Рішення від 04.04.2025 по справі 160/32878/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 рокуСправа № 160/32878/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗЛАЙН» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла подана через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗЛАЙН» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якій позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 0139490413 від 08.06.2023.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням застосовано до ТОВ «ГАЗЛАЙН» штраф у сумі 19833,33 грн за порушення строків реєстрації податкової накладної № 1 від 31.10.2022 на один календарний день. 15.11.2022 - в останній день граничного строку реєстрації вказаної податкової накладної у позивача з'явилася можливість поповнити рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість о 16:00 год. - після надходження коштів на його розрахунковий рахунок о 15:02 год. До цього у ТОВ «ГАЗЛАЙН» не було достатньо коштів для збільшення ліміту платника ПДВ до потрібної суми. Бухгалтерське обслуговування ТОВ «Газлайн» здійснює ФОП ОСОБА_1 , яка зареєстрована у с. Теліжинці Ізяславського району Хмельницької області. До її обов'язків входить своєчасне подання на реєстрацію податкових накладних. Місцезнаходженням ТОВ «ГАЗЛАЙН» є м. Нікополь Дніпропетровської області. У зв'язку форс-мажорними обставинами: повітряною тривогою у Хмельницькій області з 14:44 до 18:21 год. та відсутністю електропостачання у с. Теліжинці Ізяславського району Хмельницької області з 16:38 до 20:45 год. ФОП Зозуля І.Г. не мала можливості своєчасно подати на реєстрацію податкову накладну № 1 від 31.10.2022. Наступного дня - 16.11.2022 податкову накладну було відправлено бухгалтером на реєстрацію. Позивач зазначає, що порушення строків реєстрації податкової накладної сталося через вказані форс-мажорні обставини, тому накладення штрафу за таке порушення є неправомірним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2023 позовну заяву було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

02.01.2024 до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви з документом про доплату судового збору.

Ухвалою від 08.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

29.01.2024 надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що за результатами проведеної Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області камеральної перевірки ТОВ «ГАЗЛАЙН» складено акт № 16919/04-36-04-13/43886929 від 08.05.2023, яким зафіксовано порушення позивачем строків реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, затримка реєстрації якої становила один день. На підставі акта перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0139490413 від 08.06.2023 про застосування штрафних санкцій у розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної у податковій накладній. Реквізити податкової накладної, кількість днів затримки реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок сум штрафних санкцій наведено в акті перевірки та додатку до податкового повідомлення-рішення. ТОВ «ГАЗЛАЙН» не подавало до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заяв та документів щодо неможливості виконання ним своїх податкових обов'язків відповідно до Порядку № 225 у 2022 році. До позовної заяви не надано належних доказів на підтвердження існування обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних.

Станом на час розгляду справи відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ «ГАЗЛАЙН» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складних за жовтень 2022 року, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт № 16919/04-36-04-13/43886929 від 08.05.2023. Відповідно до вказаного акта перевіркою встановлено порушення ТОВ «ГАЗЛАЙН» строку реєстрації податкової накладної № 2 від 31.10.2022 (дата реєстрації 16.11.2022 о 9:32, граничний термін реєстрації 15.11.2022, кількість днів затримки 1).

В акті зазначено, зокрема, що за порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачена відповідальність платника згідно з п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, наведено зміст положень зазначеного пункту, у тому числі розміри штрафів та суми штрафів за порушення строків реєстрації податкових накладних.

На підставі вказаного акта перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 08.06.2023 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0139490413, яким до ТОВ «ГАЗЛАЙН» застосовано штраф у сумі 19833,33 грн за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкової накладної.

Розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН наведено у додатку до податкового повідомлення-рішення № 0139490413 від 08.06.2023, у якому зазначено, що за порушення ТОВ «ГАЗЛАЙН» термінів реєстрації податкової накладної № 2 від 31.10.2022 на 1 день (дата реєстрації 16.11.2022) застосовано штраф у розмірі 10% від суми податку на додану вартість 198333,30 грн, що становить 19833,33 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі також ПК України; тут і далі у редакції на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО. Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку.

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної/ та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлені Податковим кодексом України строки.

Пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

За змістом акта перевірки № 16919/04-36-04-13/43886929 від 08.05.2023 підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення став факт порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних.

Позивач не заперечує факт реєстрації податкової накладної з порушенням встановленого строку на один день. Пояснює, що порушення реєстрації податкової накладної відбулося з незалежних від ТОВ «ГАЗЛАЙН» обставин, а саме через відсутність необхідної суми коштів для поповнення його рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та відсутність можливості подання 15.11.2022 на реєстрацію податкової накладної у фізичної особи-підприємця, яка здійснює бухгалтерське обслуговування ТОВ «Газлайн», після поповнення рахунку.

До позовної заяви не додано жодного доказу на підтвердження зазначених позивачем обставин, які перешкоджали своєчасній реєстрації податкової накладної.

В акті перевірки № 16919/04-36-04-13/43886929 від 08.05.2023 зазначено інформацію про керівника та головного бухгалтера ТОВ «ГАЗЛАЙН» - Раєвську Аліну Іванівну.

У матеріалах справи відсутні відомості про подання позивачем заперечення на вказаний акт перевірки.

Порушення платником податку встановленого терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунку коригування передбачає відповідальність у вигляді штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Відповідач, встановивши факт правопорушення, яке полягало у порушенні позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, обґрунтовано застосував до позивача штраф на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Факт податкового правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних не спростовано.

Згідно з пунктом 109.3 статті 109 ПК України у випадках, визначених пунктами 123.2-123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.

Отже, визначене у пункті 120-1.1 статті 120-1 ПК України податкове правопорушення не передбачає встановлення контролюючими органами вини особи.

Судом не встановлено допущення відповідачем порушень під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, які могли би слугувати самостійною підставою для звільнення позивача як платника податків від відповідальності за встановлене камеральною перевіркою порушення граничних строків реєстрації податкової накладної.

Оскільки в межах спірних правовідносин податкову накладну позивач склав 31.10.2022, а зареєстрована вона в ЄРПН 16.11.2022 з порушенням строку, визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, суд дійшов висновку про правомірність застосування контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Позивачем у зв'язку з розглядом справи понесено витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 2147,20 грн.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл понесених позивачем судових витрат зі сплати судового збору відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 243, 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗЛАЙН» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗЛАЙН», місцезнаходження: 53201, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Михайла Грушевського, буд. 167, код ЄДРПОУ 43886929.

Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17А, код ЄДРПОУ ВП 44118658.

Повне рішення суду складено 04.04.2025.

Суддя В.В. Рянська