Рішення від 04.04.2025 по справі 916/642/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" квітня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/642/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Кілійської міської ради

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД"

про стягнення 60636,28 грн

До суду надійшла позовна заява Кілійської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД" про стягнення 60636,28грн заборгованості за договором оренди землі від 17.04.2024, з яких - 30085,32грн основного боргу, 90,26грн пені, 30085,32грн штрафу та 375,38грн інфляційних.

Ухвалою від 24.02.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без призначення засідання. Встановлено Відповідачу строк, відповідно до ст. 251, 252 ГПК України, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, для подання суду (з доказами надіслання іншим учасникам справи): відзив на позов з документальним обґрунтуванням викладених обставин, заяви з процесуальних питань (за наявності), належним чином засвідчені копій статутних та реєстраційних документів.

Цією ж ухвалою суд звернув увагу відповідача на необхідність зареєструвати електронний кабінет відповідно до ст. 6 ГПК України.

Суд направив 25.02.2025 ухвалу про відкриття провадження на офіційну електронну пошту відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронної скриньки.

Відповідно до п. 2) ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

У постанові від 07.07.2022 у справі № 120/4298/21-а Верховний Суд зазначив, що відповідно до п. 5.8 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затв. рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, офіційна електронна адреса - сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань електронна пошта відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , і відповідно є його офіційною електронною адресою.

Отже, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи 25.02.2025, тому строк для подання відзиву був до 12.03.2025 включно.

До того ж, відповідно до п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" офіційні електронні адреси, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, вважаються електронними кабінетами і використовуються судом, учасниками справи за правилами та в порядку, що діють після введення в дію цього Закону.

Відзиву на позов відповідач не надав, тому справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, суд

встановив:

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 19.02.2024 за Товариством з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД" зареєстровано 15.02.2024 право власності на нерухоме майно - комплекс будівель та споруд рибного господарства загальною площею 699,4 кв м за адресою: Одеська область, Ізмаїльський район, територіальна громада Кілійська, Комплекс будівель та споруд №16, будинок 1.

Згідно зі статтями 122-124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 134 ЗК України передбачено, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Рішенням від 29.03.2024 № 2409/VIII/46 Кілійська міська рада вирішила надати Товариству з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД" в оренду на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 5122385100:01:001:0918, яка розташована Одеська область, Ізмаїльський район, територіальна громада Кілійська, Комплекс будівель та споруд №16, будинок 1, загальною площею 0,9090 га.

17.04.2024 між Кілійською міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД" (відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач надає, а відповідач приймає у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту з кадастровим номером 5122385100:01:001:0918, яка розташована Одеська область, Ізмаїльський район, територіальна громада Кілійська, Комплекс будівель та споруд №16, будинок 1 загальною площею 0,9090 га.

Згідно з ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону

Позивач не надав доказів реєстрації права оренди земельної ділянки за відповідачем.

Відповідно до відповіді з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.04.2025, на запит суду, вбачається що речове право відповідача на земельну ділянку з кадастровим номером 5122385100:01:001:0918 площею 0,909 га зареєстровано 06.08.2024.

Пунктом 8 8 договору передбачено, що договір укладено строком на 49 років.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 1054420,93грн (п. 5 договору).

Згідно з п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Кілійської міської ради в грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки. Розмір орендної плати за перший рік становить 52721,05грн.

Відповідно до п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Згідно з п.п. 3 п.11 договору орендна плата за земельні ділянки приватної власності, земельні ділянки несільськогосподарського призначення державної та/або комунальної власності вноситься у такі строки відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 287.3, 287.4 ПК України податкове зобов'язання з плати за землю сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Статтею 174 ГК України визначено, що підставою виникнення господарських зобов'язань зокрема є господарські договори та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачених законом, але такі, які йому не суперечать.

Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України зарахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За приписами ч.1. ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з частиною 2 статті 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України.

Положеннями п.1 ч.2 ст.11 ЦК України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст.759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Приписами ст. 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Положеннями ст. 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з п. "в" ч. 1 ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або оренду плату.

Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до п.п. 14.1.147. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.п. 14.1.72. п. 14.1. статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Положеннями п. 287.1. статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Таким чином, плата за землю здійснюється в залежності від суб'єкта належності земельної ділянки: власником землі сплачується земельний податок, а орендарем за договором оренди землі - орендна плата.

Згідно з п.п. 288.1. - 288.4. статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Виходячи з системного аналізу норм земельного та податкового законодавства України, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого - є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Разом з тим основною підставою для нарахування орендної плати за землю є саме договір оренди земельної ділянки (частина 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі", пункт 288.1 статті 288 ПК України).

При цьому суд враховує, що за змістом частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" Податковий кодекс України передбачає порядок обчислення розміру орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів, проте розмір та умови внесення орендної плати, а також правові наслідки порушення зобов'язань встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, про що також зазначено в пункті 288.4 статті 288 цього Кодексу (наведену правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 925/258/17).

Суд зазначає, що основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 статті 288 Податкового Кодексу України.

Пунктом 288.5.1. статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Позивач додав до позовної заяви витяг № НВ-5100585402024 від 08.04.2024 відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 5122385100:01:001:0918 становить 1054420,93грн.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 5122385100:01:001:0918 від 10.02.2023, цільове призначення земельної ділянки J.12.03 для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту. Дата державної реєстрації земельної ділянки 11.04.2017. Форма власності - державна.

Суд враховує, що 27.05.2021 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28.04.2021 №1423-ІХ.

Названим Законом України розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту: " 24. З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій. Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності; д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті. Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Також підпунктом 20 пункту 4 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" внесено зміни до статті 83 Земельного кодексу України, зокрема, частину другу цієї статті доповнено пунктом "в" такого змісту: у комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Отже, з 27.05.2021 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером кадастровим номером 5122385100:01:001:0918, яка розташована Одеська область, Ізмаїльський район, територіальна громада Кілійська, Комплекс будівель та споруд №16, будинок 1, загальною площею 0,9090 га, перейшло до комунальної власності Кілійської міської ради (позивача).

За умовами частини 2 статті 152 Земельного кодексу України (далі ЗК України) власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Позивачем до позову додано розрахунок заборгованості станом на 01.02.2025, в якому зазначено, що у 2024 році розмір орендної плати відповідно до п. 9 договору оренди плати становив 52721,05 грн на рік (тобто 4393,42грн на місяць), а в 2025 році 59055,10 грн на рік з урахуванням коефієнту індексації 1,12 2024 року (4921,26 грн на місяць).

Позивач зазначає, що відповідач не виконує свої зобов'язання щодо своєчасної сплати орендної плати, через що утворилась заборгованість за липень 2024 року в сумі в сумі 3196,96грн, за серпень 2024 року - грудень 2024 року по 4393,42грн щомісяця та 4921,26грн за січень 2025 року. Всього заборгованість відповідача з орендної плати за липень 2024 - січень 2025 року становить 30085,32грн.

Відповідач доказів сплати 30085,32грн орендної плати, як і будь-яких заперечень суду не надав, тому позовні вимоги про стягнення 30085,32грн основного боргу підлягають задоволенню.

Як вже зазначено вище, відповідач відповідно до п. 287.3, 287.4 ПК України мав сплачувати орендну плату за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно із частиною другою статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв'язку з простроченням відповідачем оплати, позивач просить стягнути 375,38грн інфляційних, розрахунок яких наведений на а.с 9.

Дослідивши розрахунок позивача станом на 01.02.2025, суд дійшов висновку, що він здійснений неправильно.

Так, позивач не врахував, що відповідач мав сплачувати за липень 2024 року до 30.08.2024 включно. Тобто, прострочення оплати має місце з 31.08.2024. І так це стосується кожного місяця.

З огляду на викладене, суд здійснив власний розрахунок інфляційних:

з 31/08/2024 до 01/02/20253 196,96 грн.

з 01/10/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/10/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 30/11/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/12/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/01/2025 до 01/02/20254 393,42 грн.

Інфляційні витрати:

Період 1 (31/08/2024 - 01/02/2025)Індекс інфляції

вересень 2024101,50

жовтень 2024101,80

листопад 2024101,90

грудень 2024101,40

січень 2025101,20

Період 2 (01/10/2024 - 01/02/2025)Індекс інфляції

жовтень 2024101,80

листопад 2024101,90

грудень 2024101,40

січень 2025101,20

Період 3 (31/10/2024 - 01/02/2025)Індекс інфляції

листопад 2024101,90

грудень 2024101,40

січень 2025101,20

Період 4 (30/11/2024 - 01/02/2025)Індекс інфляції

грудень 2024101,40

січень 2025101,20

Період 5 (31/12/2024 - 01/02/2025)Індекс інфляції

січень 2025101,20

Період 6 (31/01/2025 - 01/02/2025)Індекс інфляції

--

Розрахунок здійснюється за формулою

ІІС = ( ІІ1 : 100 ) x ( ІІ2 : 100 ) x ( ІІ3 : 100 ) x ... ( ІІZ : 100 )

ІІ1 - індекс інфляції за перший місяць прострочення,

......

ІІZ - індекс інфляції за останній місяць прострочення.

Період 1

IIc (101,50 : 100) (101,80 : 100) (101,90 : 100) (101,40 : 100) (101,20 : 100) = 1.08045447

Інфляційне збільшення:

3 196,96 x 1.08045447 - 3 196,96 = 257,21 грн.

Період 2

IIc (101,80 : 100) (101,90 : 100) (101,40 : 100) (101,20 : 100) = 1.06448717

Інфляційне збільшення:

4 393,42 x 1.06448717 - 4 393,42 = 283,32 грн.

Період 3

IIc (101,90 : 100) (101,40 : 100) (101,20 : 100) = 1.04566519

Інфляційне збільшення:

4 393,42 x 1.04566519 - 4 393,42 = 200,63 грн.

Період 4

IIc (101,40 : 100) (101,20 : 100) = 1.02616800

Інфляційне збільшення:

4 393,42 x 1.02616800 - 4 393,42 = 114,97 грн.

Період 5

IIc (101,20 : 100) = 1.01200000

Інфляційне збільшення:

4 393,42 x 1.01200000 - 4 393,42 = 52,72 грн.

Період 6

IIc = 1.00000000

Інфляційне збільшення:

4 393,42 x 1.00000000 - 4 393,42 = 0,00 грн.

Загальний розмір втрат від інфляції за розрахунком суду становить 908,85грн, що є більшою сумою, ніж просить позивач.

Однак, суд не має права виходити за межі позовних вимог, тому суд задовольняє позовні вимоги про стягнення 375,38грн втрат від інфляції.

Згідно пункту 14 договору оренди землі від 17 квітня 2024 року, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором, та стягується пеня у розмірі 0,3 відсотків несплаченої суми за кожний день прострочення.

З огляду на викладене, враховуючи прострочення оплати відповідачем орендної плати, позивач просить стягнути 30085,32грн штрафу та 90,26грн пені.

Але, позивач знову допустився аналогічної помилки при розрахунку пені, не врхувавши, що треба нараховувати за кожен місяць окремо.

До того ж, позивач не врахував, що відповідно до ст. 220 ГК України, боржник, який прострочив виконання господарського зобов'язання, відповідає перед кредитором (кредиторами) за збитки, завдані простроченням, і за неможливість виконання, що випадково виникла після прострочення.

Статтею 230 ГК України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно зі ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня (ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань").

Частиною 6 ст. 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

З огляду на викладене, суд здійснив власний розрахунок пені.

з 31/08/2024 до 01/02/20253 196,96 грн.

з 01/10/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/10/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 30/11/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/12/2024 до 01/02/20254 393,42 грн.

з 31/01/2025 до 01/02/20254 393,42 грн.

Всього:25 164,06 грн.

облікова ставка:

Період 1 (31/08/2024 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

3 196,9631.08.2024 - 12.12.202410413,000.071236,19

3 196,9613.12.2024 - 31.12.20241913,500.07444,81

3 196,9601.01.2025 - 23.01.20252313,500.07454,39

3 196,9624.01.2025 - 01.02.2025914,500.07922,86

Період 2 (01/10/2024 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

4 393,4201.10.2024 - 12.12.20247313,000.071227,83

4 393,4213.12.2024 - 31.12.20241913,500.07461,58

4 393,4201.01.2025 - 23.01.20252313,500.07474,75

4 393,4224.01.2025 - 01.02.2025914,500.07931,42

Період 3 (31/10/2024 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

4 393,4231.10.2024 - 12.12.20244313,000.071134,20

4 393,4213.12.2024 - 31.12.20241913,500.07461,58

4 393,4201.01.2025 - 23.01.20252313,500.07474,75

4 393,4224.01.2025 - 01.02.2025914,500.07931,42

Період 4 (30/11/2024 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

4 393,4230.11.2024 - 12.12.20241313,000.07140,57

4 393,4213.12.2024 - 31.12.20241913,500.07461,58

4 393,4201.01.2025 - 23.01.20252313,500.07474,75

4 393,4224.01.2025 - 01.02.2025914,500.07931,42

Період 5 (31/12/2024 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

4 393,4231.12.2024 - 31.12.2024113,500.0743,24

4 393,4201.01.2025 - 23.01.20252313,500.07474,75

4 393,4224.01.2025 - 01.02.2025914,500.07931,42

Період 6 (31/01/2025 - 01/02/2025)

Сума боргуПеріод заборгованостіКількість днів прострочкиРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за весь період прострочення

4 393,4231.01.2025 - 01.02.2025214,500.0796,98

Розрахунок суми пені здійснюється за формулою:

Пеня = С x 2УСД x Д : 100, де

С - сума заборгованості за період,

2 УСД - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочення,

Д - кількість днів прострочення.

Період 1 (31/08/2024 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

31.08.2024 - 12.12.2024 : 13,00 (облікова ставка НБУ) 3 196,96 (Сума боргу) x (2 x 13,00 : 366 ) x 104 днів (прострочення) : 100104236,19 грн.

13.12.2024 - 31.12.2024 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 3 196,96 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 366 ) x 19 днів (прострочення) : 1001944,81 грн.

01.01.2025 - 23.01.2025 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 3 196,96 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 365) x 23 днів (прострочення) : 1002354,39 грн.

24.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 3 196,96 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 9 днів (прострочення) : 100922,86 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 358,25 грн.

Період 2 (01/10/2024 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

01.10.2024 - 12.12.2024 : 13,00 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,00 : 366 ) x 73 днів (прострочення) : 10073227,83 грн.

13.12.2024 - 31.12.2024 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 366 ) x 19 днів (прострочення) : 1001961,58 грн.

01.01.2025 - 23.01.2025 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 365) x 23 днів (прострочення) : 1002374,75 грн.

24.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 9 днів (прострочення) : 100931,42 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 395,58 грн.

Період 3 (31/10/2024 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

31.10.2024 - 12.12.2024 : 13,00 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,00 : 366 ) x 43 днів (прострочення) : 10043134,20 грн.

13.12.2024 - 31.12.2024 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 366 ) x 19 днів (прострочення) : 1001961,58 грн.

01.01.2025 - 23.01.2025 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 365) x 23 днів (прострочення) : 1002374,75 грн.

24.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 9 днів (прострочення) : 100931,42 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 301,95 грн.

Період 4 (30/11/2024 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

30.11.2024 - 12.12.2024 : 13,00 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,00 : 366 ) x 13 днів (прострочення) : 1001340,57 грн.

13.12.2024 - 31.12.2024 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 366 ) x 19 днів (прострочення) : 1001961,58 грн.

01.01.2025 - 23.01.2025 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 365) x 23 днів (прострочення) : 1002374,75 грн.

24.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 9 днів (прострочення) : 100931,42 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 208,32 грн.

Період 5 (31/12/2024 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

31.12.2024 - 31.12.2024 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 366 ) x 1 днів (прострочення) : 10013,24 грн.

01.01.2025 - 23.01.2025 : 13,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 13,50 : 365) x 23 днів (прострочення) : 1002374,75 грн.

24.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 9 днів (прострочення) : 100931,42 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 109,41 грн.

Період 6 (31/01/2025 - 01/02/2025)

Період розрахункуКількість днів у періодіСума

31.01.2025 - 01.02.2025 : 14,50 (облікова ставка НБУ) 4 393,42 (Сума боргу) x (2 x 14,50 : 365) x 2 днів (прострочення) : 10026,98 грн.

Всього штрафних санкцій за період: 6,98 грн.

Всього розмір пені становить 1 380,49 грн, що є більшою сумою, ніж просить стягнути позивач.

Але, як вже зазначено вище, суд не має права виходити за межі позовних вимог, тому позовні вимоги про стягнення 30085,32грн штрафу та 90,26грн пені підлягають задоволенню.

Позивач надсилав відповідачу претензію від 20.11.2024 № 6081/12/24 у зв'язку з заборгованістю за період з квітня 2024 року по жовтень 2024.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору покладаються на відповідача.

На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КОФА ЛТД" (код 45260325, с. Василівка Ізмаїльського району Одеської області, вул. Дунайська 1А) на користь Кілійської міської ради (код 25426148, м. Кілія Ізмаїльського району Одеської області, вул. Миру, 57) 60636,28грн заборгованості та 3028 грн витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 04 квітня 2025 р.

Суддя В.В. Литвинова