Ухвала від 04.04.2025 по справі 932/147/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

04 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 932/147/25

Суддя-доповідач Третього апеляційного адміністративного суду Семененко Я.В. розглянувши клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 27 лютого 2025 року по справі № 932/147/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття справи, -

ВСТАНОВИВ:

21 березня 2025 року до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ІНФОРМАЦІЯ_1 , направлена через підсистему “Електронний суд».

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2025 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано скаржнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме:

- надати уточнену апеляційну скаргу із правильним зазначенням в її тексті найменування суду першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення;

- надати докази надсилання копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів іншому учаснику справи у спосіб, визначений статтею 44 КАС України;

- надати документ про сплату судового збору у розмірі 726,72 грн.

На виконання вимог ухвали суду ІНФОРМАЦІЯ_2 через підсистему “Електронний суд» надіслав до суду апеляційної інстанції клопотання, в якому скаржник просить відстрочити йому сплату судового збору за подання апеляційної скарги з посиланням на не отримання бюджетних асигнувань.

Під час вирішення поданого скаржником клопотання слід зазначити наступне.

Статтею 296 КАС України передбачено обов'язок особи, яка подає апеляційну скаргу, додати до апеляційної скарги документ про сплату судового збору.

При цьому, зміни до законодавства в частині необхідності сплати судового збору, на період дії воєнного стану, внесені не були.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, як слідує з наведених норм права відстрочення сплати судових витрат є правом, а не обов'язком суду.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі № 0940/2276/18 зроблено висновок, що суд може відстрочити (розстрочити) сплату судового збору, враховуючи майновий стан особи, що звертається до суду. Цей висновок Великої Палати Верховного Суду стосується і суб'єкта владних повноважень.

Отже, для вирішення питання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору необхідним є доведення особою, яка звертається із відповідним клопотанням, фінансової неможливості сплатити судовий збір.

Водночас, скаржником не надано суду апеляційної інстанції жодних доказів наявності обставин щодо відсутності фінансування, як на підставу відстрочення сплати судового збору, як і не зазначено про вжиті ним заходи задля сплати судового збору у цій справі, а також жодних доказів виникнення у скаржника можливості в подальшому сплатити суму судового збору.

Суд зауважує, що статтею 44 КАС України передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Тобто, особа, яка звертається до суду апеляційної інстанції, повинна дотримуватися вимог процесуального закону стосовно форми і змісту апеляційної скарги щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги та вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання такого обов'язку.

Це стосується і заявників, які діють як суб'єкти владних повноважень й, до того ж, є бюджетними установами, фінансування яких здійснюється з Державного бюджету України, в тому числі щодо видатків на сплату судового збору, а тому кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі такої установи своєчасно і у повному обсязі.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28 квітня 2021 року у справі № 640/3393/19 зазначала, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору.

За вказаних обставин та з урахуванням встановленого наведеними законодавчими приписами режиму правового регулювання питання відстрочення сплати судового збору, визначених законодавцем умов та підстав для цього, подане відповідачем клопотання про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Суд також зазначає, що сплата судового збору не може вважатись перешкодою в доступі до правосуддя, оскільки право на апеляційний перегляд судових рішень кореспондується з обов'язком дотримуватися процесуального законодавства щодо порядку, строків і умов реалізації цього права. Такі процесуальні обов'язки для всіх учасників судового процесу є однаковими, що забезпечує принцип рівності сторін.

У свою чергу, проаналізувавши доводи поданого клопотання, суд вважає за можливе встановити скаржнику строк у 5 днів з дня вручення копії цієї ухвали для виконання вимог ухвали суду.

Суд також звертає увагу скаржника на те, що в межах встановленого строку йому слід надати не лише докази сплати судового збору, а й усунути інші виявлені судом недоліки апеляційної скарги в частині надання уточненої апеляційної скарги із правильним зазначенням в її тексті найменування суду першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення та надання доказів надсилання копії апеляційної скарги та доданих до неї матеріалів іншому учаснику справи у спосіб, визначений статтею 44 КАС України.

Керуючись ст.ст.118, 133 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги відмовити.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк у 5 (п'ять) днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.

Копію ухвали направити скаржнику за допомогою підсистеми ЄСІТС "Електронний кабінет", а у разі його відсутності - на офіційну електронну адресу або засобами поштового зв'язку.

Ухвала набирає законної сили 04.04.2025 та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Я.В. Семененко