Справа № 761/5608/25
Провадження № 1-кс/761/4348/2025
17 лютого 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання т.в.о. слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 , -
До суду надійшло вказане клопотання.
Як вбачається з поданого клопотання, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024110000000351 від 15.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 27 вересня 2024 року державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 здійснено реєстрацію право власності земельної ділянки з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847, реєстраційний номер об'єкта нерухомості 1797321632224, площею 17.864 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі акту приймання-передачі від 13.04.2023 за ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру право власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847 належало ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ).
Так, 10.10.2024 до органу досудового розслідування надійшла заява від ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), щодо виявлення факту підробки документів, печатки та підпису з метою заволодіння державним майном а саме земельною ділянкою з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847.
В ході проведення досудового розслідування допитано в якості свідка сільського голову ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 , який повідомив, що в ході проведення поточних робіт було встановлено реєстраційні дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847 та проведено аналіз документів що стали підставою для здійснення реєстрації права власності. Провівши аналіз документів, а саме акт прийому-передачі земельної ділянки від 13.04.2023 сільський голова повідомив, що даного акту не підписував та наміру укладення будь яких документів відносно вищезазначеної земельної ділянки не мав.
Так, в вступній частині даного акту приймання-передачі від 13 квітня 2023 року зазначається що дана земельна ділянка передається на виконання умов рішення двадцять сьомої сесії восьмого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06 квітня 2023 року №31/27.
Однак, рішенням двадцять сьомої сесії восьмого скликання ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06 квітня 2023 року №31/27 не вирішувався продаж земельної ділянки площею 17,864 га з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847, питання щодо розпорядження земельною ділянкою площею 17,864 га з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847 ІНФОРМАЦІЯ_6 не розглядалось.
В акті прийому-передачі земельної ділянки від 13 квітня 2023 року в підписах сторін зазначається ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі сільського голови ОСОБА_5 , однак земельна ділянка з кадастровим номером 3222484400:09:004:5847 перебувала у власності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у зв'язку з чим права на укладення будь яких договорів та актів ІНФОРМАЦІЯ_7 не мала.
В ході проведення огляду інтернет-браузерів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » встановлено, що дане підприємство знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 та реєстраційна справа знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Так, як державний реєстратор ОСОБА_4 знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_9 , а ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в межах м. Києва у зв'язку з чим виникли підозри вважати, що державний реєстратор може бути причетний до вчинення кримінального правопорушення усвідомлюючи протиправний характер.
Крім того, провівши аналіз реєстру судових рішень встановлено, що державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 неодноразово звертався до суду з метою скасування наказу ІНФОРМАЦІЯ_10 від 14.10.2024 № 2952/5 про позбавлення права проведення реєстраційних дій, що викликає сумніви у доброчесності та законності виконання покладених на нього завдань в межах чинного законодавства.
У ході розслідування указаного кримінального провадження виникла необхідність отримати тимчасовий доступ до документів у Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з можливістю ознайомлення та вилучення належним чином завірених копіях документів стосовно реєстраційних дій, які вносились з електронного ключа державного реєстратора ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна 27.09.2024 о 15:53 год. та 02.10.2024 о 17:54 год., які перебувають у володінні Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 , з огляду на те, що у них містяться документи, які самі по собі, або в сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому, оскільки містять відомості, які в подальшому можуть бути використані як докази.
В судове засідання слідчий не з'явилась, через канцелярію суду подала заяву, в якій просить розглянути вказане клопотання без її участі, додатково зазначає, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Особа, у володінні якої знаходяться такі документи, в судове засідання викликались належним чином, між тим у судове засідання не з'явились, поважність причин неявки та причини неприбуття у судове засідання не повідомили, у зв'язку із чим слідчий суддя, на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України, ухвалив проводити розгляд клопотання у відсутності представника Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Частина 2 ст. 160 КПК України визначає що має бути зазначено в клопотанні: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
У відповідності до п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Водночас, згідно з ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що слідчий не зверталась до Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в порядку передбаченому ч. 2 ст. 93 КПК України, слідчий суддя на даний час не знаходить правових підстав для застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження в даному випадку та приходить до висновку про відмову у задоволенні вказаного клопотання т.в.о. слідчого.
Керуючись ст.ст. 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя
У задоволенні клопотання т.в.о. слідчого СУ Головного управління Національної поліції в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1