Постанова від 26.03.2025 по справі 440/5763/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2025 р. Справа № 440/5763/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ральченка І.М.

суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Кіт Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління ДПС у Полтавської області, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024, суддя С.С. Сич, повний текст складено 19.12.24 по справі № 440/5763/24

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Полтавській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, вимоги,

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046552405, згідно якого збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на загальну суму 159562,24 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046582405, згідно якого збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір, що сплачується за результатами річного декларування на загальну суму 13296,85 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046542405 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на загальну суму 468248,75 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046512405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції за відсутність реєстрацій податкових накладних в розмірі 59527,22 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046682405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 47600 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046712405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 23800 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046732405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17000 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046672405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 6800 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046652405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 13600 грн.;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № 00046592405, згідно якого застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 510 грн.;

- визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Полтавській області від 11 квітня 2024 року № Ф-00046612405 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 88975,91 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "Р" від 11 квітня 2024 року № 00046552405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування" на загальну суму 159562,24 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями на суму 127649,79 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 31912,45 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "Р" від 11 квітня 2024 року № 00046582405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" на загальну суму 13296,85 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями на суму 10637,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 2659,37 грн.

Визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Полтавській області про сплату боргу (недоїмки) від 11 квітня 2024 року № Ф-00046612405 про сплату недоїмки в сумі 88975,91 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "Р" від 11 квітня 2024 року № 00046542405 в частині збільшення ФОП ОСОБА_1 грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в загальній сумі 468248,75 грн., у тому числі: за податковими зобов'язаннями на суму 374599 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 93649,75 грн.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "ПН" від 11 квітня 2024 року № 00046512405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф в сумі 59527,22 грн. за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)".

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "С" від 11 квітня 2024 року № 00046592405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн. за платежем "штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

ФОП ОСОБА_1 не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції у наведеній частині, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування вимог посилалась на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначив, що здійснювала продаж алкогольних напоїв з марками попереднього зразка, що дозволяється, та не є підставою для застосування відповідальності згідно з п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР. Також апелянт звертав увагу, що проведена контролюючим органом перевірка носила характер документальної, втім наведені податковим органом порушення можливо виявити виключно шляхом проведення фактичної перевірки.

Головне управління ДПС у Полтавській області, не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило його скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги залишити без задоволення. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник звертає увагу, що перевіркою встановлено заниження податку на доходи за 2022 рік на суму 127649,79 грн., заниження єдиного внеску на суму 88975,91 грн. та податкового зобов'язання по військовому збору за 2022 рік на суму 10637,48 грн., а також встановлено придбання з одночасним включенням ПДВ до складу податкового кредиту товарно-матеріальних цінностей, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю позивача, занижено податкові зобов'язання з ПДВ на суму 374599 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу позивача, просив її задовольнити, апеляційну скаргу відповідача вважає необґрунтованою, рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню в частині відмови у задоволенні позову із ухваленням нового про задоволення позовних вимог.

Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги позивача заперечував, вважав рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог обґрунтованим. Стосовно висновків суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог вважав помилковими, просив апеляційну скаргу відповідача задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволення позову, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, фахівцями Головного управління ДПС у Полтавській області

у період з 31.01.2024 по 20.02.2024 проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 січня 2019 по 31 грудня 2022, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівникам, виконання вимог валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за період з 01 січня 2019 по 31 грудня 2022.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 2030/16-31-24-05-01/ НОМЕР_1 від 27.02.2024, яким зафіксовано наступні порушення:

- п. 177.2 пп. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб у загальній сумі 127649,79 грн. за 2022 рік;

- п. 2 частини першої ст. 7 та частини 5 ст. 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 №2464-VІ (із змінами та доповненнями) у результаті чого занижено єдиний внесок у сумі 88975,91 грн. за 2022 рік;

- пп. 14.1.36, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, пп. г п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 380797 грн., у т.ч. за квітень 2019 на суму 50 грн., за травень 2019 на суму 29 грн., за червень 2019 на суму 60 грн., за липень 2019 на суму 94 грн., за серпень 2019 на суму 77 грн., за листопад 2019 на суму 159 грн., за грудень 2019 на суму 126 грн., за січень 2020 на суму 79 грн., за лютий 2020 на суму 10192 грн., за березень 2020 на суму 8695 грн., за квітень 2020 на суму 289 грн., за травень 2020 на суму 39588 грн., за червень 2020 на суму 625 грн., за липень 2020 на суму 17164 грн., за серпень 2020 на суму 24992 грн., за вересень 2020 на суму 16700 грн., за жовтень 2020 на суму 377 грн., за листопад 2020 на суму 26793 грн., за грудень 2020 на суму 6397 грн., за січень 2021 на суму 132 грн., за лютий 2021 на суму 6472 грн., за березень 2021 на суму 8436 грн., за квітень 2021 на суму 11521 грн., за травень 2021 на суму 25556 грн., за червень 2021 на суму 22536 грн., за липень 2021 на суму 8627 грн., за серпень 2021 на суму 24996 грн., за вересень 2021 на суму 263 грн., за жовтень 2021 на суму 1141 грн., за листопад 2021 на суму 27689 грн., за грудень 2021 на суму 36145 грн., за січень 2022 на суму 690 грн., за лютий 2022 на суму 475 грн., за березень 2022 на суму 3793 грн., за квітень 2022 на суму 9667 грн., за травень 2022 на суму 4060 грн., за червень 2022 на суму 23928 грн., за липень 2022 на суму 5399 грн., за серпень 2022 на суму 3766 грн., за вересень 2022 на суму 1718 грн., за жовтень 2022 на суму 1301 грн.

- пп. г п. 198.5 ст. 198, п.201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями), а саме відсутня реєстрація податкових накладних в ЄРПН на загальну суму обсягу постачання (без податку на додану вартість) 1873222,98 грн.;

- п.п. 1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.4, п.п 1.5, п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Інші перехідні положення Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), у результаті чого занижено податкове зобов'язання по військовому збору у сумі 10637,48 грн. за 2022 рік;

- п.п. 226.3, п.п. 226.7, п.п. 226.9 ст.226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) та абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального (зі змінами та доповненнями) - Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством у зв'язку із встановленням фактів реалізації алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими (без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку) на загальну суму 928,60 грн;

- ч. 10 ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 №481-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (зі змінами та доповненнями), а саме встановлено факт реалізації алкогольних напоїв у чотирьох місцях здійснення діяльності протягом часу доби, на яку рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу;

- п. 7 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР в редакції Закону України від 01.06.2000 №1776-III із змінами та доповненнями, а саме встановлено не подання до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані в перевіряємому періоді з 01.01.2019 по 31.12.2022.

ФОП ОСОБА_1 було подано заперечення на акт перевірки від 27.02.2024 № 2030/16-31-24-05-01/ НОМЕР_1 , за результатами розгляду яких податковим органом листом від 08.04.2024 № 12045/6/16-31 повідомлено, що висновки акту перевірки в частині відсутності реєстрації податкових накладних в ЄРПН на загальну суму обсягу постачання (без податку на додану вартість), з урахуванням арифметичної помилки встановлено у сумі 1872988,05 грн., в іншій частині - залишено без змін, а заперечення без задоволення.

На підставі висновків перевірки 11.04.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 00046552405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування" на загальну суму 159562,24 грн., у тому числі за податковими та/або іншими зобов'язаннями - 127649,79 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 31912,45 грн.;

- податкове повідомлення-рішення № 00046582405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування" на загальну суму 13296,85 грн., у тому числі за податковими та/або іншими зобов'язаннями - 10637,48 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 2659,37 грн.;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11 квітня 2024 № Ф-00046612405 про сплату недоїмки в сумі 88975,91 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 00046542405, яким ФОП ОСОБА_1 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" на загальну суму 475996,25 грн., у тому числі за податковими та/або іншими зобов'язаннями - 380797 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 95199,25 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПН" № 00046512405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штраф в сумі 59527,22 грн. за платежем "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" від 11 квітня 2024 № 00046592405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн. за платежем "штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00046682405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 47600 грн. за платежем "Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00046712405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 23800 грн. за платежем "Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00046732405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 17000 грн. за платежем "Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00046672405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 6800 грн. за платежем "Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального";

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00046652405, яким ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 13600 грн. за платежем "Штрафні санкції, що застосовуються відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та податковими вимогами ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості позовних вимог.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Стосовно правомірності податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Полтавській області форми "Р" від 11 квітня 2024 № 00046552405, № 00046582405, податкової вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області про сплату боргу (недоїмки) від 11 квітня 2024 № Ф-00046612405 колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 ПК України платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно з п. 163.1 ст. 163 ПК України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1); доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (п.п. 163.1.2); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (п.п. 163.1.3).

Пунктом 164.1 статті 164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

У разі використання права на податкову знижку базою оподаткування є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу з урахуванням пункту 164.6 цієї статті на суми податкової знижки такого звітного року.

Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Згідно п. 167.1 ст. 167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Відповідно до п п. 177.1-177.4 ст. 177 ПК України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:

177.4.1. витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;

177.4.2. витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);

обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;

177.4.3. суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, роялті на користь правовласників, як винагорода за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи як відрахування на користь правовласників на підставі договорів, укладених таким платником податку з організаціями колективного управління відповідно до Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов'язаних з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;

177.4.4. інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

У пункті 177.2 статті 177 Податкового кодексу України наведене основне правило податкового обліку приватного підприємця, який застосовує загальну систему оподаткування, зокрема: об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручкою у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Відповідно до підп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно з підп. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПК України не включаються до складу витрат підприємця: витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем; витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації; витрати на придбання та утримання основних засобів, визначених абзацами восьмим - десятим підпункту 177.4.6 цього пункту; документально не підтверджені витрати.

Відповідно до підп. 1.1. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ "Перехідні положення" ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Так, підставою прийняття податкових повідомлень-рішень від 11 квітня 2024 № 00046552405, № 00046582405 стали висновки податкового органу щодо заниження позивачем суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету за 2022 рік в загальній сумі 127649,79 грн. (709165,50 грн.*18%), єдиного внеску за 2022 рік на суму 88975,91 грн., військового збору на суму 10637,48 грн. (709165,50 грн.*1,5%), - внаслідок заниження чистого оподатковуваного доходу за 2022 рік на суму 709165,50 грн.

Заперечуючи проти таких висновків податкового органу, позивач зазначала про понесені у 2022 році на загальну суму 712818,59 грн.

У січні, лютому, березні, квітні, червні, липні, серпні, вересні, жовтні та грудні 2022 позивачем були понесені витрати на загальну суму 44500 грн., що підтверджується платіжними дорученнями, пов'язані з отриманням доходів, одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності, зокрема ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які видані безпосередньо податковим органом, тобто зазначені відомості відмові контролюючому органу.

01.03.2019 між позивачем (замовник) та ФОП ОСОБА_2 (виконавець) укладено договір № 01/03/010 про надання інформаційно-консультаційних послуг, за умовами якого замовник в порядку та на умовах, визначених цим договором, дає завдання, а виконавець відповідно до завдання за плату інформує (консультує) замовника з наступних питань: інформаційно-консультаційні послуги; технічна підтримка програмного забезпечення; обслуговування електронно-обчислювальної техніки з використанням стрічки касової та термоетикетки.

Відповідно до п. п. 1.2, 2.2 цього договору на підтвердження факту надання виконавцем замовнику інформаційно - консультаційних послуг, передбачених пунктом 1.1 цього договору складається відповідний акт наданих послуг, п. п. 3.1, 3.2 - загальна ціна цього договору визначається як сума вартості всіх наданих послуг відповідно до підписаних сторонами актів прийому -передачі наданих послуг за цим договором протягом строку його дії. Замовник здійснює оплату за цим договором шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця протягом десяти банківських днів з дня підписання сторонами відповідного акту прийому-передачі наданих послуг.

