02 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/18406/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 р. (суддя Конєва С.О) в адміністративній справі №160/18406/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача від 15 грудня 2023 р. у призначенні йому пенсії та зобов'язати відповідача зарахувати до його страхового стажу період проходження військової строкової служби в Афганістані з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. на пільгових умовах - як один місяць служби за три, та розглянути повторно його заяву про призначення пенсії від 22 листопада 2023 р.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов задоволено частково.
Суд ввизнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 22 листопада 2023р. про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження ним військової строкової служби в Афганістані з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. на пільгових умовах - як один місяць служби за три та розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 22 листопада 2023 р. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В призначенні пенсії йому відмовлено у зв'язку із відсутністю достатнього страхового стажу. Не зараховано до стажу у трикратному розмірі період проходження військової служби в Афганістані, оскільки ним не надавалась довідка, передбачена Додатком 2 Порядку №637.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити оскаржене рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване, вказуючи на те, що період проходження військової служби в Афганістані підтверджено витягом із його послужного списку.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України та має статус учасника бойових дій, що підтверджується копіями паспорта та відповідного посвідчення наявними у справі. 22 листопада 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до якої надав всі необхідні та наявні документи, що не заперечується учасниками справи. Листом №63538-51446/Д-01/8-0400/23 від 15 грудня 2023 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивача було повідомлено про те, що період проходження строкової військової служби в Афганістані з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. зараховано до його страхового стажу в одинарному розмірі, оскільки довідка, передбачена додатком 2 Порядку №637, ним не надавалась; за наданими документами та даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж заявника складає 23 роки 7 місяців 29 днів; враховуючи викладене, заяви від 25 жовтня 2022 р. та від 10 квітня 2023 р. про призначення дострокової пенсії за віком були розглянуті та прийняті рішення про відмову від 31 листопада 2022 р. та від 17 квітня 2023 р. №045550017131, через відсутність необхідного страхового стажу та довідки, передбаченої додатком 2 Порядку №637.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для зарахування ОСОБА_1 в трикратному розмірі періоду проходження військової служби в Афганістані з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. та здійсненні у зв'язку із цим повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 листопада 2023р. про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) передбачено, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Пунктом 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 р. №530 затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яким зокрема визначено порядок обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років.
Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа виконувала інтернаціональний обов'язок, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Пунктом 1 Додатку № 2 до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (пункт 2.3) визначено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій, крім періодів військової служби, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей , на пільгових умовах зараховуються такі періоди дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР (з урахуванням вимог додатка 1 до постанови Ради Міністрів СРСР від 15 грудня 1990 року № 1290 Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і допомоги цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям та пунктів 2.4 - 2.6 Положення): 1) один місяць служби за три місяці: - на території Республіки Афганістан, а також в інших країнах, які ведуть (вели) бойові дії, якщо військовослужбовці брали участь у цих діях (крім військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби або відряджених з цих країн за вчинення проступків, які дискредитують звання військовослужбовця), - з 01 грудня 1979 року і час безперервного перебування військовослужбовців на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, отриманих у цих країнах.
Пунктом 6 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.09.1993 визначено, що військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2). Зі змісту форми довідки вбачається, що вона видається для зарахування військової служби до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах. Такою пенсією, згідно статті 114 Закону № 1058, є пенсія за віком на пільгових умовах.
Позивач претендує на дострокову пенсію на підставі статті 115 Закону № 1058.
Враховуючи Положення №530, один місяць служби за три місяці зараховується за проходження служби на території Республіки Афганістан, а також в інших країнах, які ведуть (вели) бойові дії, якщо військовослужбовці брали участь у цих діях.
Проходження ОСОБА_1 військової служби в Афганістані в період з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. підтверджено наявною в матеріалах справи копією витягу із його послужного списку (а.с.20,76,114).
Відтак, зазначений період підлягає зарахуванню в кратному розмірі при вирішенні питання про призначення пенсії. Колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції, яким відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 22 листопада 2023р. та зарахувати до його страхового стажу період проходження військової служби в Афганістані з 01 листопада 1986 р. по 16 травня 1988 р. на пільгових умовах - як один місяць служби за три.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2024 р. в адміністративній справі №160/18406/24- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 02 квітня 2025 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.П. Баранник
суддя О.О. Круговий