Справа № 761/9680/25
Провадження № 1-кс/761/6965/2025
14 березня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , -
До суду надійшло вказане клопотання.
Як вбачається з поданого клопотання, до Офісу Генерального прокурора надійшов запит компетентного органу Королівства Іспанія про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі № JG78/20/2.
Клопотання обґрунтоване тим, що дане розслідування випливає із скарг, поданих проти цифрової платформи ІНФОРМАЦІЯ_9, яка, як відомо, розташована на Мальті, та кількох людей, з невідомими адресами, професійно пов?язаних із вищезгаданою платформою. ІНФОРМАЦІЯ_8, компанія, зареєстрована на Мальті, яка діє через платформу, що працює на міжнародному рівні, представляючи свої інвестиційні послуги в автоматизованій системі криптовалютних фінансових операцій між обмінними пунктами, що пропонується через інтернет додаток, за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 обіцяючи стабільний щоденний прибуток на основі внесеного інвестором капіталу.
Позовні дії полягають у створенні обвинуваченими пірамідальної інвестиційної системи, представляючи її як криптовалютну інвестиційну систему з експоненціальним прибутком для залучення інвесторів. Залучення нових інвесторів живило б основу піраміди, дозволяючи повертати та виплачувати прибуток початковим інвесторам, без операції, які відповідають справжньому бізнесу.
Цією компанією могла бути завдана шкода великій кількості інвесторів, остаточна кількість яких не була встановлена, ані збитки, яких зазнав кожен із них. Маючи на увазі надані дані та посилаючись на опубліковані в пресі новини, з першого моменту дозволяють нам зробити висновок, що це могло надати шкоди великої кількості людей.
Скарги, подані потерпілими сторонами, дозволяють приписувати цій злочинній організації створення цифрової інвестиційної платформи криптовалют, яка пропонувала високі відсотки прибутків, щоб залучати інвесторів, створені шляхом здійснення фінансових операцій з криптоактивами, для якого вони нібито мали комп?ютерну технологію, здатну приносити прибуток для інвесторів з низким ризиком. Ця платформа також пропонувала прибуток через маркетингову реферальну систему, яка складалася за пірамідною схемою, яка виплачувала значні винагороди існуючим інвесторам за залучення нових інвесторів, до вищезгаданої платформи. Однак, як вже зазначалося, з 9 жовтня 2020 року ОСОБА_4 призупинив роботу та заблокував зняття коштів і виплат прибутку інвесторів, залишивши їх без доступу до своїх коштів.
В якості перших слідчих дій, провели процедури, спрямовані на перевірку існування обвинуваченої компанії та фізичних осіб, для цього аналізуються пропоновані операції, та їхні умови, на основі Інформації наданої скаржниками та позивачами, а також тієї інформації, яку можна отримати з баз даних державних реєстрів та баз даних поліції, з метою встановлення наявності ознак можливого шахрайства. Також встановлюються можливі потерпілі та суми вкладених коштів.
Навіть на цьому першому етапі розслідування, можна побачити, що платформа ІНФОРМАЦІЯ_9 публікує свою діяльність та залучає інвесторів через веб - сторінку, яка зараз є активна, і через яку розповсюджує свою діяльність у соціальних мережах, таких як YouTube, Telegram, Twitter, Medium та Discord. Адреса відповідає IP - адресі, що належить Інтернет - провайдеру ІНФОРМАЦІЯ_3. Крім того, надається інформація, отримана з Реєстру Фінансової Власності, щодо осіб, які фігурують як адміністратори платформи, з обґрунтуванням необхідності знати переміщення інвестованих коштів, щоб визначити їх використання.
Хід розслідування, свідчить про те, що ОСОБА_5 не займається комерційною діяльністю, яка приносить прибуток, до чого слід додати, що не було знайдено жодних доказів існування криптовалют, нібито створених ІНФОРМАЦІЯ_9, таким чином, робиться висновок, що реклама цих криптовалют має на меті продовжити шахрайство та відтермінувати законні заходи, які можуть вирішити застосувати потерпілі сторони, продовжуючи створення помилкового відчуття надії на повернення інвестованих коштів.
Стосовно фінансових операцій, були проаналізовані вхідні та вихідні дані кластера ІНФОРМАЦІЯ_10, щоб визначити існування чи ні такого типу операцій, і було неможливо встановити їх існування, через те, що аналіз входів та виходів інвестованих коштів ІНФОРМАЦІЯ_10 не сумісні з фінансовою діяльністю.
Стосовно реферальної програми, яку опублікував ІНФОРМАЦІЯ_9, зроблено висновок, що сенс її існування полягає в тому, щоб забезпечити безперервність шахрайської піраміди, збільшуючи кількість нових інвесторів, дозволяючи їхнім коштам, з одного боку, зіткнутися з можливим вилученням старими інвесторами, а з іншого, збільшуючи кількість шахрайських сум.
Нарешті, щодо створення власних криптоактивів, неможливо було перевірити та встановити їх існування. Ці нові криптовалюти публікувалися в шаховому порядку з часом і супроводжувалися низкою економічних переваг, які, у свою чергу, були збільшені завдяки збереженню депозитів у середньо - та довгостроковій перспективі.
Підбиваючи підсумки, можна сказати, що бізнес-модель ІНФОРМАЦІЯ_9 не відповідає реальному біснесу, а є фіктивним, оскільки їх прибутки надходять від не ефективної діяльності або від іншої, створеної спеціально для продовження шахрайства, за рахунок залучення нових інвесторів і затягнені часу для застосування можливих правових заходів потерпілими (реферальна програма та створення нових криптовалют), породжуючи, як вже зазначалося, помилкового очікування повернення інвестованих коштів. За підсумком попередніх показників можна побачити, що ІНФОРМАЦІЯ_10 - це компанія, яка була створена виключно для передачі іміджу законності, створюючи таким чином атмосферу довіри серед інвесторів.
Було проаналізовано роботу веб-сторінки ОСОБА_4 , і було виявлено, що його ІР- адреса розміщена на серверах ІНФОРМАЦІЯ_4 і пов?язана обліковим записом користувача ІНФОРМАЦІЯ_11 на ім?я ОСОБА_6 . Перші докази існування цього сайту з?являються від 31/05/2020 р. На цю дату, сайт ІНФОРМАЦІЯ_5 зберігає скріншот, на якому можна побачити компанію, яка визначена як «Платформа Crowdfunding Fintech».
Після аналізу отриманої інформації щодо перевірки веб-сторінки ОСОБА_7 , були встановлені кількісні зв?язки з Україною.
Спосіб оплати, пов'язаний з користувачем облікового запису ІНФОРМАЦІЯ_11 є кредитна картка MASTERCARD з номером НОМЕР_2 і терміном дії 07/2029 на ім'я ОСОБА_8 . Після вжиття заходів, було встановлено, що зазначена кредитна картка прив'язана до банківського рахунку , який належить українській фінансовій установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » володілець картки є ОСОБА_9 , що свідчить про його причетність до бізнес-моделі ІНФОРМАЦІЯ_9, яка не відповідає реальному бізнесу, а є фіктивним.
У зв'язку із викладеним компетентні органи Королівства Іспанія, звернулися до уповноважених органів України про індентифікування всіх банківських рахунків, якими володіє ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 РНОКПП: НОМЕР_3 в період з 01.01.2019 по теперішній час, а також отримання руху грошових коштів по банківським рахункам.
Так встановлено, що відповідно до інформації з АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 РНОКПП: НОМЕР_3 має відкриті банківські рахунки в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 .
Враховуючи викладене, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів в АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 РНОКПП: НОМЕР_3 , юридична адреса: АДРЕСА_2 , з можливістю вилучення а саме руху грошових коштів по банківським рахункам
В судове засідання слідчий не з'явилась, через канцелярію суду подала заяву, в якій просить розглянути вказане клопотання без її участі, додатково зазначає, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Особа, у володінні якої знаходяться такі документи, в судове засідання викликалась належним чином, між тим у судове засідання не з'явилась, поважність причин неявки та причини неприбуття у судове засідання не повідомила, у зв'язку із чим слідчий суддя, на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України, ухвалив проводити розгляд клопотання у відсутності представника АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що дані документи перебувають лише у володінні АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », можуть бути використані для виконання запиту компетентного органу Королівства Іспанія про надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі № JG78/20/2, тому слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.
За таких обставин, керуючись вимогами ст.ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчому слідчого управління Головного управління Національної поліції в м. Києві старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій у АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , щодо інформації та документів по банківських рахунках: НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , за період з 01.01.2019 по 14.03.2025, а саме:
- договори про відкриття карткового та розрахункового рахунків, анкетні дані заповнені власником карткових рахунків при підписанні договору, копія паспорту та ідентифікаційного коду власника карткових рахунків, фото власника при відкритті рахунків, контактна інформація, а також ідентифікація будь-яких інших банківських продуктів, яким володіє цей самий власник у своїй юрисдикції;
- роздруківку руху грошових коштів по банківським рахункам та картковому рахунку з зазначенням всіх наявних даних, щодо осіб які здійснювали зарахування грошових коштів на картковий рахунок;
- документи щодо даних, ідентифікаторів фізичних осіб, а саме: номер телефону, використаний під час підтвердження зарахування готівки на картковий рахунок, сума, дата і час операції, які здійснили зарахування коштів з використанням терміналів самообслуговування на : НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 ;
- відомості щодо місць розташування банкоматів та банківських установ через які здійснювались зняття готівки;
- матеріали фото та відео фіксації при знятті грошових коштів з карткових рахунків в банкоматах та відділеннях банку;
- матеріали аудіо записів, що маються в наявності при всіх випадках звернення до банківської установи власника банківських карток за допомогою телефону;
- матеріали та всі наявні відомості включаючи ІР-адреси, що використовувались при користуванні Інтернет-банкінгом;
- документи щодо IР-адреси пристрою, який використовувався для входу в Інтернет- канал, для обслуговування вищезгаданої кредитної картки, зокрема інформації щодо першого входу та входів, під час яких дані були змінені, вказуючи точну дату та точний час входу в систему, а також із зазначенням каналів доступу до банківського рахунку та даних доступу (логін, пароль, адреса та контактні дані), з особливим акцентом на період з 01.01.2019 року по 14.03.2025;
- документи щодо способу відкриття банківського рахунку, у тому числі, у разі відкриття банківського рахунку через Інтернет (онлайн), надання інформації щодо номера банківського рахунку, який використовувався для авторизації даних клієнта, необхідних для відкриття банківського рахунку;
- документи щодо персональних та контактних даних власника банківських рахунків: НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , способу її видачі - тобто інформації про те, яким чином вона була передана власнику, чи була вона заблокована, а якщо так - коли, а також вказати перелік місць, де використовувалась ця картка в період з 01.01.2019 року по 14.03.2025.
Роз'яснити представнику АТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього кодексу з метою відшукування та вилучення речей і документів.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1