Постанова від 04.04.2025 по справі 520/22382/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 р. Справа № 520/22382/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Жигилія С.П.,

Суддів: Перцової Т.С. , Макаренко Я.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 (суддя Єгупенко В.В., м. Харків) по справі № 520/22382/24

за позовом Фермерського господарства "КЛЕПКИ+"

до Головного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "КЛЕПКИ+" (далі - позивач, ФГ "КЛЕПКИ+") звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області, апелянт), в якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Харківській області у формі листа № 14398/6/20-40-04-11-14 від 21.03.2024 про не підтвердження ФГ «Клепки+» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та присвоєння поданій звітності для підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік ознаки «історія подання».

- зобов'язати ГУ ДПС у Харківській області відновити відомості про реєстрацію ФГ "КЛЕПКИ+" в Реєстрі платників єдиного податку ДПС України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2024 року, а також видати відповідну довідку.

Харківський окружний адміністративний суд, рішенням від 15 жовтня 2024 року, позов ФГ "КЛЕПКИ+" задовольнив.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ДПС у Харківській області, викладене у формі листа № 14398/6/20-40-04-11-14 від 21.03.2024 про не підтвердження ФГ «Клепки+» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік та присвоєння поданій звітності для підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік ознаки «історія подання».

Зобов'язано ГУ ДПС у Харківській областівідновити відомості про реєстрацію ФГ "КЛЕПКИ+" в Реєстрі платників єдиного податку ДПС України, як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2024 року, а також видати відповідну довідку.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Харківській області на користь ФГ "КЛЕПКИ+" судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДПС у Харківській області, подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування фактичних обставин справи, просило скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначив, що ФГ «Клепки +» було платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2022 по 31.12.2023. Земельні ділянки розташовані на території Куп'янського району (Кіндрашівської ТГ, Куп'янської ТГ, Курилівської ТГ, Шевченківської ТГ) загальною площею 265,6593 га. Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією № 309 у 2022-2023 роках: Кіндрашівська ТГ (с. Грушівка) перебувала в окупації з 24.02.2022 по 11.09.2022, з 11.09.2022 по 01.07.2023 - території можливих бойових дій, з 01.07.2023 по теперішній час на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Куп'янська ТГ (с. Осиново та с. Пристін) перебувала в окупації та активних бойових діях з 24.02.2022 по 17.09.2022, а з 17.09.2022 по теперішній час знаходиться на території можливих бойових дій Курилівська ТГ (с. Сенькове) перебувала в окупації активних бойових діях з 24.02.2022 по 08.09. 2022, з 08.09.2022 по 01.07.2023 - території можливих бойових дій, з 01.07.2023 по теперішній час на території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Шевченківська ТГ (с. Березівка) перебувала в окупації активних бойових діях з 24.02.2022 по 08.09.2022, а з 09.09.2022 по теперішній час знаходиться на території можливих бойових дій.

Так 100% земельних ділянок підприємства протягом 2022 - 2023 років знаходяться (знаходились) на території тимчасової окупації та активних (можливих) бойових дій, тобто більше шести місяців. До наявної інформації в базах даних ДПС України ФГ «Клепки +», відповідно до пп. 298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПКУ, з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, подано до контролюючого органу за місцем знаходження платника податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік за типом документа «звітна» від 19.02.2024 № 9033402933, № 9033403109, № 9033403210, № 9033403116, «загальна» від 19.02.2024 № 9033403244 та розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва «звітний» за 2023 рік від 19.02.2024 № 9033403671, № 9033403766, № 9033403877 згідно з яким частка сільськогосподарського товаровиробництва дорівнює 46,08 відсотка. Таким чином в порушення приписів пп. 10.1 п.10 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ визначено, що для цілей, визначених пп. «а» пп. 4 п. 291.4 ст. 291, пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 та пп. 4 п. 299.10 ст. 299 ПКУ частка сільськогосподарського товаровиробництва менше 50 відсотків.

На підставі викладеного податковий орган вважає, що ФГ «Клепки +» неможливо підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.

Позивач подав відзиву на апеляційну скаргу, в якому просив рішення суду першої інстанції залишити без задоволення, а скапну відповідача без змін. Вказав на безпідставності доводів апеляційної скарги.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено апеляційним судом, що ФГ "КЛЕПКИ+", код ЄДРПОУ 41436004 є сільськогосподарським товаровиробником, який з 2022 року набув статусу платника єдиного податку 4 групи.

З метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік, позивач 19.02.24 до ГУ ДПС у Харківській області, код ЄДРПОУ 43983495 було подано Податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи з відповідними додатками до них (Відомості про наявність земельних ділянок та Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) період 2023 рік), а саме: № 1 (реєстраційний №9033402933 від 19.02.24.), код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної ділянки UA63080150000094794 (звітна), № 2 (реєстраційний №9033403109 від 19.02.24), код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної ділянки UA63080070000080622 (звітна), № 3 (реєстраційний №9033403210 від 19.02.24), код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної ділянки UA63080110000021737 (звітна), № 4 (реєстраційний №9033403116 від 19.02.24), код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної ділянки UA63080090000067457 (звітна), № 5 (реєстраційний №9033403244 від 19.02.24), код адміністративно-територіальної одиниці за місцем розташування земельної ділянки UA63080090000067457 (загальна звітна), а також Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2023 рік : реєстраційний №9033403671 від 19.02.2024, реєстраційний №9033403766 від 19.02.2024, реєстраційний №9033403877 від 19.02.2024.

Задекларовані в Податкових деклараціях земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що належать позивачу, знаходяться на території Куп'янського району Харківської області та більше шести місяців перебували в окупації, деякий час - в зоні ведення активних бойових дій та в безпосередній близькості до лінії бойового зіткнення (територія можливих бойових дій), тому такі земельні ділянки є потенційно засміченими вибухонебезпечними предметами, що унеможливлює вирощування на них сільськогосподарських культур без загрози життю та здоров'ю працівників позивача.

Рішенням Харківської обласної ради ХV сесія VІІI скликання № 502-VIII від 14.02.2023 «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили» (зі змінами та доповненнями) позивача віднесено до переліку суб'єктів господарювання-юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили.

Відповідно до цього Рішення, Харківська обласна рада визнала обставини, що склалися на території Харківської області у зв'язку з російською військовою агресією проти України, та стали підставою введення воєнного стану в Україні, обставинами непереборної сили з 24 лютого 2022 року до дня припинення чи скасування воєнного стану та затвердила перелік суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили.

У Переліку суб'єктів господарювання-юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили позивача вказано у рядку 1179.

Про внесення Харківською обласною радою позивача до переліку суб'єктів господарювання-юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили позивач повідомив відповідача листом № 19/02-2024 від 19.02.2024, який направлено через електронний кабінет платника податків разом з Податковими деклараціями.

До вищезазначеного Листа № 19/02-2024 від 19.02.2024 позивач надано Рішення Харківської обласної ради ХV сесія VІІI скликання № 502-VIII від 14.02.2023 «Про наявність обставин непереборної сили та затвердження переліку суб'єктів господарювання - юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили», додаток до Рішення № 502-VIII від 14.02.2023 «Перелік суб'єктів господарювання-юридичних осіб сільськогосподарських товаровиробників, що постраждали внаслідок обставин непереборної сили».

Рішенням у формі листа №14398/6/20-40-04-11-14 від 21.03.2024 відповідач не підтвердив позивачу статус платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік, вказавши, що: «відповідно до інформації наявної в інформаційних системах ДПС України Фермерським господарством «Клепки+» (п.н. 41436004) надано розрахунки частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2023 рік (від 19.02.2024 №9033403766, 9033403877, 9033403671), в яких задекларована частка сільськогосподарського виробництва на рівні 46,08 відсотків».

Цим же листом відповідач повідомив позивача, що поданій звітності для підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік буде присвоєна ознака «історія подання».

Не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позивом.

Задовольняючи позов суд першої інстанції відповідача були відсутні будь-які підстави для не підтвердження ФГ «Клепки+» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік без фактичного проведення виїзної документальної перевірки позивача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України)

Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПК України, спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Згідно з п. 291.3 ст. 291 ПК України, юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Відповідно до підпункту "а" п.п. 4 п. 291.4 ст. 291 ПК України, до платників єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників належать, зокрема, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Відповідно до п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст.295 ПК України платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Якщо така частка не перевищує 75 відсотків у зв'язку із виникненням обставин непереборної сили у попередньому податковому (звітному) році, до платника податку в наступному податковому (звітному) році зазначена вимога не застосовується.

Такі платники податку для підтвердження статусу платника єдиного податку подають податкову декларацію разом із рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних рад про наявність обставин непереборної сили та перелік суб'єктів господарювання, що постраждали внаслідок таких обставин.

