"02" квітня 2025 р. Справа № 596/367/25
Провадження № 3/596/193/2025
Суддя Гусятинського районного суду Тернопільської області Лисюк І.О., за участю секретаря судового засідання Туткалюк В.Р., захисника адвоката Чернецького В.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції №3 (м.Гусятин) Чортківського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії АДД №451683 від 09 березня 2025 року вбачається, що 09.03.2025 о 00.03 год. в с. Нижбірок, по вул. Передмістя Чортківського району Тернопільської області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом MERSEDES-BENZ н.з. НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820 ARLJ 0571, результат огляду - 0,48 проміле. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив вимоги п. 2.9 а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце проведення розгляду справи повідомлявся належним чином. 02.04.2025 подав заяву, посилаючись на те, що поліцейські порушили процедуру його огляду на стан алкогольного сп'яніння, не забезпечили його огляд в медичному закладі, а доставили в ТЦК в м. Гусятин. У зв'язку з цим він просить допитати в якості свідка ОСОБА_2 , який був очевидцем процедури його огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки і доставки його в відділення ТЦК.
В судовому засіданні захисник адвокат Чернецький В.І. вважав, що працівниками поліції було порушено процедуру огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння. Так, на думку захисника, поліцейськими було порушено процедуру проведення огляду водія, що встановлено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1452/735 від 09.11.2015. Так, зокрема, під час ознайомлення ОСОБА_1 з результатами огляду, останній не погодився з результатами, про що письмово зазначив в акті огляду, а також на роздруківці чека тестування ALCOTEST 6820 ARLJ 0571. Проте, поліцейським не направлено водія на огляд в медичний заклад. Також порушено право особи на захист, оскільки права особі, яка притягується до адміністративної відповідальності не роз'яснювались, що підтверджується відеозаписом. Тому такий огляд є недійсним. У зв'язку з чим вважав, що слід закрити провадження в справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що в березні 2025 року до нього зателефонував ОСОБА_1 і попросив приїхати на місце зупинки його працівниками поліції, щоб потім забрати його з медичного закладу, де буде проходити його огляд на стан сп'яніння. Він стояв неподалік і був свідком огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння на місці зупинки. Технічний пристрій показав незначний вміст алкоголю. Далі він на авто слідував за поліцейською машиною, яка прямувала до смт. Гусятин і зупинилась біля військомату. Приблизно через 15 хв. ОСОБА_1 вийшов з військомату, сказавши, що поліцейські не мали наміру його везти в лікарню.
Заслухавши показання свідка ОСОБА_2 , доводи захисника адвоката Чернецького В.І., дослідивши клопотання та письмові докази в справі, приходжу до наступних висновків.
Положеннями ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом п.2.9А ПДР встановлено заборону водію керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, а також затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735.
Згідно ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно п.6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аналогічні положення щодо процедури огляду водіїв містить Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року.
Зокрема, п.п.3,5,6 Порядку передбачено, що огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння.
Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Пунктом 8 Порядку регламентовано, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Тобто, встановлений порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, за наявності ознак, передбачає певний алгоритм дій, який визначений ст.266 КУпАП, Інструкцією і Порядком.
Як встановлено, слідує із протоколу, особі, що притягується до адміністративної відповідальності ставиться в провину порушення п.2.9а ПДР, а саме керування в стані алкогольного сп'яніння.
В судовому засіданні досліджено відеофайл export-7tnky.mp4, який долучено до протоколу про адміністративне правопорушення серії серії АДД №451683 від 09 березня 2025.
Відеозапис, який долучено до протоколу відображає зупинку транспортного засобу, процедуру огляду особи на стан алкогольного сп'яніння, складання інспектором СРПП ВП №3 (м. Гусятин) ЧРВП Яцюком А.В. протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, як встановлено, інспектором після проходження ОСОБА_1 огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного пристрою Алкотест Драгер 6820, фіксації згоди чи не згоди особи з результатами огляду, проведеного поліцейським, відмови від проходження огляд в найближчому закладі охорони здоров'я, до складання протоколу про адміністративне правопорушення не роздруковано чек №2237 Drager Alcotest 6820 ARLJ 0571 щодо тестування ОСОБА_1 на алкоголь, не ознайомлено особу з результатами огляду, не складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння та не ознайомлено ОСОБА_1 з результатами такого огляду, не вручено їх копій.
Як видно з відеозапису, після складання протоколу про адміністративне правопорушення та його оголошення, інспектор знайомить особу з зазначеними документами та вручає їх копії. Вже після оголошення протоколу про адміністративне правопорушення особа, яка притягується до адміністративної відповідальності проставляє свої підписи та заповнює графи цих документів щодо незгоди з результатами тестування на алкоголь на місці зупинки транспортного засобу.
Так, як слідує із змісту чеку №2237 Drager Alcotest 6820 ARLJ 0571 щодо тестування на алкоголь, акта огляду на стан алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 з результатами такого огляду не погодився, зазначивши що не згідний з результатами огляду. (а.с.2,3).
Таким чином, доводи сторони захисту про порушення процедури огляду є обґрунтованими.
Також, переглядом відеозапису встановлено, що особі, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не роз'яснювались його права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст.268 КУпАП, чим порушено його право на захист.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
За таких обставин, суд не може зробити висновок, що огляд водія на стан сп'яніння було проведено у відповідності з чинним законодавством.
З огляду на наявні порушення при проведенні огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 та складанні за його результатами протоколу про адміністративне правопорушення, суд визнає вказаний протокол та додані до нього матеріали недопустимими доказами, як такі, що отримані з істотним порушенням вимог КУпАП.
Згідно із частиною 2 статті 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
В справі «Пол і Одрі Едвардс проти Об'єднаного Королівства» № 46477/99, Європейський суд з прав людини зазначив, що компетентні органи завжди повинні докладати серйозних зусиль для з'ясування обставин справи і не повинні керуватись необдуманими або необґрунтованими висновками для розслідування, або в якості підстав для прийняття рішень.
У п. 146 по справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06 грудня 1998 року Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 26 лютого 2019 року № 1-р/2019 у справі № 1-135/2018(5846/17) зазначив, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Враховуючи, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП не доведена.
За таких обставин, провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 7, 130, 247, 266, 284 КУпАП,
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Повний текст постанови складено 04.04.2025.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК