Постанова від 31.03.2025 по справі 712/2913/25

Справа №712/2913/25

Провадження №3/712/1106/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю прокурора Лисика М.А., Шишлюк С.О., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , працюючої начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 29.01.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 29.01.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.2 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 22.06.2023 по 31.12.2023, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 16.02.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи начальником служби у справах дітей Черкаської міської ради, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.2 ст.45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 29.01.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративні правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства; застосувати стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердила обставини вчинення адміністративних правопорушень, викладених у протоколах. ОСОБА_1 пояснила, що коли виходила на пенсію декларування було призупинено, а потім вона не слідкувала за змінами в законодавстві, в зв'язку з чим не подала вчасно декларації. ОСОБА_1 щиро розкаювалась у вчиненні адміністративних правопорушень, висловила самозасудження.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження міського голови м. Черкаси №586-р (к) від 12.11.2011 «Про призначення працівників в службу у справах дітей Черкаської міської ради», ОСОБА_1 з 17.11.2011 призначено на посаду начальника служби - начальника відділу у справах дітей Соснівського району як таку, що зарахована до кадрового резерву, шляхом переведення із служби у справах дітей виконавчого комітету Сосновської районної ради м. Черкаси.

Згідно до розпорядження міського голови м. Черкаси №330-р (к) від 09.07.2013 «Про призначення працівників служби у справах дітей Черкаської міської ради» ОСОБА_1 начальника служби - начальника відділу у справах дітей Соснівського району з 01.07.2013 переведено на посаду начальника служби у справах дітей.

Розпорядженням міського голови м. Черкаси №273-р (к) від 05.06.2023 «Про припинення ОСОБА_1 служби в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_1 з 21.06.2023 припинила службу в органах місцевого самоврядування на посаді начальника служби у справах дітей Черкаської міської ради, у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування, згідно зі ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 Закону.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом першим частини другої статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Декларація суб'єкта декларування, який припинив відповідну діяльність (декларація після звільнення) - декларація, яка подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII Закону, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подаються такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановленні частинами сьомої-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Отже, беручи до уваги, що ОСОБА_1 припинила службу в органах місцевого самоврядування 21.06.2023, а тому граничний термін подачі:

- щорічної декларації, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 роки є 31.01.2024 включно;

- декларації при звільненні є 31.01.2024;

- декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) є 31.03.2024.

Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 фактично подала вказані декларації 29.01.2025, 16.02.2025.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №118/2025 від 05.03.2025; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №117/2025 від 05.03.2025; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №115/2025 від 05.03.2025; протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №116/2025 від 05.03.2025; копією розпорядження міського голови м. Черкаси №330-р (к) від 09.07.2013 «Про призначення працівників служби у справах дітей Черкаської міської ради»;копією розпорядження міського голови м. Черкаси №586-р (к) від 12.11.2011 «Про призначення працівників в службу у справах дітей Черкаської міської ради»; копією розпорядження міського голови м. Черкаси №273-р (к) від 05.06.2023 «Про припинення ОСОБА_1 служби в органах місцевого самоврядування»; копією рішення тридцять першої сесії Черкаської міської ради №31-14 від 08.11.2022 «Про затвердження Положення про службу у справах дітей Черкаської міської ради в новій редакції»; копією Положення про службу у справах дітей Черкаської міської ради»;фотокопією сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua»; фотокопією публікації щорічної декларації за 2021 рік, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації щорічної декларації за 2022 рік, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації декларації при звільненні за період 22.06.2023 по 31.12.2023, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації декларації після звільнення за 2023 рік, яку подала ОСОБА_1 ; копією листа Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області «Про надання інформації» №11918/122-2025 від 30.01.20225; листом виконавчого комітету Черкаської міської ради №2368/2936-01-11 від 05.02.2025 «Про надання інформації» з додатками; копією особової картки ОСОБА_1 №569; копією бланку ознайомлення ОСОБА_1 від 17.11.2011; копією характеристики ОСОБА_1 ; повідомленням начальником служби у справах дітей Черкаської міської радиОСОБА_2 №795/15-01-22 від 14.02.2024, Національне агентство про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, а саме про встановлення факту неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2021;повідомленням начальником служби у справах дітей Черкаської міської радиОСОБА_2 №796/15-01-22 від 14.02.2024, Національне агентство про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, а саме про встановлення факту неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022;повідомленням начальником служби у справах дітей Черкаської міської радиОСОБА_2 №797/15-01-22 від 14.02.2024, Національне агентство про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, а саме про встановлення факту неподання ОСОБА_1 декларації перед звільненням за період з 01.01.2023 по 21.06.2023; рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України старшого лейтенанта поліції Грибенко В. від 14.02.2025.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.

Під час судового розгляду справи суддею не встановлено, а ОСОБА_1 не доведено поважних причин несвоєчасності подання щорічних декларацій та декларації при звільненні, декларації після звільненні до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З огляду на викладене, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 9, 11, 245, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції»,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк