потреби, ознайомлюються з медичними записами у відповідному реєстрі ЕСОЗ (абз. 2-2 п. 6.8 розділу ІІ Положення №402).

Відповідно до пункту 20.3. глави 20 розділу II Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються, зокрема постанови такого змісту:

а) "Придатний:"; б) "Непридатний:"; в) "Потребує:", у тому числі, лікування у __________ (вказати заклад охорони здоров'я (установу) на строк не менше _________ календарних днів (вказати мінімальний орієнтовний строк лікування; постанова приймається після погодження госпіталізації пацієнта уповноваженими посадовими особами вказаного закладу охорони здоров'я (установи)); г) "Тимчасово непридатний"; ґ) У зв'язку з нетранспортабельністю переїзд до (вказати місцевість) ____________ протипоказаний (постанова приймається тільки щодо членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців, які проходять базову військову службу)); д) Протипоказань до виходу в море на підводному човні (надводному кораблі) немає; е) "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ ТДВ "____" вихід у море на підводному човні (надводному кораблі) протипоказаний; є) Не потребує тривалого лікування (постанова приймається у випадках відсутності потреби у продовженні тривалого лікування).

Таким чином, військово-лікарська комісія вправі приймати постанови не тільки про придатність, чи непридатність до військової служби, а й про потребу у лікуванні у конкретно зазначеному закладі охорони здоров'я.

З матеріалів справи вбачається, що позивач пройшов медичний огляд позаштатною військово-лікарською комісією Військово-медичного клінічного центру Південного регіону клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги, результати якого оформлені довідкою від 27.11.2024 №7476 про направлення на стаціонарне лікування до КНП «МКЛ №10» з подальшим переоглядом.

Вказана довідка військово-лікарської комісії відповідає формі, затвердженій додатком 4 до Положення №402. Містить всі необхідні реквізити, зокрема, особисті дані позивача, висновок ВЛК з посиланням на відповідні статті Розкладу хвороб, ініціали та підписи голови ВЛК та секретаря ВЛК, місцезнаходження ВЛК та гербову печатку.

У матеріалах справи наявна картка обстеження та медичного огляду позивача, у якій зазначені відомості про обстеження позивача офтальмологом, лором, дерматовенерологом, стоматологом, хірургом.

Також, наявні флюрографія органів грудної клітки, аналіз сечі позивача загальний, біохімічний аналіз крові, серологічне дослідження крові, клінічний аналіз крові, результати езофагогастродуоденоскопії, дослідження на Helocobacter pilory, заключення рентгенологічного обстеження.

На окремих аркушах зроблені записи лікарями гастроентерологом, невропатологом, травматологом та пульмонологом.

Суд зауважує, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі № 806/526/16.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби. Висновки ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Тобто ВЛК приймає свої рішення після проведення належного медичного огляду з урахуванням оцінки стану здоров'я і фізичного розвитку громадянина, наявності фізичних вад.

Слід вказати, що повторний медичний огляд може мати місце у випадку, коли суд встановить порушення процедури первинного медичного огляду. Не є підставою для повторного медичного огляду незгода з результатами першого медичного огляду та незгода з визначеним діагнозом.

У спірному випадку позивач оскаржує, зокрема, постанову (оформлену довідкою від 27.11.2024 №7476) позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії, посилаючись на недотримання процедури проведення медичного огляду в частині врахування реального стану здоров'я.

Оцінюючи зазначені доводи позивача, суд враховує таке.

Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних (штатних) ВЛК у судовому порядку.

Згідно із вищевказаними нормами Положення №402, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військовозобов'язаних на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Оскарженню у судовому порядку, за приписами підпунктів 2.3.5. та 2.4.10. глави 2 розділу І Положення №402 підлягають тільки постанови ЦВЛК та ВЛК регіонів.

У відповідності до наведених вище норм Положення №402, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно його придатності до військової служби, він мав право звернутися до ВЛК вищого рівня, чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови.

Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Крім того враховуючи вищенаведену норму Положення №402, суд зазначає, що остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідно до вимог Положення №402 у позивача є право оскаржити до суду постанову ВЛК регіону, або постанову ЦВЛК, а не постанову позаштатної ВЛК.

У матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до ВЛК регіону, чи до ЦВЛК з проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення №402.

Тобто, позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою визначення придатності його до військової служби.

При цьому, суд зауважує, що згідно оспореного висновку ВЛК вбачається, що за результатами медичного огляду було враховано реальний стан здоров'я позивача щодо потреби у стаціонарному лікуванні та необхідності проведенні повторного огляду за результатами лікування для винесення остаточного рішення щодо визначення ступеня придатності до військової служби.

Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду військовослужбовців (зокрема врахування попередніх висновків медичних обстежень), належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, при цьому позивач оскаржує рішення позаштатної ВЛК, а не остаточне рішення, яке підлягає судовому оскарженню з приводу придатності позивача до військової служби, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є окремою підставою для відмови у задоволенні вимог адміністративного позову.

Поряд з цим, в ході розгляду справи суд не встановив допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду позивача на предмет його придатності до військової служби за станом здоров'я під час дії правового режиму воєнного стану та оформлення його результатів.

Доводи позивача відносно неправильної оцінки відповідачем стану його здоров'я на предмет придатності позивача до військової служби є такими, що не стосуються процедури прийняття спірного рішення суб'єкта владних повноважень.

Суд зауважує, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи також не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби, а також визначати ступінь такої придатності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.

Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 квітня 2025 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Гарнізонна військово-лікарська комісія Клініки амбулаторно-поліклінічної допомоги Військово-медичного клінічного центру Південного регіону Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 08199969, АДРЕСА_2 ).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК