Постанова від 04.04.2025 по справі 420/10241/22

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/10241/22

Перша інстанція суддя Завальнюк І.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик» звернулось до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування розпорядження ГУ ДПС в Одеській області № 15-р від 26 січня 2022 року про анулювання ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477 від 05 червня 2020 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року відмовлено в задоволенні позову.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається про неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а тому позивач просить скасувати судове рішення та ухвалити нове рішення суду про задоволення позову.

З доводів апеляційної скарги вбачається, що у межах спірних правовідносин податковим органом протиправно анульовано дію виданої ТОВ «Транскон Логістик» ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477, терміном дії з 05 червня 2020 року по 05 червня 2025 року.

В даному випадку, апелянт зазначає, що ним належним чином оплачено перші два роки користування ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477, терміном дії з 05 червня 2020 року по 05 червня 2025 року.

При цьому, у випадку несплати плати за ліцензію, апелянт вважає, що його мали повідомити про необхідність проведення відповідної оплати та за необхідності призупинити дію ліцензії.

В свою чергу, відповідачем подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову в задоволенні позову, так як у межах спірних правовідносин податковим органом доведено правомірність оскаржуваного розпорядження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що основним видом діяльності ТОВ «Транскон Логістик» є 49.41 Вантажний автомобільний транспорт. Іншими видами діяльності є: 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 52.10 Складське господарство; 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів.

При цьому, Головним управлінням ДПС в Одеській області видано ТОВ «Транскон Логістик» ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 150904147202001477 від 05 червня 2020 року, терміном дії з 05 червня 2020 року до 05 червня 2025 року, за адресою зберігання: Україна, Одеська область, Біляївський район, сільрада Усатівська, вул. Масив 1, буд. 90/А.

В свою чергу, на підставі положень ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», розпорядженням в.о. начальника ГУ ДПС в Одеській області від 26 січня 2022 року № 15-р анульовано дію ліцензії ТОВ «Транскон Логістик» на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) № 150904147202001477 від 05 червня 2020 року, терміном дії з 05 червня 2020 року до 05 червня 2025 року, у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію.

Не погоджуючись з правомірністю виданого розпорядження, ТОВ «Транскон Логістик» звернулось до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як податковим органом доведено правомірність оскаржуваного розпорядження, з чим не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, ч. 7 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (в редакції, що діяла включно до 31 грудня 2021 року) встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 гривень.

Згідно ч. 47 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (в редакції, що діяла включно до 31 грудня 2021 року), дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості.

Згідно ч. 49 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (в редакції, що діяла включно до 31 грудня 2021 року), ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження, зокрема у випадку несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії.

Згідно ч. 4 ст. 16 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (в редакції, що діяла включно до 31 грудня 2021 року), контроль за сплатою річної плати за ліцензії здійснюється органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України видавати ліцензії на виробництво спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, і пального, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, і пальним, на зберігання пального. Для здійснення контролю суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) подає зазначеному органу копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату.

При цьому, з 01 січня 2022 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 1914-IX від 30 листопада 2021 року, яким внесено зміни до ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Згідно ч. 46 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (в редакції ЗУ № 1914-IX від 30 листопада 2021 року), повідомлення про необхідність внесення чергового платежу за ліцензію автоматично формується та направляється органом ліцензування суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за 30, за 20, за 10 та за 5 днів до настання терміну сплати за відповідну ліцензію в електронній формі засобами електронного зв'язку.

Згідно ч. 48 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (в редакції ЗУ № 1914-IX від 30 листопада 2021 року), ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження у зв'язку з несплатою чергового платежу за ліцензію.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності прийнятого Головним управлінням ДПС в Одеській області розпорядження «Про анулювання ліцензії» № 15-р від 26 січня 2022 року.

В даному випадку, оскаржуваним розпорядженням анульовано дію виданої ТОВ «Транскон Логістик» ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477, терміном дії з 05 червня 2020 року по 05 червня 2025 року.

При цьому, у якості юридичної підстави для анулювання ліцензії ТОВ «Транскон Логістик» в оскаржуваному розпорядженні Головним управлінням ДПС в Одеській області зазначено посилання на ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Фактичною підставою для анулювання ліцензії ТОВ «Транскон Логістик» в оскаржуваному розпорядженні Головним управлінням ДПС в Одеській області зазначено висновок про несплату чергового платежу за ліцензією.

Між тим, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову, у межах доводів та вимог апеляційної скарги ТОВ «Транскон Логістик», колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

В даному випадку, як зазначено вище, ТОВ «Транскон Логістик» отримало ліцензію на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477, терміном дії з 05 червня 2020 року по 05 червня 2025 року.

В свою чергу, з аналізу зазначених норм матеріального права вбачається, що суб'єкт господарювання здійснює сплату за ліцензії на оптову/роздрібну торгівлю пальним, та зберігання пального щорічно за кожен наступний рік дії відповідної ліцензії та подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу.

Між тим, як вбачається із зібраних матеріалів у справі та наданих ТОВ «Транскон Логістик» пояснень, останнім здійснено 2 платежі у якості плати за ліцензію на право зберігання пального по 780,00 грн, а саме платіжними дорученнями № 409 від 18 травня 2020 року та № 477 від 02 червня 2020 року.

При цьому, ТОВ «Транскон Логістик» зазначає, що зазначені платежі спрямовувались на оплату ліцензії на право зберігання пального за перший та наступний рік користування відповідною ліцензією.

З іншого боку, Головне управління ДПС в Одеській області не заперечує факт оплати ТОВ «Транскон Логістик» двох років користування ліцензією на підставі зазначених платіжних доручень.

Крім того, колегія суддів наголошує, що Головне управління ДПС в Одеській області в оскаржуваному розпорядженні, відзиві на позовну заяву та відзиві на апеляційну скаргу не зазначає за який саме період (рік) ТОВ «Транскон Логістик» не сплачено за користування ліцензією та який день вважався останнім днем сплати за користування такою ліцензією.

Вказані обставини свідчать про необґрунтованість оскаржуваного розпорядження.

В свою чергу, якщо вважати, що податковим органом анульовано ліцензію позивача у зв'язку з несплатою встановленого платежу за другий рік користування ліцензією, який розпочався після 05 червня 2021 року, з підставі встановленої заборони оплати за користування ліцензією за майбутні роки, відповідно до чинних на той час положень ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», то податковий орган перед анулюванням ліцензії мав в обов'язковому порядку призупинити дію ліцензії та повідомити про це позивача для надання йому можливості здійснити відповідний платіж, розміром 780,00 грн.

Проте, як вбачається із зібраних матеріалів у справі та наданих податковим органом пояснень, дія ліцензії позивача у 2021 році не призупинялась.

В свою чергу, факт зміни правового регулювання спірних правовідносин з 01 січня 2022 року, в частині припинення обов'язку зупинення дії ліцензій, на який посилається податковий орган, не позбавляв податковий орган зазначеного обов'язку у спірному періоді, так як такий обов'язок виник вже після 05 червня 2021 року.

З іншого боку, якщо вважати, що податковим органом враховано 2 платежі позивача та анульовано ліцензію позивача у зв'язку з несплатою встановленого платежу за третій рік користування такою ліцензією, який мав розпочатись після 05 червня 2022 року, то колегія суддів вважає передчасними такі дії податкового органу станом на 26 січня 2022 року.

Тому, враховуючи необґрунтованість оскаржуваного розпорядження, а також невиконання податковим органом свого обов'язку з доведення правомірності своїх рішень, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про протиправність оскаржуваного розпорядження.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції при прийнятті рішення про задоволення позовних вимог порушень матеріального і процесуального права не допущено, а наведені в скарзі відповідача доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик» - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року - скасувати, з ухваленням у справі нового рішення про задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС в Одеській області «Про анулювання ліцензії» № 15-р від 26 січня 2022 року, в частині анулювання ліцензії на право зберігання пального (виключно для власних потреб та промислової переробки) № 15090414202001477, терміном дії з 05 червня 2020 року по 05 червня 2025 року, що видана Товариству з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транскон Логістик» понесені судові витрати, а саме сплачений судовий збір, розміром 6202 (шість тисяч двісті дві) грн 50 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян