Сквирський районний суд Київської області
Справа № 376/3862/24
Провадження № 1-кп/376/153/2025
"04" квітня 2025 р. м. Сквира
Сквирський районний суд Київської області в складі:
головуючої судді - ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого- ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сквира Київської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024111260000229 від 25.07.2024 за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Красноярськ, Російської Федерації, громадянина України, освіта вища, пенсіонера, інваліда ІІІ групи, фізичної особи- підприємця, не депутата, не адвоката, одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, -
у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.1 ст.369 КК України,
24.07.2024 о 20 год 11 хв поліцейські офіцери громади сектору взаємодії з громадами ВП №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області: старший лейтенант поліції ОСОБА_5 та старший лейтенант поліції ОСОБА_6 , здійснюючи свої функціональні обов'язки передбачені наказом № 440 від 23.05.2017 року «Про затвердження Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України», перебуваючи на відпрацюванні по виявленню правопорушень на території Сквирської ОТГ, з табельною вогнепальною зброєю.
Відповідно до посадових інструкцій поліцейські офіцери громади сектору взаємодії з громадами ВП №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області: старший лейтенант поліції ОСОБА_5 та старший лейтенант поліції ОСОБА_6 , затверджених начальником ВП №1 Білоцерківського РУП ГУ НП в Київській області полковником поліції ОСОБА_7 є:
- повинен знати територію поліцейської дільниці, її особливості, систему доріг, розташування й режим роботи підприємств, установ та організацій усіх форм власності, баз, складів, інших місць збереження товарно-матеріальних цінностей, а також об'єктів дозвільної системи, аптеки, інші місця збереження наркотичних засобів та психотропних речовин, порядок їх охорони, місця стоянок транспортних засобів, а в сільській місцевості - усі населені пункти, фермерські господарства, лісові масиви, заготівельні та переробні організації. Населення поліцейської дільниці, характер його зайнятості, етнічний склад, місцеві звичаї, традиції та культуру. Кількість скоєних на поліцейській дільниці кримінальних правопорушень, обставини, які призводять до їх скоєння, осіб, поведінка яких контролюється працівниками поліції, прикмети осіб, що підозрюються у скоєні кримінальних правопорушень, осіб, що скоїли злочини, викрадених речей та транспортних засобів, які перебувають у розшуку. Місця концентрації осіб, схильних до скоєння адміністративних та кримінальних правопорушень;
- вивчає та аналізує оперативну обстановку на закріпленій за ним адміністративній дільниці;
- здійснює превентивну діяльність, спрямовану на запобігання учинення правопорушень;
- надає, в межах визначених законом, послуги з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги;
- вживає заходів для надання невідкладної, зокрема домедичної і медичної допомоги особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їх життя чи здоров'я;
- виявляє причини та умови, що сприяють учиненню правопорушень, уживає, в межах компетенції, заходів щодо їх усунення;
- у випадках, передбачених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень, у тому числі - за порушення Правил дорожнього руху його учасниками;
- у відповідності до законодавства проводить заходи зі встановлення| адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, здійснення контролю за додержанням такими особами встановлених судом обмежень, уживає заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, які порушують встановлені правила адміністративного нагляду;
- здійснює превентивну діяльність щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
- у межах визначеної компетенції здійснює контроль за додержанням вимог законодавства щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням у дитячому середовищі, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі;
- під час перебування на території обслуговування, за необхідності, проводить особистий прийом громадян та відповідно до компетенції, здійснює перевірку інформації, викладеної в їхніх зверненнях;
- здійснює контроль за дотриманням фізичними особами спеціальних правил і порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів до них у сфері забезпечення дозвільної системи;
- підвищує рівень довіри населення та авторитету поліції;
- підтримує комунікацію з населенням, громадами, органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ, організацій, навчальних та культурних закладів, громадськими формуваннями з питань профілактики правопорушень та забезпечення публічної безпеки і порядку;
- за участю представників органів влади, місцевого самоврядування, громадськості проводить право-просвітницьку роботу серед учнів загальноосвітніх навчальних закладів, населення, звітує на загальних зборах громад про стан правопорядку в населених пунктах;
- у порядку, встановленому законодавством, веде облік осіб, які підлягають профілактичному впливу;
- забезпечує безпеку дорожнього руху та правил благоустрою на території обслуговування;
- складає протоколи про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення на громадян, які вчинили адміністративні правопорушення, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Проводить особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів, застосовувати інші передбачені законодавством заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення;
- за необхідності надає практичну допомогу СОГ у здійсненні заходів, спрямованих на розкриття вчиненого кримінального правопорушення;
- уживає заходів для попередження, виявлення фактів виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення, реалізації самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього виробництва;
- уживає заходів для попередження, виявлення фактів продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів без отримання ліцензії на роздрібну торгівлю такими виробами або без марок акцизного збору;
- вносить пропозиції головам громад щодо усунення причин та умов, які призводять до вчинення правопорушень;
- виконує інші повноваження, виключно у межах чинного законодавства, відповідно до ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію»;
- поліцейський офіцер громади веде контрольно-наглядову справу поліцейської дільниці, у якій зосереджуються відомості, що характеризують соціально-економічні, демографічні та інші особливості дільниці, дані про стан злочинності, організацію охорони публічного порядку, а також інша інформація, необхідна для виконання покладених на нього обов'язків.
Згідно з нормами ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівниками правоохоронних органів є, у тому числі, працівники Національної поліції.
З урахуванням вимог ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські офіцери громади сектору взаємодії з громадами ВП №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області: старший лейтенант поліції ОСОБА_5 та старший лейтенант поліції ОСОБА_6 виконують функції офіційного представника органу виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, тобто являються службовою особою правоохоронного органу - представниками влади, на яких згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» покладаються обов'язки: неухильно дотримуватися положень Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; поважати і не порушувати права і свободи людини.
Таким чином, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 згідно з ч. 3 ст. 18 КК і України та приміткою 1 до ст. 364 КК України є службовими особами, оскільки постійно здійснюють функції представників влади.
Так, 24.07.2024 близько 20 години 09 хвилин в с. Руда Білоцерківського району, Київської області по вул. Першотравнева, напроти будинку № 64, зупинили автомобіль марки «Фіат», р.н. НОМЕР_1 , під керуванням гр. ОСОБА_4 , у якого під час перевірки документів було виявлено, що водій не пристебнутий пасивним ремінцем безпеки, чим порушив п.п 2.3. ПДР України. Після повідомлення працівниками поліції про необхідність складання адміністративних матеріалів у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 121 КУпАП, останній запропонував працівникам поліції, тобто службовій особі, неправомірну вигоду, а саме - грошові кошти в сумі 1000 гривень за уникнення відповідальності.
В цей час, у ОСОБА_4 , який усвідомлював те, що порушив правила дорожнього руху, за яке передбачена адміністративна відповідальність, з метою уникнення настання негативних правових наслідків для себе за скоєне ним адміністративне правопорушення, виник злочинний умисел, спрямований на пропозицію службовій особі надати неправомірну вигоду за вчинення службовою особою дії в його інтересах з використанням службового становища, а саме як нагороду за порушення п.п 2.3. ПДР України, ст. 121 ч. 5 КУпАП.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на надання службовій особі неправомірної вигоди за вчинення службовою особою дії в його інтересах з використанням службового становища, близько 12 години 58 хвилини, 24.07.2024, перебуваючи за адресою: Київська область, Білоцерківський район, с. Руда, вул. Першотравнева, напроти будинку № 64, достовірно знаючи, що поліцейські офіцери громади сектору взаємодії з громадами ВП №1 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області старший лейтенант поліції ОСОБА_5 та старший лейтенант поліції ОСОБА_6 є службовими особами органів Національної поліції України, оскільки перебували в однострої, представилися працівниками поліції та мали при собі нагрудний жетон, в посадові обов'язки яких входить робота, пов'язана із застосуванням до порушників заходів адміністративного впливу, діючи умисно, і уникнення адміністративної відповідальності за порушення п.п 2.3.ПДР України, ст. 121 ч. 5 КУпАП, розуміючи незаконність своїх дій та достовірно знаючи про кримінальну відповідальність за пропозицію неправомірної вигоди службовій особі, ОСОБА_4 надав поліцейському ОСОБА_5 неправомірну вигоду, а саме поклав до службового автомобіля грошову винагороду у сумі 1000 (одна тисяча) гривень, як нагороду уникнення відповідальності за порушення п.п.2.3 ПДР України ч.5 ст.121 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину в інкримінованому йому діянні визнав повністю при обставинах, визначених в обвинувальному акті, вказавши, що події, а також час та спосіб скоєння ним кримінального правопорушення, зазначеного в обвинувальному акті, викладено вірно та відповідає дійсності, він його в повному обсязі підтверджує, щиро розкаюється у вчиненому, просить суворо не карати, зрозумів всю протиправність своєї поведінки.
