Рішення від 04.04.2025 по справі 340/1500/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1500/25

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку його пенсії з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1184/1 від 29.01.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1184/1 від 29.01.2025 року, починаючи з 01.02.2023 року.

Ухвалою судді від 11.03.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з вимогами про перерахунок пенсії. Відповідач вказує, що правові підстави для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінет Міністрів України не приймав рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців у зв'язку з підвищенням їхнього грошового забезпечення.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 2004 році був звільнений у запас.

Після звільнення позивача зі служби йому призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, обчисленого з грошового забезпечення осіб офіцерського складу Збройних Сил за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

У червні 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, у якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року для перерахунку його пенсії.

У зв'язку з відмовою ІНФОРМАЦІЯ_3 у складанні такої довідки позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 року у справі №340/4171/24 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2023 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У січні 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання цього рішення суду підготував довідку №1184/1 від 29.01.2025 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними на 01.01.2023 року.

Позивач у січні 2024 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії на підставі цієї довідки.

На цю заяву відповідач надав відповідь від 18.02.2025 року про те, що у рішенні суду у справі, на виконання якого видана довідка, відсутнє зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії позивача.

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок №45).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 66 Закону №2262-XII передбачено, що рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або у судовому порядку.

Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 9 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок раніше призначених за цим Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених органів скласти довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначивши у них розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять дійсну службу, зокрема військовослужбовцям ЗСУ.

Визначення розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби, а також оформлення документів для перерахунку таких пенсій здійснюють уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні ТЦКСП.

Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

- через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45;

- за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Кіровоградський окружний адміністративний суд у справі №340/4171/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 за участю третьої особи - ГУ ПФУ в Кіровоградській області - дійшов до висновку, що через зростання з 2023 року за Законом про Державний бюджет України розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб у позивача, який є пенсіонером з числа військовослужбовців, виникли підстави для перерахунку пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, а отже і право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" - із використанням для їх визначення належної розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. За правилами частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 такий перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 лютого відповідного року.

У січні 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання цього рішення суду оформив нову довідку №1184/1 від 29.01.2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними станом на 01.01.2023 року, у якій, визначаючи розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, застосував як розрахункову величину прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня 2023 року статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", що призвело до зростання розміру цих видів грошового забезпечення та зміни розміру похідних від них додаткових видів грошового забезпечення (відсоткових надбавок та премії).

Загалом розмір грошового забезпечення, вказаний у цій довідці, є більшим від розміру грошового забезпечення, використаного відповідачем для останнього перерахунку основного розміру пенсії позивача, отже позивач набув право на підвищення пенсії.

Відповідач прийняв нову довідку та долучив її до матеріалів пенсійної справи позивача, проте перерахунок його пенсії не провів. Правильність складання цієї довідки відповідач не заперечує.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки всупереч статтям 43, 51, 63 Закону №2262-XII, Порядку №45 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої на виконання рішення суду, не здійснив перерахунок пенсії позивача, виходячи із підвищеного грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, внаслідок чого порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Оскільки у спірних правовідносинах мала також місце вина ІНФОРМАЦІЯ_3 у несвоєчасній видачі довідки для перерахунку пенсії, що встановлено рішенням суду у справі №340/4171/24, то відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсії позивача має бути проведений з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тож позов слід задовольнити та зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2023 року перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки та виплатити йому заборгованість за минулий час, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Суд звертає увагу відповідача, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року у справі №1140/2155/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області підтверджено право позивача на перерахунок основного розміру його пенсії, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення. Тож відповідно до статті 370 КАС України це рішення суду, яке набрало законної сили, має бути враховано відповідачем при здійсненні подальших перерахунків пенсії позивача, у тому числі, проведеного на виконання рішення суду у даній справі.

Доводи відповідача про пропущення строку звернення до суду з позовом суд відхиляє, оскільки цей позов поданий у межах строку, установленого частиною 2 статті 122 КАС України, - протягом 6 місяців від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, отримавши відмову відповідача у перерахунку пенсії, викладену у листі від 18.02.2025 року.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1184/1 від 29.01.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1184/1 від 29.01.2025 року та виплатити заборгованість за минулий час, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