Рішення від 04.04.2025 по справі 602/1215/24

Справа № 602/1215/24

Провадження № 2-о/602/17/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2025 р. м. Ланівці

Лановецький районний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Наумчука В.А.,

за участі:

секретаря судового засідання Майхрук Н.М.,

прокурора Дремлюги Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах Лановецької міської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади, -

ВСТАНОВИВ:

До Лановецького районного суду надійшла заява керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах Лановецької міської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність територіальної громади.

Заява обґрунтована тим, що на території Лановецької територіальної громади (на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту) знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлова будівля №7 (будівля контрольно-пропускного пункту) загальною площею 46,9 м.кв., яка має ознаки безхазяйності. У грудні 2021 року Лановецькою міською радою зазначена нерухома річ взята на облік. З метою виявлення власника цього майна надіслано відповідні запити до Регіонального відділення Фонду державного майна України та у лютому 2023 року розміщено оголошення в газеті про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік. З того часу встановити власника майна встановити не вдалося, документів, що підтверджували б право власності на зазначений об'єкт нерухомого майна, ніхто не подав. За інформацією, наданою ФДМУ і Тернопільською обласною радою це майно не перебуває у власності держави і не належить до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, управління якими здійснює Тернопільська обласна рада. Наявність на території Лановецької міської ради не переданого територіальній громаді безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства з метою наповнення місцевого бюджету.

Заява подана в інтересах Лановецької міської ради, оскільки остання не здійснює захист законних інтересів держави у суді у разі їх порушення чи загрози порушення, що є достатньою підставою для звернення до суду в інтересах держави в особі органу місцевого самоврядування.

Просить передати у комунальну власність безхазяйне нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю об'єкт №7 (будівлю контрольно-пропускного пункту), розташовану за межами населеного пункту на території Лановецької міської ради, загальною площею 46,9 м.кв.

Ухвалою суду від 06.01.2025 відкрите окреме провадження у справі, призначене судове засідання для розгляду справи на 06.02.2025.

06 лютого 2025 року розгляд справи відкладено на 11.03.2025.

Судове засідання 11.03.2025 не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.

Розгляд справи призначено на 04.04.2025.

Представник заінтересованої особи Лановецької міської ради у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, при прийнятті рішення покладається на думку суду.

У судовому засіданні прокурор Дремлюга Р.В. заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав, викладених у заяві.

Розглянувши заяву, вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, суд встановив наступні обставини та дійшов таких висновків.

28 червня 2019 року комісією, затвердженою розпорядженням міського голови від 19.04.2019 №80-од «Про затвердження складу комісії з питань виявлення та обстеження на території Лановецької міської ради безхазяйного нерухомого майна» виявлено будівлю контрольно-пропускного пункту, яка розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту (при в'їзді в місто зі сторони м. Тернопіль) на земельній ділянці комунальної власності міської ради, про що складено акт від 28.06.2019 (а.с. 21).

Згідно зі згаданим вище актом комісія дійшла висновку вжити дій щодо пошуку власника виявленого нерухомого майна. У випадку відсутності власника - взяти на облік, звернутися до ліцензійних організацій з метою виготовлення технічної документації, проведення оцінки майна та вжити всіх передбачених чинним законодавством України дій для державної реєстрації права власності на виявлене нерухоме майно.

Пунктом 5 рішення виконавчого комітету Лановецької міської ради від 06.08.2021 №143 вирішено присвоїти нежитловій будівлі (будівля контрольно-пропускного пункту), що розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту адресний номер об'єкт №7 (а.с. 19).

Рішенням виконавчого комітету Лановецької міської ради від 08.12.2021 №348 вирішено Лановецькій міській раді взяти на облік безхазяйного нерухомого майна нежитлову будівлю (будівлю контрольно-пропускного пункту), яка розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту з адресним номером об'єкт №7 як безхазяйне майно (а.с.20).

Зі змісту листа від 03.02.2022 №05-113-00219, якого Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях надіслало Лановецькій міській раді у відповідь на її лист від 30.12.2021 №1947/03-11 убачається, що закінчений будівництвом об'єкт, а саме нежитлова будівля (будівля контрольно-пропускного пункту), яка розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту, адресний номер об'єкт №7, не перебуває у державній власності (а.с. 13).

