Рішення від 04.04.2025 по справі 162/259/25

Справа № 162/259/25

Провадження № 2-а/162/73/2025

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 року селище Любешів

Любешівський районний суд Волинської області в складі судді Глинянчука В.Д.,

з участю секретаря судових засідань Смаль Т.П.,

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

встановив:

1. Відомості про рух справи. Заяви і клопотання, процесуальні дії у справі.

Представник позивача Пасевич О.П. звернувся до суду з цим позовом 19 березня 2025 року.

Позивач просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 )від 27 лютого 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

Ухвалою від 24 березня 2025 року у справі відкрито спрощене провадження. Питання поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду постановлено вирішити у підготовчій частині судового розгляду.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 01 квітня 2025 року позивачу поновлено строк звернення до суду з цим позовом.

Справу по суті розглянуто 01 квітня 2025 року без участі учасників справи. На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Відповідно до частини першої статті 227 КАС судове рішення проголошено 04 квітня 2025 року.

2. Стислий виклад позиції позивача.

ОСОБА_1 вважає незаконною та просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 серії ВН № 69 від 27 лютого 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до оскаржуваної постанови правопорушення полягає у тому, що близько 17 години 15 хвилин 04 лютого 2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 стало відомо, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку: після набрання чинності Законом № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» під час дії Указу Президента України № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України № 2105-ІХ від 03 березня 2024 року, не уточнив свої облікові дані з 18 травня 2004 року по 16 липня 2024 року через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим порушив абзац 5 частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», частину третю статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», підпункт 10-1 пункту Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, під час дії особливого періоду.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач вказує, що 04 лютого 2025 року поліцейські відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції після оформлення матеріалів за порушення Правил дорожнього руху, не повідомивши причин та підстав, без складання відповідних документів про затримання, примусово завезли позивача у другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 . В приміщенні другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 діловодом ВОМР ОСОБА_2 було складено протокол за порушення правил військового обліку. ОСОБА_1 було вручено повістку про явку до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 05 лютого 2025 року.

В подальшому позивач проходив військово-медичну комісію.

При явці до ІНФОРМАЦІЯ_4 13 лютого 2025 року позивача незаконно затримано працівниками РТЦК, та на наступний день доставлено у ІНФОРМАЦІЯ_5 , де він провів сім днів, до 21 лютого 2025 року.

Позивач з 19 квітня 1996 року перебуває на військовому обліку за місцем проживання. Відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення реєстру є ТЦК. Цим Законом передбачено електронну взаємодію з іншими органами ведення державних реєстрів, а тому відповідач мав усі можливості поновити актуальні персональні дані щодо ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 не отримував повідомлень про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 210 КУпАП.

В оскаржуваній постанові відсутні висновки про дослідження будь-яких доказів та надання їм правової оцінки, не зазначено які саме облікові дані не уточнив ОСОБА_1 .

Крім цього, сторона позивача вважає, що відповідач, притягуючи позивача до адміністративної відповідальності, порушив строк накладення адміністративного стягнення, адже кінцевий термін уточнення облікових даних військовозобов'язаними закінчився 16 липня 2024 року.

3. Стислий виклад позиції відповідача.

Представник відповідача Корецька А.М. у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 з огляду на таке.

Відповідно до пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України № 154 від 23 лютого 2022 року «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних сил України в Украні введено воєнний стан та оголошено загальну мобілізацію, які діють і зараз.

Згідно з відомостями облікової картки військовозобов'язаного та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) ОСОБА_1 з 19 квітня 1996 року перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Працівники відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції 04 лютого 2025 року доставили ОСОБА_1 у другий відділ ІНФОРМАЦІЯ_3 . Під час «прийому» військовозобов'язаного у Реєстр вносились дані щодо нього та встановлено, що ОСОБА_1 всупереч Закону № 3633-ІХ не уточнив адресу проживання, номери засобів зв'язку та інші персональні дані. У зв'язку з цим відносно позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210 КУпАП, в якому зазначено про дату та місце розгляду справи. На розгляд справи позивач не з'явився, відтак його правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності.

4. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВН № 69/69 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 17 голини 15 хвилин 04 лютого 2025 року стало відомо, що ОСОБА_1 порушив правила військового обліку: після набрання чинності Законом № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» 18 травня 2024 року під час дії Указу Президента України № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», не уточнив свої облікові дані з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим порушив абзац 5 частини десятої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункт 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, під час дії особливого періоду. ОСОБА_1 під підпис у протоколі ознайомився про час і місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.

Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 серії ВН № 69 від 27 лютого 2025 року за викладеної у протоколі фабули правопорушення ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 КУпАП. На позивача накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 гривень. У разі несплати порушником штрафу протягом 15 днів постановлено стягнути подвійний його розмір.

Згідно з копією військового квитка серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у відповідача за місцем свого проживання у селі Цир Камінь-Каширського району Волинської області з 19 квітня 1996 року.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває у сигнальному списку у розшуку за порушення військового обліку з 28 серпня 2024 року. Між тим, зазначено про внесення номера телефону військовозобов'язаного через «Оберіг» 02 серпня 2024 року.

Відповідно до довідки про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 також вказано про порушення військозобов'язаним військового обліку з 28 серпня 2024 року.

5. Норми права, які застосував суд. Мотиви суду щодо позовних вимог.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно із частиною першою статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Частиною першою статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з частиною першою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Згідно з статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Стаття 210 КУпАП в редакції Закону України № 3696-IX від 09 травня 2024 року, який набув чинності 19 травня 2024 року, передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню. За вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період передбачено стягнення від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (частина третя статті 210 КУпАП).

Відповідно до примітки статті 210 КУпАП в редакції Закону України № 3696-IX положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Законом України № 3696-IX значно збільшено розміри санкцій статті 210 КУпАП.

Натомість стаття 210 КУпАП до набрання чинності вказаними змінами мала дві частини та передбачала відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період.

Згідно з абзацами 5, 6 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. У разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Повертаючись до обставин справи, суд констатує, що начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 , формулюючи фабулу визнаного доведеним правопорушення, вважаючи його триваючим, охопила винну бездіяльність ОСОБА_1 , починаючи з 18 травня 2024 року, та кваліфікувала дії позивача за частиною третьою статті 210 КУпАП. При цьому не враховано, що до 19 травня 2024 року частини третьої статті 210 з відповідною санкцією у КУпАП не було. Наведене є грубим порушенням статті 58 Конституції України, статті 8 КУпАП щодо зворотної дії закону про адміністративну відповідальність у часі.

Крім цього, суд не погоджується з твердженнями відповідача, що порушення правил військового обліку ОСОБА_1 було виявлено посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 04 лютого 2025 року, з огляду на таке.

Згідно з абзацами 5, 6 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633-ІХ від 11 квітня 2024 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18 травня 2024 року, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів, з дня набрання чинності цим Законом, тобто до 16 липня 2024 року, уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані. У разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до частини першої статті 1, статті 2 Закону України № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», який набув чинності 20 квітня 2017 року, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Згідно з частин першої, третьої, восьмої статті 5 Закону України № 1951-VIII держателем Реєстру є Міністерство оборони України (розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Не відповідає дійсності вказівка у протоколі про адміністартивне правопорушення та в оскаржуваній постанові про виявлення правопорушення 04 лютого 2025 року. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває у сигнальному списку у розшуку за порушення військового обліку з 28 серпня 2024 року.

Отже, за умови належного ведення Реєстру відповідач, починаючи з 17 липня 2024 року, мав можливість виявити факт неуточнення ОСОБА_1 військово-облікових даних та притягнути позивача до адміністративної відповідальності в межах строків, передбачених частиною першою статті 38 КУпАП.

За наведених обставин притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною третьої статті 210 КУпАП є незаконним.

Таким чином, суд доходить висновку про необхідність повного задоволення позову.

6. Питання розподілу судових витрат.

Позивач при поданні позовної заяви сплатив 605,6 гривень судового збору.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС зазначені витрати необхідно стягнути з відповідача.

7. Висновок суду щодо позовних вимог.

Керуючись статтями 242-246, 286 КАС, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити повністю.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 серії ВН № 69 від 27 лютого 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок відповідних бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Ім'я позивача: ОСОБА_1 ; місце проживання позивача: АДРЕСА_1 ; РНОКПП позивача: НОМЕР_2 .

Найменування відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_6 ; місцезнаходження відповідача: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ відповідача: НОМЕР_3 .

Суддя В.Д. Глинянчук