Постанова від 20.03.2025 по справі 160/23750/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/23750/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Олефіренко Н.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року (головуючий суддя Бондар М.В.)

в адміністративній справі №160/23750/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 , звернулася 02.09.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в обрахуванні коефіцієнту по ним обраному періоду при призначенні пенсії протиправними;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахування коефіцієнту пенсії по обраному ОСОБА_1 страховому періоду 60 місяців (5 років) з травня 1989 по квітень 1994 на підставі довідки №80 про дохід для нарахування пенсії від 05.02.2015 (з травня 1989 по квітень 1994) та здійснити відповідне нарахування пенсії по отриманому коефіцієнтові.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 21.07.2020 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV. 28.03.2024 позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком з врахуванням коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 за період 5 років з травня 1989 по квітень 1994. Листом від 28.03.2024 №26905-17205/Р-01/0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивачку, що при наданні документів для призначення пенсії, нею була надана довідка про заробітну плату від 05.02.2015 №80 за період з травня 1989 по квітень 1994, яку направлено на перевірку до відділу контрольно-перевірочної роботи. Після надходження акту перевірки пенсійну справу буде переглянуто. 14.06.2024 ОСОБА_1 повторно звернулась до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії. Листом від 10.07.2024 №39639-27663/Р-01/8-0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило, що відповідно до акту перевірки достовірності видачі довідки для призначення пенсії від 29.04.2024 №0400-011002-1/9702 було встановлено, що провести перевірку наданої ОСОБА_1 довідки не має можливості. У зв'язку з відсутністю на зберіганні первинних документів з нарахування заробітної плати ТОВ «КЕРАМБРОК». Позивачка зазначає, що її робота з 02.08.1984 по 23.09.1994 на підприємстві Дніпропетровський завод будматеріалів (в подальшому - ВАТ «СКЛОБУДКЕРАМІК») підтверджується записами трудової книжки ОСОБА_1 та відповідними уточнюючими довідками. Вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними..

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обрахуванні коефіцієнту по обраному ОСОБА_1 періоду при призначенні пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок коефіцієнту пенсії по обраному ОСОБА_1 страховому періоду 60 місяців (5 років) з травня 1989 по квітень 1994 на підставі довідки №80 про дохід для нарахування пенсії від 05.02.2015 та здійснити відповідне нарахування пенсії ОСОБА_1 по отриманому коефіцієнту. Рішення суду першої інстанції обґрунтовано тим, що відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства не витребувано додаткових документів при проведенні перевірки спірної довідки та проведено вказано перевірку поверхнево, не повно та не всебічно. Зазначив, що спірна довідка має усю необхідну інформацію на підтвердження нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати з травня 1989 по квітень 1994, зокрема, розшифрування розміру отриманої позивачем заробітної плати по місяцях, підпис керівника та головного бухгалтера підприємства. Крім того, згідно з довідкою від 05.02.2015 №80, яка є додатком до довідки про заробіток від 05.02.2015 №80, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана на підставі первинних документів: особових рахунків по заробітній платі. Вказана довідка підписана керівником та головним бухгалтером підприємства. За викладених вище обставин, у відповідача були відсутні підстави для неприйняття довідки від 05.02.2015 №80.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Вказує, що 24.10.2022 року Позивачка надала заяву на перерахунок пенсії відповідно до статі 42 Закону №1058. У зв'язку із цим, з 01.11.2022 року перераховано пенсію, стаж врахований по 30.09.2022, що складає 30 років 3 місяці 8 днів. Отже, право на проведення перерахунку пенсії Позивачка має з 01.11.2024, відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та з 21.07.2020 їй призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону №1058-IV.

28.03.2024 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком з врахуванням коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_1 за період 5 років з травня 1989 по квітень 1994.

Листом від 28.03.2024 №26905-17205/Р-01/0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що при наданні документів для призначення позивачу пенсії, нею була надана довідка про заробітну плату від 05.02.2015 №80 за період з травня 1989 по квітень 1994, яку направлено на перевірку до відділу контрольно-перевірочної роботи. Після надходження акту перевірки пенсійну справу буде переглянуто.

14.06.2024 ОСОБА_1 повторно звернулась до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії.

Листом від 10.07.2024 №39639-27663/Р-01/8-0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що відповідно до акту перевірки достовірності видачі довідки для призначення пенсії від 29.04.2024 №0400-011002-1/9702 було встановлено, що провести перевірку наданої ОСОБА_1 довідки не має можливості. У зв'язку з відсутністю на зберіганні первинних документів з нарахування заробітної плати ТОВ «КЕРАМБРОК». 24.10.2022 позивачем надано заяву на перерахунок пенсії відповідно до статті 42 Закону №1058-IV. У зв'язку з цим, з 01.11.2022 позивачу перераховано пенсію, стаж врахований по 30.09.2022, що складає 30 років 3 місяці 8 днів. Отже, право на проведення перерахунку ОСОБА_1 матиме з 01.11.2024 відповідно до частини 4 Закону №1058-IV.

Позивачка вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в обрахуванні коефіцієнту по періоду з травня 1989 по квітень 1994 при призначенні пенсії.

Суд першої інстанції позов задовольнив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1911 №1788-XII пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.

Статтею 65 Закону №1788-XII визначено загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, згідно якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи, починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією.

Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Такими первинними документами є:

розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.

Таким чином, у разі надання особою заяви на призначення (перерахунок) пенсії із наданням довідки за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 року, зазначена довідка може бути врахована для призначення (перерахунку) розміру пенсії тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (Порядок №22-1).

У додатку №1 до Порядку №22-1 передбачено, що в довідці про заробітну плату повинно бути зазначено назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якими можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 встановлено, що за бажанням пенсіонера у період до 01.01.2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01.07.2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до пункт 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 17 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Отже, обов'язковою умовою для обчислення пенсії, з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року, є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Відповідно до частини 1 статті 101 Закону № 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.

Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія.

Тому, в разі сумніву в розмірі заробітної платні, яка враховується при обчисленні пенсії, пенсійний орган має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Статтею 62 Закону №1788-XII та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 передбачено, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.

В трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 міститься наступні записи (мовою оригіналу):

Днепропетровский завод стройматериалов

№6: 10.08.1988 - переведена в том же цехе (в цеху кераміки) дробильщиком 3 разряда;

№7: 01.04.1992 - переведена в том же цехе прессовщиком 4 разряда;

№8: 09.07.1992 - переведена в том же цехе дозировщиком 3 разряда;

№9: 23.09.1994 - уволена по ст. 38 КЗоТ Украины по собственному желанию.

Також, вказані періоди роботи позивачки на Дніпропетровському заводі будматеріалів підтверджуються довідками від 20.09.2012 №206, від 05.02.2015 №78.

Матеріали справи містять довідку про заробіток для нарахування пенсії від 05.02.2015 №80, видану ОСОБА_1 в тому, що її заробіток, який враховується при нарахуванні пенсії за період з травня 1989 по квітень 1994 склав 47,21808 грн з наданням розшифрування сум заробітку по місяцях.

У цій довідці зазначено, що на усі суми нараховані страхові внески.

Вказана довідка підписана керівником та головним бухгалтером підприємства, скріплена печаткою.

Згідно з довідкою від 05.02.2015 №80, яка є додатком до довідки про заробіток від 05.02.2015 №80, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана на підставі первинних документів: особових рахунків по заробітній платі.

Вказана довідка підписана керівником та головним бухгалтером підприємства.

Будь яких доказів на спростування інформації, що зазначена у вказаній довідці матеріали справи не містять.

Відповідно до листа ТОВ «КЕРАМБЛОК», документи тривалого зберігання (особові рахунки, особисті картки форми Т-2, накази) ТОВ «БУДСТРОЙКЕРАМІК» (колишня назва - Дніпропетровське заводоуправління будматеріалів) знаходяться на зберіганні в ТОВ «КЕРАМБЛОК» з 01.11.2004 з правом видачі довідок про зарплату, про стаж роботи для нарахування пенсії.

Листом від 08.04.2024 №10 ТОВ «КЕРАМБЛОК» повідомлено ОСОБА_1 , що на вказаному підприємстві тимчасово зберігаються документи особового складу ВАТ «СКЛОБУДКЕРАМІКА» без права видачі довідок з особового складу підприємства.

Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що довідка про заробітну плату від 05.02.2015 №80, містить інформацію щодо суми заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, суму заробітку позивача з розшифруванням по місяцях за період з травня 1989 по квітень 1994, підпис керівника підприємства та головного бухгалтера, а також відповідний відбиток печатки вказаного підприємства.

При цьому, виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не неможливість проведення перевірки, є підставою для неврахування довідки.

Будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності) матеріали справи не містять.

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем, всупереч вимогам чинного законодавства, не витребувано додаткових документів при проведенні перевірки спірної довідки та проведено вказано перевірку поверхнево, не повно та не всебічно.

Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що довідка має усю необхідну інформацію на підтвердження нарахування та виплати ОСОБА_1 заробітної плати з травня 1989 по квітень 1994, зокрема, розшифрування розміру отриманої позивачем заробітної плати по місяцях, підпис керівника та головного бухгалтера підприємства.

Крім того, згідно з довідкою від 05.02.2015 №80, яка є додатком до довідки про заробіток від 05.02.2015 №80, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видана на підставі первинних документів: особових рахунків по заробітній платі. Вказана довідка підписана керівником та головним бухгалтером підприємства.

За викладених вище обставин, у відповідача наявні підстави для прийняття довідки від 05.02.2015 №80 для здійснення перерахунку пенсії позивачки. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.

Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст. 241-245, 250, 311, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 20.03.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко

суддя Н.А. Олефіренко