04 квітня 2025 року Справа № 280/10917/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянувши в письмовому проваджені адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження
за позовом - Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС»
до - Державної податкової служби України
до - Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області
про скасування рішення Державної податкової служби України, -
26 листопада 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» (далі по тексту - позивач) до Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 1) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Запорізькій області № 11329181/39412932 від 01 липня 2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» № 26 від 14 березня 2024 року, датою її подання;
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області;
- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що між ТОВ «ІТІ СЕРВІС» та ФОП ОСОБА_1 укладено Договір поставки запчастин до сільськогосподарської техніки № 1-12/03/24 від 12.03.2024 (надалі Договір № 1-12/03/24 від 12.03.2024). Відповідно до п. 1.1 Договору № 1-12/03/24 від 12.03.2024 Постачальник зобов'язується поставити (передати) в обумовлені Договором строки Покупцю запасні частини до сільськогосподарської техніки, надалі за текстом Товар, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість. Згідно п. 2.1 Договору найменування Товару (асортимент), кількість Товару та його вартість зазначається Сторонами та наводяться в рахунку-фактурі та видатковій накладній, які є невід'ємною частиною Договору. ТОВ «ІТІ СЕРВІС» складено рахунок на оплату № 44 від 12.03.2024 на суму 115 755,58 грн в тому числі ПДВ 19 292,60 грн із наведеним переліком товару. ТОВ «ІТІ СЕРВІС» товар переданий Покупцю згідно видаткової накладної № 41 від 14.03.2024 ФОП ОСОБА_2 перераховано позивачу згідно платіжних інструкцій № 32 від 25.03.2024 - 50 000,00 грн, № 129 від 15.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1052 від 24.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1069 від 20.06.2024 - 16 755,58 грн. На підставі фактичної поставки товару 14.03.2024 у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України за настанням першої події була складена та відправлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна № 26 від 14.03.2024 на суму 115 755,58 грн (в т.ч. ПДВ 19 292,60 грн). Запасні частини до сільськогосподарської техніки для подальшої реалізації ТОВ «ІТІ СЕРВІС» придбано у: ТОВ «ПВФ «УРОЖАЙ» згідно видаткової накладної № 356 від 28.02.2024. Відповідно до рахунку № 391 від 27.02.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 26 від 29.02.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 129 від 28.02.2024; ТОВ «Інтертехінвест» згідно видаткової накладної № 488 від 12.03.2024. Відповідно до рахунку № 572 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 169 від 21.05.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 107 від 12.03.2024; ТОВ «ТВК «ФКП Україна» згідно видаткової накладної № Дн0000158 від 12.03.2024. Відповідно до рахунку № 973 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 40 від 14.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 4 від 12.03.2024; ТОВ «Майер-Про» згідно видаткової накладної № 645 від 13.03.2024. Відповідно до рахунку № 694 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 72 від 19.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 637 від 13.03.2024; ТОВ «Інтертехінвест» згідно видаткової накладної № 522 від 14.03.2024. Відповідно до рахунку № 597 від 14.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 64 від 28.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 156 від 14.03.2024.
Всі податкові накладні постачальників ТОВ «ПВФ «Урожай», ТОВ «Інтертехінвест», ТВ «Майер-Про», ТОВ «ТВК «ФКП Україна» зареєстровані в реєстрі ПН, в яких наведений опис (номенклатура) товару, що включає і товар поставленим позивачем ФОП ОСОБА_2 у спірних правовідносинах. Враховуючи вищенаведене, податкова накладна № 26 від 14.03.2023 на суму 15 199,97 грн, в тому числі ПДВ 2 533,33 грн, яка складена на підставі факту поставки товару, що підтверджується відповідними документами, відповідає вимогам ПКУ та підлягає безумовній реєстрації в ЄРПН. 01.04.2024 відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в ЄРПН за № 9076794979 реєстрацію податкової накладної зупинено, податковим органом повідомлено наступне: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.03.2024 № 26 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій ( додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник '^"=2.2406 %, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.» 13.06.2024 на підтвердження вищенаведеної інформації та згідно Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом КМУ від 11.12.2019 № 1165, ТОВ «ІТІ СЕРВІС» податковому органу надано письмові документи та пояснення. Однак, 17.06.2024 за результатами розгляду поданих позивачем письмових пояснень та копій документів комісією регіонального рівня направлено повідомлення за № 11241619/39412932 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з пропозицією щодо надання платником податку документів про транспортування товару та оборотно-сальдові відомості по рахункам 361, 631. Проте вказане свідчить про необґрунтованість вказаної вимоги, оскільки умовами договору (який був наданий податковому органу раніше), а саме п. 3.1 Договору поставки запчастин до сільськогосподарської техніки № 1-12/03/24 від 12.03.2024 передбачена поставка товару на умовах EXW склад постачальника, тобто самовивіз товару покупцем. Відповідно документи по транспортуванню товару не можуть бути надані за їх відсутності. Інші ж надані платником податків контролюючому органу документи разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, підтверджують і розкривають суть та реальність господарської операції. Крім того запит відповідачем направлено у період дії блекауту у всій країні. Зокрема, за місцем ведення діяльності позивача у м. Кропивницьку діяли обмеження на електроспоживання із застосуванням почергових та погодинних графіків відключень по причині масштабних пошкоджень генеруючого обладнання електростанцій, втраату контролю над електростанціями, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, збільшення дефіциту електроенергії, що було пов'язане з зростанням обсягів споживання через спеку. Вказане підтверджується листом ПрАТ «Кіровоградобленерго» від 25.11.2024 за № 5127/0507. Тому рішення податкового органу не відповідає критерію обґрунтованості, доцільності, чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що, в свою чергу, у сукупності із умовами роботи підприємства під час військового стану та блекаутів впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. 01.07.2024 через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ТОВ «ІТІ СЕРВІС» отримано рішення про відмову у реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів.
11.07.2024 позивачем в адміністративному порядку оскаржено рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (реєстраційний номер скарги 9190997360). Разом зі скаргою додатково направлено оборотно-сальдові відомості. У відповідь на скаргу повідомлено про прийняте Рішення Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.07.2024 за № 44903/39412932/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Позивач, вважає, що вказані підставі повністю спростовуються належними доказами, оскільки були надані податковому органу всі необхідні документи. Надані пояснення та копії документів, що підтверджується квитанцією № 2 від 13.06.2024, згідно якої вбачається, що підприємством подані необхідні пояснення, запитувана інформація щодо господарської операції та документи. Зазначені документи відповідачем прийнято до розгляду відповідно до повідомлення за реєстраційним № 9161111990, проте безпідставно не взяті до уваги. Отже, відповідач прийняв рішення з надмірним формалізмом, а застосовані ним засоби про відмову в реєстрації податкової накладної є непропорційними поставленій законом меті. З таких підстав, позивач звертається до суду з даним позовом, вважаючи, що дії контролюючого органу є протиправними.
Справі за цією позовною заявою присвоєно № 280/10917/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Сацькому Р.В.
02.12.2024 ухвалою суду відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідачем - 2 13.12.2024 за вх. № 57312 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на наступне. Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Реєстрація податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року, виписаної на адресу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2 ) щодо отриманої оплати за товар (запчастини до сільськогосподарської техніки) за договором № 1-12/03/24 від 12.03.2024 на суму 115 755,58 грн, у тому числі ПДВ 19 292,60 грн, була зупинена відповідно до п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 01.04.2024, міститься детальне та чітке посилання на критерій ризиковості платника податку, якому відповідала зупинена податкова накладна та який відповідає п. 1 «Критеріїв ризиковості здійснення операції». Згідно інформації зазначеної у Квитанції № 1 від 01.04.2024 реєстрація ПН № 26 від 14 березня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, була зупинена відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлялося, що показник "D"=2.2406%, а "Рпоточ"=0. Було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Дійсно, Позивач скористався своїм правом та надав на розгляд Комісії Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких було зупинено № 4 від 13.06.2024 із додатками в кількості 22 шт. У поясненні ТОВ «ІТІ СЕРВІС» зазначив, що не є товаровиробником, принцип роботи Товариства базується на взаємодії з товаровиробниками сільгосптехніки та запчастин до неї з метою їх подальшого перепродажу іншим компаніям. Основну частину договорів з покупцями заключено по принципу передплати, після якої компанія замовляє у постачальника під ці передплати техніку та комплектуючі до неї, тому при реєстрації зобов'язань по податкових накладних на передплати податкового кредиту та кодів УКТВЕД на ці одиниці техніки та запчастин до неї ще немає. 12.03.2024 року між ТОВ «ІТІ СЕРВІС» та ФОП ОСОБА_2 було укладено угоду на поставку запчастин до сільськогосподарської техніки, договір № 1-12/03/2024 від 12.03.2024, цього ж числа був поставлений рахунок на оплату № 44 на суму 115 755,58 грн, який часткового був оплачений 25.03.2024 платіжним дорученням № 32 сума доручення 50 000, 00 грн, 15.05.2024 платіжним дорученням № 129, сума 20 000, 00 грн, 24.05.2024 платіжним дорученням № 1052, сума 20 000,00 грн та поставлений товар 14.03.2024, накладна № 41. На підставі видаткової накладної (першої події), згідно з ПК України була складена та відправлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна № 26 від 14.03.2024 на суму 115 755,58 грн, у тому числі ПДВ 19 292,60 грн. Даний товар було закуплено, за словами Позивача, у різних постачальників.
17.06.2024 ТОВ «ITI СЕРВІС» було направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 112241619/39412932, в якому пропонується додатково надати: Надати складські документи, інвентаризаційні описи, ОСВ по рах 361, 631,285, первинні документи щодо транспортування.
ТОВ «ITI СЕРВІС» після отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, не скористалось своїм правом та не подало на розгляд Комісії Додаткова інформація до повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до абз. 6-9 п.9 Порядку № 520 Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
За результатом розгляду наданих Позивачем пояснення та копій докуметів, Комісією відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН (пункт 10), 01 липня 2024 року було направлено № 11329181/39412932 про відмову у реєстрації податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року, на підставі того, що позивачем не було надано/частково надано додаткові письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Окрім цього, Позивач звернувся до контролюючого органу зі скаргою на рішення про реєстрації/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11329181/39412932 від 01 липня 2024 року (реєстраційний номер 9190997360, дата реєстрації 11.07.2024).
За результатами розгляду скарги 18.07.2024 було прийняте рішення № 44903/39412932/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури, інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Відповідно до підпункту 14.1.221 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - ризик це ймовірність недекларування (неповного декларування) платником податків податкових зобов'язань, невиконання платником податків іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Таким чином, віднесення операцій платника податків до категорії ризикових є наслідком ймовірного виявлення невиконання таким платником податкового законодавства, що прямо віднесено до функцій здійснення податкового контролю відповідачами. Оскільки господарська операція пов'язана не з фактом підписання договору, а з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу, вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України. Господарські операції для їх відображення у податковому обліку мають бути фактично здійсненими та підтвердженими належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, які відображають реальність таких операцій, та спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Первинний документ має дві обов'язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення. Крім того, відповідачем звернено увагу суду, що позивачем не було надано в повному обсязі документів, які були перелічені у надісланих платнику 13.06.2024 повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 112241619/39412932. Зокрема, не було надано складських документів, інвентаризаційні описи, ОСВ по рах 361, 631,285, первинних документів щодо транспортування. Таким чином, оскаржуване рішення про відмову у реєстрації ПН № 25 від 14.03.2024 було прийняте комісією в межах, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством. Контролюючий орган іншого рішення, ніж відмова у реєстрації вказаних ПН за встановлених обставин на підставі наданих позивачем документів прийняти не міг. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог.
Відповідач - 1 правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Станом на час розгляду справи відповіді на відзив та заперечення до суду не надійшло. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 4 статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ «ІТІ СЕРВІС» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань як юридична особа з 26.09.2014, видами господарської діяльності підприємства є (за КВЕД): 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням (основний); 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах, 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення. Позивач перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області, є платником податку на додану вартість (далі також ПДВ) з 01.11.2014, що підтверджується копіями: виписки з єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 03.10.2014, відомості з ЄДРПОУ від 03.10.2014, витягу 1408154500013 з реєстру платників податків на додану вартість від 03.11.2014 містяться в матеріалах справи.
Між ТОВ «ІТІ СЕРВІС» та ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ - ПІДПРИЄМЦЕМ ОСОБА_3 (надалі - Покупець) укладено Договір поставки запчастин до сільськогосподарської техніки № 1-12/03/24 від 12.03.2024 (надалі Договір № 1-12/03/24 від 12.03.2024). Відповідно до п. 1.1 Договору № 1-12/03/24 від 12.03.2024 Постачальник зобов'язується поставити (передати) в обумовлені Договором строки Покупцю запасні частини до сільськогосподарської техніки, надалі за текстом Товар, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість. Згідно п. 2.1 Договору найменування Товару (асортимент), кількість Товару та його вартість зазначається Сторонами та наводяться в рахунку-фактурі та видатковій накладній, які є невід'ємною частиною Договору. ТОВ «ІТІ СЕРВІС» складено рахунок на оплату № 44 від 12.03.2024 на суму 115 755,58 грн в тому числі ПДВ 19 292,60 грн із наведеним переліком товару. ТОВ «ІТІ СЕРВІС» товар переданий Покупцю згідно видаткової накладної № 41 від 14.03.2024. ФОП ОСОБА_2 перераховано позивачу згідно платіжних інструкцій № 32 від 25.03.2024 - 50 000,00 грн, № 129 від 15.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1052 від 24.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1069 від 20.06.2024 - 16 755,58 грн. На підставі фактичної поставки товару 14.03.2024 у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України за настанням першої події була складена та відправлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна № 26 від 14.03.2024 на суму 115 755,58 грн (в т.ч. ПДВ - 19 292,60 грн).
Запасні частини до сільськогосподарської техніки для подальшої реалізації ТОВ «ІТІ СЕРВІС» придбано у:
- ТОВ «ПВФ «УРОЖАЙ» згідно видаткової накладної № 356 від 28.02.2024.
Відповідно до рахунку № 391 від 27.02.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 26 від 29.02.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 129 від 28.02.2024;
- ТОВ «Інтертехінвест» згідно видаткової накладної № 488 від 12.03.2024.
Відповідно до рахунку № 572 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 169 від 21.05.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 107 від 12.03.2024;
- ТОВ «ТВК «ФКП Україна» згідно видаткової накладної № Дн0000158 від 12.03.2024. Відповідно до рахунку № 973 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 40 від 14.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно Податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 4 від 12.03.2024;
- ТОВ «Майер - Про» згідно видаткової накладної № 645 від 13.03.2024.
Відповідно до рахунку № 694 від 12.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 72 від 19.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 637 від 13.03.2024;
- ТОВ «Інтертехінвест» згідно видаткової накладної № 522 від 14.03.2024.
Відповідно до рахунку № 597 від 14.03.2024 проведено оплату, що підтверджується платіжною інструкцією № 64 від 28.03.2024. За першою податковою подією (отримання товару) згідно податкового кодексу України постачальником була складена та зареєстрована в ЄРПН податкова накладна № 156 від 14.03.2024.
Всі податкові накладні постачальників ТОВ «ПВФ «Урожай», ТОВ «Інтертехінвест», ТВ «Майер - Про», ТОВ «ТВК «ФКП Україна» зареєстровані в реєстрі ПН, в яких наведений опис (номенклатура) товару, що включає і товар поставленим позивачем ФОП ОСОБА_2 у спірних правовідносинах. Враховуючи вищенаведене, податкова накладна № 26 від 14.03.2023 на суму 15 199,97 грн, в тому числі ПДВ 2 533,33 грн, яка складена на підставі факту поставки товару, що підтверджується відповідними документами, відповідає вимогам ПКУ та підлягає безумовній реєстрації в ЄРПН.
01.04.2024 відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в ЄРПН за № 9076794979 реєстрацію податкової накладної зупинено, податковим органом повідомлено наступне: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.03.2024 № 26 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій ( додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник '^"=2.2406%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»
13.06.2024 на підтвердження вищенаведеної інформації та згідно Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом КМУ від 11.12.2019 № 1165, ТОВ «ІТІ СЕРВІС» податковому органу надано такі документи:
· Додаток № 1- Пояснення щодо реальності здійснення господарської операції до розрахунку коригування реєстрація якого була зупинена.
· Додаток № 2 - Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
· Додаток № 3 - Відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організації України (ЄДРПОУ)
· Додаток № 4 - Витяг з реєстру платників податку на додану вартість
· Додаток № 5 - Наказ № 1 від 25.09.2014.
· Додаток № 6 - копія штатного розкладу від 02.01.2024.
· Додаток № 7 - Копія Звіту про податковий розрахунок, сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. За 1 квартал 2024 року.
· Додаток № 8 - копія Форми № 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткуванняч або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність».
· Додаток № 9 - копія Форми № 20-ОПП «Повідомлення про об'єкти оподаткуванняч або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність».
· Додаток № 10 - Договір оренди від 25 травня 2022 року.
· Додаток № 11 -Договір суборенди від 19 грудня 2023 року.
· Додаток № 12- Платіжне доручення № 55 від 11.03.2024.
· Додаток № 13 - Платіжне доручення № 174 від 27.05.2024.
· Додаток № 14 - Договір 1-12/03/24 поставки запчастин до сільськогосподарської техніки від 12.03.2024.
· Додаток № 15 - Платіжні доручення № 32, 129, 1052 від 25.03.2024, 15.05.2024, 24.05.2024.
· Додаток № 16 - Податкова накладна № 26 від 14.03.2024.
· Додаток № 17 - Видаткова накладна № 41 від 14.032024.
· Додаток № 18 рахунки, накладні від постачальників
· Додаток № 19 - податкові накладні від постачальників.
· Додаток № 20 - платіжні доручення постачальникам.
· Додаток № 21 - ОСВ 281 рахунок.
· Додаток № 22 - Рахунок № 44 від 12.03.2024.
Отримання податковим органом зазначених документів підтверджується квитанцією № 2 від 13.06.2024.
17.06.2024 за результатами розгляду поданих позивачем письмових пояснень та копій документів комісією регіонального рівня направлено повідомлення за № 11241619/39412932 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з пропозицією щодо надання платником податку документів про транспортування товару та оборотно - сальдові відомості по рахункам 361, 631. Проте вказане свідчить про необґрунтованість вказаної вимоги, оскільки умовами договору (який був наданий податковому органу раніше), а саме п. 3.1 Договору поставки запчастин до сільськогосподарської техніки № 1-12/03/24 від 12.03.2024 передбачена поставка товару на умовах EXW склад постачальника, тобто самовивіз товару покупцем.
Відповідно документи по транспортуванню товару не можуть бути надані за їх відсутності. Інші ж надані платником податків контролюючому органу документи разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, підтверджують і розкривають суть та реальність господарської операції. Крім того запит відповідачем направлено у період дії блекауту у всій країні. Зокрема, за місцем ведення діяльності позивача у м. Кропивницьку діяли обмеження на електроспоживання із застосуванням почергових та погодинних графіків відключень по причині масштабних пошкоджень генеруючого обладнання електростанцій, втраату контролю над електростанціями, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, збільшення дефіциту електроенергії, що було пов'язане з зростанням обсягів споживання через спеку. Вказане підтверджується листом ПрАТ «Кіровоградобленерго» від 25.11.2024 за № 5127/0507. Тому рішення податкового органу не відповідає критерію обґрунтованості, доцільності, чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що, в свою чергу, у сукупності із умовами роботи підприємства під час військового стану та блекаутів впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
01.07.2024 через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ТОВ «ІТІ СЕРВІС» отримано рішення про відмову у реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів.
11.07.2024 позивачем в адміністративному порядку оскаржено рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (реєстраційний номер скарги 9190997360).
Разом зі скаргою додатково направлено оборотно-сальдові відомості. У відповідь на скаргу повідомлено про прийняте Рішення Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.07.2024 за № 44903/39412932/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін на підставі ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та
галузевої специфіки, накладних.
Вказані підставі повністю спростовуються належними доказами, оскільки позивачем були надані податковому органу всі необхідні документи. Позивачем надані пояснення та копії документів, що підтверджується квитанцією № 2 від 13.06.2024, згідно якої вбачається, що підприємством подані необхідні пояснення, запитувана інформація щодо господарської
операції та документи. Зазначені документи відповідачем прийнято до розгляду відповідно до повідомлення за реєстраційним № 9161111990, проте безпідставно не взяті до уваги. Отже, відповідач прийняв рішення з надмірним формалізмом, а застосовані ним засоби про відмову в реєстрації податкової накладної є непропорційними поставленій законом меті.
В обґрунтування незгоди позивача (платника податків) із рішенням відповідача (контролюючого органу) з посиланням на норми законодавства, слід зазначити наступне. Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій. Згідно пунктів 74.1, 74.3 статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю. Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику. Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами. Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/ орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі
компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У даному випадку підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 26 від 14.03.2024, а в подальшому і відмови в реєстрації, слугувало те, що обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку), у зв'язку з чим пропонувалось надати пояснення та копії документів.
На момент формування квитанцій, якою зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначені додатком 3 до Порядку № 1165, відповідно до Критеріїв ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/ розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до пунктів 10 та 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (надалі за текстом - Порядок № 520).
З аналізу змісту вказаних норм вбачається, що податковий орган зобов'язаний зазначити в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування критерій (критерії) ризиковості операції з розрахованим показником невідповідності даних таблиці та з обов'язковим зазначенням переліку документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
ТОВ «ІТІ СЕРВІС» виконав вимоги податкового органу та надав пояснення та копії документів відповідно до зазначеного переліку у квитанції про зупинення реєстрації ПН та повідомлені про надання додаткових пояснень та документів. Незважаючи на це контролюючим органом необґрунтовано не прийнято документи та відмовлено в реєстрації податкової накладної.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею
42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 (в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, чинного на момент прийняття оскарженого рішення) комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У спірних правовідносинах відповідачем відмовлено у реєстрації ПН у зв'язку ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Хоча фактично документи відповідачу були надані позивачем. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях. Вжиття податковим органом загального посилання, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.
Як вже зазначено, Позивачем з поясненням надані відповідачу всі докази у підтвердження реальності операції. Однак навіть після отримання цих документів відповідачем зазначено, що документи не надані, а чому не враховані ті документи, які отримані податковим органом не обґрунтовано. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Отже, в оскаржуваному рішенні не наведено обґрунтування причин відмови в реєстрації податкової накладної, складеної позивачем, що є підставою для звернення до суду з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Запорізькій області № 11329181/39412932 від 01.07.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 26 від 14.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У даному випадку Комісія контролюючого органу не виконала свої повноваження належним чином та не розглянула надані Позивачем документи, а також не врахувала інформацію, якою володіє податковий орган, відносно платника податку та його діяльності.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з того, що відповідно до статті 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах і відповідно до законів України.
Зокрема, статтею 8 Конституції України в Україні встановлено, що в країні визнається і діє принцип верховенства права.
Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Крім цього, правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі регулюються законами України та підзаконними нормативними актами.
Тому, надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).
Положеннями пункту 2 Порядку № 1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено, крім іншого, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (Порядок - № 1165).
Згідно з положеннями пункту 3 Порядку № 1165 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначеними статтею 193 Кодексу, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена виключно операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД/умовним кодом товару та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором, які зазначені у врахованій таблиці даних платника податку за умови, що стосовно платника податку, який подав такі податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку; 5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД (згідно переліку).
Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні;
6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку; 7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.
Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, з урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Як зазначено у пункті 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пункт 11 Порядку № 1165 передбачає, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов'язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Направлена податкова накладна в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації. У випадку подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операції, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов'язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд встановив, що відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація податкових накладних зупинена у зв'язку з відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком № 3 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 якого зазначено: «Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку».
Так, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 26 від 14.03.2024 контролюючий орган вказав на те, що обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомлено: показник «D» = 2,2406 %, «Р поточ» = 0.
Однак, відповідачем не надано належних доказів, на підставі яких можливо було б визначити наявність обставин, що зумовили зупинення реєстрації спірних податкових накладних, отже, всупереч обов'язку, встановленого статтею 77 КАС України, відповідачами не доведено правомірність зупинення їх реєстрації.
Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за № 1245/34216 (далі Порядок №520). визначений механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 (тут і в подальшому в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 4 Порядку № 520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 вказаного порядку передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки - фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, провівши аналіз вищевказаних норм суд зазначає, що процедура розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН передбачає можливість направлення платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.
Саме у такий спосіб контролюючий орган може усунути невизначеність щодо обставин господарської операції, які на думку контролюючого органу є ризиковими і підлягають підтвердженню, та переліку документів, які необхідно подати платнику для спростування виявлених ризиків та позитивного вирішення питання про реєстрацію спірної податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Суд, вивчивши письмові докази встановив, що комісія регіонального рівня направила позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, в яких позивачу запропоновано надати складські документи, інвентаризаційні описи, ОСВ по рах. 361, 631, 285, первинні документи щодо транспортування.
Суд звертає увагу, що посилання на необхідність надання будь-яких інших додаткових документів та/або пояснень щодо наданих документів вказані повідомлення не містять (у тому числі тих, щодо змісту яких відповідачем висловлено зауваження у відзиві на позовну заяву та/або вказано про їх неподання).
Матеріали справи також, містять в собі письмові докази того, що позивачем надані додаткові пояснення та документи у відповідності до вимоги контролюючого органу в повному обсязі. А тому, відмова в реєстрації податкових накладних в ЄРПН з підстав ненадання/часткового надання додатково запитаних документів є безпідставною та необґрунтованою.
Верховний Суд у справі № 360/2460/20 за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Суд вважає, що вказані правові висновки, не зважаючи на внесення змін до Порядку № 520, є застосовними у спірних правовідносинах, оскільки в оскаржуваному рішенні контролюючим орган не навів жодних мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи на їх підтвердження не були враховані, та не обґрунтував необхідність надання тих документів, факт ненадання яких покладено в основу мотивації оскаржуваного рішення. У відзиві на позовну заяву також не наведено обґрунтованих підстав відхилення (не врахування) наданих позивачем пояснень та поданих документів.
Суд зазначає, що 15.12.2023 набрав чинності Закон України «Про адміністративну процедуру», який регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів.
За визначенням, наведеним у статті 2 цього Закону, адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб); адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта.
Частинами 1-3 статті 8 цього Закону передбачають, що адміністративний орган забезпечує належність та повноту з'ясування обставин справи, безпосередньо досліджує докази та інші матеріали справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.
Відповідно до частин 1 3, 5 цього Закону адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті). Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта. У мотивувальній частині адміністративного акта зазначаються: 1) дата подання заяви або скарги та стислий зміст вимоги, що в ній міститься (у разі прийняття акта за заявою або скаргою особи); 2) фактичні обставини справи; 3) зміст документів та відомості, враховані під час розгляду справи; 4) посилання на докази або інші матеріали справи, на яких ґрунтуються висновки адміністративного органу; 5) детальна правова оцінка обставин, виявлених адміністративним органом, та чітке зазначення висновків, зроблених на підставі такої правової оцінки виявлених обставин. Адміністративний акт може не містити посилання на фактичні обставини справи і результати дослідження доказів та інших матеріалів справи, якщо такий акт прийнято на підставі акта чи іншого документа, складеного за результатами проведення інспекційних (контрольних, наглядових) заходів, якщо цей документ вже містить відповідне мотивування (обґрунтування) та доведений до особи належним чином. Відсутність в адміністративному акті мотивувальної частини, складеної відповідно до вимог цього Закону, має наслідки, встановлені цим Законом.
Оскаржувані рішення, яке є адміністративними актами, вказаним вимогам не відповідають, оскільки не містять належної мотивації їх висновків, зокрема встановлення обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин прийняття чи відхилення наданих платником пояснень та документів.
Не наведення мотивів прийнятого рішення суб'єкти візує акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Суд зазначає, що надані позивачем до контролюючого органу документи та пояснення у сукупності з наявними доказами в матеріалах справи підтверджують наявність підстав, з якими пункт 187.1 статті 187 ПК України пов'язує виникнення обов'язку платника щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Водночас, суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Крім того, як зазначалось вище, за змістом пункту 5 Порядку № 520 у разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Квитанція до податкової накладної містила посилання на код товару /послуги, отже, позивач мав право подавати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції, що ним і було дотримано.
Також, слід зазначити, що, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Указана позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 вересня 2022 року у справі № 380/7736/21, від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20, від 17 травня 2023 року у справі № 140/14282/20 тощо.
Здійснення контролюючим органом моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення документальних податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23.10.2018 по справі № 822/1817/18, від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 по справі № 819/330/18.
Таким чином, зважаючи на недоведеність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, з огляду на виконання платником податку обов'язку щодо підтвердження господарської операції, та враховуючи те, що контролюючий орган не обґрунтував неможливість розблокування реєстрації податкових накладних на підставі поданих позивачем документів, суд приходить до висновку, що підстави для відмови в реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року були відсутні, а тому спірне рішення від 01.07.2024 № 11329181/39412932 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо заявлених позовних вимог про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, нормами Порядку № 1246 визначено компетенцію ДПС України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Суд враховує сталу судову практику (постанови Верховного Суду від 24.01.2019 у справі № 806/2978/17, від 16.05.2019 у справі № 812/1312/18, від 14.08.2019 у справі № 0640/4434/18 та від 23.01.2020 у справі № 0840/2979/18 тощо), відповідно до якої критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Порядок реєстрації податкових накладних не передбачає право контролюючого органу діяти на власний розсуд, адже Порядком № 1246 та Порядком № 1165 унормовано підстави відмови в реєстрації податкової накладної, і якщо такі підстави відсутні, контролюючий орган повинен зареєструвати подану платником податкову накладну. Отже такі повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки контролюючого органу зареєструвати податкову накладну або вмотивованим рішенням відмовити в її реєстрації, за законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. А тому, такі повноваження контролюючого органу не є дискреційними.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН подані позивачем податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права (постанови Верховного Суду від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20, від 27.10.2022 у справі № 360/3253/20, від 25.11.2022 у справі № 320/3484/21 тощо).
Крім того, процитована представником відповідача 2 у відзиві редакція пункту 20 Порядку № 1246 про те, що в разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, втратила чинність з 23.04.2021, а тому відповідні аргументи є безпідставними.
Враховуючи висновки суду про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації складеної позивачем податкової накладної в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд приходить до висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 26 від 14.03.2023 датою її подання на реєстрацію.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, в адміністративному процесі, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, що можуть бути використані як докази у справі.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
З наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення позову у повному обсязі, з мотивів та обґрунтування наведених судом вище.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем понесено обґрунтовані судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви до адміністративного суду в сумі 2 422,40 грн.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність рішень ГУ ДПС у Запорізькій області про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та про необхідність зобов'язання ДПС України вчинити певні дії для умов відновлення порушеного права, наявні підстави для стягнення понесених позивачем судових витрат зі сплати судового збору з кожного з відповідачів по 2 422,40 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Також у позові зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок витрат на професійну правничу допомогу становить 5 000,00 грн, вказано, що детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, докази оплати послуг адвоката будуть надані відповідно до положень КАС України.
Враховуючи положення частини 7 статті 139 КАС України, питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу буде вирішено судом після ухвалення рішення по суті позовних вимог за умови подання доказів на підтвердження розміру витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 77, 132, 143, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» (25014, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Мурманська, буд. 41, код ЄДРПОУ 39412932) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл., буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) про скасування рішення Державної податкової служби України, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Запорізькій області № 11329181/39412932 від 01 липня 2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС».
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» № 26 від 14 березня 2024 року, датою її подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 04 квітня 2025 року.
Суддя Р.В. Сацький