Справа № 760/3150/25
Провадження № 3/760/3150/25
21.03.2025 м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Застрожнікова К.С., за участю представника Київської митниці - Маркової Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Солом'янського районного суду міста Києва матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №RL066480038UA - громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Прилуки Чернігівської області, паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий 14.09.2006 Прилуцьким МРВ УМВС України в Чернігівській області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених статтею 473 МК України,
24.10.2024 в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці на території АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) здійснено митний огляд МПВ № RL066480038UA, яке пересилалося з України до Бельгії.
Згідно з інформацією, задекларованою в митній декларації CN22 МПВ №RL066480038UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графі «Докладний опис вкладення/кількість/вага нетто/вартість» зазначено «souvenir taxidermic bird», 249 EUR, що в перекладі на українською мову означає «сувенірне опудало птаха», вагою - 0,22 кг, вартістю - 249 євро.
Перевіркою встановлено, що відповідальним за пересилання вказаного вище МПВ є громадянка України ОСОБА_1 .
МПВ №RL066480038UA пересилалось на адресу одержувача ОСОБА_2, АДРЕСА_2.
24.10.2024 під час проведення митного контролю МПВ №RL066480038UA з'ясовано, що вміст МПВ являє собою опудало птаха, у кількості 1 штука.
29.10.2024 Київська митниця листом (вих. №7.8-2/20-06/5.9/20075) направила запит до Національного науково-природничого музею для проведення експертизи на предмети встановлення належності зразка до таких, що підпадають під дію Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення.
Відповідно до висновку Національного науково-природничого музею №251 від 27.11.2024 наданий на дослідження зразок є природного походження та належить до виду - сова вухата (Asio otus).
Даний вид охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES) (Додаток IІ). Охороняється Бернською (Додаток ІІ) конвенцією. Має музейну та освітню цінність. Рекомендується для включення до музейного фонду України.
Згідно ст. ІV п. 2 «Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення» передбачено, що для експорту будь-якого зразка виду, що занесений до Додатка І , необхідна попередня видача та пред'явлення дозволу на експорт.
Згідно ст. І (b) , вищезазначеної Конвенції, «Зразок» означає:
(і) будь-яку тварину чи рослину, живу або мертву;
(іі) по відношенню до тварин: для видів, занесених до Додатків І та ІІ, будь-яку легко впізнавану частину чи похідне від нього.
Україна приєдналася до Конвенції CITES відповідно до Закону України №662-XIV від 14 травня 1999 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1822 «Про заходи щодо забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України у зв'язку з її приєднанням до Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення» передбачена вимога про здійснення експорту-імпорту зразків дикої фауни і флори лише за дозволами та сертифікатами, що видаються адміністративними органами України з питання виконання вимог Конвенції.
Відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №953, дозволи на імпорт та експорт зразків, а також сертифікати на пересувні виставки, реекспорт та інтродукцію з моря зразків видає Адміністративний орган України, яким є Міндовкілля - щодо всіх зразків, за винятком осетрових риб і виробленої з них продукції, та Держрибагенство - щодо осетрових риб і виробленої з них продукції.
На момент здійснення митного контролю МПВ №RL066480038UA дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України зразків дикої фауни і флори гр. ОСОБА_1 до митниці не надавались, у МПВ були відсутні.
У відповідності до пункту 28 частини 1 статті 4 МК України, митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено статтями 233-237 МК України.
Частиною 7 статті 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Частиною 8 статті 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Відповідно до статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною першою статті 235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території. Частиною другою цієї ж статті забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Частиною второю статті 235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
На даний час гр. ОСОБА_1 , як власник товару, який пересилалися у міжнародному поштовому відправленні № RL066480038UA дозвіл на право вивезення (пересилання), через митний кордон України, що видаються адміністративними органами України з питання виконання вимог Конвенції до митного органу не надала, чим порушила вимоги статей 196, 197 МК України щодо встановлення порядку переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до частини 1 статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МУ України чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Отже, громадянка України ОСОБА_1 здійснила пересилання в МПВ №RL066480038UA з України до Бельгії товар: опудало сови вухатої (Asio otus), який заборонено до переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях без відповідних на це дозвільних документів, чим порушила вимоги частин 1, 2 статті 235 МК України, щодо заборони переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, відправлених з порушенням митних правил.
Стаття 473 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій, спрямованих на пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання актами Всесвітнього поштового союзу, та тягне за собою конфіскацію цих товарів.
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику допоки воно не видане адресату.
Таким чином, в діях громадянки ОСОБА_1 наявний склад порушення митних правил, передбаченого ст. 473 Митного кодексу України.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні підтримала позицію Київської митниці та пояснила, що обставини порушення митних правил ОСОБА_1 є доведеними, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим щодо останньої 08.01.2025 складено протокол про порушення митних правил №0033/UA100000/2025 за ст. 473 МК України, у зв'язку з чим просила притягнути останнього до адміністративної відповідальності.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явилась, будучи повідомленою про дату та час судового засідання за адресою, зазначеною в міжнародному поштовому відправленні.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд прийшов до висновку про винуватість особи у вчиненні правопорушення.
Зазначена позиція суду підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами:
Протоколом про порушення митних правил №0033/UA100000/2025 від 08.01.2025;
Службовою запискою;
Актом про фактичне вкладення міжнародного поштового відправлення, яке надійшло;
Актом проведення огляду (перегляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу;
Службовою запискою;
Актом про взяття проб (зразків) товарів від 29.10.2024 року;
Експертним висновком № 251 від 27.11.2024 року;
Службовою запискою;
Описом предметів.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази, які містяться в матеріалах справи у їх сукупності, суд вважає, що в діях громадянки ОСОБА_1 наявний склад порушення митних правил, передбачених статтею 473 МК України, а саме «пересилання через митний кордон України у МПВ товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу».
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП України, завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
Обставини, які обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлені.
Обставини, які пом'якшують адміністративну відповідальність, судом не встановлені.
Безпосереднім предметом правопорушення є: опудало сови вухатої, (Asio otus). Оформлено як таксидермічний сувенір, змонтований на дерев'яній підставці з рослинним декором, у кількості 1 шт.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Тож, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне застосувати до громадянки ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже, з огляду на вищевказані норми права та Закон України «Про судовий збір» з громадянки ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 235, 236, 257, 458, 459, 473, 526-529 МК України, статями 40-1, 283, 284, 294 КУпАП, суд
Визнати винною громадянку ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 473 Митного Кодексу України.
Накласти на громадянку ОСОБА_1 за порушення митних правил, передбачених статтею 473 МК України, стягнення у виді конфіскації безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: опудало сови вухатої, (Asio otus). Оформлено як таксидермічний сувенір, змонтований на дерев'яній підставці з рослинним декором, у кількості 1 шт.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 грн., який підлягає сплаті на наступні реквізити: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу: судовий збір.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя К.С. Застрожнікова