02 квітня 2025 року Справа №160/31413/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу № 160/31413/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Національної поліції України про визнання протиправним та скасування повідомлення,-
26.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України про відмову в наданні дозволу на зберігання і носіння нагородної зброї (до відзнаки «Вогнепальна зброя») №0000001118.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у прийнятті рішення про надання дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї з підстав повідомлення позивачу про підозру в межах кримінального провадження, що не є підставою для відмови, чим порушено права позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.12.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/31413/24. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
17.12.2024 року Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідачем зазначено, що пунктом 5.1 глави 5 розділу І Інструкції №622 визначено, що органи (підрозділи) поліції не мають права, зокрема надавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 року залучено до участі у справі № 160/31413/24, як другого відповідача - Національну поліцію України.
28.02.2025 року Національною поліцією України надано відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідачем зазначено, що жодних протиправних дій під час ухвалення рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на носіння та зберігання нагородної зброї - пістолета марки «VZ.82» калібру 9 мм №005836 допущено не було, а отже таке рішення ухвалене в межах наданих повноважень, на підставі та в порядку встановленому нормами чинного законодавства та нормативно-правових актів, які регламентують надання дозволів на зберігання та носіння нагрудної зброї.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Наказом Міністра оборони України від 11.10.2023 року №1300 ОСОБА_1 нагороджений відзнакою Міністерства оборони України «Вогнепальна зброя» - 9 мм пістолетом «VZ.82» №005836 у комплекті з 3 патронами.
17.06.20244 року позивач звернувся до Управління контролю за обігом зброї Національної поліції України із письмовою заявою про видачу дозволу на право зберігання нагородної зброї.
21.06.2024 року Управлінням контролю за обігом зброї Національної поліції України прийнято рішення від №0000001118 про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї ОСОБА_1 , яким відмовлено в наданні дозволу на зберігання і носіння нагородної зброї (до відзнаки «Вогнепальна зброя») щодо пістолета короткоствольна вогнепальна зброя, за виключенням гладкоствольної короткоствольної (травматичної) зброї, Ceska Zbrojovka a.s., CZ 82/83 (CZ vz.82/83), №005836, 9х18 (9х19 Ultra, 9mm Police) на підставі надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження.
Листом управління контролю за обігом зброї Національної поліції України від 21.06.2024 року НПУ №86520-2024 позивача повідомлено про результати розгляду його заяви, зокрема, що 21.06.2024 року управлінням отримано інформацію, що 04 листопада 2021 року Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області позивачу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України (витяг ДІ МВС № ВР-004027314). 21 червня 2024 року на підставі виявленого обмеження у праві користування вогнепальною зброєю, визначеного в абзаці 11 пункту 5.1 глави 5 розділу І Інструкції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї пістолета марки «VZ.82» калібру 9 мм №005836, поновлення права на оформлення дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї можливе за відсутності обмежень, визначених в пункті 5.1 глави 5 розділу І Інструкції.
Вважаючи повідомлення про відмову в наданні дозволу на зберігання і носіння нагородної зброї протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства внутрішніх справ України «Вогнепальна зброя» і «Холодна зброя», затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 19.05.2022 №306, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2022 за №5478/37884, визначено що нагородження відзнаками здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та Дисциплінарного статуту Національної поліції України за наказом Міністерства внутрішніх справ України.
Відзнаками нагороджуються військовослужбовці за визначні заслуги в забезпеченні обороноздатності України, недоторканності її державного кордону, підтриманні високої бойової готовності військ (сил), зміцненні національної безпеки, боротьбі зі злочинністю, захисті конституційних прав та свобод людини і громадянина, за бездоганну багаторічну службу, зразкове виконання військового та службового обов'язку, виявлені при цьому честь і доблесть.
Для нагородження відомчою заохочувальною відзнакою Міністерства внутрішніх справ України «Вогнепальна зброя» використовується вогнепальна зброя вітчизняного або іноземного виробництва, що має номер і штамп (марку) виробника, придбана (отримана) в установленому законодавством порядку.
Реєстрація, зберігання, носіння, використання і застосування нагородної зброї здійснюються згідно із законодавством.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Статтею 3 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, у тому числі за наявністю договорів страхування відповідальності осіб, які мають у власності чи іншому законному володінні/користуванні зброю, за шкоду, яку може бути заподіяно третій особі внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї, укладених за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування".
Умови та порядок видачі, продовження строку дії, анулювання дозволів на відкриття (функціонування) об'єктів дозвільної системи, придбання, перевезення, зберігання, носіння зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дія дозвільної системи (далі - предмети і матеріали), їх облік та використання, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.10.1998 за №637/3077 (в редакції, чинній на момент ухвалення оскаржуваного рішення).
Відповідно до пункту 1.2 Інструкції №622 Національна поліція України роботу щодо здійснення дозвільної системи організовує через уповноважені підрозділи контролю за обігом зброї.
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №622 основними завданнями органів (підрозділів) поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Пунктом 2.1 Інструкції №622 визначено, що здійснюючи дозвільну систему, органи (підрозділи) поліції відповідно до законодавства України приймають рішення про надання міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу (далі - суб'єкти господарювання), дозволів на придбання, зберігання, перевезення (через митний кордон України, територією України, транзит через територію України) й використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, охолощеної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронів до них; вибухових матеріалів і речовин; на відкриття та функціонування сховищ, складів і баз, де вони зберігаються, стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, а також підприємств і майстерень з виготовлення і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазинів, у яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них (далі - об'єкти дозвільної системи); громадянам - дозволів на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.
За результатами розгляду поданих заявником документів орган (підрозділ) поліції приймає рішення (додаток 6) (далі - Рішення). Рішення приймається у формі електронного документа, на який накладається кваліфікований електронний підпис. На кожну одиницю зброї, основної частини зброї, пристрою формується окреме Рішення (пункт 2.2. Інструкції №622).
Відповідно до пункту 2.3.1 Інструкції №622 рішення на зберігання, носіння нагородної зброї приймається Уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї Національної поліції України (УП ЦОУП).
Пунктом 7.7 Інструкції №622 передбачено, що контроль за зберіганням вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, здійснюється уповноваженими підрозділами контролю за обігом зброї відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання такої зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, проводиться поліцейськими патрульної поліції, дільничними офіцерами поліції, поліцейськими офіцерами громади згідно з пунктом 21 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію».
Згідно із пунктом 8.1 Інструкції №622 дозвільна система, що здійснюється органами (підрозділами) поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.
Пунктом 5.1 глави 5 розділу І Інструкції №622 визначено, що органи (підрозділи) поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також надавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію (продовження строку дії відповідних дозволів) у разі, зокрема надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження.
Таким чином, положення Інструкції №622 містять перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї, однією з яких є наявність інформації про повідомлення такій особі про підозру.
Згідно з витягом з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Донецьк, Україна, на території України станом на 19.06.2024 року незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває. Разом з тим, є особою, яку 04.11.2021 ГУНП в Донецькій області повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 КК України, кримінальне провадження №42021052100000045 від 06.10.2021. КП направлено до суду з обвинувальним актом 28.01.2022. Відомості про результати судового розгляду до МВС не надходили.
Саме наявність інформації про повідомлення позивачу про підозру стало підставою про прийняття відповідачем рішення про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння нагородної зброї від 21.06.2024 року №0000001118, про що також повідомлено позивачу листом управління контролю за обігом зброї Національної поліції України від 21.06.2024 року НПУ №86520-2024 та
Проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідно абзацу 11 пункту 5.1 Інструкції №622 відповідач мав підстави для відмови позивачу у наданні дозволу на зберігання і носіння нагородної зброї пістолета марки «VZ.82» калібру 9 мм №005836, тому рішення про відмову у наданні такого дозволу відповідає вимогам чинного законодавства.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись статтями 241-246, 250, 251, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Національної поліції України про визнання протиправним та скасування повідомлення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська