Ухвала від 03.04.2025 по справі 760/7540/25

Справа №760/7540/25 1-кс/760/4539/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі: головуючого слідчого судді - ОСОБА_1

секретаря - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту, відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки

м. Чернівці, проживає в АДРЕСА_1 , , громадянки України, не працює,має на утриманні 4-х малолітніх дітей, раніше не судима, у кримінальному провадженні, відомості щодо якого 20.05.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022111150000516 за ч. 2, ст. 114-2 КК України, -

за участю прокурора - ОСОБА_6

підозрюваного - ОСОБА_5

Встановив:

10.03.2025 до суду надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у виді цілодобового домашнього арешту, відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні, відомості щодо якого 20.05.2022 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022111150000516 за ч. 2, ст. 114-2 КК України.

Клопотання прокурора мотивується наступним.

У ході досудового розслідування встановлено, що 22.02.2024 президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Ради федерації звернення про використання ЗС РФ за межами РФ, яке було задоволено. 24 лютого 2022 року о 5 годині президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні. У подальшому на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці зс РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 год. 30 хв., який набув чинності з дня його опублікування 24.02.2022. Згідно Указу Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2119-ІХ від 15.03.2022, та у подальшому продовжено указами Президента України

№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023,

№ 734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05.30 год. 12.08.2024 строком на 90 діб.

Так, 20 травня 2022 року близько 11 год. 30 хв. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуваючи на зібранні громадян, поблизу духовного центру «ІНФОРМАЦІЯ_3» розташованого за адресою: вулиця Промислова, 3, м. Київ з метою несанкціонованого мітингу на території бази відпочинку розташованої за адресою: Київська область, Вишгородський район, село Лютіж, вулиця Приморська, будинок 124А, разом з іншими невстановленими особами - членами духовного центру «ІНФОРМАЦІЯ_3», вирушила в бік вищевказаної бази відпочинку. В подальшому, близько 16 год. того ж дня, тобто 20.05.2022 року, ОСОБА_5 та інші невстановлені особи - члени духовного центру «ІНФОРМАЦІЯ_3» прибули до бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та розпочали несанкціонований мітинг з подальшим рухом на її територію. В подальшому, перебуваючи на території бази відпочинку розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_5 разом з іншими невстановленими особами - членами духовного центру « ІНФОРМАЦІЯ_3 » побачили особовий склад військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України, які тимчасово дислокувалися на території вищевказаної бази, перебували у форменому одязі, мали знаки розрізнення та приналежності до ЗСУ та вогнепальну зброю.

За вказаних обставин у ОСОБА_5 виник кримінальний протиправний умисел, направлений на поширення в умовах воєнного стану інформації про розташування Збройних Сил України, із можливістю їх ідентифікації на місцевості, та яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, з метою розповсюдження даних щодо чіткого місця дислокації військовослужбовців Збройних Сил України в засобах масової інформації.

Так, ОСОБА_5 реалізуючи вказаний кримінальний протиправний умисел 20.05.2022 року в період часу із 14 год. по 20 год., перебуваючи на території бази відпочинку розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , здійснила збір та миттєве поширення інформації про розташування Збройних Сил України, із можливістю їх ідентифікації на місцевості, та яка не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, шляхом поширення відеофайлів у всесвітній мережі «Інтернет» з використанням облікового запису в соціальній мережі «Facebook» під назвою « ОСОБА_7 », на своїй сторінці за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою розповсюдження даних щодо чіткого місця тимчасової дислокації особового складу військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України в засобах масової інформації, які тимчасово дислокувалися на території бази відпочинку розташованої за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до висновку експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБ України від 29.08.2024 року № 310/2 за допомогою відеоматеріалів, які розміщені на сторінці облікового запису в соціальній мережі «Facebook» під назвою « ОСОБА_7 » можливо ідентифікувати на місцевості переміщення, рух або розташування Збройних Сил України.

«20» березня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у поширенні інформації про розташування Збройних сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості якщо така інформація не розміщувалась у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими органами, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України.

Прокурор в суді вказала, що причетність ОСОБА_5 до вчинення вказаного кримінального правопорушення підтверджується наступними доказами:

-Протоколом огляду відкритих інформаційних матеріалів в мережі інтернет, від 21.05.2022 року;

-Інформуванням від Командування Сухопутних військ ЗС України від 22.05.2022 року;

-Інформуванням від військової частини НОМЕР_2 від 21.05.2022 року;

-Протоколом огляду від 21.05.2022 року;

-Висновком експерта Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБ України № 310/2-311/2 від 29.08.2024 року;

-Протоколом огляду від 10.03.2025 року.

Метою обрання відносно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу згідно ст. 177 КПК України є забезпечення виконання нею як підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

- переховуватись від органів досудового розслідування та суду;

- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

- незаконно впливати на свідків;

- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

На думку сторони обвинувачення, у кримінальному провадженні наявні ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може здійснити дії, передбачені п. п. 1, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Під час досудового розслідування - встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3, 4, 5 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України, які дають підстави застосування до підозрюваного запобіжного заходу.

З урахуванням викладеного підозрювана ОСОБА_5 спроможна:

1) Переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду: враховуючи, що ОСОБА_5 згідно зі ст. 12 КК України підозрюється у вчиненні тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, за яке законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років, тому підозрювана з метою ухилення від кримінальної відповідальності, розуміючи тяжкість та невідворотність покарання, яке, відповідно до чинного законодавства, пов'язане із позбавленням волі, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду шляхом зміни місця свого проживання, у тому числі шляхом виїзду за кордон, окупованої території або держави агресора (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України).

2) Також існує ризик передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрювана ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити будь-які речі чи документи, що стосуються обставин вчинення кримінального правопорушення, тобто речі, які можуть бути знайдені та визнані у встановленим законом порядку речовими доказами у справі, або стосовно злочинів про які органами досудового розслідування не розпочато досудове розслідування.

У разі незастосування до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, остання буде в змозі знищити (видалити дистанційно з іншого пристрою відомості, які мають значення для досудового розслідування), сховати та спотворити будь-які предмети та речі, що мають істотне значення для встановлення об'єктивної істини у кримінальному провадженні.

3) Крім цього, під час подальшого досудового розслідування вказаного кримінального провадження ОСОБА_5 з метою ухилення від можливої кримінальної відповідальності може незаконно впливати на свідків, експерта, у кримінальному провадженні, а також інших осіб, які на теперішній час ще не надали органу досудового розслідування свої покази, однак їм можливо відомі обставини скоєння злочину.

Крім того, на теперішній час органом досудового розслідування не встановлені всі особи, причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також, свідки, покази яких мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, тому у випадку не обрання ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, створить передумови для продовження спілкування останнього з зазначеними особами, у тому числі шляхом незаконного впливу на достовірність їх показань у даному кримінальному провадженні, що згідно з п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України є ризиком.

Слід також зазначити, що ризик незаконного впливу на свідків та експертів залишається актуальним з огляду на встановлену КПК України процедуру отримання показань від осіб. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, відповідно до ч. 4 ст. 95 КПК України.

Тобто ризик впливу на вказаних осіб існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань та дослідження їх судом.

4) Водночас, існує ризик передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрювана ОСОБА_5 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. В обґрунтування вказаного ризику слід зазначити, що підозрювана перебуваючи на волі, з метою ухилитись від кримінальної відповідальності за вчинений злочин, в якому підозрюється, може умисно вчинити самокалічення або симулювати хворобу, підробивши для цього відповідні документи або іншим обманом, щоб не перебувати в умовах ізоляції до завершення досудового розслідування та подальшого судового розгляду.

5) Також, існує ризик передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , враховуючи характер та спосіб вчинених підозрюваною дій, специфіку кримінального правопорушення слід вважати, що без застосування до підозрюваного запобіжного заходу остання зможе продовжити вчиняти інші аналогічні кримінальні правопорушення, а також інші кримінальні правопорушення з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Зважаючи на той факт, що рф продовжує на території України повномасштабну збройну агресію, що може призвести до подальшої шкоди національним інтересам та обороноздатності України.