Прокурор в судовому засіданні з урахуванням обставин справи, характеру та ступеня суспільної небезпеки злочину, особи обвинуваченого, просив суд визнати ОСОБА_4 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.369 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу у розмірі чотирьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд, приймаючи до уваги показання обвинуваченого про обставини вчинення ним кримінального правопорушення, дійшов висновку, що злочинні дії обвинуваченого правильно кваліфіковані органом досудового розслідування за ч. 1 ст. 369 КК України, а саме у пропозиції службовій особі надати їй неправомірної вигоди, а так само наданні службовій особі неправомірної вигоди за вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища.
Враховуючи, що обвинувачений свою вину визнав в повному обсязі, суд з урахуванням думки учасників судового розгляду в порядку вимог ч. 3 ст. 349 КПК України вважає недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які ніким не оспорюються.
При цьому судом з'ясовано, чи правильно розуміють учасники процесу зміст цих обставин, чи немає сумнівів у добровільності і істинності їх позицій, при цьому судом роз'яснено, що вони будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає доведеною вину обвинуваченого ОСОБА_4 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 369 КК України, а саме у пропозиції службовій особі надати їй неправомірної вигоди, а так само наданні службовій особі неправомірної вигоди за вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища.
Відповідно до вимог ст. 66 КК України обставинами, які пом'якшують покарання обвинуваченому, суд визнає його щире каяття.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченому, відповідно до вимог ст. 67 КК України є вчинення злочину в умовах воєнного стану.
При призначенні покарання обвинуваченому ОСОБА_4 суд враховує ступінь тяжкості скоєного ним кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 369 КК України, який відповідно до вимог ст. 12 КК України відноситься до нетяжких злочинів, характеристику особистості обвинуваченого, який за місцем проживання характеризується позитивно, є інвалідом ІІІ групи, одружений, те, що він щиро розкаюється, вину визнав повністю, раніше не судимий, у лікаря нарколога та психіатра на обліку не перебуває, а тому суд дійшов переконання, що виправлення та перевиховання ОСОБА_4 можливе без ізоляції від суспільства.
При вирішенні питання про призначення обвинуваченому покарання суд керується вимогами ст.ст. 65-67 КК України, враховує Постанову Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» з послідуючими змінами та доповненнями та виходить із принципів законності, справедливості, обгрунтованності та індивідуалізації покарання.
З урахуванням наведеного, конкретних обставин справи, особи обвинуваченого ОСОБА_4 , суд керуючись ст.ст.50, 65 КК України доходить висновку про можливість виправлення обвинуваченого з обранням покарання у виді штрафу у межах санкції ч.1 ст. 369 КК України, що буде необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових злочинів
Долю речових доказів вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Судові витрати в кримінальному провадженні відсутні.
Цивільний позов не заявлено.
Керуючись ст.ст.100, 349, 374-376 КПК України, суд,
ОСОБА_4 визнати винуватим за ч.1 ст.369 КК України та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, винесені ухвалою слідчого судді Сквирського районного суду Київської області від 26.07.2024 у виді накладення арешту на дві купюри Національного банку України номіналом 500 (п'ятсот) гривень кожна, з серійним номером ВЖ7562191 та АК3564598.
Речові докази: дві купюри Національного банку України номіналом 500 (п'ятсот) гривень кожна, з серійним номером ВЖ7562191 та АК3564598, які знаходяться на зберіганні в УФЗБО ГУ НП в Київській області на депозитному рахунку, конфіскувати в дохід держави, застосувавши спеціальну конфіскацію у відповідності до положень ст.ст.96-1, 96-2 КК України.
На вирок суду учасниками кримінального провадження протягом тридцяти днів з дня отримання копії вироку, ухваленого за результатами спрощеного провадження, може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Сквирський районний суд Київської області, з урахуванням особливостей, передбачених ст. 394 КПК України, а саме: вирок не може бути оскаржений в апеляційному порядку з підстав розгляду провадження за відсутності учасників судового провадження, не дослідження доказів у судовому засіданні або з метою оспорити встановлені досудовим розслідуванням обставини.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження протягом строку апеляційного оскарження мають право заявити клопотання про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.
Головуючий суддя ОСОБА_1