04 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7967/24
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (36014, м. Полтава, вул. Соборності, 66, код ЄДРПОУ 13967927)
відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
відповідач-3: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010).
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Андрухова Д.Г., звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 працював на підземних гірничих роботах та з жовтня 2024 року йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У листопаді 2024 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийняло рішення №054450004960 від 13.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії, пославшись на ненадання довідки, яка підтверджує пільговий характер роботи за Списком №1 (шахта). Позивач не погоджується з цим рішенням та наполягає, що у період з 27.10.2003 року по 24.02.2022 року він працював машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті, його стаж на підземних роботах становить більше 18 років, що дає йому право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". З цих підстав просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", викладеної у рішенні про відмову у перерахунку пенсії №054450004960 від 13.11.2024 року, та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії №054450004960 від 13.11.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до його пільгового стажу роботи за Списком №1 (шахтарі), що дає право на перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" періоди роботи з 27.10.2003 року по 24.02.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", починаючи з 11.10.2024 року.
Ухвалою судді від 18.12.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 24.01.2025 року суд залучив до участі у справі відповідача-3 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідач-1 відзив на позовну заяву не подав.
Відповідач-2 подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що він не є належним відповідачем у справі, оскільки не приймав щодо позивача оскаржуване рішення, не виплачує йому пенсії, не має доступу до його пенсійної справи, не вправі здійснювати перерахунки його пенсії. Повідомив, що позивач перебуває на обліку в іншому територіальному органі ПФУ, а саме в ГУ ПФУ в Донецькій області за місцем реєстрації, де знаходиться його пенсійна справа.
Відповідач-3 подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не підтвердив у встановленому порядку періоди роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах, які дають право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав у Донецькій області та працював на гірничих підприємствах з видобування вугілля.
У 2022 році у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ в Україну позивач вимушено покинув своє зареєстроване місце проживання у с. Новоукраїнка Вугледарської міської громади Волноваського району Донецької області.
З 15.06.2022 року він зареєстрований як внутрішньо переміщена особа та проживає у м. Світловодську Кіровоградської області.
У жовтні 2024 року ОСОБА_1 у зв'язку з досягненням 50-річного віку звернувся до сервісного центру Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подав заяву від 03.10.2024 року про призначення пенсії за віком. Просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а розмір пенсії визначити відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області №054450004960 від 14.10.2024 року позивачу з 11.10.2024 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з цим рішенням загальний страховий стаж позивача обрахований у 41 рік 1 місяць 26 днів. Із них: стаж роботи за Списком №1 - 12 років 2 місяці 5 днів, додатковий стаж за Списком №1 - ще 12 років. Заробітна плата, з якої обчислюється пенсія, склала 22169, 91 грн. Основний розмір пенсії за віком, визначений відповідно до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", склав 9108,06 грн., доплата за понаднормовий стаж (6 років) - 141, 66 грн., усього - 9249, 72 грн.
Згодом ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення №054450004960 від 22.10.2024 року про перерахунок пенсії, яким переглянуло страховий стаж та розмір пенсії позивача. За розрахунками відповідача-3 загальний страховий стаж позивача становить 40 років 1 місяць 26 днів. Із них: стаж роботи за Списком №1 - 11 років 10 місяців 5 днів, додатковий стаж за Списком №1 - ще 1 років. Внаслідок перерахунку основний розмір пенсії склав 8886, 37 грн. грн., доплата за понаднормовий стаж (5 років) - 118, 05 грн., усього - 9004, 42 грн.
У листопаді 2024 року позивач звернувся до сервісного центру ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 06.11.2024 року, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки він має пільговий безперервний стаж роботи машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті у період з 27.10.2003 року по 24.02.2022 року. Пільгові довідки про період роботи в шахті надати не може у зв'язку з окупацією території, де знаходяться підприємства.
Ця заява позивача була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області та за нею цей територіальний орган Пенсійного фонду прийняв рішення №054450004960 від 13.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії. У рішенні вказано, що заявник для підтвердження періодів пільгової роботи не надав довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників. Тож ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії до надання довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV), який містить такі норми:
Стаття 8. Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг
1. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають:
1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом;
Стаття 24. Періоди, з яких складається страховий стаж
1. Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
2. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
3. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
4. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Стаття 28. Мінімальний розмір пенсії за віком
1. Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
4. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Стаття 44. Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії
1. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
3. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Стаття 45. Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії
1. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
2. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Стаття 114. Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників
1. Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
2. На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1), який містить такі норми:
I. Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії
1.1. Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); … подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
1.5. Внутрішньо переміщені особи (крім осіб, зазначених в абзаці двадцять четвертому пункту 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509) подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
1.7. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
II. Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший
2.1. До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:
- довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі - Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;
- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).
IV. Приймання, оформлення і розгляд документів
4.1. Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
4.2. При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
- ідентифікує заявника (його представника);
- надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
- реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
- уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
- проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17 - 19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
- з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
- повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
- сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
- надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
- повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
- видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
- повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
4.3. Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).
4.6. При підрахунку страхового стажу у період до 01 січня 2004 року до одержаної тривалості зазначеного стажу за кожним випадком звільнення додається один день.
4.7. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
4.8. Заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних". Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 "Деякі питання документування управлінської діяльності".
4.9. У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
4.10. Після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
У статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено пільги пенсіонерам-шахтарям, зокрема підвищено мінімальний розмір пенсії за віком до 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Умовою виплати "шахтарської" пенсії за нормами статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону. Для чоловіків - шахтарів стаж роботи на підземних роботах повинен становити не менш як 15 років.
Суд установив, що ГУ ПФУ в Донецькій області з 11.10.2024 року призначило позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV. За розрахунками відповідача-3 страховий стаж позивача складає 40 років 1 місяць 26 днів, із них пільговий стаж роботи за Списком №1 - 11 років 10 місяців 5 днів, до якого включені такі періоди: 27.10.2003 року - 31.08.2010 року, 15.12.2016 року - 14.12.2021 року. Також ці 11 повних років пільгового стажу додатково зараховані до страхового стажу.
Згідно із записами у трудовій книжці позивача він 27.10.2003 року був прийнятий на роботу у відособлений підрозділ "Шахтоуправління "Південнодонбаське №3" державного підприємства "Донецьквугілля" (код ЄДРПОУ 26417306) учнем машиніста підземних установок підземним з повним робочим днем в шахті, з 03.12.2003 року - переведений на постійну посаду машиніста підземних установок 2 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 10.11.2004 року - переведений на постійну посаду машиніста підземних установок 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті. З 01.01.2005 р. підприємство реорганізовано у відокремлений підрозділ "Шахта "Південнодонбаська №3" державного підприємства "Донецька вугільна коксова компанія" (код ЄДРПОУ 33333227). З 01.06.2005 року підприємство реорганізовано у відокремлений підрозділ "Шахта "Південнодонбаська №3" державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" (код ЄДРПОУ 33577404). З 20.02.2010 року підприємство реорганізовано у відокремлений підрозділ "Шахта "Південнодонбаська №3 імені М.С. Сургая" державного підприємства "Донецька вугільна енергетична компанія" (код ЄДРПОУ 33577404). З 28.07.2016 року відокремлений підрозділ реорганізовано та створено державне підприємство "Шахта ім. М.С. Сургая" (код ЄДРПОУ 40695853). Записи про звільнення позивача з цього підприємства у трудовій книжці відсутні.
До Списків №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36, від 24.06.2016 року №461, включені усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах у шахтах (незалежно від найменування їх професій (посад).
З трудової книжки позивача вбачається, що він безперервно з 27.10.2003 року працював у державних вугледобувних підприємствах та повний робочий день був зайнятий на підземних роботах у шахті.
Позивач пояснив, що після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24.02.2022 року у зв'язку з бойовими діями у Донецькій області шахта припинила роботу, а він забрав у роботодавця трудову книжку та виїхав із Донецької області. На той час його стаж на підземних роботах у шахті становив понад 18 років.
За даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, періоди роботи позивача у цих вугледобувних підприємствах за 2003 - 2022 роки обліковані за кодом ЗПЗ013А1, за яким згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) враховується стаж працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.
На позивача як на шахтаря (працівника, що займався видобутком вугілля), поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Отже наявність у позивача достатнього стажу роботи шахтаря на підземних роботах (не менше 15 років) дає йому право на обчислення його пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-ІV - у розмірі 80 % заробітної плати (доходу).
Крім того, відповідно до абзацу 10 частини 3 статті 24 Закону №1058-IV, статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах за Списком № 1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що призводить до зростання коефіцієнту страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії. А відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV кількість років понаднормового страхового стажу (для чоловіків - понад 35 років) впливає на розмір доплати до пенсії (яка встановлюється у розмірі 1 % від основного розміру пенсії за кожний повний рік понаднормового стажу).
Суд зазначає, що відповідно до статті 24 Закону №1058-IV, розділу ІІ Порядку №22-1 територіальні органи Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії на умовах цього Закону обчислюють страховий стаж особи, яка звернулася за призначенням пенсії, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Згідно з цим Порядком основним документом, що підтверджує стаж роботи особи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (до 1 липня 2000 року) є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5 до Порядку). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Натомість за періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку (після 1 липня 2000 року) територіальний орган Пенсійного фонду використовує індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, які серед іншого містять інформацію про спеціальний стаж застрахованої особи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
ГУ ПФУ в Донецькій області, яке вирішувало питання про призначення позивачу пенсії за його заявою від 03.10.2024 року та обчислювало його страховий і пільговий стаж, визнало за ним право на пенсію за віком на пільгових умовах як працівника, зайнятого повний робочий день на підземних роботах за Списком № 1, та з 11.10.2024 року призначило йому таку пенсію на підставі пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV. Умовами такої пенсії є: 1) досягнення віку 50 років; 2) наявність страхового стажу не менше 25 років у чоловіків; 3) наявність пільгового стажу на роботах за Списком № 1 не менше 10 років у чоловіків.
Втім ГУ ПФУ в Донецькій області при призначенні позивачу пенсії неправильно обчислило пільговий стаж на підземних роботах, передбачений Списком №1, оскільки не врахувало усі періоди його роботи на гірничих підприємствах з видобування вугілля.
Відповідач-3, який у жовтні 2024 року розглядав заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії, тоді не пояснив йому причини вибіркового врахування ним до пільгового стажу за Списком №1 окремих періодів роботи на посаді машиніста підземних установок у шахті (з 27.10.2003 року по 31.08.2010 року, з 15.12.2016 року по 14.12.2021 року) та причини неврахування до цього пільгового стажу інших періодів на цій же роботі у шахті (з 01.01.2011 по 14.12.2016 року, з 15.12.2021 року), які так само підтверджені індивідуальними відомостями про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб та трудовою книжкою.
У відзиві на позов відповідач-3 вказав, що пільговий стаж обчислений на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування на підставі коду обліку спеціального стажу ЗПЗ013А1 та наявності/відсутності номерів і дат наказів про атестацію робочих місць. Стверджував, що заяву ОСОБА_1 від 03.10.2024 року про призначення пенсії розглядали за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Полтавській області та ГУ ПФУ в м. Києві.
Суд зазначає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Якщо чергова атестація була проведена з порушенням строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації. (див. постанову Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-307а14). Проведення атестації робочих місць за умовами праці та її своєчасність не залежить від працівників і не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах. (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі №520/15025/16-а).
Твердження відповідача-3 про те, що заява ОСОБА_1 від 03.10.2024 року розглядалася та рішення за нею приймалося не ним, а іншими територіальними органами ПФУ, належними доказами не підтверджені. У матеріалах пенсійної справи позивача, копії якої надані відповідачем-3 на вимогу суду, відсутні будь-які рішення цих органів, які б стосувалися призначення позивачу пенсії чи обчислення його стажу. Рішення №054450004960 від 14.10.2024 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, як свідчать його реквізити, приймало саме ГУ ПФУ в Донецькій області.
Натомість ГУ ПФУ в Полтавській області розглядало наступну заяву позивача від 06.11.2024 року про перерахунок його пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та прийняло за нею оскаржуване рішення №054450004960 від 13.11.2024 року про відмову у перерахунку пенсії.
Наведені у цьому рішенні висновки про те, що умовою такого перерахунку є наявність довідки, що визначає право на пенсію на пільгових умовах, є незаконними.
Суд повторює, що довідки, які уточнюють характер виконуваної роботи, видаються підприємствами (їх правонаступниками) для підтвердження в особи спеціального стажу за періоди її роботи до впровадження персоніфікованого обліку (до 1 липня 2000 року) у разі, якщо у записах трудової книжки про ці періоди роботи відсутня інформація про зайнятість протягом повного робочого дня в шкідливих і важких умовах праці та про атестацію робочих місць за умовами праці. У разі повної ліквідації підприємства без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1.
Натомість у спірних правовідносинах пільговий стаж позивача за Списком №1 підтверджується даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Про цей спеціальний стаж позивача за кодом ЗПЗ013А1 його роботодавці-страхувальники у 2003 - 2022 роках звітували у встановленому порядку до контролюючих органів, подаючи у складі звітності відомості про наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям застрахованих осіб з метою призначення їм пільгової пенсії, та сплачували за позивача страхові внески.
Відповідач-1 не врахував норми пунктів 18, 20 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, якими передбачено, що у разі, коли підприємства (їх правонаступники) розміщуються на тимчасово окупованій РФ території України, на територіях, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, то стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Державне підприємство "Шахта ім. М.С. Сургая" (код ЄДРПОУ 40695853), у якому востаннє працював позивач, зареєстроване у м. Вугледарі Волноваського району Донецької області. Основним видом його діяльності є добування кам'яного вугілля.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004, у м. Вугледарі з 24.02.2022 року по 30.09.2024 року велися бойові дії, а з 01.10.2024 року він тимчасово окупований.
Наказом т.в.о. директора ДП "Шахта ім. М.С. Сургая" №3105/22 від 31.05.2022 року "Про зупинення діяльності у зв'язку із військовою агресією проти України" дію трудових договорів з працівниками шахти призупинено з 01.06.2022 року відповідно до статті 13 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
Суд вважає, що пільговий стаж роботи шахтаря на підземних роботах за період, який просить врахувати позивач (з 27.10.2003 року по 24.02.2022 року), не потрібно доводити додатковими документами (уточнюючими довідками), оскільки він підтверджений даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно з якими відповідні місяці у цьому періоді зараховані до спеціального стажу роботи за кодом ЗПЗ013А1 як такий, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах.
Відомості цього реєстру використані ГУ ПФУ в Донецькій області, в якому на обліку перебуває позивач, для обчислення його страхового стажу та заробітної плати (доходу) при призначенні йому пенсії. Тож усі періоди роботи ОСОБА_1 на підземних роботах у шахті, які враховані до його страхового стажу, мають бути враховані і до пільгового стажу, передбаченого Списком №1, а саме до стажу шахтаря на підземних роботах, а він має право на "шахтарську" пенсію.
Тож суд задовольняє позов ОСОБА_1 про скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №054450004960 від 13.11.2024 року, оскільки воно прийнято необґрунтовано, невмотивовано та нерозсудливо.
У ході судового розгляду справи суд установив, що ГУ ПФУ в Донецькій області у рішеннях №054450004960 від 14.10.2024 року про призначення пенсії та №054450004960 від 22.10.2024 року про перерахунок пенсії протиправно занизило пільговий стаж позивача на підземних роботах, передбачений Списком №1. Це потягнуло заниження загального страхового стажу та заниження кількості років понаднормового страхового стажу, які дають право на доплату, передбачену абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV.
Також цей відповідач безпідставно не врахував при обчисленні розміру пенсії позивача норму абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Такі дії відповідача-3 призвели до неправильного обчислення (заниження) страхового та пільгового стажу позивача та до порушення його права на отримання пенсії у встановленому законом розмірі.
Суд вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог та визнати такі дії відповідача-3 протиправними.
Позивач не оскаржує у позові згадані рішення ГУ ПФУ в Донецькій області, а суд не вбачає підстав для скасування цих рішень як протиправних, оскільки ці рішення зумовили виникнення правовідносин щодо нарахування та виплати позивачу пенсійних виплат з 11.10.2024 року.
Суд вважає, що ефективним способом захисту прав позивача буде зобов'язання відповідача-3 врахувати до пільгового стажу роботи шахтаря на підземних роботах, передбаченого Списком №1, його спеціальний страховий стаж, який підтверджується даними з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за період з жовтня 2003 року по лютий 2022 року, та здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, врахувавши правило щодо мінімального розміру пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Такий обов'язок слід покласти саме на ГУ ПФУ в Донецькій області - територіальний орган ПФУ, у якому на обліку перебуває позивач та який виплачує йому пенсію за віком, і який першим допустив порушення при призначенні позивачу пенсії та визначенні її розміру з 11.10.2024 року.
Щодо відповідача-2 - ГУ ПФУ в Кіровоградській області, то суд відмовляє у задоволенні позову до нього, оскільки цей орган не приймав рішень, які б стосувалися призначення/обчислення/перерахунку пенсії позивача, і не має повноважень перераховувати та виплачувати пенсію позивачу.
З огляду на задоволення позову, здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, до якого позивач пред'явив основну позовну вимогу у своєму позові.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №054450004960 від 13.11.2024 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо заниження пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , передбаченого Списком №1 (шахтаря на підземних роботах), та щодо обчислення розміру його пенсії за віком без застосування положень абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу роботи, передбаченого Списком №1 (шахтаря на підземних роботах), місяці спеціального стажу ОСОБА_1 за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за період з жовтня 2003 року по лютий 2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 11.10.2024 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
У задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