про витребування доказів
07 квітня 2025 року м. Житомир справа №240/808/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо внесення відомостей про розшук ОСОБА_1 в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України" і зазначення відмітки "УХИЛЯНТ";
- встановити відсутність компетенції Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо внесення відомостей про розшук ОСОБА_1 до інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" і зазначення відмітки "УХИЛЯНТ";
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області видалити всі відомості про ОСОБА_1 , внесені в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України", в тому числі щодо розшуку і зазначення відмітки "УХИЛЯНТ".
Ухвалою суду від 12.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №240/808/25 за позовом ОСОБА_1 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
До суду від представника позивача надійшло клопотання (вх.№11092/25 від 17.02.2025), в якому представник просив витребувати у Головного управління Національної поліції в Житомирській області та в ІНФОРМАЦІЯ_1 докази, які мають значення для розгляду справи, а саме:
1) у Головного управління Національної поліції в Житомирській області:
- копії всіх наявних матеріалів по відношенню до ОСОБА_1 , які знаходились (знаходяться) на виконанні у поліцейського офіцера громади ГУ НП в Житомирській області або іншого поліцейського вказаного правоохоронного органу;
- інформацію про те, чи внесено відомості в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- інформацію чи відображається в інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" ОСОБА_1 як "УХИЛЯНТ";
- інформацію хто ініціатор і на яких підставах вносили відомості в базу даних інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- інформацію щодо прізвища, ім'я та по-батькові та посади посадової особи, яка вносила відомості в базу даних інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- картку, витяг із інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України» щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- інформацію про порядок дій ОСОБА_1 та зазначити нормативно-правові акти, які регулюють порядок дій, для зняття відмітки розшуку щодо нього з інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України;
2) у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- копію ВЛК ОСОБА_1 ;
- копію картки медичного обстеження ВЛК ОСОБА_1 ;
- інформацію на якій підставі ОСОБА_1 у жовтні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно направлявся на ВЛК;
- копії матеріалів направлених ІНФОРМАЦІЯ_2 до Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області та/або ГУНП в Житомирській області щодо здійснення розшуку, подання у розшук, доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 або вчинення інших дій відносно ОСОБА_1 ;
- інформацію чи перебуває у розшуку ОСОБА_1 як «Ухилянт» в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших базах даних до яких має доступ ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- картку або витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших базах даних до яких має доступ ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перебування у розшуку ОСОБА_1 ;
- інформацію про порядок дій ОСОБА_1 та зазначити нормативно-правові акти, які регулюють прядок дій, для зняття відмітки розшуку щодо нього з інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України».
На обгрунтування поданого клопотання представник позивача зазначив, що звертався із відповідними адвокатськими запитами щодо надання вищезазначеної інформації, однак відповіді на них не отримав.
Крім того, представник позивача подав до суду ще одне клопотання (вх.№13933/25 від 25.02.2025), в якому просив витребувати у Головного управління Національної поліції в Житомирській області:
- інформацію чи внесено відомості в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо "РОЗШУКУ" ОСОБА_1 ;
- інформацію чи відображається в інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" ОСОБА_1 як "УХИЛЯНТ";
- інформацію щодо прізвища, ім'я та по-батькові та посади посадової особи, яка вносила відомості в базу даних інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- картку, витяг, знімок з екрану із інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 .
Розглянувши вищезазначені клопотання та наявні у матеріалах справи документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
При цьому обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частиною 4 статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною 4 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частиною 1 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
При цьому, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини 2 статті 73 КАС України).
Відповідно до частини 4 статті 73 КАС України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відтак, для розгляду справи значення мають лише ті докази, які стосуються предмета доказування.
Враховуючи предмет спірних правовідносин, суд вважає, що з метою всебічного і повного з'ясування всіх істотних обставин справи, що мають значення для прийняття законного та обґрунтованого рішення, необхідно витребувати у Головного управління Національної поліції в Житомирській області та в ІНФОРМАЦІЯ_1 докази, вказані в поданих представником клопотаннях, за виключенням: інформації про порядок дій ОСОБА_1 та нормативно-правові акти, які регулюють порядок дій, для зняття відмітки розшуку щодо нього з інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України; а також копії ВЛК ОСОБА_1 ; копії картки медичного обстеження ВЛК ОСОБА_1 ; та інформаціюї на якій підставі ОСОБА_1 у жовтні 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно направлявся на ВЛК, оскільки вказані документи не стосуються предмета доказування у даній справі.
Суд звертає увагу, що предметом спірних правовідносин є дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо внесення відомостей про розшук ОСОБА_1 в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України" і зазначення відмітки "УХИЛЯНТ", а не відмова Головного управління Національної поліції в Житомирській області у знятті щодо позивача відмітки розшук в інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України чи результати проведеної відносно позивача ВЛК чи дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо направлення позивача на повторне ВЛК.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що подані клопотання підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 79, 80, 243, 248, 250, 256, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати у Головного управління Національної поліції в Житомирській області:
- копії всіх наявних матеріалів, які знаходились (знаходяться) на виконанні у поліцейського офіцера громади ГУ НП в Житомирській області або іншого поліцейського вказаного правоохоронного органу, та стосуються розшуку ОСОБА_1 , як "УХИЛЯНТА";
- інформацію про те, чи внесено відомості в інформаційно-телекомунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- інформацію чи відображається в інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" ОСОБА_1 як "УХИЛЯНТ";
- інформацію про підстави внесення відомостей в базу даних інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 , а також про посадову особу (із зазначенням її прізвища, ім'я та по-батькові та посади), яка вносила відомості в базу даних інформаційно-телекомунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" щодо розшуку ОСОБА_1 ;
- витяг із інформаційно-телекомунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України» на підтвердження перебування ОСОБА_1 в розшуку, як "УХИЛЯНТА";
Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- копії матеріалів направлених ІНФОРМАЦІЯ_2 до Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області та/або ГУНП в Житомирській області для здійснення розшуку, подання у розшук, доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 або вчинення інших дій відносно ОСОБА_1 ;
- інформацію чи перебуває у розшуку ОСОБА_1 як «Ухилянт» в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших базах даних до яких має доступ ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- картку або витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших базах даних до яких має доступ ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перебування у розшуку ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області та ІНФОРМАЦІЯ_5 виконати вимоги даної ухвали та надати витребувані судом докази в строк, протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали або повідомити суд про причини неможливості подання витребовуваних матеріалів.
Попередити Головне управління Національної поліції в Житомирській області та ІНФОРМАЦІЯ_5 , що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів встановлених статтями 77, 80 Кодексу адміністративного судочинства України або заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя І.Е.Черняхович