Справа № 466/2922/25
Провадження № 1-кс/466/993/25
03 квітня 2025 року м. Львів
Слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Львів, клопотання (скаргу) ОСОБА_3 , в порядку ст. 206 КПК України, про незаконне затримання ОСОБА_4 ,-
31.03.2025 до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова через систему «Електронний суд» надійшло клопотання ОСОБА_3 , порядку ст.206 КПК України, на дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо незаконного затримання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Скарга обґрунтована тим, що чоловік заявниці ОСОБА_4 незаконно утримується в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 усупереч його волі.
Ухвалою слідчого судді від 01.04.2025 відкрито провадження за даною скаргою, викликано в судове засідання на 02.04.2025р. на 17.00год. заявника та представника ОРТЦК. Зобов'язано представника ІНФОРМАЦІЯ_3 доставити затриманого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в судове засідання, у разі неможливості надати суду інформацію про підстави затримання зазначеної вище особи.
У судове засідання з розгляду даної скарги, призначене на 17.00 год 02 квітня 2025 р., представник ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений, що стверджується довідкою про доставку електронного листа.
В судове засідання заявниця повідомила, що зі слів чоловіка з яким вона мала можливість поспілкуватись в телефонну режимі, їй стало відоомо, що він був затриманий правниками Сихівського РТЦК, потім був доставлений на Яворівський полігон у Львівській області, в подальшому на Житомирський полігон, а зараз знаходиться (на момент подачі заяви 02.04.2025) на Рівненському полігоні. Просить встановити місце знаходження ОСОБА_4 .
В судовому засідання була оголошена перерва до 16.30год. 03.04.2025р., про що повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В судове засідання на 03.04.2025р. ніхто не з'явився, від заявниці надійшло клопотання про розгляд справи у її відсутність.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 в судове засідання повторно не з'явився. Клопотань на адресу суду не надходило.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалось.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя зазначає про таке.
Відповідно до вимог п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, слідчий суддя здійснює судовий контроль за дотриманням прав, свобод та осіб у кримінальному провадженні.
Кримінальне провадження досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (п.10 ч.1 ст.3 КПК України).
Положеннями ч. 3 ст.26 КПК України передбачено, що слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК України.
Відповідно до частини першої та другої статті 206 КПК України кожен слідчий суддя суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться особа, яка тримається під вартою, має право постановити ухвалу, якою зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу забезпечити додержання прав такої особи. Якщо слідчий суддя отримує з будь-яких джерел відомості, які створюють обґрунтовану підозру, що в межах територіальної юрисдикції суду знаходиться особа, позбавлена свободи за відсутності судового рішення, яке набрало законної сили, або не звільнена з-під варти після внесення застави в установленому цим Кодексом порядку, він зобов'язаний постановити ухвалу, якою має зобов'язати будь-який орган державної влади чи службову особу, під вартою яких тримається особа, негайно доставити цю особу до слідчого судді для з'ясування підстав позбавлення свободи.
Частиною третьою та четвертою вказаної норми передбачено, що слідчий суддя зобов'язаний звільнити позбавлену свободи особу, якщо орган державної влади чи службова особа, під вартою яких тримається ця особа, не надасть судове рішення, яке набрало законної сили, або не доведе наявність інших правових підстав для позбавлення особи свободи. Якщо до доставлення такої особи до слідчого судді прокурор, слідчий звернеться з клопотанням про застосування запобіжного заходу, слідчий суддя зобов'язаний забезпечити проведення у найкоротший строк розгляду цього клопотання.
Отже, статтею 206 КПК України надано слідчому судді специфічні повноваження щодо перевірки наявності підстав позбавлення особи свободи (зокрема наявності судового рішення та ін.) та звільнення такої особи, якщо за результатами такої перевірки відповідних підстав не буде встановлено, або забезпечення проведення у найкоротший строк розгляду клопотання прокурора, слідчого про застосування запобіжного заходу. Наведені вище положення мають на меті забезпечення процесуального механізму звільнення слідчим суддею будь-якої особи, яка позбавлена свободи за відсутності судового рішення, та застосовуються саме в таких випадках.
Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, пунктів 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України оголошено про проведення загальної мобілізації, в тому числі на території Вінницької області.
При цьому, зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, а також здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.
Відповідно до частини шостої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Постановою Кабінету міністрів України №560 від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок).
Положеннями пункту 49 Порядку передбачено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські,а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Абзацами четвертим та п'ятим пункту 54 Порядку визначено, що у ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби та поліцейські можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка.
Як вбачається з матеріалів клопотання ОСОБА_5 звернулась до суду, у порядку ст. 206 КПК України, із скаргою на дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо незаконного затримання її чоловіка ОСОБА_4 , в якому зазначає, що 28.03.2025р. близько 18.00год. на Львівському залізничному вокзалі працівники національної поліції затримали ОСОБА_4 . Формальним (як зазначає заявниця) приводом для затримання стало уточнення військово- облікових даних. В подальшому його було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності. Зазначає, що такий протокол був складений, але працівники ОРТЦК його не відпустили. Після цього ОСОБА_6 звернувся за номером поліції 102 та повідомив, що його незаконно утримують в приміщенні ОРТЦК. Слідчо-оперативна група виїхала за викликом, прибула в ОРТЦК, прийняла заяву ОСОБА_4 , але ніяк не відреагувала на незаконні дії працівників ОРТЦК і просто поїхала
Станом на ранок 31.03.2025 року ОСОБА_6 незаконно затриманий, утримується та позбавлений волі без санкції суду в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
З заяви ОСОБА_3 від 02.04.2025р. вбачається, що, зі слів чоловіка з ким вона мала можливість поспілкуватись в телефонну режимі, повідомила, що він ОСОБА_4 затриманий правниками Сихівського РТЦК, потім був доставлений на Яворівський полігон у Львівській області , в подальшому на Житомирський полігон, а зараз знаходиться (на момент подачі заяви 02.04.2025) на Рівненському полігоні. Просить встановити місце знаходження ОСОБА_4 .
В той же час, суд звертає увагу на те, що правомірність дій уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 чи ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо проведення мобілізації ОСОБА_4 виходить за межі повноважень слідчого судді та не може бути предметом дослідження слідчого судді при розгляді скарги в порядку статті 206 КПК України.
Таким чином, обставини зазначені у клопотанні ОСОБА_3 , яке подане в порядку статті 206 КПК України, на незаконне затримання ОСОБА_4 та встановлення його місця перебування не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні, а відтак правові підстави для задоволення заяви відсутні.
На підставі викладеного,керуючись ст.ст.206-210,303-306,307,309,372 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання (скарги) ОСОБА_3 , в порядку ст. 206 КПК України, про незаконне затримання ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1