24 лютого 2022 року указом Президента України ОСОБА_8 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, термін дії, якого неодноразово продовжувався тому необхідно взяти до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, під час воєнного стану, що свідчить про максимальний ступінь суспільно-небезпечного діяння.

У органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що будь-який інший запобіжний захід, окрім як цілодобового домашнього арешту не може забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної виходячи з наступного.

Застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання не забезпечить належної поведінки підозрюваної, не зменшить наявність вищевказаних ризиків та не зможе перешкодити їх реалізації, оскільки, зважаючи на характер вчинення інкримінованих їй дій, остання не буде позбавлена можливості ухилитися від органу досудового розслідування.

Крім цього, у разі обрання відносно підозрюваної вказаних запобіжних заходів, а також запобіжного заходу у вигляді особистої поруки чи застави, підозрювана, продовжуючи проживати на території міста Чернівці, під час дії таких запобіжних заходів, матиме фактично безперешкодну можливість незаконно впливати на свідків вказаного кримінального правопорушення, з метою зміни ними показів, наданих під час допитів.

Приймаючи до уваги вказані обставини, існує наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, відносно підозрюваного необхідно застосувати міру запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, з покладенням на нього процесуальних обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України.

Менш суворий запобіжний захід не зможе запобігти ризикам визначеним п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Суд, вислухав прокурора, підозрювану та вивчивши матеріали провадження ,приходить до наступного.

Слідчим суддею встановлено, що старшим слідчим в особливо важливих справах 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області лейтенантом юстиції ОСОБА_3 , здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022111150000516 від 20.05.2022р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, ст. 114-2 КК України.

Слідчий суддя вважає, що наявні підстави вважати,що відносно ОСОБА_5 зібрано докази щодо її причетності до вчинення злочину ,за який їй пред'явлено підозру..

Наявні ризики , передбачені ст.. 177 КПК України , такі як можливість переховування від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення покарання; знищити, сховати та спотворити інформацію та докази своєї злочинної діяльності, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на осіб, які можуть допитані або вже допитані як свідки з приводу вчинення кримінального правопорушення, тим паче, що деякі зі свідків знайомі з ним, та те, що підозрюваній надані копії відповідних процесуальних документів із зазначенням їх анкетних та понятих, залучених до проведення обшуків під час досудового розслідування; може перешкоджати органу досудового розслідування встановлювати інших можливих співучасників та організаторів вказаної злочинної діяльності.

Зазначені ризики є суттєвими і їхньому настанню неможливо запобігти у разі застосування до ОСОБА_5 менш суворий запобіжний захід.

Між тим, суд враховуючи, що підозрювана має на утриманні 4-х малолітніх дітей, одна з яких потребує щоденного медичного нагляду, вважає достатнім визначити для контролю за поведінкою останньої домашній арешт в певний час доби .

Прокурор не навів в суді будь-яких доводів,які б свідчили про недотримання процесуальних обов'язків підозрюваною і тому клопотання підлягає частковому задоволенню.

.

На підставі викладеного, з метою запобігання спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, керуючись вимогами ст. ст. 40, 131, 132, 176-178, 181, 194 КПК України,-

Ухвалив:

Клопотання прокурора - задовольнити частково.

Обрати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки

м. Чернівці, громадянки України, запобіжний захід у виді домашнього арешту із забороною залишати квартиру , АДРЕСА_3 , у період часу з 21:00 по 08:00 наступної доби за винятком необхідності залишити це житло у разі оголошення повітряної тривоги та надання невідкладної медичної допомоги строком до 19 травня 2025 року в межах строку досудового розслідування з покладенням на неї обов'язків на підставі ст.194 КПК України, а саме : прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду; не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

Роз'яснити підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ., що відповідно до ч.5 ст.181 КПК України працівники органу Національної поліції з метою контролю за його поведінкою мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.

Виконання ухвали по запобіжному заходу у вигляді нічного домашнього арешту доручити органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваної ОСОБА_5 .

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 .

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення.

Суддя: ОСОБА_1