На виконання умов цього договору № 01/03/010 про надання інформаційно-консультаційних послуг від 01.03.2019 сторонами договору складено акти наданих послуг № 163 від 30.12.2021, № 9 від 31.01.2022, № 36 від 28.02.2022, № 60 від 31.03.2022, № 88 від 31.05.2022, № 111 від 30.06.2022, № 137 від 29.07.2022, № 165 від 31.08.2022, № 225 від 31.10.2022, № 194 від 30.09.2022, 252 від 30.11.2022, № 279 від 30.12.2022.

Згідно з наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями позивачем здійснена оплата у у січні-грудні 2022 на загальну суму 326396,40 грн.

Також, 30.11.2020 між позивачем (орендар) та КМП "КОТА" (орендодавець) укладено договір оренди № 30-11/20 від 30.11.2020, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування частину нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: Полтавська область, смт. Оржиця, вул. Центральна, 27. Загальна площа орендованого приміщення, що передається орендодавцем в оренду орендарю складає 495,00 кв. м., з яких торгівельна площа складає 275,00 кв. м. Нежитлове приміщення надається орендарю з метою використання у підприємницькій діяльності орендаря для розміщення магазину. За користування об'єктом оренди орендар сплачує орендну плату в розмірі 16087,50 грн. за місяць.

30.11.2020 між сторонами договору оренди № 30-11/20 від 30.11.2020 складено акт приймання-передачі приміщення в оренду.

Відповідно до додаткової угоди до договору оренди № 30-11/20 від 30.11.2020 до 28.02.2022 сторонами вирішено у зв'язку із ситуацією, яка склалася в Україні та її впливом на діяльність орендаря на період березня місяця 2022 встановити пільгові умови - орендна плата не нараховується та не сплачується.

На виконання умов договору оренди № 30-11/20 від 30.11.2020 між сторонами договору складено акти прийому-передачі виконаних робіт від 31.01.2022, від 28.02.2022, від 30.04.2022, від 31.05.2022, від 30.06.2022, від 31.07.2022, від 31.08.2022, від 30.09.2022, від 31.10.2022, від 30.11.2022, від 31.12.2022, до договору оренди № 30-11/20 від 30.11.2020.

Відповідно до рахунків на оплату, виписаних КМП "КОТА", протягом 2022 позивачем сплачено оплату за оренду на загальну суму 176962,50 грн.

У ході судового розгляду встановлено, що у користуванні та власності позивача у 2022 перебували

нежитлові приміщення з торгівельними площами, у яких позивачем здійснювалася діяльність, зокрема: по вул. Центральній, 65, с. Омельник, Кременчуцького району, Полтавської області; по вул. Цілковського,7, м. Кременчук, Полтавської області; по вул. Московській, 9, м. Кременчук, Полтавської області; по вул. Цілковського, 5, м. Кременчук, Полтавської області; по вул. Леніна, 31В, с. Пронозівка, Полтавської області; по вул. Жовтневій, 27В, с. Кагамлик, Полтавської області; по вул. Миру, 67, с. Бугаївка, Полтавської області; по вул. Чапаєва, 75, с. Яроші, Полтавської області; по вул. Леніна, 137, с. Святилівка, Полтавської області; по вул. Центральній 27, смт Оржиця, Полтавська область, по вул. Перемоги, 2В, м. Кобеляки, Полтавська область, смт. Оржиця, вул. Центральна, 27.

Згідно з ч. 1 ст. 776 Цивільного кодексу України поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.

З метою здійснення поточних ремонтів 01.11.2019 між позивачем (замовник) та Приватним підприємством "ПРОФРЕМОНТ" (підрядник) укладено договір № 01/11 на виконання ремонтно-будівельних робіт з поточного ремонту, за умовами якого замовник доручає, а підрядник виконує власними та залученими силами та засобами всі передбачені договором роботи, забезпечує необхідну якість робіт у відповідності з ДБН, ДСТУ, БНіП та інших нормативних документів, здає їх в обумовлені строки замовнику з передачею всієї виконавчої документації, усуває зауваження та дефекти, допущені з його вини, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити роботи. Найменування, кількісні характеристики, строки виконання та ціна робіт вказується в актах виконаних робіт. Сторони погодили, що до договору може бути складено необмежену кількість актів виконаних робіт.

Відповідно до п. 2.4 договору для оплати виконаних робіт підрядних надає замовнику: акт, підписаний уповноваженим представником сторони; податкову накладну; підсумкову відомість ресурсів; акт форми КБ-2в.

Так, на виконання умов договору № 01/11 від 01.11.2019 складено: акт надання послуг № 44 від 22.02.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за лютий 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), акт надання послуг №49 від 23.02.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Леніна, 31-В, с. Пронозівка, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за лютий 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Леніна, 31-В, с. Пронозівка, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Леніна, 31-В, с. Пронозівка, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Леніна, 31-В, с. Пронозівка, Полтавська область), акт надання послуг № 99 від 26.07.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Жовтнева, 27а, с. Кагамлик, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за липень 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Жовтнева, 27а, с. Кагамлик, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за липень 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Жовтнева, 27а, с. Кагамлик, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Жовтнева, 27а, с. Кагамлик, Полтавська область), акт надання послуг №189 від 11.11.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Ціолковського, 5, м. Кременчук, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за жовтень-листопад 2022 року (вул. Ціолковського, 5, м. Кременчук, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за жовтень-листопад 2022 року (вул. Ціолковського, 5, м. Кременчук, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (вул. Ціолковського, 5, м. Кременчук, Полтавська область), акт надання послуг №214 від 07.12.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за листопад-грудень 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за листопад - грудень 2022 року (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Московська, 9, м. Кременчук, Полтавська область), акт надання послуг 227 від 23.12.2022 на поточний ремонт торгівельної точки за адресою: вул. Леніна, 137, с. Святилівка, Полтавська область, довідка форми КБ-3 за грудень 2022 року (вул. Леніна, 137, с. Святилівка, Полтавська область), акт форми КБ-2В приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року (вул. Леніна, 137, с. Святилівка, Полтавська область), підсумкову відомість ресурсів (вул. Леніна, 137, с. Святилівка, Полтавська область) /том 2 а.с. 38-108/.

За виконані роботи позивачем здійснено оплату коштів Приватному підприємству "ПРОФРЕМОНТ" протягом 2022 на загальну суму 164959,69 грн., що підтверджується платіжними дорученнями.

Таким чином, у 2022 році позивач здійснював поточний ремонт як орендар нежитлових приміщень (торгівельних площ), що протягом 2022 року використовувалися ним у власній господарській діяльності для здійснення роздрібної торгівлі переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Отже, із урахуванням положень п. 177.2 ст. 177 ПК України зазначені вище витрати платника податку в загальній сумі 712818,59 грн. не включаються до оподаткованого доходу, що є об'єктом оподаткування фізичної особи - підприємця, з огляду на що висновки про порушення позивачем п. 177.2, п.п. 177.4.5 п. 177.4 статті 177 Податкового кодексу України, підпунктів 1.1. 1.2, 1.4, 1.5 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, пункту 2 частини 1 статті 7, частини 5 статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є необґрунтованими.

Таким чином, оскільки донарахування позивачу сум податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету за 2022 рік в загальній сумі 127649,79 грн. єдиного внеску за 2022 рік на суму 88975,91 грн., військового збору на суму, податковим органом здійснено без урахування положень п. 177.2 ст. 177 ПК України, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 11 квітня 2024 № 00046552405, № 00046582405, податкова вимоги від 11 квітня 2024 № Ф-00046612405 є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно правомірності податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "Р" від 11 квітня 2024 № 00046542405 колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Згідно з п. 44.2 ст. 44 Податкового кодексу України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пункт 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України встановлює, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

У відповідності до пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно з п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з 201.7 ст. 201 Податкового Кодексу України Згідно із п. 201.7. ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Судовим розглядом встановлено, що ТОВ "БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ДОМОВОЙ", ТОВ "ДАКО-ГРУП ЛТД", ТОВ "ІНТЕРЦЕМЕНТ", ТОВ "ПОЛО-ІНВЕСТБУД", ТОВ "ЕЛЕКТРОСВІТ ПЛЮС", ТОВ "МІНІМАКСІ", КФ ТОВ "ВСК "ФРОСЛЕНД", ПП "ПОЛО-ІНВЕСТБУД", ТОВ "АЛЬФА-МЕТАЛ-КОМПАНІ" були виписані податкові накладні на будівельні матеріали, які були направлені до податкового органу для реєстрації, та зареєстровані Державною податковою службою України в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відомості про вказані податкові накладні зазначені у акту перевірки від 27.02.2024 №2030/16-31-24-05-01/2470022046.

При цьому, зауважень щодо оформлення наданих до перевірки позивачем договорів, первинних документів бухгалтерського обліку, розрахункових документів контролюючим органом не наведено.

Крім того, протягом 2020-2022 позивачем придбавались енергетичні напої та квас за податковими накладними, складеними ТОВ "Група компаній "Рідна марка", Приватним підприємством "Алкогрупа", Філія "Кремторг" Приватного підприємства "Алкогрупа" Ф"Кремторг" ПП "Алкогрупа", Структурний підрозділ Кременчук ТОВ "ДІ-ТРАНС", ТОВ "ДІ-ТРАНС", ТОВ "АДК ЛЛІР", ПП "ХАРТ-ТРЕЙД, Кременчуцька філія №2 ПП "ХАРТ-ТРЕЙД" КФ № 2 ПП "ХАРТ-ТРЕЙД", Структурний підрозділ, Лубни ТОВ "ІНГ-ТРАНС", ТОВ "ІНГ-ТРАНС", детальний перелік яких наведено контролюючим органом у таблиці на сторінках 55-63 акту перевірки від 27.02.2024 №2030/16-31-24-05-01/2470022046.

Вказані податкові накладні були направлені до податкового органу для реєстрації, та зареєстровані Державною податковою службою України в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, на підставі зазначених податкових накладних суми податку на додану вартість, сплачені при здійсненні відповідних операцій, були віднесені позивачем до податкового кредиту.

Висновки контролюючого органу щодо порушення позивачем пп. 14.1.36, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, пп. г п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 380797 грн., ґрунтуються на тому, що перевіркою не встановлено подальшої реалізації та/або їх використання у господарській діяльності платника, наявності товару на залишках, у зв'язку з чим податковий орган вважає, що позивач повинен був скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПК України для такої реєстрації зведену податкову накладну за товарами, придбаними з податком на додану вартість, оскільки такі товари призначаються для використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

На думку податкового органу, позивачем придбано з одночасним включенням ПДВ до складу податкового кредиту вказані вище товарно-матеріальні цінності, які використані в операціях, що не є господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 .

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Так, мета отримання доходу як кваліфікуюча ознака господарської діяльності кореспондує з вимогою щодо наявності розумної економічної причини (ділової мети) під час здійснення господарської діяльності. Оскільки господарська діяльність складається із сукупності господарських операцій платника податку, які є формою здійснення господарської діяльності, то розумна економічна причина має бути наявною в кожній господарській операції. Лише в такому разі та чи інша операція може вважатись вчиненою в межах господарської діяльності платника податку та лише за таких умов платник має право на врахування в податковому обліку наслідків відповідних господарських операцій.

Отже, лише господарські операції, здійснені за наявності розумних економічних причин (ділової мети), є такими, що вчинені в межах господарської діяльності.

За правилами підпункту 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) розумна економічна причина (ділова мета) - це причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.

Таким чином, зміст поняття розумної економічної причини (ділової мети) передбачає обов'язкову спрямованість будь-якої операції платника на отримання позитивного економічного ефекту, тобто на приріст (збереження) активів платника (їх вартість), а так само створення умов для такого приросту (збереження) в майбутньому.

При цьому, не обов'язково, аби економічний ефект спостерігався негайно після вчинення операції. Не виключено, що такий ефект настане в майбутньому, а також не виключено, що в результаті об'єктивних причин економічний ефект може не настати взагалі. Зокрема, операція може виявитись збитковою, і це є одним із варіантів нормального перебігу подій при здійсненні господарської діяльності.

Проте із визначеного в Податковому кодексі України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) поняття ділової мети випливає, що обов'язково повинен бути намір платника податку отримати відповідний економічний ефект, тобто господарська операція принаймні теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) має передбачати можливість приросту або збереження активів чи їх вартості.".

Згідно з поясненнями позивача придбання енергетичних напоїв та квасу здійснювалось з метою їх подальшої реалізації при здійсненні торгівельної діяльності, а будівельні матеріали - з метою їх подальшого використання при здійсненні поточних ремонтів власних та орендованих об'єктів, що використовуються як магазини.

Із матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як фізична особа-підприємець 21.10.2010, основним видом економічної діяльності позивача є 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У перевіряємому періоді позивач фактично здійснювала такий вид економічної діяльності як 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що зафіксовано самим контролюючим органом у акті перевірки від 27.02.2024 №2030/16-31-24-05-01/2470022046.

Крім того, як встановлено вище у спірний період ФОП ОСОБА_1 здійснювався поточний ремонт орендованих приміщень.

Отже, господарські операції з придбання будівельних матеріалів та енергетичних напоїв, квасу були здійснені позивачем за наявності розумних економічних причин (ділової мети), тобто є такими, що вчинені в межах господарської діяльності, оскільки спрямовані на отримання позитивного економічного ефекту, зокрема, на створення умов для приросту та збереження активів платника в майбутньому. Позивач мав намір отримати відповідний економічний ефект, тобто господарські операції теоретично (за умови досягнення поставлених завдань) передбачають можливість приросту та збереження активів.

Так, для підтвердження права платника на формування податкового кредиту з податку на додану вартість достатньо наявності мети використання товарів та послуг, що ним придбані, незалежно від фактичних результатів такого використання, у зв'язку з чим твердження відповідача є безпідставним та таким, що не ґрунтується на приписах ПК України.

Ділова мета існує не лише при фактичній наявності економічного ефекту, а й при діяльності платника щодо створення умов для настання такого ефекту в майбутньому.

Таким чином, те, що придбані позивачем товари не використовувалися станом на 31.12.2022 (дата закінчення перівіряємого періоду) не є безумовною підставою для невизнання такої діяльності господарською.

Також, слід зазначити, що під час проведення перевірки позивач був позбавлений об'єктивної можливості надати відповідні документи під час проведення перевірки, оскільки запит №1 про надання документів та письмових пояснень від 08.02.2024 був вручений позивачу 08.02.2024 о 12 год. 23 хв., а обов'язок надати документи, що перелічені у цьому запиті встановлено до 08.02.2024 до 15 год. 00 хв., з огляду на що позивачем надано до контролюючого органу разом із запереченнями на акт перевірки витяг з інвентаризаційної відомості залишків Енергетичні напої, квас на 01.01.2023 та витяг з інвентаризаційної відомості залишків Будівельні матеріали на 01.01.2023.

Відповідно до п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Пунктом 44.6 статті 44 ПК України встановлено, якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Втім, всупереч наведеним нормам права відповідачем не враховані надані позивачем в порядку пункту 86.7 статті 86 ПК документи.

Разом з тим, згідно з п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Судовим розглядом встановлено, що вказані господарські операції вчинені позивачем з метою здійснення господарської діяльності платника податку, мають розумну економічну причину, отже платник податку має право включити суми ПДВ до складу податкового кредиту незалежно від того, чи придбані товари почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що формування позивачем податкового кредиту на підставі спірних податкових накладних, складених ТОВ "Група компаній "Рідна марка", Приватним підприємством "Алкогрупа", Філія "Кремторг" Приватного підприємства "Алкогрупа" Ф "Кремторг" ПП "Алкогрупа", Структурний підрозділ Кременчук ТОВ "ДІ-ТРАНС", ТОВ "ДІ-ТРАНС", ТОВ "АДК ЛЛІР", ПП "ХАРТ-ТРЕЙД, Кременчуцька філія №2 ПП "ХАРТ-ТРЕЙД" КФ №2 ПП "ХАРТ-ТРЕЙД", Структурний підрозділ, Лубни ТОВ "ІНГ-ТРАНС", ТОВ "ІНГ-ТРАНС", та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованим та правомірним.

На підставі наведеного, висновки відповідача щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог пп. 14.1.36, пп. 14.1.231 п. 14.1 ст. 14, пп. г п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.10 ст. 201 ПК України, що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 380797 грн., є безпідставними.

Отже, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 11 квітня 2024 № №00046512405, № 00046542405 є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "С" від 11 квітня 2024 № 00046592405 колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 7 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: подавати до контролюючих органів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку.

Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі), повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.

Порядок передачі інформації від реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, на базі технології, розробленої Національним банком України, або з використанням кваліфікованого електронного підпису, кваліфікованої електронної позначки часу з дотриманням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги" та/або інших дозволених в Україні засобів захисту інформації, передбачених законодавством. При цьому застосування удосконаленого електронного підпису та/або удосконаленої електронної печатки є достатнім для застосування в програмних реєстраторах розрахункових операцій.

Пунктом 5 частини 1 статті 17 цього Закону встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: тридцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на такій контрольній стрічці.

Так, у акті перевірки відповідачем зазначено про не подання позивачем фіскальних звітних чеків.

Відповідно до розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Полтавській області форми "С" від 11 квітня 2024 № 00046592405 штрафні (фінансові) санкції в розмірі 510 грн. застосовані до позивача у зв'язку з тим, що "сума виторгу не подана до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані" на суму 93995,02 грн.

Втім, відповідачем не надано доказів на підтвердження не друку позивачем контрольної стрічки або не створення в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій чи спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на такій контрольній стрічці.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для виконання платіжних операцій. До реєстраторів розрахункових операцій належать: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Відповідно до копії витягу з інструкції щодо експлуатації реєстратора розрахункових операцій, якщо передача пакету контрольно-звітної інформації, яка зберігається у фіскальній пам'яті ЕККА , виконується автоматично, без додаткового настроювання вбудованого модему... Зв'язок ЕККА з сервером обробки інформації двосторонній, - до серверу виконується передача інформації, а сервер може віддалено змінювати період передачі контрольної звітної інформації. У випадку, якщо з моменту виконання передачі останнього пакету контрольно-звітної інформації, який було передано до серверу обробки інформації, пройшло 72 години, ЕККА буде заблоковано. При необхідності передачу звітів можна виконати вручну, що дозволяє не очікувати час черги передачі пакету КЗІ, а виконати її в будь-який зручний для користувача час. Якщо з моменту останнього сеансу зв'язку сервером обробки інформації з ЕККА пройшло більше 72 годин, апарат буде заблоковано для будь-яких операцій продажу та Z-звітів. Інші звіти, окрім Z-звітів, а також виконання налаштувань ЕККА, можна виконувати на заблокованій ЕККА. Якщо зміна не була закрита та при неможливості працювати з ЕККА протягом трьох діб в пам'яті апарату буде зберігатися не передана інформація, що призведе до блокування ЕККА. Для розблокування потрібно виконати закриття зміни, якщо зміна не була закрита, а потім відправку даних.

Таким чином, якщо з моменту останнього сеансу зв'язку сервером обробки інформації з ЕККА пройшло більше 72 годин, апарат буде заблоковано для будь-яких операцій продажу та Z-звітів, а для його розблокування потрібно виконати закриття зміни, якщо зміна не була закрита, а потім відправку даних.

Отже, наслідком неподання фіскальних звітних чеків було б блокування реєстратора розрахункових операцій для будь-яких операцій продажу та Z-звітів, після чого для розблокування реєстратора розрахункових операцій потрібно було б здійснити у будь-якому випадку відправку даних.

Відповідачем не доведено факту порушення позивачем пункту 7 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за яке до позивача на підставі пункту 5 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 510 грн. податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС у Полтавській області форми "С" від 11 квітня 2024 року № 00046592405, з огляду на що останнє є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення форми "С" від 11.04.2024 № 00046682405 колегія суддів зазначає наступне.

Згідно зі змістом акту перевірки, при здійсненні роздрібної торгівлі за адресою вул. Миру, 67, село Бугаївка, Кременчуцький район, Полтавська область, зафіксовано чотири факти дубліката марки акцизного податку з однією і тією ж маркою акцизного податку, що дублюється - 0229031885 - у фіскальних чеках, що надходять по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС при реалізації алкогольних напоїв "2208906900#Наст. ПЕРВАК Перцьова з мед 0,5 л." у такі дати: 31.08.2022 на суму 100,40 грн., 31.08.2022 на суму 100,40 грн., 02.08.2022 на суму 99,60 грн., 14.08.2022 на суму 99,60 грн. /том 1 а.с. 143, том 5 зворот а.с. 175-177/. При цьому, вказані МАП не містять серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містять десятизначний номер - 0229031885; факт наявності марки акцизного податку серії АА у фіскальному чеку, що надходять по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС при реалізації "22086011#Горілка Nemiroff Немирофф штоф 0,7л" 14.04.2022 на суму 127,30 грн. /том 1 а.с. 143, том 5 а.с. зворот а.с. 177/. Тобто, вказана МАП не містить серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містить серію із двох літер "АА".

Також, перевіркою встановлено та зафіксовано в акті перевірки, що при здійсненні роздрібної торгівлі за адресою вул. Центральна 13-В, село Пронозівка, Кременчуцький район, Полтавська область, зазначення марки акцизного податку у фіскальних чеках, що надходять по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС при реалізації алкогольних напоїв: 31.12.2022 на суму 144,20 грн. з МАП - 0183100160 (тобто МАП не містить серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містять десятизначний номер - 0183100160); 14.09.2022 на суму 90,90 грн. з МАП - 0024225021 (тобто МАП не містить серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містять десятизначний номер - 0183100160).

Крім того, при здійсненні роздрібної торгівлі за адресою вул. Чумацький шлях, 75, село Яроші, Кременчуцький район, Полтавська область, факт наявності марки акцизного податку 0600199657 у фіскальному чеку, що надійшов по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС при реалізації "2208601100#Горілка Nemiroff Немирофф штоф 0,5 л" на суму 121,5 грн. 10.07.2022. Тобто МАП не містить серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містить десятизначний номер - 0600199657.

Також, при здійсненні роздрібної торгівлі за адресою пл. Перемоги, 2/В, м. Кобеляки, Кременчуцький район, Полтавська область, факт наявності марки акцизного податку 3098200673 у фіскальному чеку, що надійшов по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС при реалізації 11.01.2022 "2208601100#Горілка Хлібний дар Класична 0,25" на суму 44,7 грн. Тобто МАП не містить серії із чотирьох літер та шестизначного номеру, натомість, містить десятизначний номер - 3098200673.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД; слабоалкогольні напої - алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 0,5 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 куб. см, виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю.

Абзацом 3 частини 4 статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з підп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в e-сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизу, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Відповідно до п. 226.7 ст. 226 ПК України кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Відповідно до п. 5 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, передбачено, що марка для алкогольних напоїв повинна містити двомірний штрих-код швидкого реагування (далі - QR-код) та лінійний штрих-код (далі - штрих_код).

На кожну марку наносяться такі реквізити:

слова “УКРАЇНА», “МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ», “ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ» (для тютюнових виробів);

позначення виду марки, що складається із слів та літер “алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція)» - “АВ ЛГП», “алкоголь вітчизняний (виноробна продукція)» - “АВ ВП», “алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція)» - “АІ ЛГП», “алкоголь імпортний (виноробна продукція)» - “АІ ВП», “тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром)» - “ТВ ЗФ», “тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки)» - “ТВ БФ», “тютюн вітчизняний (сигарили)» - “ТВ СГ», “тютюн імпортний (сигарети з фільтром)» - “ТІ ЗФ», “тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки)» - “ТІ БФ», “тютюн імпортний (сигарили)» - “ТІ СГ», “тютюн вітчизняний (інші вироби)» - “ТВ ІНШІ», “тютюн імпортний (інші вироби)» - “ТІ ІНШІ», “тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні» - “ТВЕН В», “тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні» - “ТВЕН І», “рідина імпортна» - “РІ», “рідина вітчизняна» - “РВ»;

індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил);

реквізити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).

Штрих-код містить інформацію про серію та номер марки.

QR-код містить інформацію про серію та номер марки, реквізити покупця марки: для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті), та посилання на веб-ресурс для перевірки марки.

QR-код також може містити інформацію про геш-послідовність.

Інформаційні набори даних для генерації QR-кодів та штрих-кодів, що наносяться на марку для алкогольних напоїв, генеруються ДПС та передаються підприємству-виробнику з використанням засобів захисту інформації у зведеній заявці-розрахунку.

Кожна марка акцизного податку містить індивідуальні унікальні: серію із чотирьох літер і шестизначний номер.

Враховуючи викладене, марка акцизного податку використовується одноразово, не допускається її дублювання чи повторне використання.

Відповідно до п. 1 розд. I Положення № 13, визначено форму і зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, які в обов'язковому порядку мають надаватися особам, які отримують або повертають товар, отримують послуги або відмовляються від них, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням інтернету, при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту: продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг; здійснення операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, якщо такі операції виконуються не в касах банків; здійснення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів; приймання комерційними агентами банків та небанківськими фінансовими установами готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС), за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Згідно з п. 2 розділу ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13, фіскальний чек має містити такі обов'язкові реквізити, як: цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством) (рядок 9).

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктами 62.1- 62.3 ст. 62 ПК України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: 62.1.1. ведення обліку платників податків; 62.1.2. інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; 62.1.3. перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; тощо.

Згідно з п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до п. 72.1 ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла:

72.1.1. від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: 72.1.1.3. про фінансово - господарські операції платників податків;

72.1.1.4. про застосування реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі електронні копії розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, поданих до контролюючих органів.

Згідно з п. 74.1 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Пунктом 74.3 ст. 74 ПК України визначено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Положеннями ст. 83 ПК України встановлено, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки, надані відповідно до статті 84 цього Кодексу та інших законів України; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи; мультимедійна інформація (фото, відео-, звукозапис), отримана (виготовлена) контролюючими органами.

Так. наказом Міністерства фінансів України від 05.08.2020 № 477 було затверджено Порядок функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, згідно з п.п. 1, 2, 3, 4, 7 розд. ІІ якого, СОД РРО - інформаційна система, призначена для збору, зберігання, використання даних РРО та ПРРО (у тому числі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, створених РРО та ПРРО), перевірки справжності та достовірності розрахункових документів.

СОД РРО розташована в ДПС та використовується в межах повноважень посадовими особами органів ДПС для виконання завдань та функцій, визначених Податковим кодексом України.

Інформація, яка зберігається в СОД РРО відображає всі дані про проведені розрахункові операції та реквізити фіскального чека.

Аналіз наведених норм податкового законодавства свідчить про те, що використання податковим органом під час проведення фактичної перевірки отриманої податкової інформації, яка надходить від платників податків, через бази даних інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем, зокрема інформація: про фінансово-господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, у тому числі щодо електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, поданих до контролюючих органів через інформаційну систему СОД РРО, у вигляді електронного розрахункового (фіскального) документа (чека, звіту), є такою, що може використовуватися контролюючими органами, як податкова інформація під час проведення фактичних перевірок платників податків.

При цьому використання такої інформації є належною реалізацією контролюючим органом податкового контролю, як необхідний комплекс заходів, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової політики, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій та може бути самостійною підставою для висновків під час проведення фактичної перевірки.

На підставі викладеного колегія суддів зазначає, що відповідач під час проведення фактичної перевірки, мав правову можливість використовувати податкову інформацію яка міститься в СОД РРО, дані якої є фактичним відображенням (дублюванням) розрахункових операцій проведених позивачем у відповідний перевіряємий період.

Аналогічні висновки сформовані Верховним Судом у постанові від 09.09.2024 у справі № 280/6832/23.

Так, позивачем не спростовані факти реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка та/або немаркованих МАП окремо кожною за адресою здійснення такої реалізації: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 ; пл. Перемоги, 2/В, м. Кобеляки, Кременчуцький район, Полтавська область.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності в діях ФОП ОСОБА_1 ознак порушення ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", з огляду на що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 11.04.2024 № 00046682405 є обґрунтованим та правомірним, скасуванню не підлягає.

Відповідно до ч. 9 ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема, забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Так, рішенням Полтавської обласної військової адміністрації, оформленим протоколом № 15 засідання Ради оборони Полтавської області від 01.04.2022, дозволено торгівлю алкогольними напоями і речовинами, виробленими на спиртовій основі (продаж алкоголю військовослужбовцям і працівникам правоохоронних органів не здійснювати) на території Полтавської області з 12:00 години до 18:00 години, починаючи з 02.04.2022.

Розпорядженням Полтавської обласної військової адміністрації № 247 від 31.08.2022 "Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 29 серпня 2022 року № 23" та Рішенням № 23 Ради оборони Полтавської області від 29 серпня 2022 року "Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави", прийнятим Головою Ради оборони Полтавської області - начальником Полтавської військової адміністрації, вирішено "Встановити заборону на продаж будь-яких алкогольних напоїв закладами торгівлі та громадського харчування на території Полтавської області, окрім визначеного для такого продажу часу, а саме з 12:00 до 18:00 починаючи з 01.09.2022".

Розпорядженням Полтавської обласної військової адміністрації № 437 від 14.12.2022 "Про введення в дію рішення Ради оборони Полтавської області від 13 грудня 2022 року № 32" та Рішенням Ради оборони Полтавської області від 13 грудня 2022 року №32 "Про невідкладні заходи для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави", прийнятим Головою Ради оборони Полтавської області - начальником Полтавської військової адміністрації, вирішено "Встановити заборону на продаж будь-яких алкогольних напоїв закладами торгівлі та громадського харчування на території Полтавської області, окрім визначеного для такого продажу часу, а саме з 10:00 до 21:00 починаючи з 15.12.2022".

Дія рішень поширюється на всіх суб'єктів господарювання на території Полтавської області незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку і мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями отриману згідно з вимогами законодавства.

У ході проведення перевірки контролюючим органом встановлено факти реалізації алкогольних напоїв протягом часу доби, на який рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу у магазині за адресою:

- вул. Миру, 67, село Бугаївка, Кременчуцький район, Полтавська область за такими фіскальними чеками: № 57797 від 01.08.2022, час 10:01 на суму 414 грн.; № 58110 від 11.08.2022, час 18:22 на суму 65,40 грн.; № 58447 від 22.08.2022, час 18:35 на суму 413 грн.; № 57114 від 13.07.2022, час 10:05 на суму 132,50 грн.; № 57789 від 31.07.2022, час 19:03 на суму 365,50 грн.; № 9 від 20.09.2022, час 11:59 на суму 14,30 грн.;

- вул. Центральна, 31-В, село Пронозівка, Кременчуцький район, Полтавська область за такими фіскальними чеками: № 13437 від 13.05.2022, час 18:22 на суму 49 грн.; № 13827 від 08.07.2022, час 20:20 на суму 120,20 грн.; № 13830 від 09.07.2022, час 11:42 на суму 218 грн.; № 14007 від 08.08.2022, час 11:48 на суму 158,10 грн.; № 14444 від 21.10.2022, час 11:48 на суму 55,80 грн.;

- вул. Чумацький шлях, 75, село Яроші, Кременчуцький район, Полтавська область за фіскальним чеком № 18020 від 04.04.2022, час 08:10 на суму 131,70 грн.;

- вул. Центральна, 27, смт. Оржиця, Полтавська область за такими фіскальними чеками: № 9 від 19.04.2022, час 11:59 на суму 143,90 грн.; № 9 від 19.04.2022, час 11:59 на суму 136,80 грн.; № 9 від 14.10.2022, час 11:59 на суму 47,70 грн.; № 10 від 14.10.2022, час 11:59 на суму 72,40 грн.; № 12 від 16.10.2022, час 11:59 на суму 225,20 грн.; № 10 від 30.12.2022, час 09:59 на суму 51,80 грн.; № 7 від 29.12.2022, час 09:59 на суму 100,70 грн.; № 15 від 08.07.2022, час 11:59 на суму 79,82 грн.; № 15 від 08.07.2022, час 11:59 на суму 154,20 грн.; № 15 від 08.07.2022, час 11:59 на суму 110,50 грн.;

- вул. Вадима Пугачова, 9, м. Кременчук, Полтавська область за такими фіскальними чеками: №30 від 23.08.2022, час 19:29 на суму 76,40 грн.; № 17 від 24.08.2022, час 11:37 на суму 40,20 грн.; № 19 від 25.08.2022, час 11:43 на суму 76,80 грн.; № 5 від 26.08.2022, час 08:15 на суму 76,40 грн.; № 18 від 27.08.2022, час 10:58 на суму 35 грн.; № 46 від 05.10.2022, час 18:00 на суму 20,80 грн.;

- вул. Ціолковського, 5, м. Кременчук, Полтавська область за такими фіскальними чеками: № 5 від 01.07.2022, час 08:04 на суму 67,05 грн.; № 116 від 02.07.2022, час 20:43 на суму 32,50 грн.; № 9 від 03.07.2022, час 08:55 на суму 32,50 грн.; № 85 від 05.07.2022, час 20:37 на суму 49,77 грн.; № 90 від 05.07.2022, час 20:50 на суму 32,50 грн.; № 97 від 19.07.2022, час 18:43 на суму 34,27 грн.; № 60 від 10.08.2022, час 18:12 на суму 34,98 грн.; № 28 від 11.08.2022, час 10:57 на суму 21,38 грн.; № 97 від 12.08.2022, час 18:15 на суму 36,60 грн.; № 79 від 05.12.2022, час 19:58 на суму 158 грн.; № 49 від 26.03.2022, час 13:27 на суму 49,46 грн.; № 68 від 26.03.2022, час 16:02 на суму 61,12 грн.; № 89 від 29.03.2022, час 18:09 на суму 46,99 грн.; № 90 від 29.03.2022, час 18:10 на суму 37,46 грн.; № 76 від 30.03.2022, час 17:50 на суму 59,30 грн.

Будь-яких спростувань або доказів на підтвердження відсутності фактів реалізації алкогольних напоїв протягом часу доби, на який рішенням уповноважених органів встановлено заборону продажу на території Полтавської області, позивачем не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 №4 81/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що приймаючи оскаржувані податкове повідомлення-рішення форми "С" від 11.04.2024 № 00046682405, № 00046732405, № 00046672405, № 00046652405 Головне управління ДПС у Полтавській області діяло на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, та обґрунтовано.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційних скарг зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив докази по справі, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 по справі № 440/5763/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло

Постанова складена в повному обсязі 04.04.25.