Рішення від 04.04.2025 по справі 280/1365/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

04 квітня 2025 року Справа № 280/1365/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Сацького Р.В, перевіривши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання відстрочки ОСОБА_1 від призову на військову службу під час мобілізації протиправною та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з урахуванням висновків суду.

- визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не включення відомостей про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" до Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 включити відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 до Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

28 лютого 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі №280/1365/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін та встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, разом із усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), висновками експертів і заявами свідків на його обґрунтування, а також заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

03 березня 2025 року через систему Електронний суд від представника позивача до суду надійшло клопотання про витребування доказів, в якому представник просить суд - Витребувати в ІНФОРМАЦІЯ_3 матеріали справи ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Ухвалою від 03.03.2025 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 завірені копії матеріалів справи ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:

- копію заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірену належним чином;

- копії документів, які були додані до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірені належним чином;

- копію протокола засідання комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , на якому розглядалася заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірена належним чином;

- копію довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 або повідомлення про відмову у наданні відстрочки, завірені належним чином.

Відповідача зобов'язано надати суду зазначені докази в строк до 17 березня 2025 року.

03 березня 2025 року через систему Електронний суд від представника позивача надійшла заява про забезпечення позову, в якій позивач просить вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 вчиняти дії щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили рішення у справі №280/1365/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії..

Ухвалою суду від 04 березня 2025 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено.

Вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) вчиняти дії щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) на військову службу під час мобілізації до набрання законної сили рішення у справі № 280/1365/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що здійснює постійний догляд за своїм батьком, ОСОБА_2 . Згідно висновку ЛКК № 203 від 13.09.2024 про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.

24.09.2024 Позивачу було надано відстрочку на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на строк до 09 листопада 2024 року, що підтверджується довідкою про надання відстрочки від 24.09.2024 № ВО/12106/26.

07.11.2024 Позивач звернувся до Відповідача засобами поштового зв'язку із відповідною заявою про продовження відстрочки. Позивачу було продовжено відстрочку на строк до 07.02.2025, що підтверджується витягом із застосунку "Резерв+".

З метою продовження відстрочки Позивачем 31.01.2025 було подано засобами поштового зв'язку нову заяву про надання відстрочки. На підтвердження права Позивача на відстрочку до заяви були додані наступні документи:

- копія паспорту позивача

- копія РНОКПП позивача

- копія висновку ЛКК від № 203 про потребу у догляді

- копія паспорту батька позивача

- копія РНОКПП батька позивача

- копія свідоцтва про народження позивача

- копія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3

- довідка з резерву про продовження відстрочки

- копія довідки про надання відстрочки від 24.09.2024

Вказана заява була отримана Відповідачем 04.02.2025, що підтверджується вкладенням до цінного листа, накладною та роздруківкою перевірки статусу відстеження.

Позивач відповіді щодо надання/відмови у наданні відстрочки не отримав. В Єдиному державному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформація щодо надання відстрочки не відображається.

06.02.2025 направлено адвокатський запит до відповідача стосовно отримання інформації щодо результатів розгляду заяви про надання відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 від 31.01.2025, відповідь на який не надійшла.

17.02.2025 повторно направлено запит до відповідача для отримання інформації з приводу надання відстрочки та результатів розгляду заяви від 31.01.2025, відповідь на який не надійшла.

24.02.2025 представником позивача втретє було надіслано адвокатський запит Відповідачу.

27.02.2025 на електронну пошту представника позивача надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_4 за вих. № 1832 від 27.02.2025, до якої додані відповіді відповідача від 12.02.2025 вих. № Ю/1346, від 24.02.2025 за вих. № Ю/1821, від 26.02.2025 за вих. № ВО/1978 у яких відсутня інформація щодо результатів розгляду заяви позивача про надання відстрочки. Натомість позивачу запропоновано особисто прибути до відповідача для отримання довідки (повідомлення) або інформації за результатами розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

06.03.2025 на електронну пошту представника позивача надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.03.2025 № 2231 відповідно до якої, згідно з доповіддю начальника відповідача від 03.03.2025 № 1387/990, на запити від 06.02.2025, 17.02.2025 та 24.02.2025 стосовно позивача були надані відповіді за вих. № Ю/1346 від 12.02.2025, вих. № Ю/1821 від 24.02.2025, вих. № Ю/1978 від 26.02.2025. До листа були долучені копії вказаних відповідей.

Після отримання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 представнику позивача почали надходити відповіді на адвокатські запити від відповідача. Так, відповідь на адвокатський запит від 10.02.2025 була відправлена відповідачем лише 27.02.2025, що підтверджується поштовим штампом на конверті. Відповідь на адвокатський запит від 17.02.2025 була відправлена відповідачем лише 01.03.2025, що підтверджується поштовим штампом на конверті. Відповідь на адвокатський запит від 24.02.2025 була відправлена відповідачем лише 09.03.2025, що підтверджується поштовим штампом на конверті.

При цьому у відповідях, які надійшли від відповідача, відповідач так і не повідомив, чи була надана позивачу відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідач вказує, що 11.02.2025 заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглянута, однак інформація стосовно результатів її розгляду є інформацію з обмеженим доступом, а з наданого адвокатського запиту неможливо встановити, чи надано представнику позивача право на отримання (збирання) інформації з обмеженим доступом. Таким чином, в жодній відповіді на адвокатський запит відповідач не повідомив, чи надано позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

У зв'язку з цим представник позивача 07.03.2025 знову подала адвокатський запит відповідачу, до якого було додано заяву позивача про надання згоди на розголошення інформації з обмеженим доступом (конфіденційної інформації, таємниці лікування, персональних даних, банківської таємниці).

Згідно відповіді відповідача від 07.03.2025 № Ю/2397 на адвокатський запит було надано відповідь за вихідним № ВО/1978 від 26.02.2025. Таким чином, відповідач не надав інформацію про результати розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу позивача від 31.01.2025.

14.03.2025 представнику позивача на електронну пошту надійшла відповідь на адвокатський запит до Міністерства оборони України від 12.03.2025 № 2394, відповідно до якої позивачу надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період терміном до 09.05.2025. При цьому у листі вказано, що копія довідки про відстрочку додається, однак у вкладеннях до електронного листа копія довідки про надання відстрочки відсутня.

В електронному військово-обліковому документі із мобільного застосунку “Резерв+», сформованого 17.03.2025 інформація стосовно права позивача на відстрочку відсутня.

Таким чином, відповідач так і не надав ані позивачу, ані його представнику всупереч вимогам законодавства жодної інформації щодо результатів розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 31.01.2025.

Позивачу відповідачем вже надавалася відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації до 09 листопада 2024 року та до 07 лютого 2025 року як особі, яка зайнята постійним доглядом за своїм батьком.

Позивач стверджує, що на час його звернення 31.01.2025 до відповідача із заявою про надання відстрочки, підстави для надання відстрочки не відпали, а тому відповідач був зобов'язаний продовжити позивачу відстрочку автоматично. При цьому відповідач не повідомляв позивача про результати розгляду його заяви або про необхідність подати додаткові підтверджуючі документи для перевірки підстав для відстрочки.

Дані обставини підтверджуються наступними доказами: копією заяви позивача від 31.01.2025 з додатками до неї, копією довідки про надання відстрочки від 24.09.2024, копією довідки з мобільного застосунку "Резерв+" про продовження відстрочки, копіями адвокатських запитів представника позивача від 06.02.2025, від 17.02.2025, від 24.02.2025, від 06.03.2025, копіями відповідей відповідача на адвокатські запити від 12.02.2025 № Ю/1346, від 24.02.2025 № Ю/1821, від 26.02.2025 № ВО/1978, від 07.03.2025 № Ю/2397 та відповідними конвертами, копіями відповідей ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.02.2025 № 1832, від 06.03.2025 № 2231, від 12.03.2025 № 2394, копєю електронного військово - облікового документу із мобільного застосунку "Резерв+", сформованого 17.03.2025.

Відповідач у відзиві на позов повідомив: “14.02.2025 ІНФОРМАЦІЯ_2 позивачу засобами поштового зв'язку було направлено Довідку про надання відстрочки листом від 14.02.2025 за вих. № ВО/1406/166...

... ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За таких обставин органом ведення Реєстру у відношенні Позивача є ІНФОРМАЦІЯ_1 ., а не відповідач.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , то відповідач не може вносити бцдь-які зміни до персональних та службових даних позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

До відзиву на позов відповідач надав завірені копії матеріалів справи ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації:

- копію заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірену належним чином;

- копії документів, які були додані до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірені належним чином;

- копію протокола засідання комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 , на якому розглядалася заява про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 від 31.01.2025, завірена належним чином;

- копію довідки про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 або повідомлення про відмову у наданні відстрочки, завірені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Статтею 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до абз. 9 п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Порядок надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації регулюється Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560).

Згідно п. 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно п. 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Згідно з Переліком документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що містяться в додатку 5 до постанови № 560, особи, зайняті постійним доглядом за своїми батьком чи матір'ю, подають наступні документи:

для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки.

Згідно п. 58-1 Порядку № 560 військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Згідно п. 60 Порядку № 560 комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Згідно з п. 60 Порядку № 560 до ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі:

подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);

надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;

отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

Довідка про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається військовозобов'язаним на строк дії відповідних законних підстав.

Відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період заносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у день оформлення довідки про надання відстрочки (додаток 6) або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки (додаток 10) засобами поштового зв'язку на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (за умови її уточнення) або адресу електронної пошти, зазначеної у заяві про надання відстрочки (додаток 4), або повідомлення засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

У разі неможливості провести перевірку наявності у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших державних реєстрів або баз (банків) даних територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Центральне управління або регіональні органи СБУ чи відповідний підрозділ розвідувальних органів) повідомляє такому військовозобов'язаному засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку про необхідність надання ним відповідних підтвердних документів для продовження раніше наданої відстрочки.

Як встановлено судом, позивач здійснює постійний догляд за своїм батьком, ОСОБА_2 , який згідно висновку ЛКК № 203 від 13.09.2024 про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.

Позивачу ІНФОРМАЦІЯ_2 вже надавалася відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації до 09 листопада 2024 року та до 07 лютого 2025 року як особі, яка зайнята постійним доглядом за своїм батьком.

З метою продовження відстрочки Позивачем 31.01.2025 було подано засобами поштового зв'язку нову заяву про надання відстрочки, до якої було додано копії документів, що підтверджують його право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Відповідач у відзиві на позов зазначив, що 14.02.2025 направив позивачу засобами поштового зв'язку Довідку про надання відстрочки листом від 14.02.2025 за вих. № ВО/1406/166, однак не надав доказів того, що вказана довідка справді надсилалася позивачу.

06.03.2025 на електронну пошту представника позивача надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 від 06.03.2025 № 2231 відповідно до якої, згідно з доповіддю начальника відповідача від 03.03.2025 № 1387/990, на запити від 06.02.2025, 17.02.2025 та 24.02.2025 стосовно позивача були надані відповіді за вих. № Ю/1346 від 12.02.2025, вих. № Ю/1821 від 24.02.2025, вих. № Ю/1978 від 26.02.2025. До листа були долучені копії вказаних відповідей, однак не надано доказів того, що вказані відповіді взагалі надсилалися представнику позивача.

У відповідях, які надійшли позивачу, відповідач не повідомив, чи була надана позивачу відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідач вказує, що 11.02.2025 заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглянута, однак інформація стосовно результатів її розгляду є інформацію з обмеженим доступом, а з наданого адвокатського запиту неможливо встановити, чи надано представнику позивача право на отримання (збирання) інформації з обмеженим доступом. Таким чином, в жодній відповіді на адвокатський запит відповідач не повідомив, чи надано позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

В електронному військово-обліковому документі із мобільного застосунку "Резерв+", сформованого 27.03.2025 інформація стосовно права позивача на відстрочку відсутня.

Тобто, позивач виконав всі необхідні дії, передбачені законодавством, для отримання ним відстрочки, а саме: надав відповідачу заяву про надання відстрочки, пакет встановлених Порядком № 560 документів, що підтверджують його право на відстрочку згідно з п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Таким чином, відповідачем не надано доказів того, що він повідомив належним чином позивача про результати розгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період від 31.01.2025.

Судом встановлено, що Позивач є керуючим партнером адвокатського об'єднання "Юрлюкссервіс", яке регулярно здійснює представництво прав та інтересів військовослужбовців та військовозобов'язаних, у зв'язку з чим постійно надсилає адвокатські запити Відповідачу та періодично звертається з позовами до Відповідача з метою захисту прав клієнтів.

Таким чином, Відповідач шляхом неповідомлення позивача про результати розгляду його заяви про надання відстрочки від призову на війсьткову службу під час мобілізації на особливий період 31.01.2025, намагається чинити тиск на керуючого партнера та адвокатів адвокатського об'єднання "Юрлюкссервіс" та перешкоджає здійсненню правомірної діяльності по наданню правничої допомоги.

Щодо тверджень відповідача, що оов'язок вносити будь-які зміни до персональних та службових даних позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів належить ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не відповідачу, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Під час оновлення військово-облікових данихвійськовозобов'язаний ОСОБА_1 повідомив відповідачу, що він проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

24.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_6 вже надавав відстрочку військовозобов'язаному ОСОБА_1 на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" на строк до 09 листопада 2024 року, що підтверджується довідкою про надання відстрочки від 24.09.2024 № ВО/12106/26. 07.11.2024 Позивач звернувся до Відповідача засобами поштового зв'язку із відповідною заявою про продовження відстрочки. Позивачу було продовжено відстрочку на строк до 07.02.2025, що підтверджується витягом із застосунку "Резерв+".

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951) основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1951 держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону № 1951 адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Згідно з ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951 органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Згідно зі ст. 6 Закону № 1951 до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951 до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема, належать відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Таким чином, Відповідач як орган ведення Реєстру зобов'язаний включити до Реєстру інформацію про наявність у позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі заяви, поданої 31.01.2025, однак не виконав свій обов'язок.

Відповідно до пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони, надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Згідно абз. 3 п. 7 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_7 не є окремою юридичною особою та не вирішує питання надання відстрочки та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він є лише структурним підрозділом, який створений з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій ІНФОРМАЦІЯ_7 , який введений до штату ІНФОРМАЦІЯ_7 , та йому підпорядковується.

Суд приходить до висновку, що обов'язок надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів належить саме Відповідачу.

Згідно п.15 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки:

зобов'язаний забезпечувати виконання особовим складом територіального центру комплектування та соціальної підтримки поставлених перед ним завдань;

організовувати ведення персонально-якісного обліку (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) призовників, військовозобов'язаних та резервістів, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час;

здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та розвідувальних органів);

керувати роботою територіального центру комплектування та соціальної підтримки з організації забезпечення соціального і правового захисту осіб, звільнених з військової служби, і членів їх сімей, призначення зазначеним особам передбачених законодавством видів допомоги, надання компенсацій та інших виплат, а також з увічнення пам'яті загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.

Таким чином, Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що він не може вносити будь - які зміни до персональних та службових даних позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а ці функції належать Другому відділу відповідача, так як дані трвердження не грунтуються на положеннях законодавства, а є лише спробою перекласти відповідальність за невиконання своїх обов'язків на інших осіб та приховати халатність своїх посадових осіб.

При цьому контроль за діяльністю Другого відділу відповідача як його структурного підрозділу здійснює відповідач.

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_6 як орган ведення Реєстру зобов'язаний включати до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів актуальну інформацію щодо строку надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно ст. 9 Закону № 1951 призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Таким чином, відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, згідно заяви поданої позивачем 31.01.2025, та щодо включення відомостей про надання відстрочки Позивачу до Реєстру та до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, чим порушив права Позивача.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зобов'язання суб'єкта оскарження вчинити певні дії, спрямовані на усунення порушення, не є втручанням в дискреційні повноваження виконавця, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05 червня 2019 року у справі № 522/6069/14-а (провадження № 11-1362апп18).

У постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі № 901/2028/13 суд також зробив висновки, що зобов'язання державного виконавця усунути порушення не є порушенням принципу дискреційних повноважень. Крім того, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі № 591/5935/17 (провадження № 11-951апп19) суд погодився з рішеннями судів попередніх інстанцій про зобов'язання суб'єкта владних повноважень ухвалити певне рішення та вчинити певні дії.

Повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.

Тобто, у разі настання визначених законодавством умов Відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Так як Позивач надав Відповідачу заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації із повним пакетом документів, що підтверджують його право на відстрочку, Відповідач був зобов'язаний розглянути заяву та документи Позивача та надати Позивачу відстрочку протягом семи календарних днів.

Тому у даному випадку повноваження Відповідача не є дискреційними, так як Відповідач має лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки, а тому суд має право зобов'язати його вчинити конкретні дії.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Отже, в адміністративному судочинстві обов'язок доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності, які оскаржуються позивачем в адміністративному позову, покладено на суб'єкта владних повноважень.

При цьому відповідачем не було надано жодного доказу до суду щодо правомірності вчиненої бездіяльності.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, підлягає задоволенню, то судовий збір підлягає стягненню з відповідача в сумі 2 662,40 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241 - 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) - задовольнити.

Визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання відстрочки ОСОБА_1 від призову на військову службу під час мобілізації протиправною.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" з урахуванням висновків суду.

Визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не включення відомостей про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" до Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів протиправною.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 включити відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 до Єдиного державного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 2 662,40 грн (дві тисячі шістсот шістдесят дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено у повному обсязі та підписане суддею 04 квітня 2025 року.

Суддя Р.В.Сацький