Станом на 23.02.2022 Комунальним підприємством «Лановецьке міське бюро технічної інвентаризації» на замовлення Лановецької міської ради проведено технічну інвентаризацію нежитлової будівлі об'єкт №7, загальною площею 46,9 м.кв. За результатами технічної інвентаризації складено технічний паспорт на вказану нежитлову будівлю від 30.03.2022 (а.с. 22-30).

Також у матеріалах справи наявний технічний паспорт на згадану нежитлову будівлю, де вказано рік її побудови - 1990, виготовлений КП «Лановецьке районне БТІ» станом на 10.01.2019 (а.с. 31-37).

На підставі технічного паспорта від 30.03.2022, а також рішень виконавчого комітету Лановецької міської ради від 06.08.2021 №143 та 08.12.2021 №348 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором внесено запис № 19934 від 14.11.2022 про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна: будівля, об'єкт №7, що розташований за межами міста Ланівці за адресою - Тернопільська область, Кременецький район, Лановецька ТГ, комплекс будівель і споруд, будинок 7, опис - цегляна будівля, зазначена в плані під літерою «К», в тому числі підвал під «Пд», загальна площа - 46,9 м.кв., що підтверджується Витягом №321372014 від 30.01.2023 (а.с. 12).

15 лютого 2023 року у газеті «ЗахідПрес» №2 (77) розміщено оголошення про те, що Лановецька міська рада розшукує власників виявленого нерухомого майна: нежитлова будівля об'єкт №7 (будівля контрольно-пропускного пункту), яка розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту, що убачається з копії газетної сторінки, долученої заявником до заяви (а.с. 11), копії листа №1961/03-11 від 23.10.2024 Лановецької міської ради, адресованого Кременецькій окружній прокуратурі (а.с. 17), а також пояснень заявника, викладених у заяві і наданих прокурором у судовому засіданні.

Листом від 03.12.2024 №09-1148 Тернопільська обласна рада повідомила Лановецький відділ Кременецької окружної прокуратури у відповідь на її запит про те, що нежитлова будівля об'єкт №7 (будівля контрольно-пропускного пункту), розташована на території Лановецької міської ради за межами населеного пункту, не належить до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, власником і засновником яких є Тернопільська обласна рада (а.с. 14-15).

Зі змісту листа №1961/03-11 від 23.10.2024 Лановецької міської ради також убачається, що земельна ділянка, на якій розташоване виявлене нерухоме майно, перебуває у комунальній власності Лановецької міської територіальної громади. Станом на дату складання цього листа будь-яких заяв до міської ради не надходило. Лановецькою міською радою заходи щодо звернення з позовною заявою до суду не здійснювалися у зв'язку із зайнятістю представників в інших судових процесах.

Згідно з довідкою про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 16.12.2024 оціночна вартість будівлі, загальною площею 46,9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , становить 1782372,65 грн. (а.с. 46-48).

Листом №51/1-5247ВИХ-24 від 23.12.2024 в.о. обов'язків керівника Кременецької окружної прокуратури повідомив Голову Лановецької міської ради про те, що оскільки Лановецька міська рада до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не зверталася, Кременецька окружна прокуратура, керуючись вимогами ст.23 Закону України «Про прокуратуру», пред'являтиме до Лановецького районного суду заяву, в інтересах держави в особі Лановецької міської ради, про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

При вирішенні цієї справи суд застосовує норми матеріального права та керується нормами процесуального права, які зазначені нижче.

Частинами першою та другою статті 335 ЦК України передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Частиною першою статті 181 ЦК України визначено, що до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Відповідно до пункту 7 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Розгляд судом справ про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність врегульовано нормами Глави 8 Розділу IV Цивільного процесуального кодексу України.

Заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади (ст. 329 ЦПК України).

У заяві про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади повинно бути зазначено, яку нерухому річ заявник просить передати у власність територіальної громади, основні характеристики нерухомої речі, посилання на документи про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, друковані медіа, в яких було зроблено оголошення про взяття відповідної нерухомої речі на облік (ст. 330 ЦК України).

Справа про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади розглядається судом за участю заявника з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб (ст. 332 ЦПК України).

Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади (ст. 333 ЦПК України).

