Головуючий І інстанції: Н.В. Савицька
04 квітня 2025 р. Справа № 480/7775/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2024, по справі № 480/7775/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом в якому просив суд:
- визнати дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо відмови позивачу в перерахунку та доплати одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25 відсотків його місячного грошового забезпечення за 4 календарних років служби в поліції протиправними;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Сумській області здійснити перерахунок та доплатити позивачу за 4 календарних років служби в поліції одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожен рік відповідно, з урахуванням раніше виплаченої.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 задоволено позов.
Визнано відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у перерахунку та доплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 при звільненні в розмірі 25 відсотків його місячного грошового забезпечення за 4 календарних років служби в поліції протиправною.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Сумській області здійснити перерахунок та доплатити ОСОБА_1 за 4 (чотири) календарних років служби в поліції одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожен рік відповідно, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, апелянт зазначив про те, що на день звільнення позивача із служби в поліції, відповідно до наказу ГУНП в Сумській області від 25.06.2024 № 266 о/с, вислуга років склала в календарному обчисленні 25 років 10 місяців 11 днів; вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги становила 25 років 10 місяців 11 днів. Відтак, ГУНП в Сумській області було нараховано позивачу одноразову грошову допомогу за вислугу 25 календарних років служби, які були обчислені на момент звільнення 26.06.2024. Крім того, вказував, що перерахунок календарної вислуги років, проведеної після звільнення позивача зі служби в поліції на виконання рішення суду, яке набрало законної сили 03.07.2024, не створює правових підстав для перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні 26.06.2024 з урахуванням 4 повних календарних років.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, у період з серпня 1998 року по червень 2024 року ОСОБА_1 проходив службу на різних посадах офіцерського складу у підрозділах Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України.
Наказом ГУНП в Сумській області від 25.06.2024 № 266 о/с відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» полковника поліції ОСОБА_1 було звільнено з органів Національної поліції з 26.06.2024.
Згідно зазначеного наказу календарна вислуга років позивача, зокрема, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні склала 25 років, 10 місяців, 11 днів.
У подальшому рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2024, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміінстративного суду від 03.07.2024, зобов'язано Головне управління Національної поліції у Сумській області здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років ОСОБА_1 та до стажу служби в поліції періоди проходження служби (час виконання обов'язків) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 18.03.2018 по 15.03.2020 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки», що загалом складає 69 повних календарних місяців або 05 календарних років та 09 календарних місяців, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 480/508/24, постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 480/508/24, ГУНП в Сумській області видано наказ від 08.07.2024 № 293 о/с щодо зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції періоди проходження служби (час виконання обов'язків) в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки на Кіпрі з 18.03.2018 по 15.03.2020, що загалом складає 69 повних календарних місяців або 05 календарних років та 09 календарних місяців, внаслідок чого вислуга років в календарному обчисленні та стаж служби в поліції для набавки за вислуги років, надання додаткової оплачуваної відпустки склала 29 років, 10 місяців, 05 днів.
30.07.2024 ОСОБА_1 звернувся з заявою до ГУНП в Сумській області про здійснення донарахування та виплату йому одноразової грошової допомоги при звільнені за 4 (чотири) повні календарні роки служби.
19.08.2024 позивач отримав письмову відмову від ГУНП в Сумській області (вих. № 1672/29/К-56), у якій зазначено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 480/508/24 та постановою Другого апеляційного адміністративного суду 03.07.2024 у справі № 480/508/24 не зобов'язано ГУНП здійснювати перерахунок та доплату одноразової грошової допомоги позивачу. Підстави щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні за 4 (чотири) роки на теперішній час вдсутні.
Не погодившись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, відмовляючи позивачеві у перерахунку та доплаті одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25 відсотків його місячного грошового забезпечення за 4 календарних років служби в поліції, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про Національну поліцію" зазначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - Наказ № 260).
Відповідно до п. 2, 6, 7 розділу VШ Наказу № 260 поліцейським, які звільняються із служби за власним бажанням та мають календарну вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
У наказі про звільнення підрозділом кадрового забезпечення в разі необхідності виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зазначається стаж служби для її виплати. Крім того, у разі необхідності в наказі про звільнення додатково вказується підстави для проведення відрахувань з грошового забезпечення та інших виплат.
У ході судового розгляду встановлено, що згідно наказу ГУНП в Сумській області від 25.06.2024 № 266 о/с про звільнення на дату звільнення позивач мав 25 років календарної вислуги (а.с. 18).
При цьому, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.04.2024, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 480/508/24, вже після звільнення позивача зі служби (26.06.2024) відповідач видав наказ № 293 о/с від 08.07.2024 з відповідним перерахунком календарної вислуги ОСОБА_1 , яка вже на дату звільнення становила 29 років, 10 місяців, 05 днів (а.с. 17).
Зі змісту наказу № 293 о/с від 08.07.2024 вбачається, що станом на 26.06.2024, тобто на дату звільнення позивача зі служби, його календарна вислуга складає 29 років 10 місяців та 05 днів.
З огляду на наведене та, враховуючи те, що відповідач після звільнення позивача на виконання рішення суду видав наказ № 293 о/с від 08.07.2024, яким фактично внесено зміни до наказу № 266 о/с від 25.06.2024, відповідно до яких календарна вислуга років ОСОБА_1 складає 29 років 10 місяців та 05 днів, у відповідача на підставі ч. 2 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 2 розділу VIII наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 виник обов'язок щодо виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби позивача, а саме за 29 років.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмовляючи позивачеві у перерахунку та доплаті одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 25 відсотків його місячного грошового забезпечення за 4 календарних років служби в поліції, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України.
Таким чином, судова колегія доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Сумській області - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2024 по справі № 480/7775/24 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло