Рішення від 04.04.2025 по справі 460/6189/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 року м. Рівне №460/6189/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Рекорд"

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Рекорд» (далі - позивач) звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.02.2024 №1450/17000406.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що оспорюване податкове повідомлення-рішення є протиправними з огляду на те, що відповідачем було протиправно проведено камеральні перевірку позивача. Вказує, що інші обставини, які впливають на своєчасність, достовірність, повноту нарахування і сплати податків, є предметом перевірки контролюючим органом під час здійснення документальних перевірок в порядку, передбаченому статтями 77, 78 ПК України. Перевірка достовірності та повноти нарахування і сплати податків є предметом документальної перевірки відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1. статті 75 ПК України. З цих підстав, позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними. У зв'язку з наведеним просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Гудими Н.М. від 14.06.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У встановлений судом строк відповідач - ГУ ДПС у Рівненській області подало відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач вказує на те, що камеральною перевіркою своєчасності сплати податку встановлені порушення встановлених ПК України граничних термінів сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зокрема:

- згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за березень 2020, липень-грудень 2020, лютий-березень 2021, травень-серпень 2021, червень-липень 2023, уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за червень 2021 на загальну суму 1 526 201,15 грн, чим порушено п. 50.1 ст. 50, п. 57.1 ст. 57, п. 203.1 ст. 203 ПК України;

- згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року у справі № 460/6095/20 про розстрочення виконання рішення суду шляхом щомісячної сплати заборгованості згідно графіку по строкам: 30.03.2021 р., 29.04.2021 р., 31.05.2021 р., 29.06.2021 р.. 28.07.2021 р., 27.08.2021 р., 27.09.2021 р. на загальну суму 671998,67 гривень., що і стало підставою для висновків про порушення позивачем п. 57.1 ст. 57, ст. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України. На підставі наведеного, відповідач вважає, що оспорюване податкове повідомлення-рішення є правомірним, а доводи позовної заяви не спростовують встановлених в ході перевірки порушень.

26.02.25 року на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду проведений повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з відрахуванням зі штату Рівненського окружного адміністративного суду судді Гудими Н.С.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи дану справу передано на розгляд судді Щербакова В.В.

Ухвалою судді від 27.02.25 справу прийнято до провадження судді Щербакова В.В.

Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши заяви по суті та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Рівненській області проведено камеральну перевірку ТОВ Фірма «Рекорд» (код ЄДРПОУ 22570365) з питань своєчасності сплати податків, платежів та зборів, за результатами якої складено акт №471/Ж5/17-00-04-06/22570365 від 15.01.2024. (далі - Акт перевірки).

Вказаним актом перевірки встановлено, що порушення ТОВ Фірма «Рекорд» термінів сплати (перерахування) до бюджету грошового зобов'язання податку на додану вартість в розмірі 2 198 199,82 грн., а саме на 45, 46, 56, 57, 62, 64, 65, 71, 76, 85, 89, 90, 92, 98, 102, 110, 119, 122, 129, 148, 150, 179, 180,210,275, 300,

календарних днів.

Згідно висновків акту перевірки, контролюючим органом виявлено несвоєчасну сплату до бюджету

- Розстрочені суми згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року у справі № 460/6095/20 згідно графіку по строкам: 30.03.2021 р., 29.04.2021 р., 31.05.2021 р., 29.06.2021 р.. 28.07.2021 р., 27.08.2021 р., 27.09.2021 р. на загальну суму 671998,67 гривень.

- Узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість (КБК 14010100), згідно податкових декларацій за березень 2020, липень-грудень 2020, лютий-березень 2021, травень-серпень 2021, червень-липень 2023,

- уточнюючого розрахунку до податкової декларації з ПДВ за червень 2021 на загальну суму 1 526 201,15 грн.

На підставі висновків Акту перевірки, 13.02.2024 року ГУ ДПС у Рівненській області прийнято податкове повідомлення-рішення №1450/17000406 яким зобов'язано сплатити штраф в розмірі 219819,99 грн. за порушення правил сплати (перерахування) до бюджету грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішення, ТОВ фірма «Рекорд» звернулась із відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд керується наступним.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент проведення перевірки) встановлено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно із вимогами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути:

1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);

2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;

3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;

4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»;

5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;

6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;

7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;

8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;

9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;

10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;

11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.

Згідно ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення перевірки не обов'язкова.

У позовній заяві позивач вказує на те, що перевірка достовірності та повноти нарахування і сплати податків є предметом виключно документальної перевірки відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1. статті 75 ПК України та посилається на правовий висновок Верховного суду, викладений в постанові від 03.10.2023 №160/8243/22.

Разом з тим, судом встановлено, що перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету з податку на додану вартість відносно позивача була проведена на підставі абзацу 2 п.п. 75.1.1 п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України. Перевірка проводилась у приміщенні контролюючого органу та при її проведенні використовувалась виключно інформація, зазначена у базах даних контролюючого органу.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що камеральна перевірка відносно позивача була проведена з дотриманням вимог ст.ст. 75, 76 Податкового кодексу України, а тому доводи позивача щодо її протиправності не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи. Тому позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.

Щодо встановлених в ході проведення перевірки порушень, то судом встановлено та враховано наступне.

Камеральною перевіркою своєчасності сплати до бюджету податків встановлено порушення встановлених Податковим кодексом України граничних термінів сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість в розмірі 2 198 199,82 грн., чим порушено п. 57.1 ст. 57 розд.ІІ Податкового кодексу України, ст. 203 Податкового кодексу України.

За результатами перевірки ГУ ДПС у Рівненській області відповідно до п. 124.1 ст. 124 розд. ІІ Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.02.2024 № 1450/17000406 (форми “Ш») та застосовано штрафну санкцію у розмірі 219819,99 грн за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

Судом встановлено, що відповідно до поданої податкової декларації з

- за березень 2020р. (вх. №9109034810 від 18.05.2020) задекларовано до сплати податку (р.18) в сумі 281548,00 грн. Граничний терміну сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 19.05.2020р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 167601,27 грн.

- за липень 2020р. (вх. №9203759380 від 17.08.2020) задекларовано до сплати податку (р.18) в сумі 111372 грн. Граничний термін сплати -31.08.2020р. Не сплачено на дату граничного терміну - 11321,94 грн.

- за серпень 2020р. (вх. №9235319840 від 16.09.2020) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 41992 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.09.2020р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 41992 грн.

- за вересень 2020р. (вх. №9268886463 від 16.10.2020) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 125359 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.10.2020р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 125359 грн.

- за жовтень 2020р. (вх. №9302429917 від 16.11.2020) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 49618 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.11.2020р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 49618 грн.

- за грудень 2020р. (вх. №9369864906 від 20.01.2021) задекларовано до сплати податку (р.18) в сумі 92935 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 01.02.2021р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 92935 грн.

- за лютий 2021р. (вх. №9054237625 від 16.03.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 103406 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.03.2021р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 103406 грн.

- за березень 2021р. (вх. №9091387596 від 20.04.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 451376 грн. Граничний термін сплати - 30.04.2021р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 444464 грн.

- за травень 2021р. (вх. №9163809582 від 18.06.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 143946 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.06.2021р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 143946 грн.

- за червень 2021р. (вх. №9199177432 від 20.07.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 30406 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.07.2021р. На дату граничного терміну сплати не сплачено - 30406 грн.

- за липень 2021р. (вх. №9239729484 від 19.08.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 6028 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.08.2021р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 6028 грн.

- за серпень 2021р. (вх. №9270845916 від 16.09.2021) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 382504 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.09.2021р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 382504 грн.

- за червень 2023р. (вх. №9177898243 від 19.07.2023) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 201270 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.08.2023р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 201270 грн.

- за липень 2023р. (вх. №9211872606 від 21.08.2023) задекларовано до сплати податку (р. 18) в сумі 179263 грн. Граничний термін сплати узгодженого грошового зобов'язання по податковій декларації - 30.08.2023р. Однак на дату граничного терміну сплати ТОВ ФІРМА «РЕКОРД» не сплачено - 179263 грн.

Відповідно до поданого Уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 18.08.2021р №9238568354 задекларовано до сплати податку (р.18) в сумі 14412грн. На дату граничного терміну сплати ( 19.08.2021р.) не сплачено - 14412 грн

За даними інтегрованої картки платника на рахунок податку на додану вартість кількість днів затримки складає 45, 46, 56, 57, 62, 64, 65, 71, 76, 85, 89, 90, 92, 98, 102, 110, 119, 122, 129, 148, 150, 179, 180,210,275, 300 календарних днів

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

З огляду на норми п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання здійснюється на підставі податкової декларації, розрахунку, звіту - документу, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/ або Митним кодексом України (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом з податку на додану вартість є один календарний місяць.

Згідно з п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації з податку на додану вартість, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Якщо граничний строк сплати податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов'язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Згідно п. 87.9. ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зараховувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 березня 2021 року № 321/35943 (далі - Порядок № 5) визначено, що під час проведення облікової операції в інтегрованій картці платника (далі - ІКП) зазначається дата запису операції, зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис. Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Згідно пункту 5 глави розділу ІІІ Порядку № 5 під час погашення суми податкового боргу (його частини) кошти, які сплачує такий платник, у першу чергу зараховуються у рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, які сплачує такий платник, у наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу - у рахунок пені згідно з черговістю їх виникнення. Якщо платник не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), територіальний орган ДПС самостійно здійснює розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу передбаченого п. 124.1 ст. 124 Податкового кодексу України в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, платники податків звільняються від передбаченої ПКУ відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2022 за № 967/38303), який набрав чинності 06.09.2022 (далі - Наказ № 225).

Дія зазначеного Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених ПКУ або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 2 розд. І зазначеного Порядку).

Так, згідно із п.1 розд. ІІ зазначеного Порядку до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені ПКУ або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

5) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

6) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає до контролюючого органу не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені переліками документів, затвердженими Наказом № 225.

Вищезазначені правила застосовуються до платника податків, який станом на 06.09.2022 має можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

До платників податків, у яких після 06.09.2022 з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила:

у разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у визначені строки (не пізніше 30 вересня 2022 року), платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Податковим кодексом України або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

До платників податків, які на дату 06.09.2022 та після цієї дати виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації втратили можливість їх виконувати, застосовуються такі правила:

платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які виконували податкові обов'язки, але у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації втратили можливість виконувати податкові обов'язки, вживають заходи, щодо подання заяви та відповідних документів, у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

ТОВ Фірма “Рекорд» не надано у встановленому порядку заяви та документів, які передбачені Наказом №225, що підтверджують неможливість виконання податкових обов'язків. Відповідно ГУ ДПС у області не приймало рішення про неможливість виконання Товариством податкового обов'язку згідно п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України.

Тобто, в розумінні чинного законодавства ТОВ Фірма “Рекорд» не належить до категорії платників податків, які не мали можливості своєчасно виконувати податкові обов'язки під час дії воєнного стану в Україні.

Крім того, ТОВ Фірма «Рекорд» узгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток (КБК 11021000) сплачені самостійно, але з порушенням встановленого законодавством граничного терміну, що підтверджується витягами з ІКП (у строк, що перевищує 30 днів затримки)

Таким чином, суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 13.02.2024 № 1450/17000406 (форми «Ш») прийняте відповідачем у відповідності до вимог та норм Податкового кодексу України.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено позовних вимог належними та допустимими доказами, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Рекорд» до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 04 квітня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Рекорд" (вул. Молодіжна, буд. 16,с. Селець,Сарненський р-н, Рівненська обл.,34141, ідентифікаційний код 22570365)

Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, код ЄДРПОУ 44070166)

Суддя В.В. Щербаков