У цій справі суд установив, що цегляна будівля, об'єкт №7, що розташований за межами міста Ланівці за адресою - Тернопільська область, Кременецький район, Лановецька ТГ, комплекс будівель і споруд, будинок 7, зазначена в плані під літерою «К», в тому числі підвал під «Пд», загальною площею - 46,9 м.кв. є нерухомою річчю (нерухомим майном), оскільки розміщена на земельній ділянці, яка перебуває у комунальній власності Лановецької міської територіальної громади, і її переміщення є неможливим без її знецінення та зміни її призначення.

Ужитими Лановецькою міською радою та Кременецькою окружною прокуратурою заходами (відповідні запити до Регіонального відділення ФДМУ, Тернопільської обласної ради, публікація оголошення в друкованому засобі масової інформації) упродовж тривалого періоду часу встановити власника зазначеного нерухомого майна не виявилося можливим.

Таким чином, суд дійшов висновку що згадана вище нерухома річ є безхазяйною.

Наявність на території Лановецької міської ради не переданого територіальній громаді безхазяйного майна позбавляє орган місцевого самоврядування можливості здійснювати належне управління та розпорядження цим майном, використання його відповідно до вимог чинного законодавства в інтересах територіальної громади.

Статтею 143 Конституції України закріплено, зокрема те, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до статті 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно з частиною п'ятою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

На території Лановецької територіальної громади Кременецького району Тернопільської області діє Лановецька міська рада, яка є органом місцевого самоврядування, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 38-45).

Частинами третьою та четвертою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Чинним законодавством чітко не визначено, що необхідно розуміти під «нездійсненням або неналежним здійсненням суб'єктом владних повноважень своїх функцій». Нездійснення захисту може полягати у тому, що уповноважений орган суб'єкт владних повноважень за наявності факту порушення інтересів держави, маючи відповідні повноваження для їх захисту, всупереч цим інтересам до суду не звернувся. Аналіз положень ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор набуває права на представництво, якщо відповідний суб'єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно. «Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. У разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.

Аналогічні наведеним вище висновки викладені у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 по справі №905/803/18.

До заяви прокурором додано копію листа Лановецької міської ради, з якого убачається, що міською радою заходи щодо звернення до суду з приводу передачі у комунальну власність згаданого вище безхазяйного майна не здійснювалися у зв'язку із зайнятістю представників в інших судових процесах, а також копію листа, яким заявник повідомив Лановецьку міську раду про те, що Кременецька окружна прокуратура, керуючись вимогами ст.23 Закону України «Про прокуратуру» звертатиметься до суду в інтересах держави в особі Лановецької міської ради про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

Наявність підстав для представництва прокурором у цій справі орган місцевого самоврядування не оскаржує.

З урахуванням зазначеного вище, суд дійшов висновку, що наявність підстав для представництва у цій справі обґрунтована прокурором належним чином.

Отже, з огляду на те, що зазначена вище будівля є безхазяйною нерухомою річчю (безхазяйним нерухомим майном), вона взята на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вона розміщена, і з того часу сплив один рік, то заяву прокурора, який діє в інтересах держави в особі Лановецької міської ради (органу, уповноваженого управляти майном Лановецької територіальної громади), слід задовольнити та передати безхазяйне нерухоме майно у комунальну власність.

Відповідно до ч.7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи викладене вище, на підставі ст. 335 ЦК України, ст. 13, 247, 263-265, 273, 293, 294, 329-333, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву керівника Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області в інтересах Лановецької міської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність Лановецької міської ради - задовольнити.

Передати у комунальну власність Лановецької міської ради Кременецького району Тернопільської області цегляну будівлю, об'єкт №7, що розташована за межами міста Ланівці за адресою: Тернопільська область, Кременецький район, Лановецька ТГ, комплекс будівель і споруд, будинок 7, зазначена в плані під літерою «К», в тому числі підвал під «Пд», загальною площею - 46,9 м.кв.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ЗАЯВНИК: Керівник Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області, вул. Словацького, 6а, м. Кременець Тернопільської області.

Представник заявника: прокурор Лановецького відділу Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області Дремлюга Руслана Василівна, вул. Незалежності, 34, м.Ланівці Кременецького району Тернопільської області.

Заінтересована особа: Лановецька міська рада, вул. Незалежності, 34, м.Ланівці Кременецького району Тернопільської області.

Суддя: В. А. Наумчук