Рішення від 04.04.2025 по справі 200/8562/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 року Справа№200/8562/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність, що виразилася у не зарахуванні до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 08.02.2014 по 30.09.2017 та в не застосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії;

зобов'язати зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу (безпосередню зайнятість повний робочий день на підземних гірничих роботах) періоди роботи в підземних умовах: з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 08.02.2014 по 30.09.2017, здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії з дати призначення - з 01.11.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що при призначенні пенсії відповідач протиправно не зарахував певні періоди трудової діяльності до пільгового стажу, які підтверджені наданими при призначенні пенсії документами. Також відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не застосування при обрахунку пенсії статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки позивач має 16 років пільгового стаду. Зазначені обставини порушують права позивача та змушують звернутись до суду.

Ухвалою від 16 грудня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Ухвалою суду від 03 лютого 2025 року до участі у справі залучено другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, розгляд справи розпочато спочатку.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду наданий відзив на позовну заяву, де зазначено, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах засобами веб-порталу електронних послуг до Пенсійного фонду України. Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності та розглянуто спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яким позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 з 01.11.2024, проте без застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з відсутністю 15 років пільгового стажу на підземних роботах. В зв'язку з наведеним відповідач вважає, що не є належним відповідачем, оскільки не здійснював порушень прав позивача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у відзиві на позовну заяву підтвердило обставини розгляду заяви позивача про призначення пенсії. Відповідач зазначає, що правомірно здійснив розрахунок пенсії позивача, не зарахував до пільгового стажу певні періоди трудової діяльності в зв'язку з недоліком виданої довідки та на підставі відомостей за даними Реєстру застрахованих осіб, а саме відомостей по спецстажу. Оскільки за даними реєстру застрахованих осіб позивач мав спеціальний стаж за кодами підстав обліку спец стажу: ЗПЗ013А1 (Список1), ЗПЗ014А1 (ст.14, пост.202 підземні), ЗПЗ014А2 (П/П, підземні) позивачем не дотримано норм зайнятості на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років. Отже відсутні підстави для розрахунку пенсії на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». В зв'язку наведеним відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому підтримав доводи позовної заяви та просив їх задовольнити.

Згідно зі статтею 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. До основних засад судочинства відноситься, зокрема, розумний строк розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Відповідно до наведених норм, враховуючи здійснення судочинства в умовах збройної агресії проти України та період відпустки головуючого у справі, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та зареєстрований за адресом: АДРЕСА_1 .

23.10.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою засобами веб-порталу електронних послуг до Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Пенсійну справу розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності.

За результатами розгляду заяви 23.10.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV з 01.11.2024 без застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з відсутністю 15 років пільгового стажу на підземних роботах.

Дата призначення пенсії з 01.11.2024. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Добропілля).

Рішенням від 31.10.2024 № 057350008818 встановлено вік позивача на дату звернення 50 років.

Страховий стаж: 30 років 7 місяців 16 днів. Страховий стаж з врахуванням пільгового стажу становить 48 років 08 місяців 2 дні.

Пільговий стаж роботи за Списком № 1- 18 років 10 місяців 19 днів.

Загальний розмір пенсії - 9915,08 грн.

На звернення позивача Головне управління ПФУ в Донецькій області листом від 29.11.2024 № 32424-29317/П-02/8-0500/24 повідомило, що: «До пільгового стажу на підземних роботах для визначення права з урахуванням норм статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345 “Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345) не зараховано періоди роботи: з 11.05.2005 по 24.06.2005 на посаді учня гірника підземного та з 25.06.2005 по 08.08.2012 на посаді гірника підземного згідно із довідкою № 639 від 08.10.2024, виданої ТДВ “Шахта “Білозерська», оскільки довідка не завірена печаткою підприємства. Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства щодо підстав видачі.

Згідно із відомостями про спеціальний стаж Реєстру до пільгового стажу за Списком №1 зараховані періоди з 11.05.2005 по 28.12.2005 та з 30.11.2007 по 08.02.2012 без врахування періоду перерви в атестації робочих місць (29.12.2005 по 29.11.2007); з 08.02.2014 по 08.10.2024 на посаді прохідника підземного згідно із довідкою № 641 від 08.10.2024, виданої ТДВ “Шахта “Білозерська», оскільки зазначена в довідці посада не відповідає посаді згідно із записами в трудовій книжці НОМЕР_3 від 07.02.1995 - гірник підземний.

Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства щодо підстав видачі.

Згідно із відомостями про спеціальний стаж Реєстру до пільгового стажу за Списком №1 зараховано період з 08.02.2014 по 30.09.2017. До пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на обчислення пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону № 345 зараховані періоди роботи: з 09.08.2012 по 07.02.2014 на посаді гірника підземного згідно із довідкою № 1/2075 від 08.10.2024, виданої ТОВ “ДТЕК Павловградвугілля»; з 01.10.2017 по 30.04.2020, з 13.07.2020 по 08.05.2022, з 30.05.2022 по 13.06.2022 та з 15.06.2022 по 30.06.2024 згідно із відомостями по спеціальному стажу Реєстру за винятком простоїв з виробничої необхідності більше одного місяці на рік (з 01.05.2020 по 12.07.2020 та з 09.05.2022 по 29.05.2022) та неявки з невстановленої причини (14.06.2022), що зазначено довідці № 641 від 08.10.2024.

Враховуючи вищевикладене, пільговий стаж на підземних роботах, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345, склав 07 років 11 місяців 25 днів, що є недостатнім для призначення пенсії шахтарям у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно статті 40 Закону № 1058.

За результатами перевірки Вашої електронної пенсійної справи встановлено, що при призначенні пенсії до пільгового стажу за Списком № 1 безпідставно був зарахований період перерви в атестації робочих місць з 29.12.2005 по 29.11.2007, тому пільговий стаж та електронну пенсійну справу приведено у відповідність з 01.12.2024. Страховий стаж, врахований по 30.09.2024 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058, склав 46 років 11 місяців 02 дні, в тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 16 років. Пільговий стаж за Списком № 1 - склав 16 років 11 місяців 18 днів. Розмір пенсії з 01.12.2024 складає 9541.07 грн.»

Згідно з копією трудової книжки НОМЕР_3 від 07.02.1995, позивач в межах спірних правовідносин працював:

«Шахта Білозерська» ДП ДВКК:

з 11.05.2005 по 08.08.2012 учнем гірника підземного, гірником підземним з повним робочим днем в шахті (записи №№ 11-16);

ВСП ШУ «Добропільське» ТОВ ДТЕК «Добропіллявугілля»:

з 09.08.2012 по 07.02.2014 гірником підземним з повним робочим днем в шахті (записи №№ 17-18);

ТДВ «Шахта Білозерська»

з 08.02.2014 по 16.03.2021 гірником підземним з повним робочим днем в шахті (записи №№ 19-20) з продовженням трудової діяльності.

Записи містять підписи посадових осіб, посилання на номера та дати наказів, відтиски печатки підприємств, дефектів записи не мають.

На підтвердження пільгового періоду роботи позивачем надані довідки № 639 від 08.10.2024 за період роботи з 11.05.2005 по 08.08.2012, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА», № 641 від 08.10.2024 за період роботи з 08.02.2014 по 08.10.2024, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА», № 1/2075 від 08.10.2024 за період роботи з 09.08.2012 по 07.02.2014, видана ТОВ «ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ», відповідні витяги з наказів про атестацію робочих місць.

На підставі наданих доказів позивач вважає рішення відповідача протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні умови, порядок нарахування та розмір пенсій визначаються, зокрема, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (надалі - Закон № 1788-ХІІ) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058- IV).

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України »Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“ працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,- після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок №22-1), відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 Порядку №22-1 визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З урахуванням наведеного, суд констатує, що трудова книжка є основним документом що підтверджує трудову діяльність. Довідка на підтвердження пільгового характеру роботи необхідна за умови відсутності відповідних записів у трудовій книжці.

Трудова книжка ОСОБА_1 НОМЕР_3 від 07.02.1995 містить необхідні записи про роботу повний робочий день під землею в шахті в період з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 09.08.2012 по 07.02.2014, з 08.02.2014 по теперішній час.

Розглядаючи правомірність розрахунку пільгового стажу позивача суд враховує, що за нормами частини 3 статті 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (надалі Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону, відповідно до норм частини другої статті 10 Закону № 345-VI поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

З аналізу зазначених норм випливає, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Вимогами пункту 7 Порядку № 383 передбачено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Згідно з пунктом 4.2. Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу наданому підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41.

Як випливає із зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

В той же час, аналіз норм щодо атестації дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Проте, не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах та не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Аналогічна правова позиція висловлена в Постанові Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі 520/15025/16-а від 19 лютого 2020 року.

Отже, відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».

Розділом 1 Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт цього Списку передбачено, що правом на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджувальних шахт для видобутку вугілля.

Судом встановлено, що позивач працював учнем гірника підземного, гірником підземним з повним робочим днем в шахті, що передбачена Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1, пункти а-в. Зазначені пункти включають підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

Додатково позивачем надані довідки на підтвердження пільгового характеру роботи та накази про атестацію робочих місць, які містять інформацію про віднесення посади «гірника підземного» до роботи, передбаченої Списком № 1, а саме підземну роботу повний робочий день.

Головним управлінням ПФУ в Житомирській області зазначається, що при призначенні пенсії здійснено такий розрахунок пільгового стажу позивача:

Пільговий стаж роботи підземні професії за Постановою № 202(25) становить 1 рік 5 місяців 29 днів.

Пільговий стаж на роботах підземних провідних професій становить (20) становить 10 років 1 місяць 19 днів.

Пільговий стаж за Списком № 1 з урахуванням роботи на пільгових умовах становить 7 років 2 місяці 29 днів.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до пільгового стажу на підземних роботах не зараховано період пільгової роботи, згідно довідки від 08.10.2024 № 639, виданої ТДВ «Шахта Білозерська» з 11.05.2005 по 08.08.2012, оскільки довідка не завірена печаткою підприємства.

За даними реєстру застрахованих осіб зараховано всі періоди трудової діяльності та до спеціального (пільгового) стажу зараховано періоди згідно реєстру застрахованих осіб, де вбачається, що позивач у вказані судом періоди мав спеціальний стаж за кодами підстави обліку спец стажу: ЗПЗ013А1(Список1), ЗПЗ014А1 (ст.14,пост.202 підземні), ЗПЗ014А2(П/П, підземні).

В подальшому Головним управлінням ПФУ в Донецькій області здійснена службова перевірка пенсійної справи ОСОБА_1 , а саме пільгових довідок № 639 від 08.10.2024 за період роботи з 11.05.2005 по 08.08.2012, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА» (ЄДРПОУ 36028628). Місцезнаходження документів: 85013, Донецька обл., м. Білозерське, вул. Строїтельна, буд.171; № 641 від 08.10.2024 за період роботи з 08.02.2014 по теперішній час, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА» (ЄДРПОУ 36028628). Місцезнаходження документів: 85013, Донецька обл., м. Білозерське, вул. Строїтельна, буд.171 (службова записка від 23.10.2024).

Головне управління ПФУ в Донецькій області у відповіді від 29.11.2024 на запит позивача також повідомило, що до пільгового стажу на підземних роботах для визначення права з урахуванням норм статті 8 Закону № 345 не зараховано періоди роботи:

з 11.05.2005 по 24.06.2005 на посаді учня гірника підземного та з 25.06.2005 по 08.08.2012 на посаді гірника підземного згідно із довідкою № 639 від 08.10.2024, виданої ТДВ “Шахта “Білозерська», оскільки довідка не завірена печаткою підприємства. Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства щодо підстав видачі;

з 29.12.2005 по 29.11.2007 періоду перерви в атестації робочих місць;

з 08.02.2014 по 08.10.2024 на посаді прохідника підземного згідно із довідкою № 641 від 08.10.2024, виданої ТДВ “Шахта “Білозерська», оскільки зазначена в довідці посада не відповідає посаді згідно із записами в трудовій книжці НОМЕР_3 від 07.02.1995 - гірник підземний. Довідка потребує зустрічної перевірки підприємства щодо підстав видачі.

Також електронну пенсійну справу позивача приведено у відповідність з 01.12.2024, виключений безпідставно зарахований період перерви в атестації робочих місць з 29.12.2005 по 29.11.2007. Страховий стаж, врахований по 30.09.2024 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058, склав 46 років 11 місяців 02 дні, в тому числі додаткові роки за Списком № 1 - 16 років. Пільговий стаж за Списком № 1 - склав 16 років 11 місяців 18 днів.

Надаючи оцінку вищезазначеним діям відповідачів, суд зазначає, що за приписами частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 64 Закону № 1058-IV […] територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

Згідно із пунктом 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Також зазначеним пунктом передбачено, що цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Таким чином, суд констатує, що перевірка достовірності наданих особою, що звернулась із заявою про призначення/перерахунок пенсії, документів, виданих підприємствами, установами та організаціями, має відбуватись у визначені Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1 строки, тобто, протягом до десяти днів з дня отримання заяви, або із продовженням цього строку не більш ніж на 15 днів - за наявності відповідного рішення керівника органу, що призначає пенсію.

Як встановлено судом, після призначення пенсії позивачу Головним управлінням ПФУ в Донецькій області здійснена службова перевірка пенсійної справи ОСОБА_1 , а саме перевірка пільгових довідок № 639 від 08.10.2024 за період роботи з 11.05.2005 по 08.08.2012, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА» та № 641 від 08.10.2024 за період роботи з 08.02.2014 по теперішній час, видана ТДВ «ШАХТА «БІЛОЗЕРСЬКА».

Проте, станом на час розгляду справи відповідачем не повідомлено результат здійсненої перевірки. Позивачу не було повідомлено про необхідність надання нової довідки. В той же час, суд враховує, що помилки у виданих довідках не залежать від позивача та повинні розглядатись у сукупності з іншими наданими до заяви про призначення пенсії документами.

З наведених судом вище нормативно-правових приписів слідує, що саме позивача (а не підприємство, на якому він працював) Головне управління повинно було повідомити про необхідність надання додаткових документів (нової уточнюючої довідки), так як в даному випадку пенсія призначалась безпосередньо за заявою ОСОБА_1 .

Суд вважає за необхідне зауважити, що згідно із приписами статті 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку; відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Отже, у випадку неможливості здійснити у визначений законодавством строк перевірку достовірності наданих позивачем документів, за відсутності станом на час вирішення питання про призначення пенсії переконливих доказів щодо недостовірності наведених у наданих заявником документах відомостей, пенсійний орган зобов'язаний прийняти рішення у визначений законом строк із врахуванням всіх наданих заявником документів.

При цьому, у випадку, якщо пенсійний орган згодом встановить, що надані особою документи містять недостовірні відомості, які призвели до призначення позивачу пенсії у більшому розмірі, ніж розмір, на який позивач має право, пенсійний орган відповідно до приписів статті 50 Закону № 1058-IV має право у визначеному законом порядку запропонувати пенсіонеру повернути добровільно зайво сплачені кошти або вчинити дії, спрямовані на стягнення цих коштів на підставі власного рішення або в судовому порядку.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідачі при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та при перевірці пенсійної справи протиправно не врахували уточнюючі довідки № 639 від 08.10.2024 за період роботи з 11.05.2005 по 08.08.2012 та № 641 від 08.10.2024 за період роботи з 08.02.2014 по теперішній час, і, як наслідок, протиправно не зарахували до пільгового (підземного) стажу для визначення права з урахуванням норм статті 8 Закону № 345 періоди роботи позивача з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 29.12.2005 по 29.11.2007, з 08.02.2014 по 08.10.2024.

При цьому, відповідачі здійснили часткове зарахування пільгового стажу позивача на підставі індивідуальних відомостей з Реєстру застрахованих осіб, а саме спеціального стажу за кодами підстави обліку спец стажу: ЗПЗ013А1(Список1), ЗПЗ014А1 (ст.14,пост.202 підземні), ЗПЗ014А2(П/П, підземні).

З цього приводу суд зазначає, що затвердження органом ПФУ Довідників кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не є законодавством, що визначає умови праці, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, якими є відповідні Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Крім того, суд вказує, що відповідачами не заперечується фактичне виконання позивачем робіт, передбачених Списком № 1, проте не визначено, з яких саме підстав розрахований період пільгового стажу в кількості 18 років 10 місяців 19 днів та 16 років 11 місяців 18 днів не врахований для визначення пільгового стажу на підземних роботах для визначення права з урахуванням норм статті 8 Закону № 345.

Матеріали справи не містять доказів роботи позивача у спірний період не повний робочий день, тобто не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Отже доводи позивача щодо неналежного виконання обов'язків Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області при розгляді наданих документів при призначені пенсії та в не застосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області при здійсненні перевірки пенсійної справи знайшли своє підтвердження під час розгляду справи.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не застосування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 мінімального розміру визначеного статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Стосовно належного способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте, відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до матеріалів справи пенсійна справа позивача знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Тому на теперішній час поновлення прав та законних інтересів позивача у спірних правовідносинах повинен здійснити саме цей відповідач.

Тому, керуючись приписами частини 2 статті 77 КАС України, враховуючи, що відповідачами не надано доказів на спростування виконання позивачем робіт у спірний період повний робочий день, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача - Головне управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 на підземних роботах з урахуванням норм статті 8 Закону № 345 періодів роботи з 11.05.2005 по 08.08.2012 та з 08.02.2014 по 30.09.2017.

Відповідно до частини 1 статі 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Тому сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через протиправне рішення якого виник спір.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ 13559341), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) щодо не зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) при призначенні пенсії періодів роботи в підземних умовах з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 08.02.2014 по 30.09.2017 та в не застосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010) здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з дати призначення 01.11.2024 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням висновків суду про зарахування до підземного пільгового шахтарського стажу (безпосередню зайнятість повний робочий день на підземних гірничих роботах) періодів роботи в підземних умовах з 11.05.2005 по 08.08.2012, з 08.02.2014 по 30.09.2017, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська область, 10003, ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов