Постанова від 04.04.2025 по справі 390/2894/24

Справа № 390/2894/24

Провадження №3/390/1253/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2025 р.Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Гершкул І.М., при секретарі Лазаренко А.С., розглянувши у місті Кропивницький справу про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 ,

за ст.130 ч.1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться за провину, що він 24.12.2024 року о 09.45 год. керував автомобілем ВАЗ-21104, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по Олександрійському шосе на 1 км., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, неприродня блідість, від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушено пункт 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.

Захисник Гулян Я.В. у судовому засіданні просила закрити провадження по справі на підставі ст.247 ч.1 п.1 КУпАП. Крім того, надала письмові пояснення в яких зазначила, що ОСОБА_1 категорично не погоджується зі складеним протоколом, оскільки в стані сп'яніння не перебував, від проходження медичного огляду не відмовлявся. 24.12.2024 року віз сестру ОСОБА_2 , яка страждає на онкологічне захворювання, до лікаря, був зупинений на блокпості працівниками поліції, які перебували там разом із працівниками ТЦК та СП. На вимогу працівників поліції ОСОБА_1 надав військово-облікові документи, після чого працівники поліції почали висловлювати припущення, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 цей факт заперечував. Від проходження медичного огляду не відмовлявся, працівники поліції фактично не пропонували його проходити взагалі. Коли ОСОБА_1 підійшов до машини поліції з метою пройти перевірку Драгером, його завалили на землю, одягли кайданки, відвезли до відділу поліції, де у зв'язку з затриманням ОСОБА_1 було надано адвоката, яка роз'яснила йому, що відносно нього складено протокол за ст.130 ч.1 КУпАП та постанову за ст.121 ч.1 КУпАП. Після цього, близько 12.16 год. за допомогою адвоката ОСОБА_1 було звільнено, він на маршрутці доїхав до свого автомобіля, який залишився на трасі з сестрою в машині. 24.12.2024 року по прибуттю до м. Олександрія ОСОБА_1 звернувся до КП ''Центральна міська лікарня м. Олександрії'', де пройшов відповідний огляд і згідно висновку №73 від 24.12.2024 року ознак сп'яніння у ОСОБА_1 не виявлено, чим підтверджено, що 24.12.2024 року ОСОБА_1 не перебував у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння та транспортним засобом у такому стані не керував. Доказів вчинення адміністративного правопорушення матеріали справи не містять, а тому просили закрити провадження по справі. На підтвердження вище викладеного, захисником долучено: висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння №73 від 24.12.2024 року, наданий КП ''Центральна міська лікарня м. Олександрії'', з якого вбачається, що за власною заявою 24.12.2024 року о 15.15 год. проведено огляд ОСОБА_1 у якого ознак сп'яніння не виявлено; довідку №420 від 24.12.2024 року, надану КП ''Центральна міська лікарня м. Олександрії'', з якої вбачається, що ОСОБА_1 на обліку лікаря нарколога не значиться, за медичною допомогою не звертавсся, проведено скринінги на ПАР, ПАР не виявлено; харктеристику; довідку про фактичне місце проживання (а.с.32-42).

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав і підтримав захисника.

Дослідивши матеріали вважаю, що провадження по справі підлягає закриттю, виходячи з таких підстав.

Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно ст.130 ч.1 КУпАП відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.

Викладені вище положення Закону деталізовано в Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року за №1452/735. Зокрема, розділи І - ІІІ, Х Інструкції також передбачають, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Таким чином, аналіз викладених вище норм про порядок огляду на стан наркотичного сп'яніння та оформлення працівниками поліції матеріалів щодо притягнення осіб до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП свідчить, що огляду на стан сп'яніння підлягає водій транспортного засобу щодо якого у поліцейського є підстави вважати, що він перебуває у стані сп'яніння, згідно з ознаками визначеними Інструкцією №1452/735 від 09.11.2015 року.

В якості доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ст.130 ч.1 КУпАП подано наступні матеріали.

Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №203948 від 03.05.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 ставиться за провину, що він 24.12.2024 року о 09.45 год. керував автомобілем ВАЗ-21104, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по Олександрійському шосе на 1 км., з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, неприродня блідість, від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушено пункт 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП. З протоколом правопорушник ознайомлений, від пояснень відмовився. Протокол сам по собі не містить доказів, а лише вказує обставини встановлені співробітниками поліції (а.с.3).

Протокол АА №144715 від 24.12.2024 року, згідно якого 24.12.2024 року о 10.40 год. ОСОБА_1 доставлений у службове приміщення ВП №2 (м. Кропивницький) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, для припинення правопорушення та складання протоколу. Звільнено ОСОБА_1 о 12.25 год. 24.12.2024 року (а.с.4).

Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння від 24.12.2024 року з якого слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлено на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у КНП ''Обласна клінічна психіатрична лікарня''. У результаті огляду поліцейським виявлено ознаки сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, неприродня блідість, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці (а.с.6).

Письмові пояснення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з яких вбачається, що останні були присутні під час того, як працівник поліції запропонував ОСОБА_1 пройти огляд у медичному закладі у зв'язку з виявленими у нього ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей, які не реагують на світло, неприродня блідість, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Огляд пропонували пройти так як ОСОБА_1 керував транспортним засобом. ОСОБА_1 від проходження огляду у медичній установі відмовився (а.с.7-8).

Крім того, надано довідку про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності та копію посвідчення водія (а.с.11-13).

Проаналізувавши у сукупності наведені вище матеріали справи вбачається, що до протоколу не долучено належних, допустимих і достатніх доказів, які підтверджують наявності у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, про які вказано у протоколі та його відмову від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння. Натомість ОСОБА_1 долучив довідку №420 від 24.12.2024 року, надану КП ''Центральна міська лікарня м. Олександрії'', висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння №73 від 24.12.2024 року, які спростовують факт наявності у нього, виявлених працівником поліції, ознак наркотичного сп'яніння. Крім того, суд позбавлений можливості належним чином перевірити достовірність даних протоколу про адміністративне правопорушення та письмових пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які долучені до протоколу, оскільки останні на виклики до суду у призначене судове засідання не з'явилися та не підтвердили у судовому засіданні надані ними письмові пояснення, відеозапис із бодікамери інспектора поліції відсутній, а тому суд оцінює критично пояснення свідків.

Будь-яких інших доказів, які підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, не подано, а наведені вище докази ні кожен окремо, ні сукупно, не підтверджують поза розумним сумнівом наявність об"єктивної та суб"єктивної сторін вказаного адміністративного правопорушення, отже відсутній склад правопорушення.

Відповідно ст.247 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, вважаю, що вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, не доведено належними, допустимими та достатніми доказами, а відповідно відсутні докази складу правопорушення, отже провадження підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 130, 247, 279, 280, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , якому ставиться в провину вчинення правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Кіровоградський районний суд Кіровоградської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського районного суду

Кіровоградської області І.М. Гершкул