Відповідно до п.п. 10.1 п. 10 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України, для цілей, визначених, підпунктом "а" підпункту 4 пункту 291.4 статті 291, підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 та підпунктом 4 пункту 299.10 статті 299 цього Кодексу, частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік платників єдиного податку четвертої групи, у яких не менше 30 відсотків загальної площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у їхній власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, у попередньому податковому (звітному) році розташовувалися не менше шести місяців на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, має дорівнювати або перевищувати 50 відсотків.

Підпунктом 10.2 п. 10 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПК України передбачено, що дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Позивач в позові зазначав, що станом на дату подання Податкових декларацій земельні ділянки, які перебувають у користуванні позивача, знаходилися на території можливих бойових дій відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.22 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».

Відповідно до п. 299.1, п. 299.2 ст. 299 ПК України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Згідно з п. 299.10. ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; 5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Отже, у разі, коли суб'єкт господарювання вже зареєстрований як платник єдиного податку, то законодавство визначає лише один механізм позбавлення суб'єкта господарювання такого статусу - це прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення суб'єкта господарювання з реєстру платників єдиного податку, відповідно до приписів п. 299.10 ст. 299 ПК України.

Крім того, способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття податковим органом рішення саме про анулювання реєстрації платника єдиного податку, а не про відмову у підтвердженні статусу платника єдиного податку, як зазначено відповідачем у листі №14398/6/20-40-04-11-14 від 21.03.2024, яким позивачу не підтверджено статус платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.

Абзацом 2 п. 299.11 ст. 299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті. 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу.

Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Отже, ухвалення контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Тобто єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій відповідачем є проведення виїзної документальної перевірки, на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Доказів на підтвердження проведення відповідачем документальної перевірки позивача та виявлення порушень, які підтверджується відповідним Актом перевірки, а також прийняття відповідного рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку, відповідачем до матеріалів справи не надано.

У зв'язку з відсутністю у позивача інформації щодо проведення документальної перевірки (та складання відповідного акту перевірки), та безпосередньо відсутністю рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку, позивач звернувся до відповідача з Запитом на публічну інформацію №19/04-2024 від 19.04.2024.

Запитувана інформація містила вимоги надати інформацію про прийняття/не прийняття Рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФГ «Клепки+».

Позивач просив, у разі прийняття Рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку ФГ «Клепки+», надати вичерпну інформацію стосовно підстав та обґрунтування прийнятого рішення; надати інформацію щодо врахування/неврахування листа ФГ «Клепки+» №19/02-2024 (вх. 14505 від 19.02.2024, реєстраційний індекс 14505/6/ЕКП/75) та наданих до нього додатків під час прийняття Рішення про анулювання свідоцтва платника єдиного податку.

Відповідач на зазначений запит надав відповідь № 81/ЗПІ/20-40-04-11-14 від 14398/6/20-40-04-11-14 від 21.03.2024, відповідно до якої позивачу не підтверджено статус платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік.

Отже, для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги передбачені Податковим кодексом України.

Відповідачем не надано доказів проведення документальної перевірки позивача.

Згідно з ст. 299 п. 299.11 ПК України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.

Отже, відсутність рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку четвертої групи свідчить про не доведення податковим органом дотримання ним як суб'єктом владних повноважень способу реалізації владних управлінських функцій, а також доводить безпідставність та протиправність дій податкового органу щодо не підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Під час розгляду справи встановлено, що позивачем при підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік дотримано всіх вимог, передбачених нормами ПК України. Ним разом з податковою звітністю платника єдиного податку четвертої групи подано копію рішення обласної ради про наявність обставин непереборної сили в регіоні, у якому такий платник значиться постраждалим внаслідок проведення на його земельних ділянках, що перебувають у користуванні, бойових дій збройними формуваннями російської федерації.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у відповідача були відсутні будь-які підстави для не підтвердження ФГ «Клепки+» статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2024 рік без фактичного проведення виїзної документальної перевірки позивача.

Таким чином рішення відповідача, викладене у формі листа №14398/6/20-40-04- 11-14 від 21.03.2024 про не підтвердження позивачу статусу платника єдиного податку 4 групи на 2024 рік є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної інстанції є безпідставними та необґрунтованими, а отже, вимоги апеляційної інстанції не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.10.2024 по справі № 520/22382/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С.П. Жигилій

Судді Т.С. Перцова Я.М. Макаренко