Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 квітня 2025 року Справа№200/1260/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
21 лютого 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий засобами поштового зв'язку 14 лютого 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області до нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2023 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
24 лютого 2025 року суд постановив ухвалу, якою позовну заяву залишив без руху; надав позивачу строк для усунення її недоліків шляхом приведення позовної заяви у відповідність до вимог п. 2 ч. 1 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), зазначивши адресу електронної пошти позивача, а також подання заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин пропуску цього строку за період з 01 січня 2023 року по 13 серпня 2024 року.
05 березня 2025 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні заяви позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду в частині позовних вимог за період з 01 січня 2023 року по 13 серпня 2024 року та поновлення цього строку; позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області в частині позовних вимог про визнання протиправними дій з припинення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713 та зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 за період з 01 січня 2023 року по 13 серпня 2024 року повернув позивачеві на підставі ч. 2 ст. 123, п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС.
05 березня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області Шестакова В.І. до ГУ ПФУ в Донецькій області в частині позовних вимог про:
- визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000,00 грн згідно з Постановою КМУ № 713;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 з 14 серпня 2024 року;
вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 14 січня 2025 року № 26/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 січня 2025 року № 4220-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
В грудні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року у справі № 200/882/22, яке набрало законної сили 31 жовтня 2022 року, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 17 листопада 2021 року № 33/25-3626 про розмір грошового забезпечення.
Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.
Як наслідок, з 01 січня 2023 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.
На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.
Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.
Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 05 липня 1988 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрації місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 26 січня 1998 року позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № N/A-22919 (МВС).
Згідно з протоколом за пенсійною справою № N/A-22919 (МВС) від 13 березня 2007 року пенсія позивача була обчислена виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 25 лютого 1998 року;
умови призначення - вислуга років - 20 (календарна - 20), у розмірі 50% грошового забезпечення;
військове звання - старший сержант поліції;
посада - помічник чергового;
дата і причина звільнення - 25 січня 1998 року, ст. 63 б - 2 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 110,00 грн;
- оклад за військове звання - 60,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 59,50 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 229,50 грн;
- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ-50) 50% - 85,00 грн;
- за безперервну службу 70% - 380,80 грн;
- премія 33,3 - 307,96 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 232,76 грн;
основний розмір пенсії: 55% грошового забезпечення (вислуга років 20, з урахуванням участі на ЧАЕС) у розмірі - 678,02 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
3 категорія ЧАЕС (під час служби)
116 дод. пенсія потер. внасл. чк 3 категорії - 5,17 грн;
всього призначено - 683,19 грн;
з 13 березня 2007 року довічно.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103) проведений перерахунок призначеної позивачу пенсії.
Згідно розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A22919-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1 900,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1 160,00 грн;
- премія 10,08% - 409,25 грн;
всього - 4 469,25 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 2 234,63 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 113,88 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 2 348,51 грн;
підстава перерахунку: грошове забезпечення за Постановою КМУ № 988, Постанова КМУ № 103, п. 3, перерахунок з 01 січня 2016 року;
з 01 травня 2018 року - 2 348,51 грн довічно.
Крім того, пенсійний орган здійснив донарахування пенсії позивачеві за період з січня 2016 року по квітень 2018 року включно.
Отже, внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 103 основний розмір пенсії позивача був обчислений із сум грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 988, у складі якого не були враховані його додаткові види.
Внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A22919-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 серпня 2021 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1 900,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1 160,00 грн;
- премія 10,08% - 409,25 грн;
всього - 4 469,25 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 4 469,25 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 4 234,63 грн;
щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (від суми ОСНП 2 234,63 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 113,88 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 4 348,51 грн;
підстава перерахунку: перерахунок на виконання Постанови КМУ № 713;
з 01 серпня 2021 року - 4 348,51 грн - довічно;
період перерахунку - з 01 липня 2021 року.
В подальшому пенсійний орган проводив перерахунок пенсії позивача у зв'язку з індексацією, про що свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A22919-МВС з 01 березня 2022 року, в результаті якого зберігалось нарахування та виплата позивачеві щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
В січні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії.
30 травня 2022 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/882/22, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 20 грудня 2021 року № 789, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 17 листопада 2021 року № 33/25-3626;
- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 17 листопада 2021 року № 33/25-3626, здійснивши виплату з урахуванням виплачених сум.
Під час розгляду справи № 200/882/22 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшло відображення в рішенні від 30 травня 2022 року:
«[…]
22 листопада 2021 року ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» була видана довідка № 33/25-3626 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою помічник чергового становить: посадовий оклад - 1 900,00; оклад за спеціальним званням старший сержант поліції - 1 000,00; надбавка за стаж служби в поліції - 1 160,00; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 1 623,59; премія - 8 281,15. Усього - 8 281,15.
Довідка від 22 листопада 2021 року № 33/25-3626 ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» була надіслана листом до ГУ ПФУ в Донецькій області, що підтверджується листом ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 22 листопада 2021 року № Ш-2528/1.
Рішенням відповідача від 20 грудня 2021 року № 789 було відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови зазначено, що Порядком № 45 про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 визначено процедуру перерахунку пенсії, зокрема, уповноважені структурні підрозділи відповідного відомства повідомляють у п'ятиденний строку Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України та уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств не надходило, а отже, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відсутні.
Відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки виданої Територіальним медичним об'єднанням Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області, стала підставою звернення позивача до суду з даним позовом.
[…]».
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2022 року.
На виконання рішення суду у справі № 200/882/22 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.
Після цього перерахунку пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою КМУ № 713.
Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № N/A22919-МВС пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з 01 січня 2023 року із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1 900,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1 160,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 145,71% - 9 905,15 грн;
всього - 13 965,15 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13 965,15 грн;
основний розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі 6 982,58 грн;
з урахуванням індексації - 7 960,14 грн;
індексація базового ОСНП (6 982,58*0,140) - 977,56 грн;
вид підвищення або надбавки до пенсії:
3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 113,88 грн;
підсумок пенсії (з надбавками) - 8 074,02 грн;
підстава перерахунку - рішення суду;
з 01 січня 2023 року - 8 074,02 грн довічно.
Крім того пенсійний орган здійснив розрахунок на доплату пенсії позивача за період з грудня 2019 року по грудень 2022 року включно.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача - адвоката Сокирка І. від 14 січня 2025 року № 5803/п-5/01-25-01, зареєстрований 15 січня 2025 року за № 502/8, листом від 16 січня 2025 року № 0500-0202-8/3810 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило про те, що з 01 липня 2021 року відповідно до Постанови КМУ № 713 позивачу була встановлена щомісячна доплата в розмірі 2 000,00 грн.
В грудні 2022 року на виконання рішення суду у справі № 200/882/22 проведений перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року.
Враховуючи, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року переглядався та різниця між розмірами становила більше ніж 2 000,00 грн, виплату щомісячної доплати відповідно до Постанови КМУ № 713 припинено з 01 січня 2023 року.
Докази, які б свідчили, що на час розгляду цієї справи по суті позивач отримує доплату, передбачену Постановою КМУ № 713, суду не надані.
Як свідчить протокол за пенсійною справою № N/A-22919 (МВС) від 17 березня 2025 року, на час розгляду справи позивач отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 25 лютого 1998 року;
умови призначення - вислуга років - 20 (календарна - 20), у розмірі 50% грошового забезпечення;
військове звання - старший сержант поліції;
посада - помічник чергового;
дата і причина звільнення - 25 січня 1998 року, ст. 63 б - 2 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 1 900,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 000,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1 160,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 145,71% - 9 905,15 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13 965,15 грн;
оснований розмір пенсії: 50% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі - 6 982,58 грн;
з урахуванням індексації - 11 387,68 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (6 982,58*0,1400) - 977,56 грн;
7092022 індексація базового ОСНП 2022
індексація базового ОСНП 2023 (7 960,14*0,1970) - 1 500,00 грн;
7092023 індексація базового ОСНП 2023
індексація базового ОСНП 2024 (9 460,14*0,0796) - 753,03 грн;
7092024 індексація базового ОСНП 2024
індексація базового ОСНП 2025 (10 213,17*0,1150) - 1 174,51 грн;
7092025 індексація базового ОСНП 2025
вид підвищення або надбавка до пенсії:
3 категорія ЧАЕС (під час служби) - 113,88 грн;
116 дод. пенсія потер. внасл. чк 3 кат.
соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31)
816 доплата непрацюючим по Постанові КМУ 198
щомісячна доплата до 100 грн
50026 доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 11 501,56 грн.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону № 2262.
Так, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, що передбачено ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
При цьому п. 7 Постанови КМУ № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Відповідно до ст. 94 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580), Постанови КМУ № 988 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), та який набрав чинності 27 травня 2016 року.
Тобто, у встановлений Постановою КМУ № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, у січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.
В подальшому, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.
Абз. 1 п. 3 Постанови КМУ № 103 Уряд постановив, перерахувати з 01 січня 2016 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови КМУ № 988. Розмір премії мав визначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Зміст наведеної норми п. 3 Постанови КМУ № 103 свідчить про те, що нормотворець пов'язав перерахунок пенсій відповідній категорії осіб, які отримують пенсію за Законом № 2262 з 01 січня 2016 року із складовими грошового забезпечення поліцейського, у тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавками, доплатами, підвищеннями), які фактично виплачувались поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.
Проте, такі обставини не можуть ставитись у залежність з правом на належаний розмір пенсійного забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених у ст. 43 Закону № 2262.
При цьому п. 2 вказаного вище наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що він застосовується з дня набрання чинності Законом № 580, тобто з 07 листопада 2015 року.
Так, п. 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
У свою чергу рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови КМУ № 103.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в грудні 2022 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/882/22, яким ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 17 листопада 2021 року № 33/25-3626, яка була підготовлена у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103, з 01 грудня 2019 року.
Разом з цим, законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст. 43 Закону № 2262.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказане свідчить про суперечність положень п. 3 Постанови КМУ № 103 нормам Закону № 2262, про що також, було зазначено й у висновках судів, які розглядали справу № 826/12704/18, наслідком чого було ухвалення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, про визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови КМУ № 103.
Водночас, відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
Отже, з огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, в період чинності п. 3 Постанови КМУ № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, належало застосовувати Закон № 2262 (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі Постанови КМУ № 988.
З урахуванням наведеного, оскільки зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2016 року, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови КМУ № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у ст. 43 Закону № 2262 та в повному розмірі.
У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).
П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.
Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/882/22 перерахунок призначеної позивачці пенсії відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення, а не внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в грудні 2022 року на виконання судового рішення у справі № 200/882/22 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Суд встановив, що щомісячна доплата до пенсії була встановлена позивачеві в розмірі 2 000,00 грн, а її нарахування та виплата припинені з 01 січня 2023 року.
Бездіяльність пенсійного органу, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті позивачеві щомісячної доплати, передбаченої Постановою КМУ № 713, має триваючий характер.
З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, підлягає визнанню протиправною.
Визнання протиправною бездіяльності пенсійного органу охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправними його дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 14 серпня 2024 року.
Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій області обов'язку виплатити позивачеві щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, встановлену на підставі Постанови КМУ № 713, з 14 серпня 2025 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з 14 серпня 2024 року до місяця відновлення її виплати.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 14 лютого 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 14 серпня 2024 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
7. Повне судове рішення складено 07 квітня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко