Справа № 592/5349/25
Провадження № 3/592/1222/25
04 квітня 2025 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Котенко Ольга Анатоліївна, розглянувши матеріали які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Олешки Олешківського району Херсонської області, громадянина України, військовослужбовця, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,-
Відповідно до вимог ст.ст.17, 65, 68 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України та кожен повинен додержуватися вимог Конституції України та законів України.
Згідно ст.ст. 2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежністю та територіальною цілісністю.
У відповідності до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - це період функціонування національної економіки, Збройних Сил України та інших державних органів, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та закінчується прийняттям рішення про демобілізацію. Демобілізація - комплекс заходів спрямованих, крім іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України на організацію і штати мирного часу.
Згідно статті 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Відповідно до вимог ст.ст.1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Так, відповідно до ч.3 ст.172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені в умовах особливого періоду у воєнний стан, є діяння що віднесені до адміністративних правопорушень.
Старший лейтенант ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем за контрактом військової частини НОМЕР_1 , обіймаючи посаду офіцера оперативно - планового відділення (S-5) штабу військової частини НОМЕР_1 порушив вимоги ст.ст.9, 11, 16, 49, 127, 128, 199 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.1-4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, 31 березня 2025 року о 16 год. 00 хв. був виявлений з ознаками алкогольного сп'яніння на території тимчасового місця розташування підрозділу військової частини НОМЕР_1 , що дислокується за адресою: АДРЕСА_2 , після чого ОСОБА_1 було направлено на проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння до КНП «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» м.Суми, де було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння та встановлено алкогольне сп'яніння в умовах особливого періоду під час діє воєнного стану та підтверджується висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого іншого сп'яніння від №1182 від 31.03.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До суду ОСОБА_1 , не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В письмовій заяві ОСОБА_1 , просив розглянути справу за його відсутності, зазначив також в заяві, що свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає.
Вина ОСОБА_1 , підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом А4633 №16 про адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, витягом з Наказу №157 від 31.05.2024 року, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 31.03.2025 року, поясненнями гр. ОСОБА_2 від 31.03.2025 року, поясненнями гр. ОСОБА_3 від 01.04.2025 року, поясненнями гр. ОСОБА_1 від 31.03.2025 року.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Враховуючи характер правопорушення, особу винного, вважаю необхідним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн.
Керуючись ст.172-20 ч.3, ст.ст. 40-1, 283 КУпАП,
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60грн. за наступними реквізитами: Отримувач - ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до частини 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, тобто 34000грн.00коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.А. Котенко