Постанова від 03.04.2025 по справі 924/818/24

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2025 року Справа № 924/818/24

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Бучинська Г.Б., суддя Василишин А.Р. , суддя Філіпова Т.Л.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 (повний текст складено 31 грудня 2024 року, суддя Шевчук О.І.)

за позовом Хмельницької міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс"

про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 50 940,34 грн.

ВСТАНОВИВ:

Хмельницька міська рада звернулась до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 50 940,34 грн.

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 задоволено позов Хмельницької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 50 940,34 грн.

Присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім Бартерсервіс" (29018, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, буд.19, код ЄДРПОУ 3251790) на користь Хмельницької міської ради (29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Маріуполя, буд. 3, код ЄДРПОУ 33332218) 50 940 (п'ятдесят тисяч дев'ятсот сорок) гривень 34 копійки безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати за земельні ділянки по вул. Геологів, 13 у м. Хмельницькому та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень витрат по сплаті судового збору.

Вказане рішення мотивоване тим, що між сторонами відсутній договір оренди земельної ділянки. Відповідач у період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року (період заявлений позивачем) не сплачував за користування земельними ділянками орендну плату/земельний податок у встановленому законодавчими актами розмірі, що підтверджується листом ГУ ДПС у Хмельницькій області №808/5/22-01-04-09-09 від 22 січня 2024 року та не спростовано відповідачем. Отже, останній без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі. З огляду на викладене відповідач, як фактичний користувач земельних ділянок з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" звернулось до Північно-західного апеляційного господарського суду через "Електронний суд" із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт зазначає, що відповідачем фактично використовується земля виключно під об'єктами нерухомого майна, що знаходяться у власності відповідача, а саме: нежитлового приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв.м. У справах за вимогами про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою, відповідне право на яку не оформлено у встановленому порядку, тобто відповідно до статті 1212 ЦК України, необхідним є встановлення розміру цієї ділянки (правова позиція Верховного суду у справі №916/2948/17). Судами різних інстанцій в аналогічних справах неодноразово наголошувалось, що для задоволення позовних вимог про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати саме позивачем має бути доведено площу фактично використовуваної відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, а також розмір орендної плати.

Враховуючи викладене, апелянт вважає, що позивачем не доведено площу фактично використовуваної відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, а також розмір орендної плати.

Крім того, скаржник звертає увагу суду, що згідно інформаційної довідки, наданої позивачем, у період з 17 січня 2023 року по 03 травня 2024 року відповідач був власником лише частини нежитлових приміщень, речового ринку з комплексом капітальних споруд(громадського туалету та КНС), об'єкт житлової нерухомості з розміром частки 428/1000.

Листом №924/818/24/462/25 від 27 січня 2025 року матеріали справи витребувано з Господарського суду Хмельницької області.

31 січня 2025 року до апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №924/818/24.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 05 лютого 2025 року у справі №924/818/24 відмовлено у задоволенні клопотання ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 залишено без руху. Запропоновано скаржнику усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 (десяти) днів із дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху та надати суду докази сплати судового збору у розмірі 3633,6 грн.

17 лютого 2025 року від апелянта через "Електронний суд" недійшла заява про усунення недоліків (сформована в системі 14 лютого 2025 року), до якої додано платіжну інструкцію №158 від 11 лютого 2025 року про сплату судового збору в розмірі 3633,60 грн.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 20 лютого 2025 року у справі №924/818/24 відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24. Запропоновано позивачу в строк протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали надіслати до Північно-західного апеляційного господарського суду письмовий відзив на апеляційну скаргу в порядку, передбаченому статтею 263 ГПК України, та докази його надсилання апелянту. Роз'яснено учасникам справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

21 лютого 2025 року від позивача - Хмельницької міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого остання вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до норм матеріального та процесуального права, відтак в задоволенні апеляційної скарги просить відмовити, а судове рішення у справі залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до абзацу 1 частини 10 статті 270 ГПК України, апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

За приписами частини 13 статті 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться. З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (абзац 2 частини 10 статті 270 ГПК України).

Від учасників справи клопотань про розгляд апеляційної скарги у даній справі в судовому засіданні з повідомленням учасників справи не надходило.

Судом було створено сторонам належні умови для реалізації їх прав.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про розгляд апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши надану судом юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення слід залишити без змін.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 17 січня 2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" зареєстровано право власності на нежитлове приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв.м за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2681890268040), на підставі договору купівлі-продажу №2883 від 22 липня 2004 року, посвідченого приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Бережною Л.П., що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №391758759 від 21 серпня 2024 року.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0001787652024 від 26 липня 2024 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:10:001:0753, площею 0,0248 га, яка знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, зареєстрована 01 березня 2016 року, належить до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку. Також у витязі щодо відомостей про право власності зазначено, що існують актуальні відомості з ДРРП. Додатком до витягу оформлено кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, експлікація земельних угідь.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6810100000:10:001:0755, площею 0,0465 га, яка знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, зареєстрована 01 березня 2016 року, належить до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, вид цільового призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0001787752024 від 26 липня 2024 року. Також у витязі щодо відомостей про право власності зазначено, що існують актуальні відомості з ДРРП. Додатком до витягу оформлено кадастровий план земельної ділянки, координати поворотних точок меж земельної ділянки, експлікація земельних угідь.

З метою здійснення контролю за використанням земельних ділянок на території м. Хмельницького з порушенням земельного законодавства, Виконавчий комітет Хмельницької міської ради листом №44-24 від 08 січня 2024 року звернувся до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з проханням надати інформацію щодо сплачених сум орендної плати/земельного податку, в тому числі ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" за земельні ділянки по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому, кадастрові номери 6810100000:10:001:0753 площею 0,0248 га та 6810100000:10:001:0755 площею 0,0465 за період 2022-2023 років.

На вказаний запит Головне управління ДПС у Хмельницькій області листом №808/5/22-01-04-09-09 від 22 січня 2024 року повідомило, що ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" не сплачувалась орендна плата/земельний податок у 2023-2024 роках. Товариством не подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

01 лютого 2024 року головними спеціалістами відділу оренди та продажу землі Управління земельних ресурсів здійснено обстеження земельних ділянок по вул. Геологів, 13, про що складено акт обстеження земельних ділянок з кадастровими номерами 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. У акті вказано, що при обстеженні встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. знаходиться будівля, ділянка огороджена парканом. На земельній ділянці з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та знаходиться будівля, ділянка не огороджена. З 17 січня 2023 року власником нежитлових приміщень, речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) по вул. Геологів, 13 є ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс". На даний час земельні ділянки по вул. Геологів, 13 ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" відповідно до діючого земельного законодавства не оформлені.

Листом №594/01-16 від 18 червня 2024 року Управління земельних ресурсів Хмельницької міської ради повідомило відповідача, що на засіданні комісії з визначення збитків власникам землі та землекористувачам, яке відбулося 14 травня 2024 року, розглянуто матеріали щодо визначення розміру збитків, які завдані Хмельницькій міській раді та підлягають відшкодуванню внаслідок використання ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" земельних ділянок по вул. Геологів, 13 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів в період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року. Розмір збитків зазначений в актах комісії №2 та №3, які затверджені рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13 червня 2024 року №1051. Запропоновано в 10-денний строк розглянути акти комісії та рішення виконавчого комітету про їх затвердження та повідомити про результати розгляду. Також у листі зазначені реквізити для сплати збитків для здійснення їх добровільного відшкодування.

19 червня 2024 року вказаний лист надіслано відповідачу, що підтверджується фіскальним чеком відділення поштового зв'язку, та вручено адресату 20 червня 2024 року особисто згідно трекінгу служби поштового зв'язку "Укрпошта".

Відповідач добровільно не сплатив визначений комісією розмір збитків, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

При зверненні до суду із даним позовом Хмельницька міська рада здійснила розрахунки розміру орендної плати за користування ТОВ "Речовий ринок "Бартерсервіс" земельними ділянками по вул. Геологів, 13 в м. Хмельницькому, а саме:

- земельною ділянкою площею 248 кв.м., за період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року, відповідно до якого за період з 01 лютого 2023 року по 31 грудня 2023 року орендна плата становить 10528,87 грн., із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 382867,00 грн та розміру орендної плати - 3% від НГО в рік; за період з 01 січня 2024 року по 01 травня 2024 року орендна плата становить 4023,92 грн., з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 402393,00 грн. та розміру орендної плати - 3% від НГО в рік;

- земельною ділянкою площею 465 кв.м., за період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року, відповідно до якого за період з 01 лютого 2023 року по 31 грудня 2023 року орендна плата становить 26326,19 грн., із врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 717988,00 грн та розміру орендної плати - 4% від НГО в рік; за період з 01 січня 2024 року по 01 травня 2024 року орендна плата становить 10061,36 грн., з врахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки в розмірі 754602,00 грн. та розміру орендної плати - 4% від НГО в рік.

На підтвердження вищевказаного розрахунку, Хмельницькою міською радою долучено до матеріалів справи:

- рішення дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради №64 від 29 серпня 2012 року "Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради", згідно з яким рада вирішила впорядкувати орендну плату за землю, передбачивши застосування під час розрахунку орендної плати за землю відсотки від нормативної грошової оцінки згідно додатка. Відповідно до додатку до цього рішення розмір річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування допоміжних приміщень, каналізаційно-насосної станції, теплогенераторної, рампи, вокзалів, автостанцій становить 3,0%, а розмір річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування платних туалетів, громадських вбиралень 4,0%;

- витяг №НВ-6800064042024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 25 січня 2024 року, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:10:001:0753 становить 402393,00 грн;

- витяг №НВ-6800062082024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформований 25 січня 2024 року, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:10:001:0755 становить 754602,00 грн.

- листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0,222-600/2-24 від 12 січня 2024 року про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік, згідно якого значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051; витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру у період з 01 січня до 15 січня 2024 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2023 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2023 рік.

Надаючи в процесі апеляційного перегляду оцінку обставинам справи в їх сукупності та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Статтями 13, 14 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою на умовах оренди (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Отже, законодавець розмежовує поняття "земельний податок" та "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.

Згідно із частиною першою статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (частина 4 статті 79-1 Земельного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

З дослідженого місцевим судом та перевіреного колегією суддів вбачається, що за ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" з 17 січня 2023 року по 03 травня 2024 року зареєстровано право власності на нежитлове приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв. м. Вказане нежитлове приміщення розташоване на земельних ділянках з кадастровими номерами 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м.

Підстави та порядок переходу права на земельну ділянку при переході права власності на розташовані на ній житловий будинок, будівлю або споруду визначаються статтею 377 Цивільного кодексу України та статтею 120 Земельного кодексу України.

Так, згідно зі статтею 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Відповідно до частини 2 статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Разом з тим, якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом. Пропущення строку подання клопотання, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об'єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт (частина 11 статті 120 Земельного кодексу України у чинній редакції).

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22 червня 2021 року у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2021 року у справі №924/856/20.

Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (частина 1 статті 93 Земельного кодексу України).

За приписами частини 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів здійснюється укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України "Про оренду землі".

З дослідженого судами встановлено, що ТОВ "Речовий ринок "ТД "Бартерсервіс" з 17 січня 2023 року по 03 травня 2024 року зареєстровано право власності на нежитлове приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв. м. по вул. Геологів, 13 в м.Хмельницькому, що підтверджується інформаційними довідками №391758759 від 21 серпня 2024 року та №391795272 від 21 серпня 2024 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.

Вказане нежитлове приміщення розташоване на земельних ділянках з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м., які є сформованими відповідно до витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-0001787752024 від 26 липня 2024 року та №НВ-0001787652024 від 26 липня 2024 та перебувають в комунальній власності Хмельницької міської ради.

Обставини щодо формування земельних ділянок та знаходження на них об'єкту нерухомості площею 386,6 кв.м також преюдиційно встановлені у справі №924/381/24 за позовом Хмельницької міської ради до фізичної особи-підприємця Дьяченко Людмили Ярославівни про стягнення 71121 грн 19 коп. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по вул. Геологів, 13 у м. Хмельницькому за період з 01 грудня 2020 року по 16 січня 2023 року.

Відповідачем не надано, а матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування земельними ділянками з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м., зокрема, укладення договору оренди з Хмельницькою міською радою та державної реєстрації такого права. Вказана обставина не заперечується відповідачем.

Таким чином, положення глави 15, статті 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.

Відповідно до частини другої статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово наводив такий правовий висновок: у разі користування сформованою земельною ділянкою комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору власник такої земельної ділянки може захистити своє право на компенсацію йому недоотриманої орендної плати у порядку статті 1212 Цивільного кодексу України (постанови Верховного Суду від 09 листопада 2021 року у справі №905/1680/20, від 09 лютого 2022 року у справі №910/8770/19).

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

З аналізу змісту норм статей 1212-1214 Цивільного кодексу України, абзацу 5 частини 1 статті 144, абзацу 5 частини 1 статті 174 Господарського кодексу України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондикційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

З матеріалів справи вбачається наявність усіх трьох ознак кондикційного зобов'язання відповідача.

Кваліфікація спірних правовідносин, як зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, означає необхідність застосування у даній справі передбачених статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження (заощадження) у себе відповідних сум орендної плати.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташовано, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанови Верховного Суду від 27 липня 2023 року у справі №918/779/22, від 02 листопада 2022 року у справі №915/766/21, від 05 жовтня 2022 року у справі №915/767/21 та інші).

Як встановлено судами, між сторонами відсутній договір оренди земельної ділянки. Відповідач у період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року не сплачував за користування земельними ділянками орендну плату/земельний податок у встановленому законодавчими актами розмірі, що підтверджується листом ГУ ДПС у Хмельницькій області №808/5/22-01-04-09-09 від 22 січня 2024 та не спростовано апелянтом. Отже, останній без законних підстав зберіг у себе майно - кошти за оренду землі.

Відтак, місцевий господарський суд правильно зазначив, що відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати).

З огляду на викладене відповідач, як фактичний користувач земельних ділянок з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м та з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. за адресою: м. Хмельницький, вул. Геологів, 13, без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ними, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (позивачу) на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17, постанові Верховного Суду від 14 січня 2019 року у справі №912/1188/17.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною другою статті 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як вбачається з доданих до матеріалів справи розрахунків, розмір безпідставно збережених коштів (орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. та земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м), які повинен сплатити відповідач внаслідок зайняття земельної ділянки без оформлення договору оренди, становить 50940,34 грн.

Заявлений позивачем до стягнення розмір безпідставно збережених коштів (орендної плати) за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. розрахований за період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року шляхом застосування орендної ставки 3% (розмір річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування допоміжних приміщень, каналізаційно-насосної станції, теплогенераторної, рампи, вокзалів, автостанцій згідно з рішенням дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради №64 від 29 серпня 2012 року "Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради") до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаної у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сформованого 25 січня 2024 року (за 2024 рік) з врахуванням фактичного розміру земельної ділянки, що використовується відповідачем (площа ділянки 248 кв.м.) за кожен рік використання та з врахуванням кількості місяців використання відповідачем земельної ділянки.

Заявлений позивачем до стягнення розмір безпідставно збережених коштів (орендної плати) за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м розрахований за період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року шляхом застосування орендної ставки 4% (розмір річної орендної плати за земельні ділянки для розміщення, будівництва та обслуговування платних туалетів, громадських вбиралень згідно з рішенням дев'ятнадцятої сесії Хмельницької міської ради №64 від 29 серпня 2012 року "Про впорядкування орендної плати за землю та втрату чинності рішень сесії міської ради") до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаної у витязі із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сформованого 25 січня 2024 року (за 2024 рік) з врахуванням фактичного розміру земельної ділянки, що використовується відповідачем (площа ділянки 465 кв.м.) за кожен рік використання та з врахуванням кількості місяців використання відповідачем земельної ділянки.

Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок за 2023 рік розрахована із застосуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік, який становить 1,051 згідно з вимогами листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0,222-600/2-24 від 12 січня 2024 року про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік.

Так, за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6860100000:10:001:0001:0753 площею 248 кв.м. сума неодержаного доходу в розмірі орендної плати за 2024 рік (з 01 січня 2024 року по 01 травня 2024 року) становить 4023,92 грн., а за 2023 рік (з 01 лютого 2023 року по 31 грудня 2023 року) - 10528,87 грн.

За використання земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:10:001:001:0755 площею 465 кв.м сума неодержаного доходу в розмірі орендної плати за 2024 рік (з 01 січня 2024 року по 01 травня 2024 року) становить 10061,36 грн., а за 2023 рік (з 01 лютого 2023 року по 31 грудня 2023 року) 26326,19 грн.

Судом апеляційної інстанції перевірено здійснений Хмельницькою міською радою розрахунок безпідставно збережених коштів за період з 01 лютого 2023 року по 01 травня 2024 року та встановлено, що він є арифметично вірним та відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак Господарський суд Хмельницької області дійшов правильного висновку про стягнення з ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" 50940,34 грн.

Щодо доводів ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс", викладених у апеляційній скарзі, про наявність обов'язку зі сплати безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками виключно з урахуванням площі, яку фактично використовує відповідач під його нерухомого майна, колегія суддів зазначає наступне.

У справах №922/1646/20 (постанова від 16 червня 2021 року), №922/3463/19 (постанова від 04 березня 2021 року), №922/2060/20 (постанова від 05 серпня 2022 року), №922/1717/20 (постанова від 04 жовтня 2022 року), у справі №922/519/20 (постанова від 16 листопада 2022 року) Верховний Суд із посиланням на положення статті 79-1 Земельного кодексу України викладав позицію, відповідно до якої для розрахунку безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою без оформленого права оренди має використовуватись площа сформованої земельної ділянки.

Відповідно до положень статті 79-1 Земельного кодексу України визначення площі земельної ділянки, її конфігурація визначається під час формування земельної ділянки та внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру з присвоєнням кадастрового номеру. Саме площа сформованої земельної ділянки використовується для визначення розміру коштів, які власник нерухомого майна має сплатити за користування такою земельною ділянкою без оформленого права на неї.

За приписами статті 79-1 Земельного кодексу України саме з моменту державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера така земельна ділянка є сформованою та може бути об'єктом цивільних прав, зокрема може бути передана в оренду власнику нерухомого майна.

За своєю правовою природою безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою без оформленого права на неї є орендною платою за землю, тобто, це ті кошти, які мав би сплатити власник нерухомого майна в разі укладення договору оренди землі, на якій знаходиться його нерухоме майно.

В оренду може бути передана лише сформована земельна ділянка, тобто з визначеною площею, межами та конфігурацією.

Тобто, вищевикладене не передбачає стягнення з власника нерухомого майна коштів за користування вже сформованою земельною ділянкою лише з урахуванням площі виключно під його нерухомим майном. Подібне стягнення позбавить територіальну громаду, як власника земельних ділянок, надходжень до місцевого бюджету, які могли бути спрямовані на задоволення потреб громади, а також дозволить власникам нерухомого майна продовжити користуватися всією площею сформованої земельної ділянки, заразом у частині площі, яку не займає нерухоме майно на безоплатній основі, зважаючи на те, що територіальна громада, як власник земельної ділянки, не зможе надати в оренду частину землі, яка не є об'єктом цивільних прав, тобто не є сформованою.

В постанові від 05 серпня 2022 у справі №922/2060/20 Верховний Суд виснував, що допоки відповідач не надав належних доказів на підтвердження формування за існуючою адресою земельної ділянки іншої (меншої) площі для експлуатації та обслуговування своїм нежитловим комплексом, немає підстав для врахування його доводів щодо меншої площі земельної ділянки.

Таким чином, твердження відповідача, що останній мав сплачувати за користування вже сформованих земельних ділянок з урахуванням площі виключно під його нерухомим майном відхиляються судом як безпідставні.

Щодо доводів ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" про його спільну часткову власність на нежитлове приміщення загальною площею 386,6 кв.м. та відповідно наявність обов'язку часткової сплати за користування земельною ділянкою, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи містяться інформаційні довідки №391758759 від 21 серпня 2024 року та №391795272 від 21 серпня 2024 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна щодо нежитлове приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв. м. по вул. Геологів, 13 в м.Хмельницькому.

У довідці №391758759 від 21 серпня 2024 року вказано, що розмір частки ТОВ "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" у спірному об'єкті нерухомості становить 428/1000.

В свою чергу довідка №391795272 від 21 серпня 2024 року підтверджує обставину, що відповідачем у справі відчужено за договором купівлі-продажу від 03 травня 2024 року на користь ОСОБА_1 частину об'єкта нерухомості (572/1000).

Однак, такі довідки містять виключно актуальну інформацію станом на момент їх формування, а саме 21 серпня 2024 року. Інформація щодо часткової власності відображена у реєстрі у результаті відчуження частки у нежитловому приміщенні речового ринку з комплексом капітальних споруд 3 травня 2024 року. Позивачем у справі заявлено до стягнення безпідставно утримані кошти за період з 01 лютого 2023 по 01 травня 2024. А відтак відповідач не спростував висновки суду щодо користуванням майном вцілому в період заявлений до стягнення.

Апелянт не був позбавлений можливості надати належні докази щодо його спільної часткової власності об'єктом нерухомості у періоді, за який стягуються безпідставно збережені кошти.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з частиною 4 статті 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначав, що "Товариство з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" є власником нежитлового приміщення речового ринку з комплексом капітальних споруд (громадського туалету та КНС) загальною площею 386,6 кв.м по вул. Геологів, 13 в м.Хмельницькому". Жодної інформації щодо спільної часткової власності апелянтом не вказувалось. Отже, відповідач не вправі заперечувати проти таких обставин під час розгляду справи по суті з відповідних мотивів, які були ним наведені лише в апеляційній інстанції (подібні за змістом висновки наведено у постановах Верховного Суду від 02 червня 2020 року у справі №909/1054/19, від 13 березня 2025 року у справі №910/1954/23, від 30 жовтня 2024 року у справі №916/4921/23).

Тобто, доводи апелянта щодо спільної часткової власності на об'єкт нерухомості площею 386,6 кв.м. є безпідставними.

Відповідно до частини 4 статті 11 ГПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

За усталеною практикою Європейського суду з прав людини (справи "Серявін та інші проти України", "Пронін проти України", "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" одним із завдань вмотивованого рішення є продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Ігнорування судом доречних аргументів сторони є порушенням статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зазначене судом першої інстанції було дотримано в повній мірі.

При цьому, пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відхиляючи скаргу апеляційний суд у принципі має право просто підтвердити правильність підстав, на яких ґрунтувалося рішення суду нижчої інстанції (рішення у справі "Гарсія Руїс проти Іспанії").

На підставі наявних матеріалів справи колегія суддів встановила, що обставини, на які посилається скаржник, в розумінні статті 86 ГПК України не можуть бути підставою для зміни або скасування рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24, а тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

У відповідності до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції навів відповідні та достатні підстави в обґрунтування свого висновку про задоволення позову у цій справі, і у суду апеляційної інстанції відсутні підстави вважати, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального чи процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції не встановив підстав для скасування чи зміни рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника згідно зі статтею 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Речовий ринок "Торговий дім "Бартерсервіс" на рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Хмельницької області від 27 грудня 2024 року у справі №924/818/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Відповідно до частини 3 статті 287 ГПК України, дана справа не підлягає касаційному оскарженню, окрім випадків, визначених у підпунктах а, б, в, г пункту 2 частини 3 статті 287 ГПК України.

Справу №918/1111/23 повернути до Господарського суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений "03" квітня 2025 р.

Головуючий суддя Бучинська Г.Б.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Філіпова Т.Л.